Czarne podniebienie u psa – co oznacza? Czy jest się czym martwić?
Zdrowie pupili jest najważniejsze dla ich opiekunów. Nic w tym dziwnego, że Twoją uwagę zwracają wszelkie zachowania psa i zmiany jego wyglądu, które odbiegają od normy. Przykładem takiego zjawiska jest ciemne ubarwienie podniebienia u czworonogów. Wyjaśniamy, co oznacza czarne podniebienie u psa i czy należy się tym martwić?
Ciemne podniebienie psa
Podniebienie psa to część ciała pupila, o której nie mówi się zbyt wiele. Jedyne informacje, jakie możemy znaleźć, dostarczają wiedzę o rodzajach chorób i problemów, które mogą dotyczyć tego miejsca w jamie ustnej. Wciąż niewiele osób ma świadomość, na temat odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł psa, a przecież taką należy wykonywać regularnie. Zadziwiające więc może być, kiedy zaobserwujemy, że nasz pies ma podniebienie w nietypowym kolorze. Takie odkrycie może nawet powodować niepokój o zdrowie pupila. Jakie kolory może przybierać jama ustna naszego czworonoga? Podpowiadamy, dlaczego występuje czarne podniebienie u psa, czy jest to normalne oraz, czy trzeba wtedy odwiedzić weterynarza.
Czy wiesz, że…
Niegdyś ludzie uważali, że ciemne podniebienie u psa oznacza to, że najpewniej będzie on agresywny i groźny w stosunku do innych psów i ludzi. Oczywiście jest to mit, który powtarzany bezustannie, wciąż dociera do kolejnych opiekunów czworonogów. Chyba nie ma takiego właściciela psa, który nie słyszał tej popularnej teorii. Weterynarze uważają jednak, że takie podejście do tematu czarnego podniebienia u psa, nie posiada żadnego potwierdzenia w postaci statystyk czy badań.
Sprawdź również: Dlaczego mój pies się ślini?
Skąd przekonanie o ciemnym kolorze podniebienia i charakterze?
Przypuszcza się, że taki pogląd ma uzasadnienie w przekonaniu, że psy o ciemnym i czarnym ubarwieniu częściej są agresywne. To również jest jedynie stereotyp i skojarzenie ciemnych kolorów z mrokiem, agresją, gniewem, które sprawia, że czworonogi o czarnym umaszczeniu, mogą wydawać się nieco groźniejsze, niż psiaki o jasnych kolorach. Co więcej, w naszej kulturze przyjmuje się, że jasne barwy oznaczają dobro i pozytywne symbole. Z kolei czarny, to kolor związany ze złem. Takie skojarzenia mogą wpływać na Twoją postawę wobec zwierząt, choć możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Pamiętaj jednak, że to tylko błędne odczucie, które nie ma nic wspólnego z prawdą. Ciemny pies nie musi być agresywny, tak jak i pies o jasnej sierści, nie musi być łagodny i posłuszny.
Co oznacza czarne podniebienie u psa?
Stwierdziłeś, że chcesz zadbać o jamę ustną swojego pupila, ale zaskoczyło Cię ciemne podniebienie u psa? Co oznacza ten kolor u czworonoga? Okazuje się, że jest to zupełnie normalne zjawisko, uzależnione od konkretnych predyspozycji pupila. Ciemne pigmenty powodują, że podniebienie psa przybiera taki odcień, a czasami staje się całkowicie czarne. Przewaga tych pigmentów u Twojego pupila, może skutkować czarnym umaszczeniem jego jamy ustnej. Nie istnieją także żadne badania, które potwierdzałyby sam związek koloru jamy ustnej psa, z jego charakterem. Potwierdzają to także behawioryści i weterynarze. Dlatego tym bardziej nie powinieneś się zastanawiać, czy kiedy pies ma czarne podniebienie, to jest to powód do zmartwień.
Być może takie właśnie są geny Twojego psa, które odziedziczył po swoich przodkach. Pamiętaj, że to zupełnie normalne, nie ma powodów do obaw, a Twój pies jest wyjątkowy! Każdy pies jest inny, także w kwestii koloru podniebienia czy umaszczenia. Nigdy jednak nie ma to wpływu na jego temperament. To prawidłowe wychowywanie i socjalizacja pupila jest tym, co kształtuje jego charakter i nie można o tym zapominać. Stare zabobony wymazujemy z pamięci! Nie warto się nabierać, kiedy ktoś opowiada nam mity na temat psiej natury. Tym bardziej że są to przesądy przekazywane nieustannie. Zdarza się, że nawet osoby, które poszukują psów do stróżowania, wolą wybrać te z ciemnym zabarwieniem podniebienia tak, by były one groźne i odstraszały intruzów.
Ciemne podniebienie u psa – to musisz wiedzieć!
Rozwialiśmy już Twoje wątpliwości na temat powiązań koloru podniebienia u psa, z jego charakterem. A co warto wiedzieć o takim ciemnym zabarwieniu jamy ustnej? Jak już wiesz, czarne podniebienie u psa kojarzy się tak, ponieważ ciemny odcień przypomina o negatywnym i powszechnie znanym określeniu „czarny charakter”. Nic więc dziwnego, że powstał kolejny zabawny mit na temat tej kolorystyki. Różowy kolor podniebienia u psa, ma z kolei oznaczać, że pies jest łagodny i ma towarzyskie usposobienie. To także kolejny błędny pogląd, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Taki psiak ze względu na swoją pigmentację ma taką, a nie inną barwę jamy ustnej i jest to zupełnie naturalne. Nawet pupil z różowym podniebieniem może być agresywny, jeśli jest wychowywany w niewłaściwy sposób. Co więcej, sam charakter psa może być ściśle powiązany z temperamentem jego opiekuna. Swój wpływ na tę kwestie wywierają również warunki, w jakich pies żyje na co dzień i jak traktują go pozostali domownicy. To właśnie odpowiedź na pytanie, co kształtuje charakter zwierzęcia. Na pewno nie świadczy o tym jego umaszczenie sierści czy kolor podniebienia.
Jak dbać o podniebienie u psa?
O podniebieniu u psa nie mówi się zbyt wiele i na próżno szukać materiałów na temat jego pielęgnacji, a przecież istnieje sporo schorzeń, które atakują właśnie to miejsce u pupila. U swojego zwierzaka, możesz zauważyć zarówno czarne podniebienie, jak i zabarwione na różowo. Niektóre czworonogi mają podniebienie czarne w różowe plamki, a to dopiero wygląda nietypowo! Wszystkie te barwy są jednak normalne, biorąc pod uwagę pigmenty, które takie zabarwienie powodują. Na zdrowe podniebienie u psa, wpływa prawidłowa pielęgnacja, czyli szczotkowanie lub płukanie jamy ustnej. Ogromne znaczenie ma również to, co podajemy psu do jedzenia, czy zabawy. Ostre i długie kości albo podobnego kształtu zabawki, mogą okazać się nie do końca trafionym rozwiązaniem. Pies może przypadkiem zranić swoje podniebienie albo dziąsła, co spowoduje urazy i krwawienie.
Obserwuj i sprawdzaj regularnie pysk swojego pupila, dzięki czemu będziesz mógł w porę zauważyć i zareagować, kiedy coś będzie nie tak. Na podniebieniu mogą powstawać różne ropienie, a nawet choroby, takie jak, np. przerost podniebienia miękkiego. Możesz zauważyć również zmiany koloru (np. intensywne zaczerwienie), co może świadczyć o urazie, jakiego doznał pupil. Każde takie zranienie warto skonsultować z weterynarzem i odkazić to miejsce. Zapewnienie psu prawidłowej higieny jamy ustnej jest zadaniem każdego odpowiedzialnego opiekuna czworonoga.
Dziąsła u psów
Skoro odcień podniebienia nie świadczy o usposobieniu psa, to co oznacza kolor dziąseł u pupila? Wykonując przegląd jamy ustnej psa, warto spojrzeć nie tylko na górną jej część, ale również dokładnie przejrzeć wszystkie dziąsła czworonoga. Tu z kolei ich kolor może faktycznie oznaczać określone problemy zdrowotne i nie należy tego bagatelizować. Zdrowe dziąsła u psa, przeważnie są różowe i gładkie. Kiedy naciśniesz je palcem, powinny lekko się rozjaśnić, a wręcz wybielić. Po zwolnieniu uścisku, szybko wracają do swojego pierwotnego koloru. Zbyt jasne dziąsła mogą świadczyć o anemii albo toczącej organizm babeszjozie. Zbyt ciemny ich odcień, to z kolei stan zapalny lub zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Dowiedz się więcej: Zapalenie dziąseł u psa
Nie bagatelizuj także żółtego odcienia dziąseł, który komunikuje problemy z wątrobą. Dziąsła, podobnie jak podniebienie, również mogą przybrać ciemny odcień, wpadający bardziej w niebieski czy fioletowy, ale ten fakt nie ma związku z pigmentacją. Może świadczyć o zapaleniu płuc, problemach z oddychaniem, a nawet nieprawidłowym poziomie tlenu we krwi. Warto pamiętać, że choroby dziąseł mogą oznaczać również problemy z przyzębiem u czworonogów.
Jak dbać o zdrowe podniebienie i dziąsła u czworonoga?
Co w ogóle wpływa na zdrowie jamy ustnej u psów? To przede wszystkim odpowiednia higiena i szczotkowanie oraz stosowanie prawidłowego żywienia, bazującego na pokarmie suchym i mokrym. W tym przypadku pies, spożywając suchy pokarm, musi go gryźć, a przez to naturalnie ściera płytkę nazębną. Karma sucha, taka jak Josera Kids Junior, jest przeznaczona dla szczeniaków. Pupil już od małego powinien spożywać pełnowartościową karmę suchą. Dla dorosłych psiaków warto włączyć do codziennego menu pokarm, taki jak Brit Care Grain-free Adult Salmon & Potato.
Zdrowa karma wpłynie na kondycję i samopoczucie pupila, a także pozwoli ochronić jego zęby przed próchnicą i powstawaniem kamienia nazębnego. Dzięki temu jego dziąsła i podniebienie pozostaną w dobrej formie. Dedykowane gryzaki dla psów, to także doskonały sposób na pielęgnację jamy ustnej. Możesz kupić kości i inne naturalne gryzaki, takie jak np. Benji’s Przysmak na zęby Total Teeth, dzięki którym zęby Twojego psa pozostaną w dobrym stanie, zachowają czystość i będą wolne od kamienia i próchnicy. Co więcej, te kości zawierają witaminy i minerały wspierające mocne zdrowie pupila. Kształt przysmaków sprzyja ścieraniu osadu nazębnego w czasie żucia. Takie przekąski wspierające zdrowe zęby i dziąsła, mogą być stosowane u psów w każdym wieku i u każdej z ras.
A to historia!
Co ciekawe, psie podniebienie jest mniej wyrafinowane od naszego, odbiera jednak podobne wrażenia zmysłowe, czyli smak słony, słodki, a także gorzki i kwaśny, za którymi czworonogi szczególnie nie przepadają. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak, ponieważ w środowisku naturalnym wiele substancji trujących posiada taki właśnie smak. Przezorniejsze pupile zrezygnują z próbowania dań o takim aromacie. Najważniejsze u psa są receptory umami, które są odpowiedzialne za wykrywanie kwasu glutaminowego, składnika większości białek.
Co ciekawe, człowiek ma prawie 6 razy więcej kubków smakowych od psów. Oznacza to, że posiadają ich około 1,7 tysięcy, podczas gdy ludzie dysponują ilością aż 9 tysięcy! U psów są one zlokalizowane na języku, ale również na podniebieniu i w tylnej stronie jamy ustnej. Czworonogi, spożywając posiłek, nie skupiają się na walorach smakowych serwowanego dania. To nie wyklucza jednak posiadania przez nich swoich własnych upodobań smakowych. Zdarza się, że pies ma swój ulubiony przysmak czy rodzaj pożywienia. Co więcej, woń pożywienia w przypadku dań ciężkich i ostrych może być drażniąca dla psa. Działa to zupełnie odwrotnie niż w przypadku ludzi, co nie oznacza, że psy nie mają swoich faworytów, jeśli chodzi o ulubione jedzenie. Dlatego często zapach, który drażni ludzi, może być dla psa niezwykle zachęcający.
Jak dodatkowo możesz zadbać o higienę jamy ustnej swojego pupila?
Jak widzisz, psie podniebienie pełne jest ciekawostek i mitów, które wciąż pozostają aktualne. Ciemne podniebienie u psa, które kojarzy się z wrodzoną agresją, to chyba jedna z najbardziej zaskakujących plotek o psiej naturze. Choć jest to jeden z wielu mitów krążących o tych pupilach, to warto uświadamiać wszystkich, by pamiętali, że to jedynie wymysł. O psie podniebienie warto dbać najlepiej, jak tylko się da, bez względu na jego odcień, podobnie jak o zęby i dziąsła. Jeśli Twój pies niezbyt chętnie poddaje się różnym zabiegom, zamiast myć jego zęby szczoteczką, możesz sięgnąć po spray dentystyczny dla psów, który, mimo iż nie powoduje mechanicznego tarcia, to wpływa na usuwanie kamienia.
Psie podniebienie bez tajemnic
Jak już wiesz, czarne podniebienie u psa, nie powinno kojarzyć się z niczym złym czy nieszczęśliwym. Mity powtarzane w kółko przez nieświadomych tematu miłośników psów, są nieprawdziwe, dlatego ciemne podniebienie u psa nie oznacza, że jest lub będzie on agresywny. Analogicznie różowe podniebienie nie musi świadczyć o tym, że pupil to urodzony aniołek. Wszystko zależy od naszego podejścia do zwierzaków i tego, w jaki sposób je wychowujemy. Grzeczny pies to taki, który zna zasady panujące w Twoim domu, ale jednocześnie ufa Ci i jest szczęśliwy przy Twoim boku. A jakie jest podniebienie Twojego psa? Masz jakieś zaskakujące anegdoty na ten temat? Zostaw je w komentarzu. Chętnie je poznamy!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu