KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co może oznaczać krew w kale kota? Nie lekceważ tego objawu!

Krew w kale kota to bardzo poważny objaw. Zawsze jest nieprawidłowością, na którą trzeba zwrócić baczną uwagę – czymś, czym należy się martwić. Dlatego jeśli sprzątasz kocią kuwetę i dostrzegasz krew w odchodach, zacznij działać.

Kot nie przyjdzie do Ciebie i nie zakomunikuje Ci, że coś go boli, coś mu dolega i nie czuje się najlepiej. To Twoja rola, jako opiekuna, by obserwować pupila. Może Ci on bowiem sygnalizować złe samopoczucie na wiele różnych sposobów. Czasami możesz zauważyć też coś niepokojącego przy sprzątaniu kociej kuwety. Nie jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy obowiązek, ale jest to obowiązek, który musi być regularnie wykonywany. A jeśli zobaczysz, że odchody Twojego kota są inne niż zazwyczaj, jeśli Cię niepokoją – nie wahaj się zgłosić do lekarza weterynarii. Należy pamiętać, że krew w kale kota to objaw, który nie powinien być ignorowany.

promocja apetete

farmina karma dla kota promocja

Krew w kale kota – przyczyny

Krew z odbytu kota, krew w kocim kale, to zawsze coś niepokojącego. Jeśli krew znajduje się wszędzie tam, gdzie znajdować się nie powinna, sytuacja zdaje się naprawdę poważna. Dlatego nigdy tego nie lekceważ – krew w kale już sama z siebie świadczy o tym, że coś niewłaściwego dzieje się w organizmie Twojego kota. Dlatego nawet jeśli zauważysz całkiem niewiele krwi – kontakt z lekarzem weterynarii jest wskazany.

Kot w kuwecie. Krew w kale kota.

Poza krwią widoczną gołym okiem w kale może znajdować się też krew utajona. Krew utajona to krew, której nie uda Ci się zobaczyć gołym okiem – będzie ona widoczna dopiero w badaniach. Poza tym nawet mało krwi, w sytuacji, w której krwi nie powinno być w ogóle, jest czymś bardzo niepokojącym. A z jakiego powodu może pojawić się krew w kale kota?

Pasożyty wewnętrzne

Przyczyn może być naprawdę bardzo wiele. Krew w kociej kupie jednak nigdy nie oznacza nic dobrego. W takim razie, z czym może być związana? Pierwszą przyczyną, która może spowodować pojawienie się krwi w kale, są pasożyty wewnętrzne. To też jedna z najczęstszych przyczyn obecności krwi w kale. Na atak pasożytów wewnętrznych są mocno narażone koty wychodzące, choć nie należy zaniedbywać regularnego odrobaczania również kotów niewychodzących – jaja pasożytów możesz przynieść do domu na przykład na butach i nawet o tym nie wiedzieć. Nie da się bowiem zauważyć tak drobnych cząstek.

Przeczytaj także: Tasiemiec u kota – jak wygląda? Poznaj objawy!

Zwierzak może ulec inwazji pasożytniczej także poprzez zjedzenie mięsa z ich formami rozwojowymi lub też zjedzenie roślin, na których znajdują się jaja pasożytów. A musisz wiedzieć, że koty – choć z natury to bezwzględni mięsożercy – mogą podjadać trawę, skubać wiele ziół, a nawet roślin domowych, co jest dla nich potencjalnym źródłem zakażenia pasożytami. Kocięta mogą zakazić się też od matek poprzez picie ich mleka lub jeszcze w trakcie ciąży.

Śluz w kale kota może być kolejnym objawem potwierdzającym robaczycę, jednak może on też wskazywać na inne problemy, jak np. przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego. Robaki potrafią bardzo wyniszczyć organizm swojego żywiciela, dlatego staraj się im przeciwdziałać. Nigdy tak naprawdę nie wyeliminujesz całkowicie ryzyka złapania pasożytów wewnętrznych u kota. Dlatego musisz zadbać o odpowiednio częste, regularne badanie kału i odrobaczanie.

Kot w kuwecie. Krew w kale kota.

Stany zapalne jelit

Pasożyty wewnętrzne, choć częste, wcale nie są jedynym powodem, przez który w kale Twojego kota może pojawić się krew. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być na przykład różnego rodzaju stany zapalne jelit, w tym nieswoiste zapalenie jelit. Zapalenia te mogą zaatakować zarówno jelito grube, jak i cienkie. W tym przypadku nie można mówić o jednym, konkretnym zapaleniu, to cała grupa chorób. Zaniepokoić Cię powinien luźny stolec z krwią u kota. Żywoczerwona krew będzie dostrzegalna jedynie wtedy, kiedy zapalenie dotyczy jelit grubych. W innym wypadku krew ulega strawieniu i przyjmuje kolor ciemny – wręcz czarny. Wtedy stwierdzimy ją jedynie, wykonując test na krew utajoną.

Krew w kale kota może pojawić się również w przebiegu innych chorób, jednak nie stanowi ich bezpośredniego objawu, tylko powikłanie. Mowa tu np. o chorobach wątroby, nerek czy trzustki. Również w przebiegu chorób wewnątrzwydzielniczych, takich jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy, może pojawić się krew w kale – ze względu na intensywną biegunkę towarzyszącą tym chorobom. Niestety, ale krew w kale może świadczyć również o tym, że w organizmie kota rozwija się nowotwór.

Inne przyczyny pojawienia się krwi w kale u kota to np. Giardia i Cryptosporidoza, a także polipy przewodu pokarmowego, chłoniaki, owrzodzenia czy uporczywe zatwardzenia.

Kocia dieta

Nie bez znaczenia jest też odpowiednia dieta, którą raczysz na co dzień Twojego kota. Krew w kale może się bowiem pojawić również z powodu oddziaływania niewłaściwie dobranej karmy na przewód pokarmowy czy różnego rodzaju nietolerancji lub alergii pokarmowych. Czy wiesz, że koty nie mogą pić mleka? Obraz kota pijącego mleko bardzo mocno wyrył się w ludzkim umyśle, również przez popkulturę. Jednak podawanie kotu mleka może spowodować wiele problemów.

Pamiętaj, że kot przede wszystkim potrzebuje w diecie dobrej jakości mięsa. Możesz mu je dostarczyć przez wysokojakościowe karmy – spróbuj na przykład karmy Leonardo, pysznej, mokrej karmy stworzonej z myślą o potrzebach kotów. Inną godną Twojej uwagi karmą może okazać się również karma Carnilove. Obie te karmy, a także wiele innych znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Kot w kuwecie.

Zdarzyć się może również, że krew z odbytu u kota świadczyć będzie o uszkodzeniu mechanicznym – być może w jego ciele utknęło gdzieś ciało obce, które powoduje taki stan rzeczy. Być może też kot uległ wypadkowi, i choć nie widać po nim tego na pierwszy rzut oka, to właśnie ten objaw, który powinien Cię zaniepokoić. Może się też zdarzyć, że krwawienie spowodowane będzie ciężkim zatruciem toksynami – kot zjadł leki lub pożywienie, które jest dla niego toksyczne – może to być nawet obgryzienie domowej rośliny, jeśli zawierała ona substancje dla kota szkodliwe.

Jak widzisz – nie ma jednej uniwersalnej przyczyny wystąpienia krwi w kale kota. By ją stwierdzić, konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych. Niezależnie od okoliczności krew w kocich odchodach zawsze oznacza coś niewłaściwego, dlatego nie możesz tego zlekceważyć. Pamiętaj też, że u kotów wychodzących trudno zauważyć krew w kale – koty te załatwiają się poza domem, a swoje odchody zakopują. Dlatego jeśli Twój czworonożny przyjaciel wychodzi na eskapady poza domem, musisz go bardzo uważnie obserwować i szukać innych niepokojących Cię objawów, by móc szybko zareagować w razie potrzeby.

Krew w kale kota a inne objawy

Nie tylko krew w kale kota powinna Cię zaniepokoić. Może towarzyszyć jej szereg innych problemów. Jakich? To w dużej mierze zależy od konkretnego problemu, który dręczy Twojego kota. A tych, jak wyżej wspomnieliśmy, może być naprawdę wiele. Dlatego nie diagnozuj kota na własną rękę, nie lecz go tym, co sam uważasz za słuszne. Najbezpieczniej będzie, jeśli udasz się do lekarza weterynarii. A jakie inne objawy mogą towarzyszyć występowaniu krwi w kale kota?

Zobacz również: Karma weterynaryjna dla kota – zobacz przegląd

Na pewno mogą to być problemy z wypróżnianiem – kot może mieć biegunkę lub wręcz przeciwnie – zatwardzenie, które nie pozwala mu się wypróżnić. Może też mieć cierpieć z powodu bolesnych wypróżnień, a przez to może starać się ich unikać, co będzie dla niego bardzo groźne. Kolejną istotną sprawą jest bolesny brzuch – zwierzak może mieć tkliwy, obolały, czasem wzdęty brzuszek. Może stracić apetyt, może nawet w ogóle odmawiać przyjmowania pożywienia.

Tutaj warto o czymś pamiętać. O ile w przypadku psów krótkotrwałe głodówki, na które się dobrowolnie decydują, nie są czymś złym, to w przypadku kotów jest zupełnie inaczej. Nawet krótki czas bez jedzenia może spowodować szkody w organizmie, a im dłużej kot będzie odmawiał jedzenia, tym będą one poważniejsze. Dlatego nie warto lekceważyć tego objawu.

Kot w kuwecie. Krew w kale kota.

Kolejnym objawem, który może się pojawić, jest gorączka – może do niej dojść, gdy kot cierpi na jakąś chorobę zapalną, którą organizm próbuje w ten sposób zwalczyć. Może też pojawić się przy zatruciu. Na pewno powinna Cię zaniepokoić nagła zmiana zachowania kota – zwłaszcza utrata energii, ospałość, apatyczność czy agresja. Kot, którego coś boli, może bowiem zachowywać się agresywnie – w ten sposób chce uniknąć bycia dotykanym, co pozwala mu ograniczyć wystąpienie jeszcze większego bólu. Koty cierpiące lubią też chować się w ciasnych miejscach i unikać wszelkich interakcji.

Krew w kale kota – leczenie

Jak widzisz, krew w kale kota to oznaka bardzo poważnego problemu. Na tyle poważnego, że niezalecane jest stosowanie domowych sposobów leczenia bez wcześniejszego postawienia diagnozy. Może się bowiem okazać, że zupełnie nie działamy na przyczynę problemu, a tylko maskujemy objawy, które z czasem okażą się nawracać i być coraz poważniejsze. A przyczyn może być wiele – od alergii pokarmowych i źle dobranej karmy, przez pasożyty przewodu pokarmowego, po nowotwory. Z krwią w kale naprawdę nie ma żartów. Niezależnie od tego, czy pojawia się zawsze, czy tylko okazjonalnie – na przykład po zażyciu leków. Może się też zdarzyć, że pojawi się krew w kale kota po odrobaczeniu. To po raz kolejny objaw, który powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.

Bo tak naprawdę najlepsze, co możesz zrobić, gdy zaobserwujesz, że w kale Twojego kota pojawiła się krew, to zabranie go do specjalisty. To lekarz weterynarii ma wiedzę, doświadczenie i możliwości diagnostyczne, by poprawnie zdiagnozować dręczącą Twojego kota chorobę. A później – zaproponować odpowiedni dla Twojego zwierzaka sposób leczenia.

Samodzielnie nie uda Ci się tego zrobić, jeśli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą i własnym laboratorium. Dlatego im szybciej zabierzesz kota do lekarza weterynarii, tym lepiej dla niego. Może się wręcz okazać, że problem jest jeszcze na tak wczesnym stadium rozwoju, że bez problemu – dzięki odpowiednim lekom i, czasami, specjalistycznej diecie, rozwiążesz go tak, że zniknie, nie pozostawiając trwałych szkód w organizmie Twojego kota.

Krew w kale kota – profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać problemom, niż je potem rozwiązywać. Dotyczy to zwłaszcza kwestii zdrowotnych. Każda choroba może bowiem być bardzo groźna dla Twojego zwierzaka i pozostawić w jego ciele trwały ślad. Dlatego profilaktyka ma tak ogromne znaczenie. Co więc możesz zrobić, by uniknąć tego typu problemów z kotem?

Kot w kuwecie. Krew w kale kota.

Jak dbać o kocie zdrowie?

Przede wszystkim zadbaj o jego odpowiednie wyżywienie. Właściwa dieta jest tutaj bardzo ważna. Jeśli nie wiesz, co podawać Twojemu kotu i jaka dieta będzie dla niego odpowiednia – warto skonsultować się ze specjalistą, który udzieli Ci porad. Nie znaczy to jednak, że musisz koniecznie samodzielnie każdego dnia przygotowywać kotu posiłki. To normalne, że nie każdy ma na to czas i umiejętności. Nie każdy też ma chęci czy odpowiednią wiedzę – to całkowicie w porządku. Dlatego możesz sięgnąć po jedną z wysokiej jakości karm komercyjnych, w tym na przykład karmę Fitmin dostępną w różnych smakach, by zaspokoić gusta kulinarne Twojego kota.

Żeby zadbać o odporność kota, możesz też podawać mu suplementy, które pozwolą mu uzupełnić niedobory witamin. Pamiętaj jednak, by podawać je po uzgodnieniu z lekarzem weterynarii. W końcu nadmiar witamin jest równie – a nawet bywa, że i bardziej – szkodliwy co ich niedobór. Jeśli jednak w przypadku Twojego kota będą wskazania do tego, by brał odpowiedni suplement diety, możesz podawać mu witaminy marki Dr. PetCare, które znajdziesz w naszym sklepie.

Dbanie o odporność kota wiąże się też z dbaniem o to, by nie atakowały go pasożyty. Poza tymi wewnętrznymi, dużym zagrożeniem mogą okazać się również pasożyty zewnętrzne. One też potrafią osłabić organizm i przenieść mnóstwo chorób, np. pchły przenoszą tasiemce, które z kolei mogą przyczynić się do krwawień z przewodu pokarmowego. Nie pozwól na to! Pomoże Ci w tym również dostępna w naszym sklepie obroża przeciw pchłom i insektom dla kotów Max Biocide Collar, również marki Dr. PetCare. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o kota jak najlepiej. Pamiętaj też o regularnym odrobaczaniu Twojego pupila. Musisz to robić odpowiednio częściej, jeśli Twój kot jest zwierzakiem wychodzącym.

Cytat lekarza weterynarii.

Krew w kale kota – podsumowanie

Koty to bardzo popularne zwierzęta domowe. Są piękne, majestatyczne i – niestety – narażone też na sporo chorób. Dlatego musisz otoczyć je należytą opieką. Ta opieka to jeden z głównych powodów, dla którego koty domowe żyją znacznie dłużej niż koty wolnożyjące. Pojawienie się krwi w kale kota zawsze jest powodem do zmartwień. Możesz ją zauważyć przy sprzątaniu kuwety.

W takich okolicznościach nie czekaj i nie bagatelizuj problemu. Zgłoś się do lekarza weterynarii, by jak najszybciej otrzymać pomoc dla Twojego kota. To naprawdę bardzo ważne. Przyczyn pojawienia się krwi w kale może być bowiem naprawdę wiele. Może to nawet oznaczać nowotwór, który rozwija się w organizmie Twojego kota. Nie uda Ci się samodzielnie ustalić przyczyny, do tego potrzebne są odpowiednie badania diagnostyczne, które może Ci zapewnić wyłącznie weterynarz.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły