Anatomiczna budowa kota – poznaj ciekawostki o kociej anatomii!
Budowa kota jest na tyle specyficzna, że każdy opiekun powinien ją znać. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zadbać o Twojego mruczącego podopiecznego. Sprawdź, jak wygląda budowa ciała kota i na co warto szczególnie zwrócić uwagę.
Kot, jak przystało na prawdziwego drapieżnika, jest zwykle aktywny i bardzo gibki. Te cechy sprawiają, że radzi sobie w naturze nie gorzej niż jego dzicy kuzyni. Sprawdź, jakimi rzeczami szczególnie wyróżniają się koty – anatomia tych zwierząt niejednym Cię zaskoczy! Warto wiedzieć to również w celu lepszego zadbania o twojego mruczącego podopiecznego.
Czy wiesz, że budowa kota kryje wiele ciekawostek?
Czy wiesz, że niezwykła budowa kota obejmuje więcej niż tylko znany wszystkim ogon kota? Budowa tego organu jest oczywista dla wszystkich. Giętki ogon pozwala kotu zachować równowagę podczas balansowania na wąskich krawędziach, ale również sprawia, że podczas biegu zwierzę może robić gwałtowniejsze zwroty. To jednak nie wszystko, bo organ ten doskonale wyraża kocie emocje.
Charakterystyczna jak na ogon kota budowa pozwala mu doskonale sygnalizować, czy jest zadowolony, czy raczej zaniepokojony. Choć zazwyczaj emocje wyrażane ogonem kojarzą się z psami, to jednak i kot jest w stanie zaznaczyć w ten sposób radość, podekscytowanie, skupienie, zirytowanie, a nawet gotowość do krycia czy znaczenia terenu. Nie bez powodu więc powinieneś znać rolę, którą pełnią poszczególne części ciała w budowie kota.
Przeczytaj również: Dlaczego koty liżą masło? Poznaj odpowiedź!
Budowa kota – poznaj kocią anatomię
Budowa kota jest charakterystyczna, dlatego przedstawicieli tego gatunku pozna praktycznie każdy. Kot domowy pochodzi z rzędu kotowatych i jest drapieżnikiem, o czym świadczy 30 zębów służących m.in. do rozrywania. Kot standardowo waży od 2,5 do nawet 12 kg, choć są to wartości graniczne – zwykle waga zwierzęcia oscyluje między 4 a 6 kg. W ciele kota znajduje się 244 kości, a niektóre części ciała – na przykład kończyny przednie – nie są połączone z kręgosłupem wytworami kostnymi. Chcesz wiedzieć więcej? Budowa kota kryje w sobie wiele ciekawostek. Sprawdź je!
Anatomiczna budowa kota – to musisz wiedzieć!
Budowa kota Cię zaciekawiła? Sprawdź te informacje na temat podstawowych organów w kocim ciele. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!
Ucho kota – budowa i rola
Czym wyróżnia się ucho kota? Budowa tej części ciała mówi sama za siebie. Kot ma otwarte, zwykle stojące uszy, które pomagają mu w odbieraniu dźwięków z otoczenia. Czułość słuchu jest dwukrotnie większa niż w przypadku psów i wynosi od 60 do 100 kHz. Jest to wartość również nawet do 5 razy wyższa niż u ludzi! Oznacza to, że kot doskonale słyszy, nawet w przypadku, gdy mocno i głęboko śpi. Co więcej, jest w stanie bezbłędnie namierzyć źródło dźwięku, jeśli znajduje się ono nawet w odległości 1 metra! Co ciekawe, każdy kot rodzi się głuchy, a słuch rozwija się dopiero po około 2. tygodniu życia zwierzęcia.
Czym jeszcze zachwyca ucho kota? Budowa tego organu sprawia, że jest on bardzo ruchomy. Za ruchy kocich uszu odpowiada nawet ponad 30 mięśni. Co więcej, działają one niezależnie od siebie. Sprawia to, że kot może w charakterystyczny sposób odwracać jedno ucho w jedną, a drugie – w drugą stronę. Jeśli kiedykolwiek przyglądałeś się kocim uszom, to na pewno zauważyłeś przy nich charakterystyczne kieszonki. Są to błony skórne odpowiedzialne za filtrowanie dochodzących do kota dźwięków, ale również kulenie uszu, np. w sytuacji zagrożenia albo przy gestach grożących.
Zobacz także: Ślinienie się kota – dlaczego koty się ślinią i co to oznacza?
Ucho kota – higiena
Otwarta budowa uszu kota sprawia, że częściej są one narażone na zabrudzenia. Dotyczy to na przykład wpadających do uszu zanieczyszczeń, ale również rozmaitych bakterii czy pasożytów. Z tego powodu czyszczenie uszu jest bardzo ważne, choć trzeba je wykonywać z użyciem specjalnych, przeznaczonych do tego celu preparatów. Zaniedbane choroby układu słuchu mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń ślimaka znajdującego się w uchu wewnętrznym. To z kolei sprawia, że zaburzona jest równowaga u kotów. Czasem ten stan jest nieodwracalny.
Z uwagi na bardzo czuły słuch koty nie powinny nosić obroży z dzwoneczkami. Choć ich zaletą jest możliwość spłoszenia ptaków, co znacznie wpływa na zachowanie niektórych gatunków, np. wróbli, w naturalnym środowisku, dzwonek dla kota jest bardzo frustrujący. Głośne, powtarzalne dźwięki mogą prowadzić do osłabienia słuchu u zwierzęcia i wywoływać zwykłą nerwicę. Zamiast inwestować w dzwonek, przygotuj dla kota wolierę, zabezpiecz balkon albo przestań go wypuszczać z domu, aby nie groziły mu żadne niebezpieczeństwa.
Narząd Jacobsona – rzadkość wśród zwierząt
Jednym z rzadkich narządów, w które wyposażone jest ciało kota, jest narząd Jacobsona. Podczas analizy budowy anatomicznej kota znajdziesz go mniej więcej w podniebieniu, a dokładniej – w okolicy kości zwanej lemieszem. Co ciekawe, jest on stosunkowo rzadki u zwierząt, jednak spotkać go można u ludzi. Działa on, jak można się domyślać, znacznie słabiej u człowieka niż u mruczka.
Z narządem tym związana jest reakcja Flehmena, która często niepokoi niedoświadczonych opiekunów. Polega ona na tym, że zwierzę wdycha powietrze nie tylko nosem, ale również lekko otwartym pyszczkiem, zwykle nieco podnosząc na chwilę wargi. W efekcie zapach przebiega nie tylko przez nos, ale również przez dwa charakterystyczne kanały, co powoduje reakcję chemiczną na zapach.
Szczególnie często taka reakcja pojawia się w styczności kota z feromonami. Ta reakcja w połączeniu z działaniem narządu sprawia, że kot nie tylko czuje zapach, ale również jest w stanie go zasmakować. Jako że narząd Jacobsona jest chemoreceptywny, najlepiej działa w kontakcie z takimi zapachami jak właśnie wspominane feromony. Podobną reakcję zauważysz, oferując kotu kocimiętkę, np. taką jak Over Zoo Kocimiętka 125 ml.
Wibrysy – zmysł dotyku
Anatomia kota zaskakuje również, jeśli chodzi o wibrysy, czyli popularnie zwane wąsy, które wyrastają z okolic pyszczka. Choć może się to wydawać nietypowe, większość tych zwierząt ma dokładnie 24 wąsy ułożone trójkami w czterech rzędach po obu stronach nosa. Co jeszcze ciekawsze, wibrysy w górnych rzędach są zupełnie niezależne od tych położonych w niższych rzędach, dzięki czemu kot może ruszać nimi dowolnie.
Każdy wibrys połączony jest z układem nerwowym, dlatego służy kotu przede wszystkim do odczytywania zmian w otoczeniu. Może to być na przykład zmiana w ruchu powietrza, jak również przedmiot, o który kot się otarł. Podobne wąsy znajdują się nad kocimi oczami i spełniają taką samą funkcję, aczkolwiek nie są tak istotne dla samego kota.
Jeśli chodzi o koty, anatomia budowy wibrysów jest bardzo istotna dla ich prawidłowego funkcjonowania. Z uwagi na połączenie z układem nerwowym wibrysy pomagają kotu odnaleźć się w otoczeniu. Ich usunięcie, np. zgolenie czy zerwanie, sprawi, że kot będzie zdezorientowany i może odczuwać dyskomfort. Oczywiście wibrysy w naturalny sposób wypadają, jednak dopiero wtedy, gdy wyrastają nowe.
Oko kota – budowa
Budowa anatomiczna kota sprawia, że jest on świetnym łowcą. Jako drapieżnik kształtował na drodze ewolucji swoje ciało przez wiele setek lat. Jednym z organów, który sprawia, że zwierzęciu jest łatwo polować np. po zmroku, jest oko kota. Budowa oka jest zbliżona do budowy człowieka, jednak zwierzęta te oprócz dwóch powiek mają jeszcze trzecią, zwaną również migotką. Służy ona przede wszystkim ochronie kociego oka przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami, np. w wietrzny dzień. Wówczas trzecia powieka jest wyraźnie widoczna w formie charakterystycznej, białawej błony na oku. Regularnie widoczna trzecia powieka świadczy o stanie zapalnym i wymaga interwencji lekarza weterynarii.
Jest jeszcze jedna rzecz, która wyróżnia oko kota. Budowa tego organu obejmuje jeszcze jedną warstwę, której nie posiada człowiek – to tak zwane tapetum lucidum. To właśnie ta warstwa jest odpowiedzialna za odbijanie światła, gdy na dworze panuje ciemność. W rzeczywistości dochodzi do skupienia wszystkich dostępnych źródeł światła przez oko, co wiąże się z efektem żółtego oka, którego na pewno nieraz przestraszył się każdy człowiek. Nie jest jednak prawdą, że kot widzi w absolutnej ciemności. Aby tapetum lucidum działało, potrzebne jest nawet minimalne źródło światła naturalnego albo sztucznego.
Nie da się ukryć, że koty widzą lepiej niż ludzie. Budowa kota i jego oka sprawia, że wzrok zwierzęcia jest nawet 6-krotnie lepszy niż ludzki. Jednak zwierzęta te widzą mniej kolorów niż człowiek. Kiedyś uważano, że ich obraz ma odcienie szarości. Dziś wiadomo, że koty widzą takie kolory jak czerwony, zielony i niebieski.
Anatomia kota obejmuje również przystosowanie samego wzroku do tego, aby polowania szły sprawniej. Koty są raczej krótkowidzami i trudno jest im skupić wzrok na czymś, co się nie rusza. Jednocześnie mają szerszy kąt widzenia niż ludzie i doskonale zauważają każdy ruch. Z tego powodu, gdy bawisz się z kotem, powinieneś poruszać zabawką, aby zwierzę chciało przystąpić do wspólnej aktywności.
Łapa kota – budowa
Co jeszcze jest warte uwagi w szkielecie mruczka? Na pewno łapa kota. Budowa zarówno łap przednich, jak i tylnych sprawia, że koty chodzą po prostu na palcach. Oznacza to, że zarówno kości śródręcza, jak i nadgarstka ułożone są powyżej linii styczności z podłożem. Jeśli jest inaczej, mowa o tak zwanych miękkich nadgarstkach, co rzadziej zdarza się u kotów, a częściej u psów. To wada anatomiczna lub rozwojowa, związana np. z krzywicą i nieodpowiednią dietą w okresie dorastania. Aby jej zapobiegać, możesz podawać kotu np. Dr. PetCare Flex Premium – Stawy 60 kapsułek.
Nie ma kości, którą łączyłaby kręgosłup z takim organem jak łapa kota. Budowa przedniej łapy nie obejmuje wydatnego obojczyka, a jedynie tkankę mięśniową i ścięgna, które łączą łapę z resztą kociego ciała. To sprawia, że koty są gibkie i świetnie radzą sobie ze wspinaczką. Jednocześnie jest to dobry powód do tego, aby kota nosić ostrożnie i nie podnosić go tylko za przednie łapy. To sposób na to, aby spowodować u niego poważną kontuzję, która może się skończyć nawet zerwaniem ścięgien.
Budowa kota i jego tylnych łap sprawia, że zwierzę jest silne i dobrze wybija się do skoku. Staw biodrowy jest stabilnie połączony z kręgosłupem, ale ma też bardzo duży zakres ruchu. Również w przypadku tylnych łap kot porusza się przede wszystkim na palcach. W tym przypadku ma jednak ich 4, a nie 5, jak w przednich kończynach.
Ostatnią rzeczą, która może zainteresować właściciela kota, są pazury. Kot, w przeciwieństwie do psa, jest w stanie je chować. To wszystko dzięki specjalnej budowie opuszek, w których znajdują się trwałe pochewki skórne. Dzięki temu, że kocie pazury mogą się chować, kot jest w stanie skradać się bezszelestnie, ale i nie jest narażony na zaczepienie o wystające faktury czy stępienie pazurów, które służą mu wszak do polowań. Co jakiś czas każdy pazur zrzuca łuskę – wtedy możesz zauważyć, że Twój kot intensywniej drapie w drapaki.
- A to historia! – Pomimo tego, że wibrysy mają duże znaczenie dla dobrej kondycji kota, podobnie jak ogon, zwierzęta są w stanie bez nich żyć. Muszą się jednak do tego przyzwyczaić. Zwykle trwa to nawet do 2 tygodni.
Budowa kota – podsumowanie
Wiesz już, czym wyróżnia się budowa kota i na co szczególnie warto zwrócić uwagę. Pamiętaj, że bez odpowiedniej troski nawet tak gibkie zwierzę, jak kot, nie będzie w stanie prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Zadbaj o prawidłowe żywienie na każdym etapie życia zwierzęcia, oferując takie karmy jak na przykład Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Sterilised. W ten sposób sprawisz, że Twoje zwierzę będzie aktywne i zdrowe. Masz ciekawostki na temat budowy kota? Podziel się nimi w komentarzu!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu