KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Grzywacz Chiński. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Wśród wielu ras miniaturowych, które dostępne są w polskich hodowlach, coraz popularniejszy staje się grzywacz chiński. Jego wygląd przyciąga spojrzenia, ale i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To na charakter warto zwrócić uwagę.

Bez względu na to, czy na ulicy pojawi się grzywacz chiński długowłosy, czy odmiana naga, pies ten zawsze przyciąga spojrzenia. Prezentuje się efektownie, choć nierzadko jest obiektem żartów. Tymczasem to niezwykle przyjazny, łagodny pupil, który świetnie odnajduje się w różnych warunkach bytowych. Sprawdź, jak o niego najlepiej zadbać i co warto o nim wiedzieć.

promocja apetete

rabat fitmin

Rasa grzywacz chiński

Chiński grzywacz, jak mówi nazwa, pochodzi z Chin – jednak nie dosłownie. Pierwsze psy bezwłose albo o ograniczonej okrywie hodowano właśnie tam w dwóch celach. Odmiana większa i masywniejsza była wykorzystywana jako termofory i źródło pokarmu. Z kolei mniejsze pieski uznawano za święte i czczono w licznych świątyniach. Z czasem pies ten wszedł na dwór cesarski. 

Pierwotne linie tej rasy nie są jednak całkowicie czyste. Obecne psy powstały bowiem poprzez krzyżowanie ras nagich, np. psa meksykańskiego, jak i miniaturowych czworonogów o długiej sierści. To sprawiło, że w miotach rodziły się zarówno psy nagie, jak i owłosione. Dopiero jednak w 1991 roku wzorzec oficjalnie objął obie odmiany pieczą i wystosował dla nich osobne kryteria w ramach jednej rasy.

Grzywacz chiński – wygląd

Grzywacz chiński należy do psów ras miniaturowych. Dorosłe osobniki dorastają do 30 cm i osiągają wagę do 5 kg. Psy tej rasy mają niezwykle elegancką sylwetkę, filigranową posturę i oryginalny wygląd.

Przeczytaj także: Najmniejsze rasy psów – sprawdź, czy je znasz!

Rodzaj sierści grzywacza chińskiego jest różny, w zależności od odmiany. Bezwłosa odmiana z racji smukłej sylwetki przypomina rasowego konika. Ma nagie, gładkie lub pokryte delikatnym puchem ciało. Włosy występują jedynie na łapach, ogonie i głowie, której zwieńczeniem jest efektowna grzywka, opadająca na oczy psa jak woalka. U odmiany długowłosej sylwetka kojarzona z chartem afgańskim, ukryta pod efektowną, długą i niezwykle miękką sierścią podbitą krótkim gęstym podszerstkiem.

Co ciekawe, w jednym miocie grzywaczy chińskich rodzą się szczenięta nagie, jak i owłosione. Umaszczenie grzywacza chińskiego długowłosego może obejmować wszystkie kolory sierści i ich odcienie. Psy bezwłose mogą mieć skórę jednolitą lub cętkowaną, w barwie od różowej do czarnej.

grzywacz pies

Grzywacz chiński – charakter

Jest jedna niedoceniana rzecz, gdy w grę wchodzi grzywacz chiński – charakter. Pies ten jest bardzo inteligentny, a przy tym towarzyski. Uwielbia spędzać czas w towarzystwie innych czworonogów, jak i opiekunów. Nie nadaje się do zostawania samemu przez długie godziny, bo bardzo tęskni. Jest łagodny, dlatego zwykle w zgodzie żyje zarówno z małymi dziećmi, jak i zwierzętami domowymi. Nie wykazuje instynktu łowieckiego. 

Warto wiedzieć, jak wszechstronnym psem jest grzywacz chiński. Charakter tego czworonoga sprawia, że zaadaptuje się on zarówno do domu osoby samotnej, jak i dużej rodziny. Świetnie sprawdzi się u osób, które są aktywne, na przykład chodzą na długie spacery – pomimo niewielkich rozmiarów pies ten wymaga aktywności i ruchu. Jednocześnie jest to zwierzak idealny dla osób ze sportowym zacięciem. Dobrze sprawdza się w treningach posłuszeństwa i świetnie porusza na torze agility.

Psy rasy grzywacz chiński – jak o nie dbać?

Musisz poznać szczegóły dbania o czworonoga, zanim w Twoim domu pojawi się grzywacz. Pies ten ma specjalne wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację. Sprawdź, o czym pamiętać.

Pielęgnacja grzywacza chińskiego

Pozbawione sierści grzywacze powinny być szczególnie chronione przed wahaniami temperatur oraz nadmierną ekspozycja słoneczną. Zimą należy je ubierać na czas spacerów – jeszcze cieplej niż odmianę powder puff. Latem z kolei konieczne jest stosowanie preparatów ochronnych z filtrami UV. Pamiętaj, aby nie stosować w tym celu środków przeznaczonych dla ludzi, bo zawierają toksyczne dla Twojego czworonoga składniki. Dodatkowe środki pielęgnacyjne stosuj w miarę potrzeb, np. w celu nawilżenia skóry psa.

Odmiana z włosem wymaga regularnego czesania, najlepiej codziennego, a także podcinania sierści, która stale rośnie. Jednocześnie grzywacz chiński długowłosy, podobnie jak odmiana naga, powinien być regularnie kąpany. Wybieraj dla niego produkty łagodne, pomagające rozczesać włos. Z kolei do odmiany bezwłosej zdecyduj się na kilka szamponów, w tym przynajmniej jeden normalizujący stan skóry oraz przeciwbakteryjny – stosuj je zamiennie.

grzywacz chiński

Żywienie grzywacza chińskiego

Chiński grzywacz nie jest wybredny, jeśli chodzi o jedzenie. Dobrze sprawdzi się w jego przypadku karma sucha, dostosowana jedynie rozmiarem do jego niewielkiej szczęki. Zadbaj o to, aby jak Farmina N&D GF Adult Mini Dog Pumpkin Lamb & Blueberry, opierała się przede wszystkim na składnikach odzwierzęcych i zawierała dużo białka oraz sporo tłuszczu.

Zdarza się, zwłaszcza u starszych psów odmiany nagiej, że pies chiński grzywacz ma problemy z nadwagą. To w dużej mierze zaniedbanie opiekuna, który karmi go zbyt dużą ilością jedzenia. Ogranicz z tego powodu smakołyki i nie dokarmiaj psa rzeczami przeznaczonymi dla ludzi. Jeśli odmawia on jedzenia suchej karmy, wybierz mokrą formułę dla psów z nadwagą, jak Dolina Noteci Premium Light 400g. Pokarm ten zapewnia uczucie sytości, a przy okazji ogranicza podaż kalorii.

Jeśli Twój pies jest szczególnie wrażliwy, cierpi na alergię pokarmową albo ma skłonności do biegunek, wybierz dla niego odpowiedni pokarm. Karma taka jak Brit Care Mini Grain-Free Sensitive łagodzi stany zapalne i ma wysoko przyswajalne składniki. Dzięki temu rzadziej wywołuje problemy trawienne, a przy okazji pomaga w leczeniu dolegliwości skórnych.

Sprawdź również: Alergia u psów – najczęstsze objawy

Grzywacz chiński – zdrowie

Warto wiedzieć, jak pod kątem zdrowia przedstawia się grzywacz. Pies ten przede wszystkim narażony jest na postępujący zanik siatkówki, w skrócie PRA. To choroba genetyczna, na którą wykonywane są testy – zadbaj o to, aby kupić szczeniaka po przebadanych rodzicach. Niektóre grzywacze, zwłaszcza odmiany nagiej, mają również kłopoty z uzębieniem i chorobami przyzębia. Są to zarówno przetrwałe zęby mleczne, jak i często pojawiający się kamień nazębny i jego konsekwencja – zapalenie dziąseł.

Część psów, zwłaszcza białych, może być narażona na wadę genetyczną związaną z głuchotą wrodzoną. Z uwagi na podłoże psy są badane pod tym kątem, dlatego sprawdź, czy kupujesz szczeniaka po rodzicach, którzy przeszli testy BAER. U grzywaczy zdarzają się też niedoczynność tarczycy i cukrzyca.

Jako mała rasa, pies chiński grzywacz może cierpieć na chorobę Legg Perthesa Calve oraz zwichnięcie rzepki. Oba te schorzenia dotyczą układu ruchu i często wymagają ostatecznie poważnej operacji, aby pies żył bez bólu i w komforcie. U odmiany bezwłosej pojawiają się też problemy ze skórą, na przykład zaskórniki, stany zapalne mieszków włosowych czy nawet oparzenia i nowotwory skóry. Odmiana bezwłosa jest też bardziej narażona na alergie pokarmowe.

cytat właściciela o grzywaczu chińskim

Grzywacz chiński to przedstawiciel niewielkiej rasy, którą coraz częściej spotyka się na ulicach. Jest towarzyski, łagodny, a przy tym przyciąga spojrzenia w obu odmianach włosa. To pies, który świetnie sprawdzi się w większości warunków. Jeśli się na niego zdecydujesz, wybierz odpowiednią wyprawkę – znajdziesz ją w sklepie Apetete.pl. Tam znajdziesz nie tylko karmy, ale też kosmetyki pielęgnacyjne czy akcesoria dla czworonoga.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły