KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby od kota. Czym można się zarazić od kota?

Zastanawiasz się, czym można się zarazić od kota? Czy problemy zdrowotne Twojego pupila mogą być zaraźliwe dla ludzi? Odpowiadamy. Istnieją takie, które mogą zaatakować również człowieka – są to choroby odzwierzęce. Jakie są zatem choroby od kota?

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Obowiązkiem każdego kochającego i odpowiedzialnego opiekuna zwierząt jest dbanie o zdrowie swojego pupila. Należy dbać również o regularne wizyty u lekarza weterynarii, badania profilaktyczne, odpowiednią dietę. Ważne są również warunki higieniczne zwierzaka, a także podejmowanie leczenia w razie potrzeby. Od tych czynników w dużej mierze zależy przecież życie i zdrowie, a także komfort Twojego zwierzaka. Jeśli jednak zaniedbasz kwestie związane ze zdrowiem zwierzaka, narażony na problemy jest nie tylko on. Narażasz także siebie i wszystkich domowników. Musisz wiedzieć, że możesz złapać różnorodne choroby od kota. Jak wiadomo, leczenie bywa bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Dlatego zadbaj o bezpieczeństwo was wszystkich i dopilnuj, by kot był zdrowy lub żeby choroba została wykryta na wczesnym etapie. Z pewnością, podniesie to wasze bezpieczeństwo i komfort życia. Nie narażaj siebie i swojego zwierzaka na stres i zmaganie się z chorobami. Dowiedz się też, jakie choroby od kota mogą się pojawić u ludzi. Będziesz bardziej wyczulony na odpowiednie symptomy, dzięki czemu uda Ci się w razie potrzeby szybko im przeciwdziałać.

Choroby od kota – przyczyny

Koty także mogą zachorować – dlatego tak ważne jest regularne zabieranie ich na badania do lekarza weterynarii. Badania profilaktyczne mają tu bardzo duże znaczenie. W końcu to dzięki nim można szybko wykryć problemy zdrowotne już we wczesnym stadium i zacząć im przeciwdziałać. A kot może zachorować z naprawdę wielu powodów.

Może paść ofiarą pasożytów, które dodatkowo są wektorami innych chorób. Niewykluczone, że mógł napotkać na swojej drodze chorego zwierzaka, od którego się zaraził. Rozwojowi rozmaitych bakterii sprzyja też niezachowanie odpowiednich standardów higieny. Można tutaj wymienić między innymi nienależytą higienę fałdów skórnych, okolicy oka, czy brak stosowania pielęgnacji jamy ustnej. 

Szczególnie narażone na rozmaite choroby i problemy zdrowotne są koty wychodzące. Jeśli opuszczają bezpieczne cztery ściany domu, nigdy nie wiesz, co może je spotkać. Zwłaszcza jeśli wychodzą bez nadzoru. Mogą wtedy być narażone na różnego rodzaju wypadki. W końcu mogą także przynieść chorobę z ulicy, lasu, parku czy łąki. A niektóre z patogenów w łatwy sposób przenoszą się na człowieka. Mowa wtedy o chorobach odzwierzęcych. Zoonoza, bo tak brzmi wspólna nazwa tych chorób, to coś, czym możesz zarazić się naprawdę bardzo łatwo.

Kot u weterynarza

Jak przenoszą się choroby?

W końcu przebywasz ze swoim kotem na co dzień. Karmisz go, dotykasz, sprzątasz jego kuwetę, być może nawet śpi z Tobą w łóżku. Jeśli jest czymś zarażony, istnieje spora szansa, że dojdzie do przeniesienia patogenu, jeżeli ma on potencjał zoonotyczny.

Jeżeli zajmujesz się kotami wolno bytującymi, jesteś w większym stopniu narażony na choroby odzwierzęce przez nie przenoszone. Koty wolnożyjące, koty, obce i te, mające nieustaloną sytuację zdrowotną, są potencjalnym nośnikiem wielu chorób.

Dlatego też zawsze, gdy przygarniasz kota z ulicy, którego historii nie znasz, bardzo ważne jest to, by zachować należytą dozę ostrożności i zbadać zwierzaka u lekarza weterynarii. Dopiero szereg badań diagnostycznych będzie w stanie określić stan zdrowia Twojego pupila. Nie lekceważ tego, nie zakładaj, że dany znaleziony na ulicy kot na pewno będzie zdrowy i nic Ci nie grozi. Prawda bowiem jest taka, że choroby przenoszone przez koty na ludzi są czymś realnym i możesz złapać je stosunkowo łatwo. A nie wszystkie są proste w leczeniu, co też musisz mieć zawsze na uwadze.

Przyczyny przejścia chorób z kotów na ludzi to między innymi kontakt: z sierścią i skórą kota, z kałem, z wydzielinami czy poprzez pogryzienie. Bardzo powszechnym schorzeniem jest również choroba kociego pazura. Czym można się zarazić od kota? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Przeczytaj także: Co może oznaczać krew w kale kota? Nie lekceważ tego objawu! 

Kot u lekarza

Choroby od kota – objawy

Jak objawiają się choroby przenoszone przez koty? Tak naprawdę bardzo trudno tu mówić o typowym zestawie identycznych objawów. Wszystko bowiem zależy od danej choroby. Dlatego objawy chorób, którymi można zarazić się od kota, mogą być naprawdę bardzo różnorodne. Zanim zatem będzie mowa o faktycznych objawach, trzeba dowiedzieć się, jakie choroby przenoszą koty. Bo wbrew pozorom jest ich całkiem sporo – i nie każda choroba jest taka sama.

Choroby odzwierzęce budzą strach od dawna. Strach ten w dużej mierze jest uzasadniony – w końcu istnieje wiele ciężkich chorób, które są przenoszone przez zwierzęta. Tak było od zawsze. Zdarza się również, że informacja o jakimś nowym wirusie czy bakterii, która atakuje też ludzi, powoduje pogromy całych stad zwierząt. Jeśli obawiasz się, że Twój kot może być na coś chory i może zarazić Ciebie lub Twoje dziecko, to nie musisz posuwać się do ostateczności. Absolutnie tego nie rób! Przede wszystkim zadbaj o potrzeby zdrowotne zwierzęcia. Odpowiednia higiena ma ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego kota. Dlatego nie zaniedbuj codziennej higieny otoczenia. Sprzątanie kuwety to Twój obowiązek. Warto również zadbać o higienę uszu Twojego pupila. A w tym celu pomocny może okazać się płyn do przemywania uszu dla psów i kotów marki Dr Seidel. A czym można się zarazić od kota?

Płyn do przemywania uszu dla psów i kotów

Choroby przenoszone przez koty

Najbardziej powszechną chorobą, którą można zarazić się od kota, jest toksoplazmoza. Jest to choroba pasożytnicza, którą wywołuje pasożyt Toxoplasma gondii. Jego ostatecznym żywicielem jest kot, dlatego pasożyt potrzebuje go, by zakończyć swój cykl życiowy. Tam rozmnaża się w jelitach. Oocysty wydalane są razem z kałem. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych i bardzo szybko zaczynają oczekiwać pierwszego żywiciela. Człowiek może zarazić się toksoplazmozą poprzez kontakt z pasożytem – w kocich odchodach, ale też poprzez spożycie nieumytego mięsa czy warzyw, które wcześniej miały styczność z pasożytem. W przypadku osób z silnym układem odpornościowym choroba może przebiegać bezobjawowo. Może również jednak objawiać się w bardzo ciężki sposób. Zwykle pojawiają się symptomy takie jak: gorączka, ból głowy, wysypka, zapalenia gardła, ból mięśni, powiększa się śledziona i wątroba. Pasożyt może również przeniknąć przez łożysko i zarazić płód, przez co toksoplazmoza wzbudza spory strach wśród kobiet w ciąży. Czym jeszcze można zarazić się od kota, jeśli nie toksoplazmozą?

Kobieta w ciąży z kotem

Zobacz także: Toksoplazmoza u kota – objawy, leczenie 

Drugą chorobą jest grzybica. To dość powszechnie znane schorzenie wśród kotów. Czasami jednak mimo najlepszej pielęgnacji grzybica da radę się rozwinąć. A jest to choroba zakaźna. Ludzie dotknięci grzybicą odczuwają na przykład świąd, pieczenie czy złuszczanie się podrażnionej skóry.

Koty mogą także przenosić popularną chorobę, jaką jest wścieklizna. Jest to bardzo groźna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Istnieje jedynie szczepionka. Zwierzęta mogą przenosić ją na ludzi. Same zarażają się poprzez kontakt z zarażonym osobnikiem, a konkretniej poprzez pogryzienie przez zwierzę stałocieplne. Choć w Polsce obowiązkowe jest tylko szczepienie psów przeciwko wściekliźnie, warto szczepić również koty – zwłaszcza te wychodzące. Do objawów wścieklizny zalicza się gorączka, bóle mięśni, wodowstręt, zaburzenia rytmu snu, omamy, halucynacje, ślinotok. Co ważne – wścieklizna jest chorobą śmiertelną. Dlatego jeśli zrani Cię kot wychodzący, który nie był szczepiony, najlepiej działać szybko i udać się niezwłocznie po szczepionkę przeciwko wściekliźnie.

Kot u specjalisty

Choroby od kota – leczenie

Wiesz już, czym można zarazić się od kota – oczywiście, tylko w pewnym zakresie. Chorób jest znacznie więcej, a każda wymaga odpowiedniego leczenia, w zależności od danego schorzenia. Pamiętaj, nie lekceważ niepokojących Cię objawów. Zranienia, ugryzienia czy zadrapania, nawet przez zdrowego kota są niebezpieczne. Gdy zaistnieje taka sytuacja, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza. Lepiej zrobić to od razu, niż zmagać się z ciężką chorobą, której początkowe symptomy się zignorowało.

Jeśli Twój kot zachowuje się w sposób, który Cię niepokoi a jego zachowanie odbiega od normy, nie lekceważ tego. Przykładowo, jeśli nie ma apetytu, jest nerwowy, zachowuje się, jakby coś go bolało, w jego kale pojawia się krew, nie jest w stanie się wypróżnić, ma zawroty głowy, biegunkę, gorączkę czy wymiotuje. Nie wahaj się zabrać go od razu do lekarza weterynarii.

Istnieje całe mnóstwo chorób, które mogą dotknąć Twojego kota. Część z tych chorób może również przenieść się na Ciebie i innych członków rodziny. Dlatego nie lekceważ żadnych niepokojących Cię objawów. Wszystkie mogą mieć znaczenie. Pamiętaj, że wśród wszystkich możliwych chorób, widmo wścieklizny, choroby śmiertelnej jest przecież całkiem realne. To nie jest choroba egzotyczna, coś, o czym słyszy się tylko w kontekście krajów całkiem odległych – to coś realnego. Dlatego każdy kot wychodzący czy wolnożyjący jest na nią narażony.

Przeraża nie tylko wścieklizna – przykładowo, bąblowica, choroba co prawda w Polsce dość rzadka, jednak możliwa, może doprowadzić do konieczności usunięcia zainfekowanego narządu i do śmierci. Toksoplazmoza może nieodwracalnie uszkodzić płód, dlatego jest uważana za szczególnie niebezpieczną dla kobiet w ciąży. Może również oddziaływać negatywnie na pracę wielu narządów wewnętrznych. Pamiętaj – dbaj zarówno o kota, jak i o samego siebie. W razie takiej konieczności nie wahaj się udać do lekarza, a także zabrać kota do weterynarza.

Choroby od kota – profilaktyka

Jeśli nie chcesz zarazić się od własnego kota, to musisz zadbać o swojego pupila. Pamiętaj, że najbezpieczniejszy zwierzak, taki, który jest statystycznie najmniej narażony na zachorowanie na chorobę zakaźną to zwierzak niewychodzący. W czterech ścianach Twojego domu jest bardzo bezpieczny. Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie ma szans zachorować. Pasożyty mogą być przyniesione przez Ciebie na powierzchni butów, ubrania czy nawet surowego mięsa, które potem trafi do miski kota. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Zadbaj przede wszystkim o odporność Twojego kota. Pomóc Ci w tym mogą odpowiednie suplementy diety i preparaty dla kota marki DR. PETCARE. Pamiętaj jednak, by te specyfiki podawać zwierzakowi po uzgodnieniu ze specjalistą.

Choć koty w ogromnym zakresie samodzielnie dbają o swoją higienę, zdarza się też, że wymagają specjalistycznej pomocy i trzeba je po prostu wykąpać. A w szczególnych przypadkach użyj specjalnego szamponu dla kotów. Dobrym pomysłem może okazać się hypoalergiczny szampon dla psów i kotów marki VetExpert, odpowiedni nawet do bardzo delikatnej skóry.

Szampon hipoalergiczny dla kotów

Ogromne znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej ma również odpowiednia dieta kota. Koty to mięsożercy i drapieżcy. Dlatego największą rolę w ich jadłospisie odgrywa mięso. Możesz kotu samodzielnie przygotowywać posiłki, lecz wymaga to wiedzy, umiejętności i czasu. Trzeba również pamiętać o zakupie mięsa w legalnym, sprawdzonym źródle – w końcu koty spożywają mięso na surowo. Możesz także poszukać dobrej jakości karm komercyjnych – Twój zwierzak na pewno będzie Ci wdzięczny, jeśli dostanie coś dobrego. Niezależnie od tego, czy masz psa, czy też kota – odpowiednie wyżywienie ma dla niego ogromne znaczenie. A jeśli szukasz interesujących karm komercyjnych, może Cię zainteresować naturalna karma COUNTRY&NATURE.

Komentarz specjalisty

Choroby od kota – podsumowanie

Choroby odzwierzęce, te pochodzące od kotów, które następnie przeniosły się na człowieka, mogą być naprawdę bardzo groźne, a wręcz śmiertelne – jak na przykład wścieklizna.

Jeśli chcesz uniknąć chorób od kota, przede wszystkim zadbaj o swojego pupila. Pamiętaj o szczepieniach, badaniach profilaktycznych czy odpowiedniej pielęgnacji. Przemyśl też miejsca, do których udajesz się ze swoim pupilem na spacer.

Dbanie o zwierzaka to duża odpowiedzialność, ale możemy Ci w tym pomóc. Sprawdź ofertę naszego sklepu!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły