KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Brudny odbyt u kota – zobacz, co robić!

Koty, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie zawsze oznacza ona czesanie! Brudny odbyt u kota może być przyczyną wielu problemów, jak i źródłem dyskomfortu dla zwierzęcia i opiekuna. Sprawdź, co z nim zrobić.

Opieka nad kotem to często szereg różnych czynności, które nie zawsze są przyjemne tak dla opiekuna, jak i jego zwierzęcia. Można zaliczyć do nich wszystkie czynności higieniczne, w tym również mycie okolic odbytu. Choć koty są stosunkowo czystymi zwierzętami i samodzielnie dbają o swoją higienę, to jednak czasem potrzebują w tym temacie wsparcia. Sprawdź, kiedy ma to miejsce, jak sobie z tym radzić i jak zapobiegać podrażnieniom odbytu i jego okolic.

Opieka nad kotem to często szereg różnych czynności, które nie zawsze są przyjemne tak dla opiekuna, jak i jego zwierzęcia. Można zaliczyć do nich wszystkie czynności higieniczne, w tym również mycie okolic odbytu. Choć koty są stosunkowo czystymi zwierzętami i samodzielnie dbają o swoją higienę, to jednak czasem potrzebują w tym temacie wsparcia. Sprawdź, kiedy ma to miejsce, jak sobie z tym radzić i jak zapobiegać podrażnieniom odbytu i jego okolic.

Brudny odbyt u kota – to musisz wiedzieć!

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Z powodzeniem dbają o swoją pielęgnację, regularnie wylizując futro i wycierają je łapkami. Z tego powodu higiena kota nie jest często tak zaawansowana jak te same czynności wykonywane w stosunku do psa. Niemniej, trzeba mieć na uwadze, że niekiedy trzeba bardziej zająć się również i kotem. Mowa przede wszystkim o zwierzętach, które doświadczają rozmaitych dolegliwości.

Podrażniony odbyt u kota bardzo często daje objawy dodatkowe. Zwierzę może intensywnie wylizywać tę okolicę, a także zachowywać się nietypowo, na przykład płochliwie. Ból w tej okolicy będzie miał wpływ na częstotliwość wypróżniania, a nawet to, że zwierzę będzie w trakcie załatwiania się głośno miauczeć. W niektórych przypadkach koty saneczkują, a nawet doświadczają ogólnych dolegliwości, jak apatia, brak apetytu, podwyższona temperatura, bolesność brzucha. Podrażnionej okolicy odbytu towarzyszyć może też nieprzyjemny zapach.

Niekiedy jednak, oprócz widocznych zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu, nie pojawiają się żadne inne objawy. Z tego powodu tak istotne jest, aby regularnie obserwować swoje zwierzę i oceniać, czy coś mu dolega. Ty najlepiej znasz swojego pupila, dlatego jesteś w stanie powiedzieć, czy konkretne dolegliwości to tylko jednorazowy przypadek, czy raczej jakaś długofalowa skłonność.

brudny odbyt u kota

Oto, jakie mogą być przyczyny problemów z okolicami odbytu u kota.

Biegunki

Wiele kotów doświadcza biegunek, jednak w przypadku zwierząt wychodzących – opiekun nawet o tym nie wie. To jeden z wielu powodów, dla których warto zadbać o to, aby zwierzę miało okazję wychodzić na dwór jedynie w kontrolowanych warunkach, tzn. na smyczy albo do przygotowanej woliery. Długo trwająca biegunka może być dla kota – zwierzęcia, które nie przepada za piciem wody – szczególnie niebezpieczna w skutkach.

Biegunki mogą występować na różnym podłożu, od problemów z odżywianiem, przez alergię, aż po kłopoty z chorobami jelit. Niekiedy są jednorazowe, na przykład spowodowane zjedzeniem czegoś, co nie powinno pojawić się w kociej misce. Jeśli biegunka była jednorazowa, raczej nie musisz się niepokoić. Jeśli jednak trwa przynajmniej jeden dzień albo jest szczególnie częsta i intensywna, konieczne jest odwiedzenie lekarza weterynarii.

Długa sierść

O wiele częściej przed dylematem, jak umyć kotu pupę, stają opiekunowie kotów długowłosych. To oczywiste – zwierzęta te mają na tylnych łapach i zadzie tak zwane portki. Nawet prawidłowej konsystencji kał może pozostawić ślady, które będą nie tylko brzydko pachnieć, ale również staną się doskonałą pożywką dla bakterii. Z tego powodu dbanie o higienę i dietę kota długowłosego jest szczególnie istotne dla jego zdrowia i łatwości pielęgnacji.

Zapalenie zatok okołoodbytowych

Choć u kotów zdarza się rzadziej niż u psów, to jednak zapalenie gruczołów okołoodbytowych nadal jest problemem zdrowotnym. W zatokach przy gruczołach gromadzi się wydzielina, której zadaniem jest m.in. znaczenie terenu zapachem. Wydalana jest podczas wypróżniania – kał działa na zatoki tak, że wyciska z nich nagromadzoną wydzielinę. Gdy ta czynność jest zaburzona, na przykład wskutek luźnego stolca albo nadwagi u kota, dochodzi do gromadzenia się wydzieliny, a w efekcie – stanu zapalnego.

Bardzo często zapalenie gruczołów okołoodbytowych daje dodatkowe objawy. Mogą to być na przykład apatia i osłabienie, jeśli stan zapalny jest już uogólniony na cały organizm. O wiele częściej jednak mowa o silnym świądzie w okolicy odbytu, próbach uporczywego wylizywania tych miejsc przez kota, co może nasilać podrażnienie i prowadzić do miejscowych wyłysień. Czasem odbyt jest spuchnięty i wycieka z niego wydzielina. Dodatkowym objawem jest falowanie sierści na grzbiecie, choć nie jest to oznaka specyficzna.

Zazwyczaj standardowa higiena kota w tym przypadku nie jest wystarczająca. Konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który najpierw zdiagnozuje problem, potem wyciągnie gruczoły z nadmiaru wydzieliny. Czasem zdarza się, że w efekcie stresu i pobudzenia gruczoły opróżniają się samoistnie w gabinecie. Następnie specjalista znajdzie przyczynę tej dolegliwości. Bardzo często narażone są na nie zwierzęcia cierpiące na biegunki, alergie pokarmowe, a także z nadwagą.

dlaczego kot ma brudny odbyt

Nadwaga i otyłość

Wiele problemów związanych z wypróżnianiem związanych jest z nadwagą i otyłością. Te aspekty mogą mieć wpływ również na działanie mięśni w organizmie, w tym zwieraczy – takich jak odbyt. Jeśli brudny odbyt u kota wydaje się być codziennością mimo tego, że ma on krótką sierść, a kał ma normalną konsystencję, warto sprawdzić aspekty prawidłowej wagi. Może się bowiem okazać, że kot cierpi na przepuklinę odbytu, hemoroidy albo mięśnie odbytu są nadmiernie przeciążone, co może doprowadzić do jego wysuwania, a nawet wypadnięcia.

Choroby jelit i inne

Podrażniony odbyt u kota często pojawia się w wyniku rozmaitych chorób jelit. Mowa tutaj nie tylko o wspomnianych już biegunkach czy zaparciach, ale również rozmaitych schorzeniach, które sprawiają, że kał ma np. kwaśny odczyn. To może wpłynąć na podrażnienie skóry wokół odbytu. Czasem również przyjmowane leki, które są terapią na różne schorzenia, mogą powodować pogorszenie kondycji jelit, a w efekcie – biegunki i podrażnienia odbytu.

Ogólny zły stan zdrowia i pasożyty

O złym stanie zdrowia mowa w przypadku, gdy zwierzę cierpi na uogólnione infekcje i stany zapalne organizmu. Mogą to być na przykład efekty działania pasożytów wewnętrznych, które nie tylko pozbawiają kota substancji odżywczych, ale również zatruwają wydzielanymi toksynami. Liczne stany zapalne w organizmie mogą doprowadzić również do podrażnienia w okolicach odbytu. Wynika to przede wszystkim ze spadku odporności.

Alergia pokarmowa

Bardzo często za problemy z okolicami odbytu odpowiada alergia pokarmowa lub nietolerancja. Dotyczy to przede wszystkim kotów, które wykazują takie objawy jak powtarzające się, nawracające biegunki, ale również swędzenie skóry, infekcje uszu czy wydzielina pojawiająca się w oczach. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o tym, że kot cierpi na alergię pokarmową lub nietolerancję. Wówczas, oprócz leczenia objawowego, konieczna jest zmiana diety.

Stres

Nie należy lekceważyć roli stresu w życiu kota. Choć wiele osób żyje w przekonaniu, że zwierzęta te są indywidualistami, które niewiele interesuje, to w rzeczywistości są to bardzo wrażliwe istoty. Z tego powodu długotrwały stres może spowodować u nich wiele symptomów związanych z ciałem, na przykład zaburzenia pracy układu pokarmowego, ale również infekcje skórne czy intensywne, kompulsywne wylizywanie. To wszystko może mieć wpływ na kondycję odbytu.

nieprzyjemny zapach z odbytu kota

Jak umyć kotu pupę? Przygotuj się!

W zasadzie nie istnieją specjalne zabiegi, które należy wykonać w związku ze stanem odbytu pupila. Jeśli Twój zwierzak jest długowłosy, to na pewno musisz się nauczyć tego, jak umyć kotu pupę. Powinieneś robić to sprawnie, tak, aby zwierzę nie cierpiało z powodu stresu, a jednocześnie – by zabieg był skuteczny. Dodatkowo zadbaj o regularne, najlepiej codzienne czesanie, a jeśli jest taka potrzeba – wytnij z okolic odbytu nieco sierści. To na pewno sprawi, że higiena kota będzie łatwiejsza, a także zmniejszy się ryzyko wystąpienia infekcji w tym obszarze.

W przypadku zwierząt, u których problem wynika z chorób, należy zlikwidować przyczynę. Jeżeli biegunki pojawiają się jako efekt uboczny terapii, można walczyć z nimi objawowo albo zmienić lek na lepiej przyswajalny. U zwierząt z alergiami zalecana jest zmiana sposobu żywienia. Jeśli kot ma problemy z oddawaniem kału o nieprawidłowej konsystencji, zasadne będzie znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej. Pamiętaj też o regularnym odrobaczeniu swojego pupila. W przypadku zwierząt z nadwagą i otyłością – niezbędne jest odchudzenie zwierzaka i zmiana jego stylu życia oraz żywienia.

Jeżeli brudny odbyt u kota jest efektem powyższych czynników, a nie kwestią pielęgnacji kota długowłosego, jego czyszczenie powinno odbywać się po każdym wypróżnieniu. W przeciwnym razie bardzo szybko podrażnienia będą sprawiać kotu dyskomfort i może on znacznie wpłynąć na stan zwierzęcia. Co więcej, dzięki regularnej pielęgnacji zmniejszysz skłonności kota do lizania tych okolic i rozprowadzania bakterii na przykład na okolice pyszczka, oczu czy nosa.

Brudny odbyt u kota – to może Ci się przydać!

Jeśli higiena kota pozostawia w danej chwili sporo do życzenia, warto działać przynajmniej trzytorowo. Na początek dobrze jest zadbać o samego kota. Do czyszczenia okolic odbytu na co dzień używaj po prostu miękkiego wacika kosmetycznego lub gazy – zależnie od przyczyny problemu – nasączonych letnią, przegotowaną wodą. To wystarczy, aby usunąć resztki kału. Od czasu do czasu możesz też użyć takiego produktu jak Over Zoo Wet Wipes Chusteczki pielęgnacyjne dla psa i kota 30szt. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, a wcześniej sprawdzić, czy kot nie ma uczulenia na żaden ze składników chusteczek.

Przy problemach zdrowotnych koty bardzo często przeżywają spory stres. Aby wyeliminować przynajmniej ten czynnik, często utrudniający powrót zwierzęcia do zdrowia, wybierz Dr Seidel Ewaporyzator adapcyjny dla kota 37ml. Produkt ten pomaga zredukować stres, a także działa relaksująco. Zawiera kocie feromony, dlatego jest dla zwierząt zupełnie naturalny.

Do czyszczenia kuwety w czasie, gdy kot cierpi na biegunki, warto używać odpowiednich preparatów. Świetnie sprawdzi się Vitopar Fresh Neutralizator przykrych zapachów kota 200ml. Możesz użyć go również na legowiska czy inne powierzchnie zabrudzone przez kota, które po praniu nadal mają nieprzyjemny zapach. Pamiętaj też, aby – gdy u kota stwierdzono jakiekolwiek bakterie – zadbać o regularne odkażanie kuwet.

higiena odbytu kotu cytata właściciela

Higiena kota – dbaj o nią!

Brudny odbyt u kota to często problem długofalowy. U zdrowych zwierząt wystarczy odpowiednia pielęgnacja, która sprawi, że zwierzę będzie zadbane, a okolice jego portek – zawsze czyste. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tych pupili, które mogą cierpieć na rozmaite schorzenia, również przewlekłe czy nawracające. W takim przypadku samo dbanie o czystość nie wystarczy – konieczne jest jeszcze wyeliminowanie przyczyny problemu.

Bez względu na to, z jakiego powodu kot cierpi na problemy z odbytem, konieczne jest regularne dbanie o jego czystość. Przyzwyczajaj pupila do takich zabiegów już od początku, aby wiedział, że nie są dla niego żadnym zagrożeniem i mogą mu pomóc lepiej się poczuć. Pamiętaj też, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – zadbaj o dietę swojego kota, jego stan zdrowia, prawidłową masę ciała i ochronę przed pasożytami. Usuń też nadmiar sierści i regularnie ją pielęgnuj, zwłaszcza w przypadku kota długowłosego. Do zabiegów związanych z czyszczeniem tej wrażliwej okolicy, a także neutralizujących zapach, wykorzystaj produkty, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Wśród nich na pewno są Twoi faworyci!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły