KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co to jest Bikejoring? wywiad z Markiem Długołęckim

Co to jest Bikejoring? Wywiad z Markiem Długołęckim

Marek Długołęcki, założyciel sklepu Komobike i teamu sportowego o tej samej nazwie. Jest jednym z czołowych zawodników Bikejoringu – zaprzęg rowerowy z psem. Na swoim koncie ma wiele sukcesów w tej dyscyplinie w tym wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy.

  • Dziś w wywiadzie dla sklepu zoologicznego Apetete.pl opowie:
  • jak przygotowuje swoje psy do zawodów?
  • czym karmić psa sportowego?
  • jak wygląda motywacja?
  • jak zacząć przygodę z Bikejoring?
Spis treści
8 A: Napełniona chłodnica to podstawa. Rozumiem, że na świetną kondycję psa wpływa wiele czynników: w tym odpowiednia dieta. Wobec tego, jak powinniśmy żywić psa sportowego?

Apetete: Powiesz nam co cię urzekło w psich zaprzęgach?

Marek Długołęcki: Sama historia psich zaprzęgów jest wspaniała. Na dalekiej północy, pies-przewodnik zaprzęgu był wartościowym towarem. Można było go sprzedać za równowartość 4-5 krów! Cena ta dotyczyła zwierząt – liderów, które prowadziły sanie. Pies, który zauważył brak maszera i potrafił bezpiecznie zawrócić psi zaprzęg, był bardzo wartościowy. Trzeba zauważyć, że zawrócenie w bezpieczny sposób zaprzęgu o długości tira, nie było prostą sprawą. Sama idea psich zaprzęgów jest niezwykle ciekawa. Rozpoczęła się od wydarzenia, jakie miało miejsce w 1925 r. w miejscowości Nome. Śnieżne psy z przewodnikiem psem Balto przewiozły surowicę i uratowały miejscowość przed epidemią Błonicy. Trzeba zauważyć, że był to nie lada wyczyn. Te psy biegły po lodzie przez dystans 1850km! Na ich cześć odbywa się co roku bieg w tej miejscowości na takim samym dystansie.*

Jeśli odkryjemy swoją pasję, nie ma czegoś takiego, że się nie da.

Apetete: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z bikejoringiem?

Marek Długołęcki: Zawsze jeździłem na rowerze i to rower był moją główną pasją. Kolega, który startował w psich zaprzęgach, zaraził mnie miłością do tego sportu. Pamiętam swój pierwszy start. Był on z pożyczonym psem rasy Husky. Zwierzak zatrzymywał się podczas zawodów na siusiu, kupę, a po starcie chciał wracać do właściciela. Mimo wszystko się nie poddałem. Rowerzysta bez psa nie jest w stanie osiągnąć sam takiej prędkości. A ponieważ od zawsze kochałem szybką jazdę na rowerze, wiedziałem, że to sport dla mnie. Tak mniej więcej się to zaczęło. Potem kolega (Bartek Gadomski) znalazł i sprowadził mi Greystera ze Słowacji.

Apetete: Jak wyglądają wasze treningi?

Marek Długołęcki: Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy w okresie treningowym, czy nie. Pies potrzebuje dużo ruchu więc najczęściej, wybieramy free runningi, czyli bieganie luzem. Są różnego rodzaju free runningi Od biegania luzem przy rowerze, do treningów, w których używamy samochodu.

Marek Długołęcki: Pies sam z siebie biegnie przed samochodem. I nie trzeba go zbytnio namawiać, Ważne, by nadać temu biegowi określone zasady. Niektórzy maszerzy posługują się klaksonami, gdzie jedno trąbniecie oznacza skręt w prawo, dwa w lewo. Tak naprawdę każdy wypracowuje swój własny, sposób kontaktu z psem.

Apetete: Kiedy najlepiej biegać z psem?

Marek Długołęcki: Zawody psich zaprzęgów nie mogą odbywać się, jeśli temperatura jest wyższa niż 20 stopni. Psy mają podwyższoną, wyjściową temperaturę, która wynosi około 38,5-39 stopni. Białko ścina się w tej samej temperaturze co u ludzi przy temperaturze wyjściowej 36,6. Ten margines temperatury psy mają dużo mniejszy. Poza tym są nieprawdopodobnie efektownymi sportowcami! To znaczy, że produkują bardzo dużo energii cieplnej, a nie pocą się jak my. Psy nie pocą się całą powierzchnią ciała. Oddają ciepło, ziejąc oraz przez łapki. Widać tę zależność, kiedy pies biegnie w butach (z powodu kontuzji). Taki pies szybciej się przegrzewa.

Taka mała uwaga: Zaleca się skrócenie treningów, kiedy jest około 15 stopni. Najlepsza pora do treningów to zima,. Przy temperaturze ok -5 stopni psom biega się najlepiej!

Apetete: Czy masz rady dla początkujących sportowców?

Marek Długołęcki: Jest kilka ważnych kwestii, o których nie możemy zapominać. Najważniejsze jest to, żeby pies zrozumiał, że ma ciągnąć. Tak naprawdę każdy kto ma psa, wie ile wysiłku trzeba włożyć by go tego oduczyć ( śmiech). Druga ważna rzecz:. Pies nie może ciągnąć na obroży! Do Bikejoringu stosuje się specjalną uprząż. Zakładamy ją tylko na czas treningów. Wtedy zwierzak zrozumie, kiedy może ciągnąć, a kiedy iść przy nodze. Drugim ważnym elementem jest linka/smycz z amortyzatorem, którą podpina się do pasa canicrossowego, albo do roweru. Ważna jest, aby smycz się rozciągała. Na sztywnej linie możemy zrobić krzywdę zarówno sobie, jak i psu.

Może to się wydawać dziwne, ale tak naprawdę rower nie jest istotny, może być każdy. Zależy od terenu, w jakim jeździmy. Najważniejsze to sprawne hamulce w rowerze. W bikejoringu mamy dodatkowy napęd w postaci bardzo sprawnych czterech łap – (śmieje się mistrz).

Apetete: Zasady karmienia psa sportowego, to…

Marek Długołęcki: Pies nie może biegać po jedzeniu. Po posiłku musimy odczekać 2-3 godziny, żeby pupil mógł spokojnie wszystko strawić. Psi żołądek wisi i podczas zabawy, czy biegu, gdy jest pełny, potrafi się zakręcić. Jest to bezpośrednie zagrożenie dla życia psa. Wtedy trzeba natychmiast udać się do weterynarza, który wykona operację.

Apetete: Najważniejsza rada, jaką masz dla psich sportowców?

Marek Długołęcki: Pies, żeby się nie przegrzewał, musi być dobrze napojony. Napełniona chłodnica to podstawa.

Karma dla psa Acana Pacific Pilchard

A: Napełniona chłodnica to podstawa. Rozumiem, że na świetną kondycję psa wpływa wiele czynników: w tym odpowiednia dieta. Wobec tego, jak powinniśmy żywić psa sportowego?

M: Temat karmienia psa jest bardziej złożony… biegające psy są jak sportowcy: szczupłe, ale umięśnione. To jest wyzwaniem utrzymać psa w takiej kondycji. Wiele maszerów, bardzo doświadczonych, uważa, że pies karmiony mięsem biega najlepiej.. Ważnym składnikiem diety moich psów jest mięso wołowe, które sam kupuje, mrożę i porcjuje. Gotowe mięso mielone dla psów, jakie miałem okazję sprawdzić, było bardzo słabej jakości.

Ponadto, teraz karmy suche dla psów są bardzo dobrej jakość. Też je stosuje jako uzupełnienie diety. W okresie poza treningowym psy są na samej suchej karmie np.: Acana z rybami. Natomiast najważniejszym składnikiem jest mięso wołowe.. Karma rybna uzupełnia dietę moich psów w białka i tłuszcze rybne, nadając im odpowiedniej odporności. Moje psy dostają też węglowodany. W tym kasze, ryż, Dietę uzupełniam też w świeże warzywa i jajka.

Moje psy mają bardzo zróżnicowaną dietę. Dostają sporo naturalnych dodatków takich jak szyjki kurze, kurczaki, kostki z mięsem, zjadają mięso chrząstki, ścięgna. Ponadto u mnie w ogrodzie rosną jabłka to ważny naturalny składnik diety moich psów. Mamy również winogrona, jeżyny, maliny i wszystko do wysokości psiego pyszczka – jest zjedzone. Można powiedzieć, że one naturalnie same uzupełniają swoje braki witaminowe.

 

A: Zjazdy przy minusowym temperaturach, długie dystanse to wszystko sprawia, że łapki Twoich psów wymagają dodatkowej kontroli i pielęgnacji?

M: Szczęśliwie się składa, że moje psy mają odporne łapki. Natomiast kiedy wchodzimy w ekstremalne obciążenia treningowe. Kiedy średnie prędkości na treningach dochodzą do 35/h. Te łapy przenoszą bardzo dużą siłę. Wówczas zdarzają się kontuzje opuszek. W celu zabezpieczenia używam kremów do łap dla psów oraz kontroluję ich stan. Trzeba przyznać, że mam szczęście. Moje psy raczej nie mają problemu z łapkami… Raz była taka sytuacja. Moja suczka Zoja, przetarła sobie pazurki. Boleśnie do kanału nerwowego. Nie było potrzeby zakładać jej butów dla psów. Sam stworzyłem dla niej osłonę. Zrobiłem ją z kawałka boczku od opony. Połączyłem powertapem oraz taśmą izolacyjną. Taka konstrukcja chroniła psa przez 2-3 km. Niestety, potem spadała. Ogólnie uważam, że lepiej psom biega się bez butów. Choć w przypadku kontuzji buty dla psów ratują ciągłość treningów i umożliwiają starty.

 

Frontline Pet Care Paw protection balsam ochronny

A: Jestem pewna, że zainspirowałeś naszych klientów. Pytanie, gdzie powinien wybrać się właściciel na trening bikejoringu?

M: Najlepiej, do lasu. Tylko nie na otwartą przestrzeń. Zauważmy, że psy poruszają się szlakami wydeptanymi. To jest dla nich naturalny sposób poruszania się. Kiedy jesteśmy w alejce, w lesie to mamy wyznaczone przez nią kierunki. Wówczas dla psa staje się jasne, że ma skręcić. Dużo trudniej jest wyjaśnić psu swoje oczekiwania na otwartej przestrzeni . Również ważny jest odpowiedni sprzęt. Pamiętajmy, że pies nie może biegać na obroży, a smycz należy zamienić na linkę z amortyzatorem.

A: Na koniec, krótkie pytanie. Twój przepis na sukces to..?

M: Regularne treningi, odpowiednia dieta psa ( mięso wołowe i karma z ryb) dobrze przygotowany pies. Pamiętajmy, że to od kondycji psa zależy miejsce na mecie. Jeśli człowiek nie będzie odpowiednio przygotowany, nie stracimy tak dużo w momencie słabej kondycji psa. Ja swoje psy zostawiam na treningach na ciągłym niedosycie. To bardzo ważne, by kończyć trening w odpowiednim momencie. Gdy pies nie jest zmęczony, będzie chciał więcej.

Dziękuje za poświęcony czas.  Pozostaje mi trzymać kciuki za kolejne starty.  Pogratulować dotychczasowych osiągnięć, a zwłaszcza ostatnich świetnych wyników na mistrzostwach Polski, w których Marek Długołęcki zdobył miejsce na podium. brawo WY.

Przez cały wywiad dzielnie towarzyszyła nam suczka Mona ( widoczna na zdjęciu). Pomimo nagradzania pysznymi smakołykami od Acana Pozostała wierna swojemu opiekunowi. Mówią, że psy są przekupne…

*Przypis autora: (Iditarod Trail Sled Dog Race – to  jeden z najtrudniejszych w Ameryce Północnej wyścigów psich zaprzęgów, i rozgrywany jest od 1973 roku na Alasce)

Polecane artykuły

 

Karma dla psa Acana Pacific Pilchard

Karma dla psa Acana Pacifica Dog

Przysmak dla psa Orijen Freeze Dried

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły