KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Astma u kota – objawy i leczenie

Jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego u kotów jest astma. Duszności u kota mogą być powodowane rosnącym skażeniem środowiska i negatywnym wpływem zanieczyszczeń na kocie zdrowie. Astma u kota – objawy i leczenie to wiedza, którą powinien mieć każdy właściciel fustrzastego czworonoga.

Kocia przypadłość, która utrudnia oddychanie – Astma 

Astma to przewlekła choroba, którą większość właścicieli czworonogów kojarzy ze schorzeniami występującymi przede wszystkim u ludzi. Na całym świecie na astmę choruje ponad 300 milionów osób. Problem ten dotyka jednak także zwierząt, a ponieważ napady astmy mogą mieć różne nasilenie. Bywa, że przez wiele lat są prawie niedostrzegalne. Zwiększenie się objawów może z czasem utrudniać codzienne funkcjonowanie i znacznie pogarszać jakość życia zwierzęcia. Jakie są przyczyny astmy u kota i jak skutecznie hamować rozwój choroby?

kocia astma

Astma u kota – przyczyny

Astma to choroba, która atakuje oskrzela. Podczas napadu astmy dochodzi do zwężenia i skurczu mięśni zlokalizowanych w ścianie oskrzeli. U pacjentów chorych na astmę oskrzela kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno, czego konsekwencją jest przerost mięśni. Stają się one silniejsze, grubsze i zdolne do jeszcze większego skurczu.

Astma dotyczy przede wszystkim kotów młodych, w przedziale wiekowym 1-8 lat. Jej występowanie jest powszechniejsze wśród ras kotów egzotycznych – tonkijskich, birmańskich, syjamskich, perskich, himalajskich. Z nieco większą częstotliwością  dotyka też maine coonów. Astmę diagnozuje się również u kotów domowych krótkowłosych, tzw. dachowców. Ocenia się, że zachorowalność na astmę u kotów w Polsce wynosi ok. 1-5%.

astma u kota przyczyny

 

Przyczyną astmy jest proces zapalny, który rozwija się w oskrzelach wskutek reakcji alergicznej. W następstwie zapalenia dochodzi do przerostu gruczołów podśluzówkowych, rozrostu mięśni gładkich oskrzeli oraz zwiększonego wydzielanie śluzu, co prowadzi do zwężenia światła oskrzeli i zmniejszenia przepływu powietrza oraz problemów z pełnym wydechem. Z czasem rozwija się nadwrażliwość na rozmaite bodźce wywołujące reakcję alergiczną, co prowadzi do napadowych skurczy oskrzeli.   

Kocia astma – co nasila objawy choroby?

Astma jest chorobą o podłożu alergicznym. Może też wywodzić się z innych chorób układu oddechowego. Część specjalistów uważa, że tym, co może stanowić czynnik ryzyka wystąpienia astmy u kotów, są nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Za bezpośrednią przyczynę nawracających napadów astmatycznych uważa się przede wszystkim alergeny wziewne. Należą do nich roztocza kurzu domowego, naskórek ludzi i innych zwierząt mieszkających w domu, a także pyłki roślin domowych.

kocie alergeny a duszności u kota

Objawy astmy u czworonogów mogą nasilać takie czynniki, jak dym tytoniowy, dym z kominka w mieszkaniu, lakiery, farby malarskie, używane podczas remontu w domu, a także odświeżacze powietrza, spraye na owady lub kadzidełka. Nie bez znaczenia jest stosowana w mieszkaniach chemia gospodarcza, zwłaszcza ta do prania, mycia podłóg, perfumy domowników, lakiery i spraye do włosów, czy też puch i pierze, które znajduje się w kołdrach i poduszkach. To, czy Twój pupil choruje na astmę, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Jako opiekun możesz jednak dzięki obserwacji i próbie wyeliminowania czynników ryzyka sprawić, że dolegliwości związane z astmą będą dla niego mniej dokuczliwe.

Astma u kota – objawy

Jak rozpoznać, że naszego mruczącego przyjaciela dotyczy astma? Kocia astma jest reakcją na alergeny wziewne. Rolą układu oddechowego jest dostarczanie tlenu do wszystkich komórek i tkanek organizmu. Równie istotnym zadaniem jest ochrona organizmu przed szkodliwymi substancjami, grzybami lub bakteriami. W nabłonku, który wyściela drogi oddechowe, znajdują się komórki wydzielające śluz, pokryte specjalnymi rzęskami. Kaszlemy, by wraz ze śluzem usunąć ewentualne zanieczyszczenia.

Gdy występuje astma u kota, objawy kliniczne związane są z nadmierną ilością produkowanego śluzu, co zmniejsza przepływ powietrza. Substancje, które organizm kota traktuje jako alergeny, aktywują układ odpornościowy zwierzęcia, a to wywołuje nadmierną reakcję obronną organizmu.

duszności u kota

Najczęściej obserwowanymi objawami astmy oskrzelowej u kotów są występowanie silnej duszności, kaszel, a także świszczący oddech. Duszności u kota mogą nasilać się w określonych porach dnia, intensyfikować po zwiększonym wysiłku fizycznym lub zetknięciu ze szkodliwym dla niego alergenem. Niekiedy kotu towarzyszy wyłącznie lekki, przemijający kaszel, wraz z okazjonalnymi świstami. Łatwo pomylić je z odkrztuszaniem przez kota nadmiaru sierści lub zwykłym zakrztuszeniem się kawałkiem jedzenia.

U niektórych osobników przewlekły i duszący kaszel może trwać przed dłuższy czas. Kaszlący kot zwykle przyjmuje pozycję stojącą, wyciąga głowę w dół. Gdy dokucza mu znaczna duszność i problemy z oddychaniem, zazwyczaj kuli się w sobie, jego ciało jest zwarte, a wszystkie kończyny mocno przywiedzione do ciała. W tzw. zespole ostrej duszności oddechowej kot może nabierać powietrza z otwartą jamą ustną. Po długotrwałym i silnym ataku kaszlu lub  duszności u zwierzęcia mogą pojawić się wymioty.

Astma u kota – leczenie

Przed przystąpieniem do leczenia warto upewnić się, że Twój czworonóg rzeczywiście choruje na astmę. Pierwszym krokiem do postawienia diagnozy przez lekarza specjalistę jest szczegółowy wywiad z właścicielem. Jeśli opiekun zgłasza nawracające napady kaszlu, silną duszność, która samoistnie przechodzi lub powraca okresowo, niezbędne jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej. W większości przypadków, podobnie jak u ludzi chorujących na astmę, objawy intensyfikują się w okresie wiosennym i jesiennym – wówczas łatwiej zaobserwować ewentualne zmiany w układzie oddechowym.

Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej u kota umożliwia ocenę wyglądu miąższu płuc i zaobserwowanie charakterystycznych nacieków wokół oskrzeli. RTG może również być pomocne w wykluczeniu schorzeń towarzyszących, takich jak problemy z układem krążenia. Co ważne, nie u wszystkich kotów na zdjęciu będą widoczne zmiany wywołane astmą. Bywa, że obraz jest prawidłowy, a mimo to kotu towarzyszą niepokojące dolegliwości.

astma u kota leczenie

Elementem szczegółowej diagnostyki jest wykonanie badania krwi z rozmazem. W przypadku kociej astmy, u niektórych pacjentów, w wynikach można dostrzec zwiększenie ilości komórek kwasochłonnych, czyli eozynofilię. Jest to potwierdzenie występowania reakcji alergicznej w organizmie zwierzęcia, choć może występować również przy chorobach pasożytniczych. Może okazać się, że nasz kot potrzebuje jeszcze bardziej szczegółowej i inwazyjnej diagnostyki. Badania dodatkowe – bronchoskopię i fiberoskopię, czyli wprowadzenie cienkiego światłowodu do jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym czworonoga.

Bronchoskopię i fiberoskopię można jednak przeprowadzić wyłącznie u osobników w dobrej kondycji i dobrym stanie klinicznym. Ich wykonanie pozwala lekarzowi szczegółowo ocenić wygląd dróg oddechowych, dokonać pobrania materiału do badania cytologicznego lub histopatologicznego, a także uzyskać materiał do badania bakteriologicznego, które jest zalecane w sytuacji podejrzenia wystąpienia towarzyszącego zakażenia o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Kocia astma – możliwości leczenia

Ustalenie przyczyny dolegliwości ze strony układu oddechowego u kotów nie zawsze jest proste. Jeśli wyniki powyższych badań nie są jednoznaczne, a kot dobrze reaguje na zastosowane leczenie, można wykluczyć inne dolegliwości. Zazwyczaj weterynarz stara się różnicować astmę z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi układu oddechowego o podobnych symptomach. Niezbędne bywa wykluczenie chorób serca i układu krążenia, a także kociej białaczki.

Objawy podobne do astmy mogą występować u osobników z chorobami pasożytniczymi, gdy w drogach oddechowych obecne są robaki w postaci larwalnej lub dorosłej. Inne możliwe problemy zdrowotne to obecność pilobezoarów, czyli kamieni włosowych w układzie pokarmowym, a także choroba nowotworowa płuc na skutek obecności guzów nowotworowych sutka, rozpoznawana u starszych kotów.

Możliwości leczenia kota jest kilka. Astma jest jednak chorobą nieuleczalną i zwykle jej objawy nasilają się u kotów z wiekiem, dlatego leczenie polega na zapewnieniu kotu jak najwyższego komfortu życia i eliminowaniu przykrych dolegliwości. W zależności od wieku czworonoga może być konieczna zmiana sposobu leczenia lub włączenie dodatkowej terapii, gdy kot się starzeje.

Kocia astma – leki

W przypadku większości kotów ze zdiagnozowaną astmą najczęściej stosowanymi lekami w terapii przewlekłej są leki sterydowe. U osobników, u których podawanie codziennie tabletek bywa utrudnione, stosuje się zastrzyki, ze sterydów, które działają u kotów do 3 do 8 tygodni. Dzięki zastrzykom kot jest mniej narażony na stres, związany z koniecznością regularnych wizyt u specjalisty. To także większa wygoda dla opiekuna, jeśli zwierzę źle znosi zabiegi pielęgnacyjne i służące poprawie stanu jego zdrowia.

Mimo możliwości zastosowania zastrzyków, terapię środkami doustnymi specjaliści uważają za bezpieczniejszą. Weterynarz może kontrolować na bieżąco reakcję organizmu zwierzęcia na wdrożone leczenie, a przy tym ograniczać dawkę sterydu do minimum. Długotrwałe stosowanie sterydów wiąże się niekiedy z występowaniem skutków ubocznych, dlatego tak  ważna jest regularna kontrola krwi u kota. Możliwymi powikłaniami leczenia astmy lekami sterydowymi jest znaczna nadwaga, choroby trzustki lub cukrzyca.

astma u kota możliwości leczenia

Astma u kotów jest chorobą, która wymaga stałego nadzoru lekarza weterynarii – niewłaściwe stosowanie leków (m.in. źle dobrana dawka czy częstotliwość stosowania) mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego pupila. Coraz częściej w leczeniu astmy stosuje się wziewne leki sterydowe, dzięki czemu możemy w znacznym stopniu ograniczyć działania niepożądane. Pamiętajmy, że baczna obserwacja i wczesna konsultacja weterynaryjna mogą uratować życie i zdrowie naszego kota – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Astma u kota – profilaktyka

Kot chory na astmę wymaga regularnej kontroli i podawania specjalistycznych leków. Objawy choroby można jednak ograniczyć i sprawić, by codzienne funkcjonowanie Twojego pupila przypominało beztroskie życie zdrowego kota. Najważniejszym elementem profilaktyki jest dbanie o stan zdrowia kota i eliminowanie innych możliwych problemów zdrowotnych.

Koty chorujące na astmę powinny być regularnie szczepione przeciwko chorobom wirusowym. Opiekun czworonoga nie może zapominać o regularnym odrobaczaniu i stosowaniu preparatów na pasożyty zewnętrzne. Nie bez znaczenia jest troska o zęby, usuwanie kamienia nazębnego, a także dbanie o prawidłową wagę ciała kota. By zmniejszyć i ograniczyć czynniki ryzyka, należy dbać o czystość otoczenia kota, systematycznie czyścić legowisko zwierzęcia, jego miski i kuwetę.

kocia astma profilaktyka

Ulgę kotu w dolegliwościach przynosi częste odkurzanie i sprzątanie mieszkania. Dobrze jest karmić kota częściej, ale małymi porcjami jedzenia. Warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę kociaka, która dostarczy mu niezbędnych minerałów i mikroelementów. Jako właściciel kota, możesz obserwować zwierzę i spróbować wyeliminować potencjalne lub znane alergeny.

Dobrym sposobem może być zrezygnowanie z silnie działającej chemii do sprzątania mieszkania, unikanie w obecności kota mocnych perfum, kosmetyków zapachowych, a także niepalenie w domu. Jeśli Twój kot jest wrażliwy na puch lub pierze, wymień poduszki i kołdrę na produkty dla alergików. Usuń z mieszkania przedmioty, które nadmiernie gromadzą kurz – dywaniki, sienniki, często wymieniaj ręczniki i zmieniaj firanki.

Kocia astma – choroba, z którą można żyć!

Astma oskrzelowa to jedno z najpopularniejszych schorzeń układu oddechowego u kotów. Może dotykać także osobniki młode, bez innych chorób współistniejących. W przypadku astmy niezwykle istotne jest odpowiednio wczesne rozpoznanie objawów choroby i wdrożenie właściwie dopasowanego leczenia. Jej typowymi objawami są kaszel, duszność i świszczący oddech.

Koty z dolegliwościami astmatycznymi wymagają stałej opieki. Ich dieta powinna obfitować w pełnowartościowe produkty, być zbilansowana i dopasowana do wieku, płci i gatunku Twojego ukochanego czworonoga. Właściwa profilaktyka pomaga wydłużyć życie kota i sprawia, że zwierzę jest radosne i skore do zabawy.

Jeżeli Twój podopieczny choruje na astmę, wybierz dla niego najlepszą karmę, która zagwarantuje zdrową porcję energii na cały dzień. Zapoznaj się z szeroką ofertą sklepu Apetete i skomponuj optymalny jadłospis dla swojego pupila. Regularne badania u lekarza weterynarii, urozmaicone i smaczne menu, a także solidna dawka codziennych czułości to sprawdzony przepis na długie i szczęśliwe życie Twojego kociego przyjaciela!

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły