KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies tęskni? To musisz wiedzieć!

Chyba każdy opiekun, który wychodzi z domu i zostawia w nim swojego czworonoga, zastanawia się, czy pies tęskni. Dla jednych oczywiste jest, że tak. Inni uważają, że to raczej niechęć psa do przebywania samemu. Jak jest w rzeczywistości?

Zachowanie psa a emocje – czy pies tęskni?

Każdy, kto kocha swojego psa, na pewno chce dla niego jak najlepiej. Z tego powodu wiele osób nie decyduje się na czworonoga. Obawiają się tego, że pies będzie samotny, gdy wszyscy członkowie rodziny będą w pracy czy szkole. Objawy tęsknoty u psa bywają różne, a też rozmaite osobniki znoszą samotność w inny sposób. Wiele zależy również od cech charakteru, przebytych doświadczeń, wychowania oraz temperamentu zwierzaka. Dla większości osób jednak oczywiste jest, że pies za nimi tęskni.

Tymczasem w świecie nauki istnieje wiele alternatywnych wytłumaczeń zachowania naszych czworonogów. Niektórzy eksperci uważają, że zachowanie psa wynika wyłącznie z poziomu hormonów stresu i niepokoju. Inni, że jest to efekt nieprawidłowego wychowania i ukształtowania niewłaściwych wzorców. Jeszcze inni – że zostawianie psa na kilka godzin to krzywdzenie, bo pies stworzony jest do stałego towarzyszenia człowiekowi. Niektóre tezy nie mają pokrycia w nauce, inne wydają się prawidłowe tylko częściowo. Sprawdźmy, czy psy tęsknią i jak się to objawia.

Czy pies się tęskni?

Zastanawiasz się, czy psy tęsknią za osobami, z którymi na co dzień mieszkają, gdy te udają się do pracy albo w inne miejsce? Według naukowców na pewno odczuwają one duże zadowolenie, gdy właściciel wraca do domu. Udowadniają to badania fal mózgowych oraz innych funkcji życiowych, na przykład tętna. Pies wyraźnie pobudza się, gdy nieobecność właściciela jest dłuższa niż dwie godziny. Przed upływem tego czasu jego reakcja jest nieco słabsza, ale nadal entuzjastyczna.

Z kolei pies pozostawiony na dłuższy czas – jak długi, to zależy od temperamentu, osobnika i środowiska – zaczyna coraz silniej odczuwać stres. Odpowiedzialny za to jest poziom kortyzolu. Według wielu teorii to właśnie poziom tego hormonu decyduje o tym, jak psy odczuwają upływ czasu lub długość dnia świetlnego. Im dłużej nie ma opiekuna, tym wyraźniejsze stają się ich potrzeby – jedzenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych. Gdy nie może ich spełnić, zaczyna w jego organizmie rosnąć poziom kortyzolu.

Pojawia się też inne pytanie – czy pies tęskni za drugim psem? Związki między przedstawicielami tego samego gatunku zawsze są silniejsze, ale też inne niż te między psem a człowiekiem. Nie badano tych związków tak dokładnie. Jednak każdy opiekun, który miał dwa psy i jeden z nich odszedł, jest w stanie potwierdzić, że ten, który pozostał, odczuwa tęsknotę, miewa stany depresyjne, potrafi odczuwać niechęć do jedzenia, zabawy lub mieć potrzebę poszukiwania członka sfory.

czy psy odczuwają tęsknotę

Dlaczego psy tęsknią?

Wiesz już, czy pies tęskni za właścicielem. Co jest jednak bezpośrednią przyczyną takiego stanu? Oto kilka przykładów.

Związek z człowiekiem

Jeśli masz prawidłowo zbudowaną relację ze swoim psem, to możesz mieć pewność, że on będzie za Tobą tęsknił. To efekt przywiązania, które sprawia, że pies zawsze jest pełen ufności wobec człowieka i lubi spędzać z nim czas oraz czuje się przy nim bezpieczny. Dodatkowo często opiekun również zapewnia psu zaspokojenie jego potrzeb, na przykład karmi go czy wychodzi z nim na dwór. W ten sposób pies odczuwa zależność i zdaje sobie sprawę, że brak obecności człowieka to też brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb oraz poczucia stabilizacji i spokoju.

