KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Biały pies – poznaj najpopularniejsze rasy psów o białej sierści!

Chcesz, aby w Twoim domu zamieszkał biały pies? Poznaj te rasy psów, które wyróżniają się właśnie takim kolorem okrywy. Sprawdź, jak dbać o białego psa, aby zawsze dobrze wyglądał i pozostawał w korzystnej kondycji.

Pies biały – duży, mały albo średni – zawsze przyciąga na ulicy spojrzenia. Jasna sierść, często bez przebarwień, robi wrażenie, ale często wymaga też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, jakie są białe psy – rasy mogą nadawać się zarówno do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w bloku! Poznaj je bliżej.

promocja farmina

rabat fitmin

Czy wiesz, że biały pies był uważany za zwierzę magiczne?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że biały pies był niejednokrotnie uważany za zwierzę magiczne. Według legend i przekazów, podobnie jak czarny kot, towarzyszył on czarownicom. W wielu krajach uważany był za omen. W innych kojarzył się bardzo pozytywnie. Z czasem białe psy były uznawane za wyjątkowe z uwagi na swój wygląd. Sprawdź, jakie istnieją białe psy. Rasy, które znajdziesz w poniższym zestawieniu, mogą pasować dokładnie do takiego charakteru psa, jakiego szukasz!

Które rasy psów mają białą sierść?

Interesuje Cię biały puchaty pies, a może szukasz raczej osobnika z krótką sierścią? W poniższym zestawieniu masz okazję trafić na wszystkie rodzaje okrywy. Poznaj bliżej białe rasy psów!

Akbash

Ten duży biały pies pochodzi z obszaru Turcji, gdzie został wyhodowany jako rasa pasterska. Zalicza się do grupy molosów, psów w typie górskim. Waży nawet do 60 kg i mierzy do 83 cm w kłębie, przy czym samce są większe od suk. Jest to jedna z najstarszych ras psów. Jego zadaniem była ochrona stada przed atakiem ze strony wilków czy innych drapieżników.

Pies jest nieufny w stosunku do obcych, wymaga doświadczenia w prowadzeniu, jest bardzo terytorialny. Musi mieć zajęcie – inaczej bywa kłopotliwy. Nie nadaje się do trzymania w bloku, idealnie sprawdzi się natomiast do pracy w trudnych warunkach pogodowych, na które jest odporny. Ma półdługą, białą sierść z gęstym podszerstkiem.

Biały pies – akbash.

Biały owczarek szwajcarski

Ta odmiana owczarka niemieckiego cieszy się ostatnio dużą popularnością. To biały pies ważący do 40 kg i mierzący do 66 cm. Budową jest bardzo zbliżony do owczarka niemieckiego, jednak nie ma spadzistego zadu, dlatego często jest o wiele od niego zdrowszy.

Owczarek szwajcarski jest psem zrównoważonym, stosunkowo łagodnym, ale jednocześnie mało bojaźliwym. Nadaje się do pracy z człowiekiem – chętnie współpracuje i łatwo uczy się nowych rzeczy. Będzie pasował zarówno do domu z dziećmi, jak i takiego, w którym przejdzie szkolenie na psiego ratownika. Spotyka się go w odmianie długowłosej i krótkowłosej – w obu ma gęsty podszerstek.

Przeczytaj również: Psy zimowe – rasy, którym niestraszny chłód!

Bichon frise

Te małe białe pieski nie są bardzo popularne w Polsce, ale uchodzą za wyjątkowo łagodne i przyjazne. Rasa jest stosunkowo stara, bo pierwsze przekazy na temat jej istnienia dotyczą jeszcze okresu średniowiecza. Zalicza się do ras ozdobnych i do towarzystwa, choć w niektórych krajach uznawany jest za psa użytkowego. Waży do 6 kg i osiąga wzrost do 30 cm.

Psy te są typowymi zwierzętami rodzinnymi. Jednocześnie wymagają dużo troski, jeśli chodzi o okrywę. Trzeba je przycinać i kąpać przynajmniej raz w miesiącu. Wymagają także regularnego szczotkowania, które pozwoli utrzymać w dobrej kondycji kręcony włos.

Dog argentyński

Rasa w Polsce zaliczana do tak zwanych agresywnych. To pies z grupy molosów, pochodzący z Argentyny, gdzie był używany do polowania na pumę oraz stróżowania. Psy osiągają do 68 cm w kłębie i 45 kg masy ciała. Suczki są niewiele mniejsze. Najczęściej jest wykorzystywany jako zwierzę użytkowe, doskonale radzi sobie jako pies poszukiwawczy, również w służbach mundurowych.

Ten duży biały pies jest bardzo zrównoważony i opanowany. Nie przepada za innymi przedstawicielami swojego gatunku, zwłaszcza tej samej płci. Bardzo ceni sobie towarzystwo człowieka, jest psem rodzinnym. Potrafi jednak, nieodpowiednio prowadzony albo pozostawiony bez pracy, być bardzo niebezpieczny dla otoczenia.

Maltańczyk

Bardzo popularny w Polsce mały biały piesek, ważący maksymalnie do 5 kg i mierzący do 25 cm w kłębie. Należy do grupy psów ozdobnych. Jest to jedna z najstarszych ras na świecie, pochodząca prawdopodobnie jeszcze z wyspy niedaleko Malty, położonej na Morzu Śródziemnym. To pies towarzyski, łatwy do ułożenia, raczej posłuszny.

Sierść maltańczyka wymaga regularnej pielęgnacji, przede wszystkim czesania, przycinania i kąpieli. Pies nie ma podszerstka, dlatego wymaga ubierania w chłodniejsze dni. Prawie nie gubi okrywy, o ile odpowiednio o nią zadbasz.

Biały maltańczyk.

Owczarek Maremma

Te białe psy znane są przede wszystkim w kraju swojego pochodzenia, czyli we Włoszech. Zaliczają się do sekcji psów pasterskich i tak są nadal używane w większości miejsc, w których przebywają, m.in. w Australii, gdzie pilnują stad owiec. Psy osiągają wzrost w kłębie do 73 cm i wagę do 60 kg, suczki są zwykle znacząco mniejsze.

Ten biały pies wymaga odpowiedniego prowadzenia. Nie nadaje się raczej do trzymania w mieście – wymaga pracy i dużego terenu. Jest terytorialny, silnie broni swojej własności i opiekuna. Jest bardzo nieufny w stosunku do obcych. Jego sierść jest gęsta i średnio długa, zwykle z podszerstkiem.

Owczarek Maremma.

Owczarek podhalański

Polski biały pies zaliczany do typu pasterskiego. Jest przedstawicielem jednej z kilku polskich ras wpisanych do FCI. Jego przodkowie byli znani już w okolicach XVII wieku. Obecnie owczarki podhalańskie są używane jako psy pasterskie i stróżujące, co niewiele się zmieniło na przestrzeni lat. Szczególnie często spotyka się je w Tatrach, gdzie nadal aktywnie pilnują stad podczas wypasu, głównie przed niedźwiedziami i wilkami.

Zobacz także: Psy z długą sierścią – zobacz, które rasy mają długą sierść!

Te białe psy są przystosowane do samodzielnej pracy. Zachowują nieufność w stosunku do obcych i chętnie współpracują z przewodnikiem. Nie nadają się raczej do trzymania w mieście, potrzebują przestrzeni i warunków do pracy. Ich sierść jest gęsta, nieco twarda, z podszerstkiem. Nie wymaga wiele pracy, bo jest samoczyszcząca.

Pirenejski pies górski

Duży, biały pies o wzroście w kłębie do 80 cm i wadze do 55 kg. To rasa pasterska pochodząca z terenów obecnie należących do Francji. Zalicza się do molosów w typie górskim, jest nieco spokrewniona z polskim owczarkiem podhalańskim. Obecnie użytkowana przede wszystkim do pomocy przy wypasach.

Owczarek pirenejski nadaje się do pracy jako stróż przy dobytku i stadzie, ale jest też psem rodzinnym. Stosunkowo łagodny, zrównoważony, idealnie odnajduje się w domach, w których może pracować przy pozytywnej współpracy z człowiekiem.

Pudel

Ten biały pies występuje w czterech wersjach rozmiarów, od dużego, przez średniego, małego, aż po toya. To sprawia, że możesz wybrać dla siebie psa idealnego. Każdy z rozmiarów rozwija się jako osobna rasa, dlatego może mieć nieco inne cechy. Przykładowo, pudle toye bywają hałaśliwe i nieco bojaźliwe, podczas gdy pudle duże doskonale sprawdzają się w pracy i szybko się uczą. Są wykorzystywane również jako psy myśliwskie.

Każdy z pudli może występować w jednolitym umaszczeniu, a więc biały pies jest tylko jedną z odmian kolorystycznych, a nie jedyną dopuszczalną dla rasy wersją wybarwienia. Psy te są zwykle uważane za rodzinne, dość towarzyskie i inteligentne. Z uwagi na sierść wymagają nie tylko regularnego czesania, najlepiej codziennie, ale również przycinania oraz częstych kąpieli.

Biały pies – pudel.

Samojed

Biały pies zaliczany do grupy szpiców i ras pierwotnych. Był używany jako pies zaprzęgowy, pochodzi z Rosji. Jego nazwa wzięła się od plemienia Samojedów, którzy hodowali te psy do obrony stada, polowania, ale również ciągnięcia zaprzęgów i… ogrzewania ludzi nocą. Psy dorastają do około 57 cm w kłębie i osiągają wagę do 30 kg; suczki są nieco mniejsze. 

Są to psy bardzo energiczne, które wymagają od opiekuna zaangażowania i zapewnienia im regularnej dawki ruchu i aktywności. Są inteligentne, dlatego chętnie współpracują. Kochają swoich opiekunów i są przyjazne nawet dla osób obcych. Mają silny instynkt myśliwski, dlatego puszczone luzem mogą zacząć polować. Mają dwuwarstwową sierść w białym kolorze.

Biały samojed.

Szpic japoński

Stosunkowo mało znana rasa. Ten biały puchaty pies jest zaliczany do szpiców i psów ras pierwotnych. Prawdopodobnie wywodzi się od białego szpica niemieckiego. Powinien mieć harmonijną budowę ciała przy wzroście do 38 cm, co zwykle oznacza wagę maksymalną do 9 kg.

Psy te są niezwykle inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem. Nie powinny być hałaśliwe, co jest uznawane za wadę w przypadku rozwoju rasy. Mają idealnie białą sierść z bardzo długim, prostym, odstającym włosem, co daje efekt śnieżnej kuli. Do tego jest też krótki podszerstek. Łapy zwykle mają o wiele krótszą sierść.

West Highland White Terrier

Jak sama nazwa mówi, ten mały biały piesek jest białym terrierem. Pochodzi ze Szkocji, ale patronat nad rasą objęła Wielka Brytania. Ta niewielka rasa była znana już w XIX wieku, gdzie powstała na skutek skrzyżowania z innymi terrierami. Istnieje legenda, według której białe psy były wyhodowane po to, żeby nie mylić ich ze zwierzyną w trakcie polowania. Pies ten osiąga do ok. 30 cm w kłębie i do 10 kg masy ciała. Suki są zbliżone rozmiarem do psów.

Ten zaliczany do sekcji terrierów krótkonożnych biały pies ma wesoły charakter. Jest inteligentny, ale potrafi też być uparty. Chętnie się bawi, sprawdzi się dla opiekunów, którzy chcą z psem pracować, np. poprzez udział w sportach. Pies przywiązuje się do całej rodziny, jest odważny i pewny siebie. To rasa szorstkowłosa, dlatego wymaga regularnego trymowania.

West Highland White Terrier.

Biały pies – to musisz wiedzieć!

Oto kilka istotnych informacji, jeśli chodzi o białe psy. Sprawdź, na co szczególnie warto zwrócić uwagę!

Zadbaj o czystość sierści

Choć biała sierść nie brudzi się szybciej niż ciemna, to jednak bardziej widać na niej wszystkie zanieczyszczenia. Do kąpieli dla psa używaj kosmetyków przeznaczonych do konkretnego rodzaju sierści, jak Over Zoo Dwupak Szampon i odżywka dla psów o białej sierści. Tego rodzaju produkt zadba o to, aby nie pojawiały się przebarwienia, a dodatkowo ułatwi rozczesywanie długiego włosa. Jeśli Twój pies nie ma podszerstka – co często cechuje małe białe pieski – stosuj na spacery jesienią i zimą specjalne ubranka dla psa.

Pamiętaj o okolicach oczu

Pies biały, bez względu na rozmiar, może mieć problem z zaciekami wokół oczu. Wywołują je łzy i wydzielina, która gromadzi się w tych okolicach. U psów o ciemnym umaszczeniu nie ma to takiego znaczenia, podczas gdy biała okrywa sprawia, że ślady są dobrze widoczne. Aby sobie z nimi poradzić, zastosuj odpowiedni środek czyszczący, taki jak Over Zoo Clean Drop usuwający ślady łez 40ml. Regularnie stosowany, pozwala pozbyć się problemu.

Pamiętaj też, aby karma była odpowiednio dobrana. Raczej unikaj jagnięciny, która może prowadzić do zabarwiania wydzieliny z oczu. Zamiast tego wybierz karmę rybną, np. Country&Nature Adult Large/Medium Biała Ryba.

Dobierz odpowiednią karmę lub suplementy

Czasem zdarza się, że mało wartościowa karma z dużą liczbą wypełniaczy nie sprosta oczekiwaniom psów. Z tego powodu wybieraj karmy suche dla psa, które zawierają odpowiednie proporcje składników odżywczych. Gdy sama zmiana sposobu żywienia nie pomaga, zdecyduj się na suplementy. Białe psy można wspierać m.in. z pomocą kapsułek witaminowych z olejem rybim, jak Dr. PetCare Skin – Skóra I Sierść 60 kapsułek.

  • A to historia! – Według niektórych badań naukowych psy, które mają białą sierść, rzadziej uczulają osoby cierpiące na alergię na białko psa. Dotyczy to zwłaszcza białych suczek.

Cytat właściciela białego psa.

Biały pies – podsumowanie

Biały pies od dawna miał znaczenie magiczne. Obecnie przyciąga na ulicy wzrok, zarówno w sytuacji, gdy jest to duży biały pies, jak i niewielka miniaturka. Chcesz zadbać o to, aby Twój pupil zawsze dobrze się prezentował? Zadbaj o odpowiednią pielęgnację! Wszystkie niezbędne do tego celu produkty znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Jeśli masz ciekawostki i przydatne rady na temat pielęgnacji białych psów, podziel się nimi w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły