KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies Bernardyn. Sprawdź jak wygląda, ile waży, ile lat żyje – Poznaj charakterystykę psów pasterskich

Bernardyn jest jednym z największych psów, a sławę przyniósł mu film familijny Beethoven. Zwierzęta te potrafią obronić swoich opiekunów. Ogromne czworonogi są łagodne dla rodziny i nieufne wobec obcych. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim w Twoim domu zamieszka pies bernardyn?

Duży pies o harmonijnej, muskularnej budowie – właśnie tak może być opisany bernardyn. Pies, który zyskał sławę po filmie, dzisiaj nie jest często spotykany na ulicach. To fantastyczny, wierny człowiekowi stróż, który potrafi dbać o swoją ludzką rodzinę. Chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkał pies Beethoven? Dowiedz się więcej o tym ogromnym zwierzęciu, nim postanowisz dzielić z nim codzienność.

bernardyn pies pasterski

Rasa psa bernardyn

Psy bernardyny zawdzięczają swoją nazwę Wielkiej Przełęczy Świętego Bernardyna w Alpach. To tam zwierzęta te brały udział w akcjach ratunkowych. Już od czasów średniowiecza właśnie taka była ich funkcja. Rasa psa bernardyn jest chętna do pomocy, a poza tym charakteryzuje się dużą odpornością, dlatego tak dobrze sprawdza się w ratownictwie górskim. Ciekawym jest, że mimo braku szkolenia zwierzęta te zdawały sobie sprawę z konieczności ogrzania znalezionego człowieka własnym ciałem.

Na początku istniał tylko bernardyn krótkowłosy, dopiero z czasem pojawiła się odmiana długowłosa. Powstała ona wskutek wystąpienia kryzysu rasy. Bernardynów było coraz mniej, dlatego zaczęto rozmnażać je z nowofundlandami i psami typu górskiego pirenejskiego, dzięki czemu liczebność zwierząt wzrosła. Dzisiaj to długowłosy bernardyn jest bardziej popularny.

W dwudziestoleciu międzywojennym sympatia do bernardynów bardzo się umocniła, natomiast po wojnie – znacznie się zmniejszyła. Do Polski te ogromne psy trafiły z Włoch w latach 50. XX wieku.

Dzisiaj zwierzęta te nie są często widywane na ulicach, jednak rozpozna je wciąż niemal każdy. Pies Beethoven ze znanego filmu sprawił, że czworonogi stały się popularne w latach 90. w Stanach Zjednoczonych.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Jak wygląda pies bernardyn?

U długowłosych bernardynów najdłuższa sierść występuje w okolicy tylnych nóg oraz na ogonie, na głowie natomiast jest najkrótsza i wyróżnia się wyjątkową miękkością. Zarówno bernardyn krótkowłosy, jak i długowłosy ma dwuwarstwową szatę.

Jak wygląda bernardyn według wzorca? Jego umaszczenie jest biało-rude, natomiast warto pamiętać, że rudy może mieć różne odcienie – od jasnego do niemal brązowego. Plamy mogą być ułożone w różny sposób. Jest jednak ważne, żeby biała sierść znalazła się w kilku miejscach – na końcu ogona, na karku, na łapach, na kufie, na przedpiersiu.

Ile waży bernardyn? Waga waha się w granicach 55 do nawet ponad 100 kg. Wysokość psów to 70–90 cm, natomiast suk – 65–80 cm.

Psy bernardyny – charakter czworonogów

Wiesz już, jak wygląda bernardyn. Czas poznać więcej informacji na temat charakteru tego ogromnego zwierzęcia. Może on być psem terapeutycznym lub towarzyszącym dla seniorów, entuzjastycznym towarzyszem zabaw dla dzieci oraz przyjacielem singli i młodych par. Pozostanie lojalny do samego końca pod warunkiem odpowiedniego wychowania. Zwróć uwagę na hodowlę, z której wybierasz bernardyna. W dobrej hodowli przyzwyczajany jest do różnych dźwięków oraz ludzi, dzięki czemu w przyszłości mniej strachliwe będzie reagował na różne czynniki zewnętrzne, na przykład dzwonek do drzwi.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Rasa bernardyn wyróżnia się zrównoważonym charakterem. Zwierzęta lubią wylegiwać się w jednym miejscu, poruszają się dość powoli i trudno jest je wyprowadzić z równowagi. Pamiętaj jednak, że nie są to zwierzęta leniwe. Stróże też potrzebują ruchu! Pies nie będzie co prawda biegał przy Twoim rowerze, ale chętnie potowarzyszy Ci podczas długiego spaceru. Czworonogi rasy bernardyn dobrze dogadują się z dziećmi, dla których stają się opiekuńczymi nianiami.

bernardyn pies pasterski

Ponadto pies ten kocha zimno! Źle znosi upalne temperatury i nie nadaje się do życia w mieszkaniu. W okresie grzewczym pies się umęczy, a w lecie będzie szukał sposobu na schłodzenie. Idealnym miejscem do mieszkania dla bernardyna są góry. To pies, który jak żaden inny bezbłędnie wykrywa zagrożenie lawinowe i zmiany pogody. Dodatkowo rasa bernardyn charakteryzuje się czułym nosem i dobrym zmysłem orientacji, dlatego zawsze zwierzęta te znajdują drogę do domu.

W Twoim domu zamieszka bernardyn? Jak wychować tego psa – na to pytanie warto znać odpowiedź. Odpowiednio wychowany może bowiem mieszkać z dziećmi, dobrze dogadywać się z kotami, a przede wszystkim być wspaniałym towarzyszem dla Ciebie. Szkolenie warto rozpocząć już ze szczenięciem – to ważne ze względu na to, jak duży jest dorosły bernardyn. Pies pasterski jest nieufny, co z jednej strony jest dobre, z drugiej jednak może doprowadzić do agresji, jeśli będzie zbyt podejrzliwy do innych czworonogów oraz ludzi.

Bernardyn – jak o niego dbać?

Wiesz już, jaki jest bernardyn. Pies niedługo zamieszka w Twoim domu? Przygotuj się dobrze na przyjęcie bernardyna.

Karmienie

Najlepszą dietą będą karmy suche przeznaczone dla olbrzymich ras. Dobrym przykładem jest karma Brit Premium By Nature Junior Extra Large XL, która charakteryzuje się dużą zawartością mięsa i wspomaga sprawne trawienie. Pamiętaj, żeby wybierać spośród karm pełnoporcjowych, które zapewnią zbilansowany posiłek Twojemu psu. Powinny być lekkostrawne, ponieważ problemem bernardynów jest często delikatny żołądek. Nie trawią one szybko, a miewają duży apetyt. Często opiekunowie rezygnują ze spacerów z psem na rzecz jego głównego zajęcia – pilnowania domu. Chociaż czworonożny przyjaciel lubi mieć zadania, to jednak godzinny spacer pozwoli zadbać o jego sylwetkę. Otyły zwierzak nie jest szczęśliwy!

karma dla psów olbrzymich ras

Zdrowie

Bernardyny należą do olbrzymich ras, które niestety najczęściej nie żyją bardzo długo. Psy te w dobrym zdrowiu towarzyszą człowiekowi około 10 lat. Jakie choroby występują u bernardynów? Zdarzają się problemy z kośćcem, a przede wszystkim dysplazją stawów biodrowych. U seniorów mogą pojawić się kłopoty z kręgosłupem. Warto jednak stosować profilaktykę, czyli odpowiednio dopasowaną aktywność oraz właściwą dietę. Bernardyna mogą też dotknąć choroby powiek, na przykład entropium, czyli podwinięcie się powiek w stronę gałki ocznej.

bernardyn pies pasterski

Pielęgnacja

Opieka nad sierścią tego psa jest dla opiekuna nie lada wyzwaniem. Ma bardzo gęstą sierść, którą czasem trzeba szczotkować nawet codziennie, zwłaszcza w przypadku długowłosych psów. Szczególnie ważne jest szczotkowanie za uszami i na szyi, bo w tych miejscach sierść ma skłonność do filcowania się i kołtunienia. Z tego względu od małego pies powinien być przyzwyczajany do zabiegu. Tak samo jak do czyszczenia uszu! Jak wszystkie rasy z oklapłymi uszami wymaga pomocy przy ich osuszaniu. Regularnie kontroluj też oczy zwierzęcia – sprawdzaj, czy nie pojawia się jakikolwiek stan zapalny. Co z kąpielą bernardyna? Należy go kąpać wyłącznie w razie potrzeby.

cytat właściciela

Ogromną zaletą bernardynów jest ich instynkt opiekuńczy, dzięki któremu doskonale sprawdzą się do domu z dziećmi. Trzeba jednak zachować ostrożność ze względu na rozmiary psa. Zwierzę nie jest hałaśliwe, nie szczeka nadmiernie, potrzebuje trochę ruchu i stanie się stróżem Twojego domu i rodziny. Być może to właśnie wśród bernardynów znajdziesz dla siebie idealnego psa. Zadbaj o szczęście czworonożnego towarzysza i postaw na karmy dostępne w ofercie Apetete!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły