KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czyszczenie zębów u psa – jak dbać o uzębienie pupila?

Każdy opiekun chce, aby jego pies żył w komforcie i zdrowiu. Jednym z elementów, które do tego prowadzą, jest czyszczenie zębów u psa. Jak należy jednak je wykonać? Czego użyć do mycia psich zębów? Sprawdź!

Zęby psa – jak o nie dbać? Dla psów higiena jamy ustnej jest równie ważna jak dla  ludzi Zaniedbanie tej sfery może prowadzić do powstawania wielu chorób, począwszy od próchnicy, a kończąc na chorobach serca. Z tego powodu od najmłodszych lat powinno się zadbać o profilaktykę schorzeń stomatologicznych. Jak się do tego zabrać?

Mycie zębów psa – czy można to robić?

Usuwanie kamienia nazębnego u psa przeprowadza się zwykle w gabinecie weterynaryjnym, pod narkozą – zabieg ten wykonuje się jednak u psów dorosłych, najczęściej już kilkunastoletnich. Można mu zapobiec, stosując odpowiednią higienę jamy ustnej. Każda metoda będzie lepsza od żadnej, dlatego nawet płyny dodawane do wody są odpowiednie. Podstawa to właściwe żywienie psa oraz mycie mu zębów. Zawsze wykorzystuj do tego odpowiednie preparaty, przeznaczone wyłącznie dla psów.

Warto regularnie stosować preparaty do higieny jamy ustnej. Nieleczone ubytki w zębach mogą prowadzić do uszkodzeń kości, zapalenia żuchwy, wypadania zębów. Niewiele osób wie, ale bakterie, które znajdują się w zainfekowanej jamie ustnej, przedostają się do innych organów, wywołując choroby serca, nerek, wątroby, a nawet płuc. Ponadto każdy zna ból zęba, kiedy każdy najmniejszy kęs sprawia nam ból. Zwierzęta odczuwają go tak samo jak ludzie, z małym wyjątkiem – one Ci o tym nie powiedzą, a jedyną oznaką ich cierpienia może być brak apetytu, spadek masy ciała, apatia.

czyszczenie zębów psa

Wymiana zębów, a ich mycie

Warto wiedzieć że psy, tak jak ludzie mają zęby mleczne. Jest ich po 14 na szczękę dolną i żuchwę. Pierwsze zawsze wyrzynają się kły, są najważniejsze; za nimi siekacze i zęby przedtrzonowe. Wymiana zębów na stałe zachodzi w 5 miesiącu. Dokładny czas jest zależny od rasy i wielkości. U dużych psów proces ten przebiega szybciej i wcześniej. Na początku wypadają siekacze, następnie kły i zęby przedtrzonowe. U dużych ras koniec wymiany przypada najczęściej na siódmy miesiąc życia. 

Czasem ząb mleczny nie chce wypaść, pomimo pojawienia się stałego, wówczas mamy do czynienia z zębami przetrwałymi. Dlatego dobrze jest podawać psu twardą karmę, albo kości aby pomóc w pozbyciu się tych zębów. Czasem nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej u lekarza weterynarii. Warto zauważyć, że problem ten dotyka najczęściej ras miniaturowych.

Jak myć zęby psu w tym okresie? Dokładnie tak samo jak dorosłemu. To świetny moment na przyzwyczajenie czworonoga do takich zabiegów. Dodatkowo możesz wówczas też pokazać psu, że taka czynność jest przyjemna, bo masowanie dziąseł w okresie wymiany zębów jest dla szczenięcia niezwykle kojące.

usuwanie kamienia nazębnego u psa

Czyszczenie zębów u psa – jak do tego podejść?

Jak dbać o zęby psa? Można to zrobić na kilka sposobów. Oto one.

Kości i gryzaki dla psów

Pomocne w profilaktyce są różnego rodzaju kości dla psów, najlepiej mięsne. Również podawanie świeżego mięsa dobrze się sprawdza – ma ono włóknistą strukturę, która świetnie czyści zęby i przestrzenie między nimi. Podawanie przysmaków dentystycznych to inne rozwiązanie. Często jednak niewystarczające –  są zbyt miękkie, aby mogły skutecznie wyczyścić zęby. Za tego typu przysmakami przemawia fakt, że psy je uwielbiają, ponadto zaspokajają one potrzebę gryzienia i żucia. 

Alternatywą mogą być jeszcze zabawki, zwłaszcza z dostatecznie elastycznej gumy, które służą również masażowi dziąseł. Pomocne są szarpaki oraz węzełki z naturalnych materiałów. Podczas gryzienia rozwarstwiają się, zapewniając psu naturalne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i usuwając osad.

Promocja dla czytelników

Jak zacząć myć zęby psu?

Na początek dobrze sprawdza się po prostu palec owinięty gazikiem, podobnie jak u ludzkich niemowląt. Warto przyzwyczajać psa do mycia zębów od pierwszej chwili, gdy trafia do Twojego domu, jeśli nie ma przeciwwskazań behawioralnych. U większości psów lepiej niż długa szczoteczka sprawdzi się na przykład ta nakładana na palec, ze smakową pastą. Z drugiej strony u dużych ras klasyczna szczoteczka to najwygodniejsze rozwiązanie, z uwagi na dostępność zębów w jamie ustnej.

Co, gdy pies nie daje umyć sobie zębów?

Czyszczenie zębów u psa może przebiegać z utrudnieniami, jeśli ten nie chce z nami współpracować. Warto wówczas rozpatrzyć, co będzie korzystniejsze – próby mycia zębów, które powodują u psa stres, czy raczej alternatywne rozwiązania, dzięki którym zaufanie w relacji nie będzie naruszone. Wówczas dobrym rozwiązaniem są spraye, które nie wymagają dodatkowego masowania i pocierania zębów i dziąseł. Dla psów, które w ogóle nie pozwalają nic robić przy jamie ustnej, idealnym wyborem będą płyny dolewane do wody.

czyszczenie zębów psa

Jak dbać o zęby psa? Sprawdź, czego potrzebujesz

Mycie zębów psa na pewno będzie łatwiejsze i bardziej skuteczne, jeśli użyjesz do tego odpowiednich narzędzi i środków. Oto niektóre z nich.

Trixie Żel do higieny zębów o smaku wołowiny 100g

Jeśli czyszczenie zębów psa nie przebiega tak spokojnie, jakbyś tego chciał, zawsze możesz wypróbować nieco… przekupstwa. W tym celu warto wykorzystać pastę w formie żelu, która ma smak wołowiny. Plusem jest to, że nie wymaga ona długiego szorowania psich zębów – wystarczy ją nałożyć i chwilę pomasować. Preparat wchodzi w interakcję z psią śliną i działa aktywnie w całej jamie ustnej.

Super Beno Spray na zęby 125ml

Twój pies nie lubi czyszczenia zębów szczoteczką? W takiej sytuacji mycie zębów u psa możesz przeprowadzić z użyciem sprayu. To wygodna alternatywa, dzięki której pies będzie mógł mieć czyste, wolne od kamienia zęby bez dyskomfortu. W tym czasie możesz przyzwyczajać psa do innych form czyszczenia albo po prostu pozostać przy sprayu na stałe. Zawiera on substancję aktywną – chlorheksydynę – która świetnie sprawdza się w czyszczeniu psich zębów, stąd jego skuteczność.

mycie zębów psa

Trixie Szczotki do zębów i masażu

Sprawdzą się zarówno w przypadku dorosłych psów, jak i szczeniąt. W opakowaniu znajdziesz dwa rodzaje szczoteczek, dzięki którym czyszczenie zębów psa będzie o wiele łatwiejsza. Jedna to wersja z gumowymi wypustkami. Idealna, jeśli zależy Ci na masażu dziąseł u szczeniaka lub dorosłego czworonoga. Druga, ze standardowym włosiem, będzie idealna w połączeniu z odpowiednią pastą. Obie szczoteczki nakładasz na palec, a następnie czyścisz psie zęby.

jak dbać o zęby psa

Francodex Fresh Dent Płyn do higieny jamy ustnej

Nie wiesz, jak dbać o zęby psa, bo Twój pupil nie znosi szczotkowania i nie pozwala nawet zbliżyć się do pyska? W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się płyn, który po prostu dodajesz do wody. Zawiera on specjalne dodatki aktywne, na przykład ekstrakt z granatu. To sprawia, że redukuje nieprzyjemny oddech i chroni zęby przed osadzaniem się płytki. Wystarczy dodać go do miski z psią wodą w odpowiednich proporcjach raz na dobę – zawsze do świeżej wody.

jak myć zęby psu

Trixie Pasta do zębów miętowa

Ta pasta to idealny sposób na mycie zębów psa, u którego występuje dodatkowo problem z nieświeżym oddechem. Może się to zdarzać nie tylko przy problemach w obrębie jamy ustnej, ale również w sytuacji, gdy pies ma refluks albo inne problemy gastryczne. Pasta utrzymuje w jamie ustnej psa prawidłowe pH, ma skład przeznaczony dla czworonogów, więc nie jest w żaden sposób szkodliwa tak jak preparaty dla ludzi. Zapobiega próchnicy, a do tego ma formę łatwą w aplikacji. Same zalety, zwłaszcza jeśli dodać do tego miętowy zapach, który pozostawia w jamie ustnej zwierzaka.

jak dbać o zęby psa

Wiesz już, jak myć psu zęby i jakich preparatów użyć, aby czynność ta dawała wymierne efekty. Często zdarza się, że psy – zwłaszcza adoptowane w dorosłym wieku – niechętnie podchodzą do zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie pyska. Wówczas niestety trzeba po jakimś czasie rozpatrzyć usuwanie kamienia nazębnego u psa pod narkozą, w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli jednak bierzesz szczenię, to masz większą kontrolę nad stanem jego zębów. Znajdź odpowiednie akcesoria w sklepie zoologicznym Apetete.pl i podziel się swoimi sposobami na pielęgnację psiej jamy ustnej!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły