KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty się pocą? Sprawdź!

Ciepły kaloryfer, nagrzany parapet czy taras to z pewnością ulubione miejsca wylegiwania się Twojego mruczka. Wszystkie koty je lubią! Zerkając na pupila leżącego w słonecznym punkcie, zastanawiasz się, czy nie jest mu gorąco? Sam pewnie szybko zacząłbyś się pocić, a jak jest z kotami? Czy koty się pocą? Sprawdź!

Czy koty pocą się podobnie, jak ludzie?

Twoje ciało poci się, aby utrzymać prawidłową temperaturę. Im w otoczeniu jest cieplej, tym więcej wody wydala, a organizm ochładza się. Aby nie doszło do przegrzania, w upalne dni unikasz największego słońca, schładzasz się i wybierasz lekką garderobę. Kot zdecydowanie tak się nie zachowuje. Latem nie zrzuca całego futra, nie zmienia się jego nastawienie do kąpieli i wciąż unika wody, a dodatkowo, jego ulubione miejsce odpoczynku skąpane jest w słońcu. Co to oznacza? Czy koty pocą się podobnie, jak ludzie?

czy kot się poci

Nie sposób porównać organizm zwierzęcia do tego jak zachowuje się ciało człowieka. Funkcjonuje on odmiennie. Także termoregulacja czworonoga odbywa się w sposób inny niż u Ciebie. Czy kot się poci? Tak, ale kropelki wody nie pojawiają się na jego grzbiecie pod warstwą futra. Dowiedz się, jak wygląda proces termoregulacji u Twojego pupila i jak zwierzę radzi sobie w cieple. Sprawdź, czy w upalne dni należy go schładzać i po czym poznać, że kot się przegrzał. Przekonaj się też, czy koty się pocą wyłącznie z powodu wysokiej temperatury.

Czy wiesz, że spocony kot ma mokre łapy, a nie sierść?

Gruczoły potowe u człowieka znajdują się w skórze. Chociaż w niektórych miejscach pocimy się intensywniej, rozmieszczone są na całym ciele. To zupełnie inaczej niż w przypadku futrzastych ulubieńców. Gruczoły potowe u kota znajdują się na opuszkach łap. W upalne dni zwierzak faktycznie może się pocić i zostawiać za sobą mokre ślady. Ilość płynu, wypływającego spod pazurków, jest jednak mała – nieporównywalna z tym, co możesz zaobserwować na własnym ciele. Właśnie dlatego tak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy koty się pocą.

łapy kota a pot

Powierzchnia łap, przez którą paruje pot, nie jest duża. Będąc precyzyjnym, należałoby wręcz powiedzieć, że jest niewielka. Stąd ten sposób termoregulacji nie jest specjalnie skuteczny – ciało zwierzęcia nie jest w stanie całe się ochłodzić. Gruczoły potowe u kota znajdują się także w podbródku i wargach, ale również ich ilość nie jest tak duża, aby była wystarczająca do niesienia ulgi w upalne dni. Czy to znaczy, że o termoregulację kota musi zadbać jego właściciel? Nie jest to konieczne, chociaż możesz pomóc swojemu ulubieńcowi, o czym za chwilę.

Czy koty się pocą? Jak zwierzę radzi sobie z wysoką temperaturą?

Gruczoły potowe kota nie są na tyle wydolne, aby skutecznie ochłodzić jego ciało. Zwierzę jednak fantastycznie radzi sobie w ciepłe dni, nawet w o wiele bardziej upalnym klimacie, niż ten, który mamy w Polsce. I to bez konieczności kąpania się w rzece czy stawie. To dlatego, że koty wypracowały sobie inny, skuteczny sposób na ochłodzenie się. Obniżają temperaturę swojego ciała… wylizując futro. To bardzo prosty, szybki i sprytny patent. Wylizana sierść, którą zwierzęta pielęgnują codziennie, jest nie tylko czysta, ale również wilgotna. W ciepłym otoczeniu paruje, co przynosi zwierzęciu ulgę.

Inne kocie sposób na ochłodę w ciepły dzień

Koty są ciepłolubne i wylegiwanie się w słońcu czy przy ciepłym kaloryferze to dla nich przyjemność, co wcale nie oznacza, że ciągłe przebywanie w nasłonecznionym miejscu jest dla nich zdrowe. Twój ulubieniec może się przegrzać – zbyt wysoka temperatura jest niebezpieczeństwem także dla tych zwierzaków. Gdy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco, kot profilaktycznie obniża swoją aktywność. W dzień dużo śpi, a werwę zyskuje dopiero wieczorem. Może też zjadać mniejsze posiłki. Aby się ochłodzić, Twój kot będzie szukał ustronnych, zacienionych miejsc. W domu chętnie ułoży się na chłodnych kafelkach albo w łazience.

Dlaczego kot poci się, gdy nie ma upałów?

Nawet w chłodny, deszczowy dzień możesz zauważyć na ziemi czy krześle mokre ślady łapek swojego ulubieńca. Ta sytuacja nie musi Cię niepokoić. To naturalny objaw organizmu zwierzęcia, który nie świadczy o chorobie. Kocie gruczoły potowe, podobnie jak u ludzi, uaktywniają się w stresujących sytuacjach. Łapy pocą się, gdy zwierzę jest niespokojne lub czuje się niekomfortowo.

Takie mokre ślady kocich łapek najczęściej zobaczysz podczas wizyty u weterynarza lub w trakcie podróży. Pot nie służy w tym przypadku do ochłodzenia czy uspokojenia ciała. Jest to zapachowa „wiadomość” o grożącym niebezpieczeństwie.

spocony kot

Czy koty się pocą? Twój zwierzak może się przegrzać!

Koci organizm nie jest wyjątkowo uodporniony na wysoką temperaturę, chociaż dobrze radzi sobie w cieple. Co prawda zwierzę lubi się wygrzewać i w odpowiednim momencie intuicyjne szuka chłodniejszych kątów, jednak odpowiednia reakcja na wysoką temperaturę nie jest regułą. Pamiętaj, że pot nie wystarcza kotu do ochłody całego ciała, a na wylizanie sierści zwierzak potrzebuje chwili. Istnieje więc ryzyko przegrzania organizmu i wystąpienia udaru słonecznego, który jest niebezpieczny dla jego życia.

Zagrożenie wzrasta w upalne dni i podczas wysiłku fizycznego w ciepłym otoczeniu. Miej to szczególnie na uwadze, jeśli Twój pupil jest kotem wychodzącym. Pozwól zwierzęciu na samotny spacer nie w południe, ale wieczorem. Na przegrzanie bardziej narażone są przedstawiciele ras brachycefalicznych, otyłe mruczki i te w podeszłym wieku.

Po tych oznakach poznasz, że kot się przegrzał

Właściciele psów dobrze wiedzą, że dyszenie jest zdrową reakcją organizmu ich pupila na zbyt wysoką temperaturę otoczenia. Jako opiekun mruczka powinieneś ten objaw potraktować jako poważny sygnał o możliwości przegrzania zwierzaka. W przypadku kotów to zachowanie nie jest skuteczne. Podobnie jak pocenie przez łapki, nie wystarczy do ochłodzenia organizmu.

Kolejnym sygnałem o przegrzaniu zwierzaka może być gorączka. Pamiętaj jednak, że jej próg jest wyższy niż w przypadku ludzi. Zdrowe kocie ciało ma temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza. Gorączka występuje wtedy, gdy wynik na termometrze przekracza 39,5 stopni Celsjusza. Niepokojącym objawem, sygnalizującym przegrzanie, będą też drgawki i nierówny chód zwierzaka.

przegrzany kot

Sen to jeden ze sposobów radzenia sobie kota z upałem. Jednak ten zbyt długi może nie wróżyć nic dobrego. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil przegrzał się, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. A jako że lepiej zapobiegać, niż leczyć, pomóż swojemu pupilowi łatwiej przetrwać upalny sezon.

Zbliża się fala upałów? Tak możesz pomóc kotu!

Jak już wiesz, koci pot, wytwarzany na opuszkach łap, nie jest wystarczający, do skutecznego ochłodzenia zwierzaka w upalne dni. Na skórze pod sierścią nie występują gruczoły potowe, które mogłyby dodatkowo pomóc mu w termoregulacji. I chociaż koty potrafią sobie poradzić z wysoką temperaturą na swój sposób, warto wspomóc swojego domowego pupila. Co możesz zrobić, aby zwierzak łatwiej zniósł upał?

Gdy temperatura rośnie, koty szukają chłodnego schronienia. Nie utrudniaj swojemu ulubieńcowi wędrówek po domu. Nie zamykaj go na zewnątrz (na balkonie lub tarasie), ani w jednym konkretnym pokoju. Uchyl mu przede wszystkim drzwi do łazienki, która jest często najchłodniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. Daj też dostęp do zacienionych kryjówek i przestrzeni, w której są chłodne kafelki. Jeśli zwierzak ma swoje legowisko, przestaw je do miejsca, w którym zamiast słońca jest cień. Dobrym pomysłem będzie ułożenie w nim lub na ziemi wilgotnego ręcznika. Gdy zasłonisz okna po słonecznej stronie mieszkania lub włączysz klimatyzację, zwierzak także poczuje znaczącą różnicę i komfort.

Dbaj o nawodnienie kota

Chłodna, świeża woda jest niezwykle istotna dla kota w czasie upałów. Twój ulubieniec przede wszystkim musi mieć cały czas do niej dostęp. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w domu kilku dodatkowym misek, żeby kot mógł się napić w dowolnym momencie. Aby woda nie była za ciepła (zwierzak może nie chcieć jej pić), w bardzo upalne dni dodaj do niej kostki lodu. Szybko się rozpuszczą, a płyn znacznie się ochłodzi.

Zimny prysznic

Koty nie lubią kąpieli w wodzie, ale zabawy małą strużką mogą przypaść im do gustu. Jeśli zwierzę szukało ochłody w wannie lub umywalce i tam się ułożyło, odkręć nieco kran. Spróbuj też użyć psikawki, jednak pamiętaj, aby nie celować bezpośrednio w czworonoga. Jako zabawkę na letnie dni wybierz dla kota specjalną fontannę. Zapewni dostęp do świeżej wody i zachęci Twojego pupila do jej wypicia. Wystaw mu też miskę z pływającymi zabawkami.

nawadnianie kota

Wybierz odpowiednią porę na spacery

Nie przeciążaj kota nadmiernymi zabawami w ciągu dnia. Unikaj też gonienia go poza domem w pełnym słońcu. Zachęcaj zwierzaka do aktywności raczej późnym popołudniem lub wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz nieco się ochłodzi. To samo dotyczy spacerów. Jeśli Twój pupil lubi na takie wychodzić, dobrze znaleźć na nie czas, gdy słońce już nie będzie aż tak intensywnie świeciło. Jeśli podróżujesz z kotem samochodem, podczas postoju nie zostawiaj go samego w pojeździe. Wnętrze auta nagrzeje się naprawdę w kilka chwil, co stanowi pułapkę dla każdego. Złym pomysłem będzie też golenie czworonoga.

A to historia! Są takie zwierzęta, które się nie pocą!

Kot, chociaż ma niewiele gruczołów potowych i nie wystarczają one w pełni do ochłodzenia jego ciała, poci się. Ślady mokrych łapek możesz zobaczyć w upalny dzień lub gdy pupil się stresuje. Musisz wiedzieć, że nie wszyscy przedstawiciele braci mniejszych tak mają. Jakie zwierzęta się pocą, a które nie?

Pot w podobny sposób jak kot wytwarza pies. Świnie na przykład mają gruczoły potowe umiejscowione wyłącznie na ryju. Natomiast królik, mysz, koza czy szczur nie pocą się wcale. W ich skórze nie ma w ogóle gruczołów chłodzących organizm. Jak regulują temperaturę? Królik na przykład sapie, gdy jest mu zbyt ciepło.

Warto jako ciekawostkę wspomnieć, że niektórzy czworonożni przyjaciele mają gruczoły potowe umiejscowione na całym ciele. Regulują więc temperaturę w sposób zbliżony do ludzi. Jakie zwierzęta się pocą podobnie do człowieka? Przede wszystkim konie i owce.

Kot radzi sobie w ciepły dzień, ale chętnie skorzysta z Twojej pomocy

Długotrwałe upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Także ciepłolubnym kotom. Ślina skuteczniej chłodzi je niż pot, niemniej chętnie korzystają z dodatkowej pomocy. Jak zwilżyć kocie futerko, gdy zwierzę nie lubi kontaktu z wodą?

cytat właściciela kota

Twój kot poci się w bardzo subtelny sposób

Pytanie o to, czy kot się poci, rodzi się w głowie niejednego opiekuna. Futro zwierzęcia jest w końcu zawsze suche, pomimo jego zamiłowania do wylegiwania się w ciepłych miejscach. Twój pupil, inaczej niż ludzie, ma gruczoły potowe umiejscowione przede wszystkim na łapach. Jeśli więc nie wyszedł właśnie z kałuży wody, a widzisz na podłodze mokre łapki to znak, że kociak się poci.

Ten sposób termoregulacji nie jest jednak dla zwierzęcia skuteczny. Kot najczęściej liże futro, aby się schłodzić i w ciepłe dni szuka ustronnych miejsc. Chętnie też skorzysta z Twojej pomocy. Podziel się swoimi skutecznymi sposobami na ulżenie pupilowi w upalnym sezonie w komentarzu. Inni zatroskani opiekunowie pewnie chętnie skorzystają z Twoich wskazówek!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły