• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY
 • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY

Czyszczenie uszu u kota

Czyszczenie uszu kota

Nie każdy kot wymaga pielęgnacji uszu, wszystko jest zależne od rasy oraz od środowiska w jakim przebywa. Tak naprawdę wiele kotów doskonale samo się pielęgnuje i rzadko wymaga pielęgnacji uszu. Choć Inni nie są tak dobrzy w swoich umiejętnościach pielęgnacyjnych i będą potrzebować rutynowych czynności czyszczących, aby zapobiec infekcji. Ogólnie, jeśli zauważysz wosk, brud lub inne zanieczyszczenia, to prawdopodobnie czas na czyszczenie. Takie okresowe czyszczenie i regularne kontrole w domu pozwolą Ci wcześnie dowiedzieć się o problemach z uchem, umożliwiając terminowe leczenie. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot może mieć problem z uszami, zadzwoń jak najszybciej do lekarza weterynarii. Szybkie leczenie często zapewnia lepsze rokowanie, może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych i utraty słuchu:

Koty narażone na problemy z uszami

Koty z oklapniętymi uszami wymagają naszej pomocy, ponieważ ich kanał słuchowy nie jest odpowiednio wentylowany. Odpowiednia pielęgnacja uszu ochroni Twojego kota przed bolesnymi infekcjami. Najważniejsza jest systematyka i dobranie odpowiedniego sprzętu. W sklepie Apetete posiadamy pełne akcesoria do czyszczenia uszu Twojego kota, takie jak: płyny do płukania uszu, aerozole, krople do uszu firm takich jak: Beaphar, Dr Siedel, Akaryl, Amiwet, Francodex

Jak czyścić kotom uszy

W przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze to łagodne podejście do kota, bez nerwów. Koty są bardzo wrażliwe i nie znoszą przymusu, jeśli dla nich ten zabieg będzie kojarzył się z negatywnymi emocjami bez asysty lekarza weterynarii nic nie zdziałamy. Dobra praktyką jest nagradzanie kotka smakołykami w trakcie i po zakończonym zabiegu czyszczenia uszu.
W naszym sklepie apetete znajdziesz proste w obsłudze preparaty do mycia uszu, które wystarczy za pomocą specjalnego aplikatora wkroplić a następnie wymasować nasadę ucha. Nadmiar płynu zbieramy ściereczką, gazikiem i po zabiegu.
Nasza rada: aby się dobrze przygotować do zabiegu – zbierz wszystkie niezbędne rzeczy: załóż rękawiczki lateksowe, przygotuj wacik oraz płyn do płukania uszu oraz smakołyki. Wszystko miej w zasięgu ręki a zaoszczędzisz sobie i kotu niepotrzebnych nerwów.

Jakie przedmioty potrzebne do czyszczenia uszu

Czyszczenie kocich uszu wygląda podobnie jak u psów. Zasada jest ta sama – nie używamy wacików do czyszczenia uszu tylko gazika nałożonego na pęsetę, albo palec. Najlepiej jest do zabiegu zakładać rękawiczki lateksowe, znajdziesz je w zestawie aptecznym w naszym sklepie albo kupisz w każdej aptece. Koszt jest niewielki a przydają się również do innych zabiegów pielęgnacyjnych jak czyszczenie oczu i zębów u kota.

Ponadto do czyszczenia uszu potrzebujesz odpowiednich płynów, które rozpuszczają woszczynę. W sklepie Apetete znajdziesz bezpieczne środki bez recepty do płukania uszu, ze specjalnym aplikatorem od znanych producentów.

Ważne: jeśli zauważyłeś ciemno – brązową maź w uchu i pomimo czyszczenia tej substancji jest coraz więcej – umów się na wizytę do lekarza weterynarii. Brązowa maź może świadczyć o silnym stanie zapalnym ucha albo o obecności pasożytów!

Oferta sklepu Apetete

W sklepie Apetete proponujemy sprawdzone przepisy i gotowe rozwiązania, które pozwolą zadbać o zdrowy i piękny wygląd Twojego kota.


  Najczęściej polecane na naszym blogu


  Czyszczenie uszu - Najczęściej zadawane pytania(FAQ)

  Co zrobić, gdy kot ma brudne uszy?

  W przypadku zauważenia, że kot ma zabrudzone uszy, należy udać się do lekarza weterynarii. Brudne uszy u kota mogą oznaczać obecność pasożytów oraz infekcję. Jeśli zabrudzone uszy spowodowane są nadmiarem woskowiny, należy je wyczyścić. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne preparaty do czyszczenia kocich uszu. W ich składzie znajduje się między innymi woda i olej parafinowy. Zabiegi oczyszczające uszy należy powtarzać z dużą regularnością, tj. co dwa tygodnie latem i raz w miesiącu zimą. W ten sposób eliminujemy ryzyko powstawania infekcji uszu u naszego czworonoga.

  Czym czyścić uszy u kota?

  Uszy kota należy czyścić wyłącznie preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi. Produkty doskonale rozpuszczają woskowinę, ale nie naruszają powierzchni zewnętrznego kanału słuchowego. Francodex płyn do uszu dla kotów to jeden ze środków wartych uwagi. Stosowanie kropli jest bardzo proste – wystarczy wlać kilka kropel do uszu, a następnie masować ucho u podstawy w celu ich dokładnego rozpuszczenia. Regularne stosowanie preparatów do czyszczenia kocich uszu pozwala na rozpuszczenie zalegającego wosku w małżowinie usznej i zapobiega powstawaniu infekcji.

  Czy powinno się czyścić uszy kotu?

  Uszy kota powinny być czyste i zadbane, bez nadmiaru zalegającej woskowiny. Uszy kota powinno czyścić się wyłącznie specjalnymi preparatami, które można kupić w sklepie zoologicznym. Rozpuszczają one nadmiar woskowiny, nie podrażniając przy tym delikatnego przewodu słuchowego. Regularne czyszczenie uszu (raz na dwa tygodnie) eliminują ryzyko powstawania niebezpiecznych infekcji.