KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Jednym z podstawowych zadań każdego opiekuna jest socjalizacja szczeniaka. To ona decyduje o tym, jak pies będzie w przyszłości reagował na nieznane przedmioty i sytuacje. Sprawdź, co jest istotne, gdy w grę wchodzi socjalizacja szczeniąt.

Socjalizacja szczeniaka to termin znany prawie każdemu opiekunowi. Dużo się o niej słyszy, ale tak naprawdę wiele osób nie wie, na czym ona polega. Tymczasem samo słowo socjalizacja oznacza tyle, co uspołecznianie. Wobec tego – jak socjalizować szczeniaka z grającym telewizorem, chodzącym odkurzaczem czy drugim psem? Sprawdź!

socjalizacja szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka co to jest i na czym polega?

Socjalizacja szczeniaka oznacza przyzwyczajanie go do różnych bodźców. Dzięki badaniom wiadomo, że szczeniaki w niektórych okresach są bardziej wrażliwe na bodźce niż w innych. Ogólnie przyjęło się określać kilka etapów tzw. wzmożonego stresu. Są to okresy między 8. a 10. tygodniem życia i od 16. do 20. tygodnia. Następnie około 6. miesiąca życia oraz między 14. a 18. miesiącem.

Uspołecznianie szczeniaka polega na stopniowym wprowadzaniu go w sytuacje w taki sposób, aby kojarzyły się one psu pozytywnie. Nie jest socjalizacją zabieranie psa w koszyku na zakupy do centrum handlowego, jeśli widzisz, że pupil trzęsie się ze strachu. Socjalizacja to na przykład obserwowanie ludzi z daleka, nagradzanie psa za spokojne zachowanie i stopniowe zmniejszenie tego dystansu, aż do chwili, gdy obcy będą mogli pogłaskać psa czy podejść na tyle blisko, by zobaczyć plamki na jego ogonie.

Przeczytaj również: Jak głaskać psa? 4 wskazówki

Najlepszym czasem na socjalizację Twojego szczeniaka jest etap zaraz po zakupieniu go od hodowcy. Między 8. a 20. tygodnia życia następuje ciągłe przystosowanie szczeniaka do życia z człowiekiem, w mieście czy na wsi. Z tego powodu warto wcześniej opracować plan socjalizacja szczeniaka, który będziesz realizować przez następne tygodnie.

Jak socjalizować szczeniaka?

Socjalizacja szczeniaka musi opierać się na konkretnych podstawach. Sprawdź, co robić, a czego unikać.

Socjalizacja szczeniąt – tego nie rób

Wielu opiekunów zastanawia się, jak socjalizować szczeniaka, a wskutek niedoinformowania zabiera go do różnych nieprzystosowanych dla młodego osobnika miejsca. Tak nie wygląda socjalizacja szczeniąt, bo nie budzi pozytywnych skojarzeń. Uczy psa jedynie, że ma się czego bać. Może to skończyć się tym, że Twój pies będzie lękliwy. Prawidłowa socjalizacja to kontrolowane wystawianie szczeniaka na działanie różnych bodźców. Co oznacza termin kontrolowane? To znaczy, że jeśli pies wykazuje jakiekolwiek objawy stresu, należy przerwać zaznajomienie i zacząć od czegoś łatwiejszego.

Poznawanie różnych miejsc

Dla szczeniaka ważne jest poznanie różnych bodźców, terenów, miejsc, podłoży, ludzi, psów. Zastanów się, jakim sytuacjom będzie musiał sprostać Twój pies w ciągu całego swojego życia. Zrób sobie listę miejsc, które w przyszłości będziesz regularnie odwiedzał z psem, takich jak psi park, weterynarz, salon groomerski, sklep zoologiczny. Nie zalewaj psa bodźcami – wybieraj jedno miejsce, w które się z nim w danym dniu udasz.

Podłoże – ma znaczenie dla psa

Dla psa ma duże znaczenie podłoże, po którym chodzi. Czymś innym jest chodzenie po trawie, a innym – po dywanie czy chodniku, prawda? Twoje szczenię będzie musiało nabrać pewności, że nowe podłoże nie zrobi mu krzywdy. Jeśli pies zacznie się bać czegoś, nie śmiej się i nie zmuszaj psa, by pokonał lęk. Raczej zabierz go z tego miejsca i pokaż mu je z daleka, z bezpiecznej odległości, stopniowo zmniejszając dystans i nagradzając psa. Pamiętaj, że to on musi chcieć podejść w dane miejsce.

socjalizacja szczeniaka

Zapoznanie z dotykiem

Socjalizacja nie ma sensu, jeśli nie poznasz psa z dotykiem. Zauważ, że wiele osób robi to nieumiejętnie. Dzieci podbiegają do psów, potrafią łapać je za ogon, uszy, dotykać mało przyjemnie. Jednak również dorośli są bardzo nietaktowni – klepią psa po głowie. Żaden pies nie lubi takiego traktowania.

Jak widać nie wszyscy wiedzą, jak obchodzić się z psem, ale my ludzie bez wyjątku wszyscy pragniemy kontaktu – dotykania miłego futerka pieska. Dlatego Twoim zadaniem jest stopniowe przyzwyczajanie psa do dotyku. Na początku sam go dotykaj – już w hodowli pieski powinny być przyzwyczajane do dotyku. Po takie interakcji podawaj mu przysmak. Niech początkowo Twój dotyk będzie delikatny i krótki, jeśli szczeniak podejdzie i poprosi o więcej – możesz kontynuować pieszczoty. Jeśli dobrze był poprowadzony przez hodowcę, nie będzie problemu z dotykaniem.

Podobnie przyzwyczajaj psa do dotyku obcych osób. Staraj się jednak nie przesadzać. Pamiętaj, żeby pies podchodził do innych osób, dopiero gdy dasz mu komendę zwalniającą. Inaczej nauczysz go podbiegania do obcych, bo będzie myślał, że zawsze mają smakołyki.

 Innym rodzajem socjalizacji jest ta z lekarzem weterynarii. Przeprowadź trening medyczny i zadbaj o to, aby pies nie protestował przy rozmaitych zabiegach. To może kiedyś uratować mu życie.

Socjalizacja szczeniaka z innymi psami

Bardzo ważnym, a zaniedbywanym elementem jest socjalizacja szczeniaka z innymi psami. Dzięki dobrze prowadzonemu procesowi socjalizacji Twój pies nie będzie obawiał się kontaktu z czworonogami spotkanymi na spacerach, ale nie będzie się im też narzucał czy zachowywał agresywnie w stosunku do nich. Jeśli pupil nauczy się odczytywania sygnałów, na pewno łatwiej porozumie się z pobratymcami. Kiedy szczeniak może mieć kontakt z innymi psami? Jeśli to zdrowe, zaszczepione, znane Ci psy, to od momentu, gdy trafia do Twojego domu. Z przypadkowymi psami ogranicz spotkania do momentu przynajmniej dwukrotnego zaszczepienia.

socjalizacja szczeniaka jak powinna wyglądać

Socjalizacja szczeniaka krok po kroku

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, gdy w grę wchodzi socjalizacja szczeniaka. Krok po kroku poznaj teraz proces i zobacz, jak powinien przebiegać.

Socjalizacja szczeniąt w okresie neonatalnym

Największa odpowiedzialność za wczesną socjalizację spada na hodowcę. W okresie neonatalnym szczenię jeszcze nie widzi ani nie słyszy. Zdolność poruszania ogranicza się jedynie do pełzania w stronę sutka matki. Jednym słowem – szczeniaki są zupełnie bezradne. Również nie potrafią same się wypróżniać bez stymulacji dotykowej matki. Jedyne, co działa sprawnie w tym okresie u szczeniaka, to zmysł dotyku i węchu. 

To ważna informacja dla hodowcy, bo oznacza, że od samego początku można przyzwyczajać szczeniaki do dotyku człowieka. Krótkie treningi oddziałują długoterminowo na zachowanie szczeniąt. Według badań takie szczeniaki są pewniejsze siebie, ciekawsze i odważniejsze w życiu dorosłym. Co ważne, są również dużo bardziej odporne na stres i szybciej od innych szczeniąt nabywają umiejętności. Z tego powodu socjalizacja szczeniąt w tym okresie to głównie ich dotykanie i pozwalanie na poznanie zapachu człowieka.

socjalizacja szczeniaka jak wygląda

Okres rozwoju zmysłów u szczeniąt

Po dwóch tygodniach szczeniaki w końcu zaczynają widzieć i słyszeć. Dzięki temu wzrasta w nich możliwość odbierania bodźców ze świata zewnętrznego. Około 20. dnia zaczynają im wyrzynać się zęby mleczne, co sprawia, że suczka nie jest chętna do karmienia młodych. W tym okresie dobrze jest zacząć wprowadzać szczeniakom pokarm stały w postaci łatwej do przetrawienia papki. Świetnie sprawdzi się do tego na przykład rozmoczona karma Farmina N&D GF Puppy Mini Pumpkin Lamb & Blueberry.

W okresie przejściowym szczeniaki zaczynają wstawać i chodzić, a co najbardziej cieszy hodowców – zaczynają merdać ogonami! W tym czasie również zaczynają, bez pomocy i stymulacji matki, wypróżniać się. W zachowaniu szczeniąt widać wyraźnie zmiany. Przedtem szczekały wówczas, gdy były głodne, teraz zaczynają wyć, kiedy oddalają się od stada czy matki. Widoczne są również inne zachowania socjalne, jak chociażby walki między rodzeństwem.

fitmin rabat apetete

Socjalizacja szczeniaka od 3. do 5. tygodnia

W pierwszym etapie tego okresu zachodzą bardzo gwałtowne zmiany behawioralne, ponieważ teraz kończy się okres noworodka i szczenię zaczyna odbierać świat świadomie. Między 3. a 4. tygodniem życia szczenię zaczyna interesować się otoczeniem, bada matkę, kojec, a także zachowania braci i sióstr z miotu. W tym okresie nie zna strachu.

Szczenię między 3. a 5. tygodniem życia najbardziej jest zainteresowane poznawaniem otoczenia. To jest tzw. okres wdrukowania – imprintingu wzorców zachowań. Dopiero po 5. tygodniu życia pojawia się strach, a raczej – ostrożność. Dzięki strachowi przed nieznanym szczenię ma szansę na przeżycie. Strach zapewnia w naturze ochronę przed drapieżnikami. 

W tym okresie rozwijają się również zachowania socjalne, wzorce komunikacji. Psy zaczynają walczyć między sobą i warczeć. Od 5. tygodnia życia motoryka szczeniaka jest lepsza, bo zaczyna biegać, gryźć i reagować na piski rodzeństwa. W tym okresie ważną rolę pełni matka szczeniąt. To ona dyscyplinuje zbyt agresywne zabawy psów. Uczy szczeniaki komunikacji między sobą i reakcji na bodźce.

socjalizacja szczeniaka krok po kroku

Okres poznawania ludzi

Między 8. a 10. tygodniem życia następuje okres krytyczny – teraz strach szczeniaka przybiera na sile. Następuje jego kodowanie. To, co teraz zostanie przez szczeniaka uznane za straszne, takie będzie w przyszłości. W tym okresie szczeniaki są już w nowych domach, dlatego to od Ciebie zależy, jak przebiegnie plan socjalizacji szczeniaka.

Dopiero między 7. a 9. tygodniem życia szczeniaki są zdolne do poznawania innych ludzi. W tym okresie hodowca musi brać je na ręce, umożliwiać kontakty z różnymi osobami. Badania pokazują, że szczeniaki najlepiej socjalizują się z ludźmi w 6-8 tygodniu życia.

Jak widać, większość pracy przypada hodowcy, dlatego tak ważne jest świadome wybieranie hodowli. Dzięki temu masz gwarancję, że część pracy socjalizacyjnej została dobrze wykonana. Wówczas Twoim zadaniem jest kontynuowanie tego zadania. Mimo że okres socjalizacji kończy się w 12. tygodniu życia, to bardzo ważne jest, aby do 4-5 miesiąca poznawać szczeniaka z jak największą ilością różnych bodźców. To też pierwszy moment, kiedy szczeniak może mieć kontakt z innymi psami.

Socjalizacja okresu młodzieńczego

W tym czasie pies dojrzewa fizycznie, jego ruchy stają się bardziej spójne. Wzrasta również skupienie uwagi, wobec tego warto w tym okresie zacząć szkolić psa. Dobrą praktyką jest zapisanie się na zajęcia psiego przedszkola. Dobrze prowadzona grupa pozwoli nauczyć się komunikacji z psem, a także zadba o jego kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu specjalizacja szczeniaka z innymi psami jest łatwiejsza.

Sprawdź także: Szkolenie psów – od czego zależy wychowanie psa?

socjalizacja szczeniaka jak powinna wyglądać

Nie zapominaj, że na zachowanie szczeniaka wpływ mają zmiany, które zachodzą w jego organizmie. W okresie między 4. a 6. miesiącem życia pies może stać się bardziej pobudzony. Jest to związane z naturalnym stanem rzeczy – zaczynają mu się wyrzynać zęby stałe. Wówczas szczeniak, niczym dziecko, zaczyna poszukiwać różnego rodzaju gryzaków, bo dziąsła go swędzą. Najlepszym sposobem na złagodzenie bólu jest podawanie gryzaków dla szczeniąt, które można mrozić, na przykład takich jak Kong Puppy.

Socjalizacja szczeniaka zaczyna się od 8. tygodnia, ale tak naprawdę trwa przez całe jego życie! Powtarzanie spokojnych zachowań jest podstawą zdrowych i szczęśliwych relacji, które możesz mieć ze swoim psem. Pamiętaj o tym, że świat poza kojcem nie jest znany Twojemu szczeniakowi. Wobec tego kluczowa jest socjalizacja szczeniaka – krok po kroku możesz wypracować reakcje, dzięki którym wyrośnie on na szczęśliwego psa. Pomogą Ci w tym odpowiednio dobrane do wieku produkty, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły