Jak rozpoznać kocią mowę?

Koty nie przejawiają zachowań społecznych takich jak psy, pomimo tego potrafią żyć w stadzie i wykazują typowe zachowania socjalne, wobec tego muszą się między sobą porozumiewać, w tym celu wysyłają delikatne sygnały ciałem oraz odpowiednio wokalizują. Dziś nauczymy Was, jak rozpoznawać intencję kota w oparciu o jego mowę ciała. Uszy, ogon, a nawet wąsy mówią wiele o kocim nastroju!

Jak kot się porozumiewa

Koty rozmawiają ze sobą nieustannie za pomocą mowy ciała oraz werbalnie tzn. przez różnego rodzaju miauknięcia. Zauważono, że bardziej gadatliwy jest kot kastrowany. Żeby zrozumieć mowę kota należy patrzeć na niego całościowo, to znaczy, że nie można określić jednoznacznie zachowania kota tylko na podstawie jednego elementu. Poniżej przedstawię mowę ciała poszczególnych partii ciała, jednak tylko całościowe spojrzenie pozwoli zrozumieć kocią mowę.

Oczy kota

W świecie wszystkich drapieżników, również kotów wpatrywanie się w oczy nie jest oznaką miłości, a wyzwaniem do walki, tzw. wgapianie się jest próbą sił kto pierwszy spuści wzrok przegrywa i nie rozwiązany konflikt na tym etapie może zakończyć się atakiem.

Kocie źrenice

Źrenice dużo mówią o samopoczuciu kota. Oczywiście podobnie jak u człowieka, rozmiar źrenicy jest zależny od natężenia światła, ale jest też wyrazem stanów emocjonalnych kota. Poniżej słowniczek:

  • Rozszerzone źrenice - mogą być zarówno oznaką strachu, wówczas kot ma wielkie źrenice jak spodki, ale również są powiększone w nieco mniejszym stopniu kiedy kod jest podniecony, np.: widokiem właściciela.
  •  Przymknięte powieki – mrugający kot, wyglądający na ospałego jest normalnie zrelaksowany.
  •  Mruganie – to sygnały uspokajające kota, wysyłane w celu potwierdzenia swojego pokojowego nastawienia.

Uszy kota

Ruchliwe uszy kota są poruszane za pomocą aż trzydziestu mięśni, to dzięki nim kot może strzyc uszami na każdą stronę.

Rozluźniony  i zadowolony kot ma uszy skierowane ku przodowi, natomiast kiedy kot zobaczy coś ciekawego to jego uszy prostują się. Przestraszony kot będzie chciał się skulić jak najbardziej wobec tego, jego uszy będą nisko położone, niemal przy polikach. Uszy kotów również mogą drgać co wówczas oznacza, że są przestraszone, drgania są oznaką zaniepokojenia, np.: hałas i strachu.

Wibrysy czyli wąsy kota

Nawet taki szczegół, jak położenie wąsów ma istotne znaczenie dla zrozumienia kociego języka.

  • Wąsy położone po polikach – kot jest zestresowany
  • Wąsy postawione na sztorc do przodu – kot jest zainteresowany a wibrysów używa jako czujki, aby zbadać obiekt
  • Wąsy naturalnie sterczące na boki – kotek jest rozluźniony

 

Wargi kota nie pełnią funkcji ważnej w odgadywaniu komunikacyjnych znaków poza tym, że oblizywanie ich może być symptomem zdenerwowania, a lekko wysunięty język – znudzenia. Dodatkowo wargi służą kotu do komunikacji werbalnej, dzięki niemu usłyszymy szereg różnych dźwięków od warczenia, prychania przez syczenie.

Koci ogon prawdę Ci powie

Koci ogonek poza funkcją równowagi bardzo wiele mówi o jego nastroju, najczęściej zrelaksowany kot ma ogon luźno położony. Kocia kita wygląda wówczas jakby podążała za swoim opiekunem. Podczas przywitania koty podnoszą ogon do góry lekko zawijając końcówkę w kształcie odwróconej litery U. Ten zabieg jest celowy, w ten sposób zwierzę uwalnia swoje feromony z okolic około odbytowych i tym samym przyjmuje do grupy. Ogon w kształcie dużej odwrócona literki U  mówi: „Baw się ze mną”, natomiast wachlujący ogon spotkamy u kota polującego bądź dręczącego swoją ofiarę. Również takie wachlowanie można zauważyć podczas posiłku. Najbardziej charakterystycznym znakiem jest uderzanie ogona o podłogę, bądź jego gwałtowne ruchy, które świadczą o silnym podekscytowaniu.

Agresja u dorosłych kotów jest wyrażana poprzez ułożenie ogona w kształcie odwróconej litery L z wyraźnie opuszczoną i skierowaną ku tyłowi końcówką. Dodatkowo warto wspomnieć, że również ułożenie włosa na nim ma znaczenie. Wygląd ogona przypominającego szczotkę do butelek oznacza, że kot czuje się zagrożony, natomiast nastroszone włosy mają na celu odstraszenie przeciwnika poprzez powiększenie swoich rozmiarów.

 

O czym należy pamiętać:

Starając się zrozumieć mowę ciała kota, nie możemy zapominać o okolicznościach, zachowania kota . Powinniśmy rozpatrywać mowę względem sytuacji w jakiej kot się znalazł. Powyżej opisane charakterystyczne poszczególne cechy mogą pomóc w rozpoznaniu kociej mowy, jednak nie należy ich nigdy brać jako ścisłych wytycznych. Każda część ciała kota w połączeniu z jego pozą oraz kontekstem sytuacyjnym daje prawdziwy obraz jego mowy.

Ponadto pamiętajmy, że nastroje u kotów zmieniają się podobnie jak sytuacje dlatego ocena mowy kota powinna być bardzo ostrożna. Wyżej opisane sygnały mają znaczenie poglądowe nie są to ścisłe wytyczne.

Komentarz:

  1. […] Mowa ciała kota musi być odczytywana z uwzględnieniem danych okoliczności. Co ważne, nie należy każdego z sygnałów rozumieć dosłownie. Mogą one jednak znacznie pomóc z procesie poznawania kota i rozumienia jego potrzeb. Więcej informacji znajdziesz na: http://apetete.pl/blog/rozpoznac-kocia-mowe/ […]
  2. Ja już powoli wiem kiedy mój kot prosi o jedzenie, a kiedy o czyszczenie kuwety :)

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
zabawy z kotem
Dlaczego koty kochają się bawić?

Niewiele osób wie o tym, że koty ściągają złe jony na siebie i produkują te dobre, a ich mruczenie, co...

Zamknij