Złe doświadczenia z poprzednich lat

Pies, który doświadczył wcześniej porzucenia, na pewno bardziej odczuwa tęsknotę za człowiekiem. Będzie obawiał się nawet krótkiego wyjścia opiekuna, dlatego szczególnie ważne jest, aby przeprowadzić mu odpowiedni trening zostawania samemu. To rolą człowieka jest zniwelować poprzednie, złe skojarzenia czworonoga oraz wprowadzić go we właściwe warunki życia.

Dodatkowy stres w życiu

Nie da się ukryć, że pies, który doświadcza w swoim życiu wielu stresów, może reagować przesadnie na kolejne źródła nerwów. Z tego powodu może negatywnie zareagować również na pozornie niewielki  stres z regularnym zostawaniem samemu nawet w znanym mu środowisku. Brak towarzystwa człowieka kojarzy mu się wówczas z brakiem poczucia bezpieczeństwa. W efekcie pies reaguje z nadmiernymi emocjami na coś, co z pozoru dla człowieka nie jest żadnym powodem do zdenerwowania.

dlaczego psy tęsknią

Zły trening zostawania samemu

Jeśli nie przyzwyczaisz psa do zostawania samemu, to nie licz na to, że będzie umiał to robić. Niewiele psów naturalnie przystosowuje się do nagłej nieobecności opiekuna. Zwłaszcza po okresie, kiedy – czy to po kupnie psa, czy jego adopcji – człowiek przebywa prawie stale w towarzystwie psa. W takim przypadku dobrze jest zadbać o to, aby już od pierwszych chwil w nowym domu pies miał okazję zostawać samemu na krótkie chwile. W ten sposób okres nieobecności można wydłużać aż do czasu, który będzie docelowo trwał tyle, ile nieobecność opiekuna.

Nieprawidłowe zachowanie człowieka

Wychodząc, wylewnie żegnasz się z psem i dajesz mu wszelkie powody do myślenia, że już prawdopodobnie nie wrócisz? Twój rozczulający ton i nietypowe zachowanie wcale nie sprawiają, że pies czuje się pocieszony. Raczej wzbudzają w nim niezdrowe emocje, pobudzenie oraz zaniepokojenie. To samo dotyczy wylewnego powitania po powrocie do domu. Pies jeszcze bardziej odczuwa Twój brak, dlatego będzie denerwował się każdym Twoim wyjściem.

Objawy tęsknoty u psa – co robić?

Zwykłe objawy tęsknoty u psa nie wymagają żadnego specjalnego postępowania. Trzeba zadbać jedynie o to, aby pupil mógł spełnić wszystkie swoje potrzeby, gdy jesteś w domu. Mowa tutaj przede wszystkim zaspokojeniu potrzeby jedzenia, picia, ale również zapewnieniu czworonogowi odpowiednich, dostosowanych do jego potrzeb spacerów. W ten sposób każdy pies będzie czuł się szczęśliwy i spokojny.

Czasem jednak to, czy pies tęskni za właścicielem, nie ulega wątpliwości – zwłaszcza, gdy pojawiają się inne, niechciane zachowania. Warto wiedzieć, jak złagodzić tęsknotę i nie doprowadzić do zaburzeń zachowań.

Gryzaki pod nieobecność opiekuna

Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku psów, które z nerwów podczas nieobecności opiekuna zaczynają gryźć różne rzeczy w domu, jest zapewnienie gryzaków. Mowa tutaj przede wszystkim o dwóch rodzajach zabawek. Pierwsza z nich to gryzaki naturalne, które zwierzę może w całości zjeść. To ważne, bo czynność gryzienia jest dla psa instynktownym sposobem na zmniejszenie nieco poziomu kortyzolu i świetnie zastępuje opcję gryzienia rozmaitych przedmiotów w zasięgu psiego pyska.

Wybierając naturalne gryzaki, kieruj się przede wszystkim ich pochodzeniem i formą. Warto, aby były to produkty wytwarzane lokalnie, a nie przywożone z drugiego końca świata. Dobrze, aby były świeże i produkowane bez dodatków, na przykład aromatów czy barwników. Wybieraj raczej produkty suszone niż wędzone, zwłaszcza gdy masz psa ze skłonnością do problemów gastrycznych. Dobrze jest też decydować się na konkretne części, na przykład żwacze albo nogi, np. Maced Kurze łapki naturalne 20szt., a niekoniecznie na skórę uformowaną na kształt kości. Nie ma ona w sobie żadnych wartości odżywczych.

Alternatywę, jeśli nie chcesz zostawiać psu czegoś, co może zjeść w całości, stanowią zabawki wypychane jedzeniem. Mowa tutaj na przykład o rozmaitych bałwankach, takich jak Kong Extreme, albo zabawkach w innym kształcie, które można wypchać mokrą karmą lub mięsem, a następnie – zamrozić. W ten sposób pies ma nawet kilka godzin zabawy z wyczyszczeniem wnętrza przedmiotu. Dodatkowo, lizanie przedmiotów jest również bardzo wyciszające. Sprawdzi się, gdy pies odczuwa nasilony stres. Będzie też świetnym zastępstwem w sytuacji, gdy próbuje on wylizywać swój ogon albo łapy.

jak objawia się tęsknota u psa

Trening klatkowy

Gdy zwyczajny trening zostawania w domu nie wystarcza, a pies zachowuje się w sposób nieprzewidywalny i niszczy różne przedmioty, dobrym rozwiązaniem może być trening klatkowy. Wiele osób wzdryga się przed wprowadzeniem psu klatki, tymczasem dla zdecydowanej większości psów jest ona czymś wyciszającym i uspokajającym. Niezależnie od tego, czy pies tęskni za właścicielem, czy drugim psem, może w klatce odnaleźć ukojenie swoich nerwów.

Wprowadzanie klatki można wykonać samemu albo z pomocą behawiorysty. Powinno to być miejsce, które kojarzy się psu przede wszystkim ze spokojem, wyciszeniem – odpowiednio duże, aby pies się w nim położył. MidWest Life Stages Klatka dla psa występuje w kilku rozmiarach. W klatce pies ma czuć się bezpieczny – nikt nie powinien mu tam przeszkadzać, również dzieci czy inne zwierzęta. Co ważne, w klatce warto psa karmić, ale już raczej nie dawać mu tam zabawek. Konieczne jest zbudowanie skojarzenia, na podstawie którego pies w klatce odpoczywa i wycisza się, czyli poświęca czas przede wszystkim na sen.

Pamiętaj, że klatka nie jest dla psa karą i nigdy nie powinna nią być. To miejsce, w którym ma się czuć bezpiecznie. Odpowiednio wprowadzony trening klatkowy skutkuje tym, że pies, który nie czuje się pewnie, samodzielnie wchodzi do klatki i z niej korzysta. W ten sposób nie musi być zamykany, a jednocześnie ma miejsce, w którym może się schronić.

Feromony i inne specyfiki

U psów, u których tęsknota przeszła już w objawy stresu separacyjnego, wszystkie powyższe metody mogą nie wystarczyć. Dobrze jest wówczas spróbować naturalnych i farmakologicznych środków, których celem jest przede wszystkim zredukowanie naturalnej odpowiedzi organizmu na sytuację stresową. W ten sposób pies uspokaja się, a jednocześnie łatwiej przyjmuje inne rozwiązania alternatywne.

Feromony, takie jak Adaptil psie feromony, występują w formie obroży, ale również dyfuzorów i sprayów. Możesz dobrać taką formę, która będzie najwygodniejsza dla Ciebie i Twojego czworonoga. W ten sposób z łatwością złagodzisz jego negatywne odczucia w czasie, gdy nie ma Cię w domu. Alternatywę stanowią ziołowe tabletki wyciszające i redukujące stres. Można podawać je przez dłuższy czas, ale ważne jest też, aby ocenić, czy faktycznie taka forma pomocy jest wystarczająca.

Pamiętaj, że każdy z preparatów powinien być wybrany po konsultacji z lekarzem weterynarii lub behawiorystą!

czy psy tęsknią

Pomoc lekarza weterynarii i behawiorysty

W niektórych przypadkach stres odczuwany przez psa jest tak silny, że nie da się go w żaden sposób wyciszyć bez pomocy specjalistów. W takim przypadku warto zwrócić się najpierw do behawiorysty, który oceni, co jeszcze można zrobić. Czasem będą to metody pracy, na które nie wpadłeś, a które są pomocne z punktu widzenia zachowania psa. Z drugiej strony może on też stwierdzić, że potrzebna jest pomoc ze strony farmakologii.

Leki na receptę dla psa

Lekarz weterynarii jest w stanie zapisać psu leki, które wydawane są wyłącznie na receptę. Stosuje się je przede wszystkim okresowo, aż do momentu, gdy u psa zadziałają metody pracy z behawiorystą. Leki mają na celu wyciszenie stresu u psa tak, aby był on w stanie pracować z człowiekiem nad swoimi problemami. Odstawia się je po tym okresie, aby pies mógł funkcjonować, mając już sposób na radzenie sobie ze swoim stresem i kłopotami behawioralnymi. Wprowadzenie oraz redukowanie ilości leków powinno być przeprowadzone pod okiem lekarza lub specjalisty od behawioru – nigdy na własną rękę! W przeciwnym razie takie działanie może skutkować powrotem problemy w jeszcze większym stopniu, niż na początku!

zachowanie psa który tęskni

Pozostawanie samemu w mieszkaniu lub domu to umiejętność, bez której nasze współżycie z psem jest praktycznie niemożliwe. Najczęściej występującymi problemami związanymi z lękiem separacyjnym są: niszczenie przedmiotów, nadmierna wokalizacja w trakcie naszej nieobecności oraz brudzenie w mieszkaniu zarówno podłóg, jak i łóżek oraz miejsc do wypoczynku. Aby zredukować występowanie lęku separacyjnego, należy pracować z psem od pierwszych jego chwil pobytu w naszych progach, a przede wszystkim zapewnić mu odpowiednią dawkę treningu psychicznego oraz fizycznego. Należy pamiętać, że dobrze zbudowana więź z czworonogiem także może pomóc zniwelować zaburzenia tego pokroju. W wielu przypadkach bardzo dobrze sprawdza się wspomniana już w artykule klatka kennelowa – przy jej wprowadzaniu najważniejsza jest cierpliwość oraz wytrwałość w zrozumieniu, iż jest to psi azyl, do którego my nie powinniśmy zaglądać (wyjątkiem jest sprzątanie). Niestety wiele psów po przejściach może mieć duże problemy z lękiem separacyjnym, jednak pamiętajmy, że to nie my, jako nowi opiekunowie tu zawiniliśmy, lecz osoby, które poprzednio „zajmowały” się psem, dlatego też przy każdej adopcji psów z miejsc innych niż certyfikowane hodowle zalecam co najmniej jedną wizytę behawioralną, aby każdemu żyło się lepiej – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Czy pies tęskni? Tak!

Bardzo często zdarza się, że opiekun jest pewien, że pies za nim tęskni, a to budzi dodatkowe negatywne emocje. Prawda jest taka, że pies, który jest związany emocjonalnie z opiekunem albo choć od niego zależny – przez niego karmiony czy wyprowadzany – zawsze będzie odczuwał jego brak w otoczeniu. Istnieje wiele ras, które przez swoją wrodzoną niezależność lepiej znoszą samotność od innych. Wiele psów z kolei jest przeczulonych na samotność. Dlatego może reagować zbyt emocjonalnie i – wydawać by się mogło – nieadekwatnie do rzeczywistości.

Z tego powodu warto zwrócić zawsze uwagę na to, dlaczego pies tęskni zbyt mocno i co można zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy. Tęsknota nie jest dla czworonoga niczym pożądanym. Zbyt silna, może spowodować wzrost kortyzolu i innych hormonów stresu, który wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne psa. Zamiast nakręcać psa na tęsknotę, warto zadbać, aby czuł się komfortowo podczas Twojej nieobecności. W sklepie Apetete.pl znajdziesz szereg produktów, które Ci w tym pomogą. Podziel się też swoimi sposobami na trening zostawania w domu, który przeprowadziłeś ze swoim psem.

Artykuł powstał przy współpracy z psim behawiorystą –  Martyną Ciupińską. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły