Czy mój kot jest gruby?
W Polsce 53% kotów ma nadwagę, być może Twój kot znajduje się w tej grupie? Czy wiesz, że każdy dodatkowy kilogram zaostrza problemy zdrowotne Twojego mruczka. Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie czy mój kot jest gruby? To musiało to zostać podyktowane Twoimi własnymi obserwacjami lub uwagami gości. Jeśli Twój ukochany mruczek zmienił wygląd i stał się mniej aktywny być może przyczyną tego stanu jest zbyt duża waga. Jednak musisz wiedzieć, że za mniejszą aktywność nie zawsze odpowiada nadwaga. Często chęć na zabawę i psoty spada wraz z wiekiem. W artykule dowiesz się jak sprawdzić czy kot jest gruby, ponadto przedstawiliśmy kilka rad, które pomogą odchudzić kotka.
Czy mój kot jest gruby?
Najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie czy kot ma nadwagę jest zbadanie. Dotknij kota, czy wyczuwasz jego żebra? Jeśli czujesz je jak przez kołderkę to znak, że kotek jest otyły! Natomiast jeśli wyczuwasz żebra pod lekką warstwą tłuszczu, może to sugerować nadwagę. Zdrowy kot powinien mieć wklęśnięcie w talii, a jego brzuch nie powinien swobodnie zwisać.
Innym sposobem na określenie nadwagi kota – jest zbadania go z tzw. lotu ptaka. Stań i spójrz w dół na swojego kota, gdy stoi. Jeśli ma dobrą wagę, powinieneś zobaczyć delikatne wcięcie nad biodrami. Jeśli wypróbujesz te metody i nadal będziesz się zastanawiać: „Czy mój kot ma nadwagę?” wtedy powinieneś zabrać go do lekarza weterynarii. Tam kotek zostanie zważony i zbadają jego ogólny stan. Być może uda się odnaleźć inną przyczynę nadwagi, poza dokarmianiem?
Kot jest gruby jak nadwaga wpływa na zdrowie
Nadwaga ma psychologiczny wpływ na ludzi! Jednak z kotami jest tak samo. Może nie dosłownie, bo kot nie stoi przed lustrem zastanawiając się, że nie mieści się w szelki. Pomijając fakt, że rzadko który kot w ogóle chodzi na spacery. Jednak każdy kot dba o wygląd swojego futerka, wylizuje nie tylko futro, ale dba o higienę okolic intymnych. Nadmierne kilogramy utrudniają pielęgnację i wówczas futro kota zaczyna wyglądać niezdrowo. Co więcej kot, który zaprzestaje dbać o swoją higienę może nabawić się infekcji skórnych, a także wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych. Ponadto jest jeszcze wiele innych zagrożeń wynikających z nadwagi. Koty z nadwagą są również bardziej podatne na choroby, takie jak cukrzyca, zapalenie stawów. Nadwaga może powodować przewlekłe stany zapalne, które negatywnie wpływają na ogólną kondycję. Dlatego poza wprowadzeniem diety, warto pomyśleć o suplementach, które podbudują chrząstkę stawową i wzmocnią kości.
Gruby kotek może mieć depresję
Nadwaga może być nawet przyczyną depresji i innych problemów behawioralnych kota. Zarówno koty jak i psy również mogą się przejadać kiedy czują się niepewnie! Jedzenie bowiem pobudza przysadkę mózgową, która wydziela różne hormony odpowiedzialne za uczucie szczęścia i bezpieczeństwa.
Dlaczego mój kot jest gruby?
Kiedy już przyznasz się przed sobą, że utuczyłeś przyjaciela, to nie czas na obwinianie się tylko pora znaleźć przyczynę. Wiadomo, że otyłość bierze się nie z powietrza, a z jedzenia! W końcu kotek sam nie otwiera lodówki – jak kreskówko-wy Garfield w poszukiwaniu lasagne! Ktoś – czyli Ty tę miskę mu napełnia! Jeśli masz grubego kotka to znaczy, że w tej misce miał za dużo! Czasem zdarza się, że właściciele trzymają się dawki żywieniowej podanej na opakowaniu a kot i tak jest gruby. Tak naprawdę najczęstszą przyczyną otyłości u kotów jest podjadanie miedzy posiłkami! Znasz ten scenariusz? A to kawałek serka upadnie na podłogę, masełko, śmietanka, szyneczka i tak to się dzieje, że przecież szkoda wyrzucić kiedy ma się futrzany odkurzacz w domu, prawda?
Tylko sumując te wszystkie niewinne łakocie okazuje się, że dostarczyliśmy kotu extra kalorii równoważnych z jego dobową racją żywnościową. Innym powodem jest nie dopasowanie diety do wieku kota. Czasem trudno opiekunowi przyjąć do świadomości fakt, że kiciuś wszedł w etap seniora. Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby żywieniowe i spowalnia metabolizm. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest przejście na karmę dla kotów seniorów, która ma więcej witamin, ale i mniej kalorii. Dzięki temu unikniemy przekarmiania kotka.
Jakie koty są narażone na otyłość?
Tak naprawdę każdy kot, choć badania pokazują, że większe prawdopodobieństwo otyłości jest u kocurów, a niżeli kotek. Ponadto kastracja i sterylizacja przyczynia się pośrednio do otyłości. Również częstym powodem otyłości jest stres kota. Spowodowany np: nagłą zmianą miejsca zamieszkania, zmniejszeniem metrażu, remontem, pojawieniem się nowej osoby w stadzie.
Jak odchudzić kota?
Pierwszym krokiem do walki o zdrowie kota, jest uznanie, że kot ma nadwagę! Poniżej przedstawiam kilka podstawowych kroków, które pomogą przywrócić kota do sprawności:
Zabierz swojego kota do weterynarza – weterynarz zważy kota, zbada go i stwierdzi czy za przyrost masy ciała nie jest odpowiedzialna choroba, następnie zaleci wprowadzenie specjalistycznej diety. Jeśli kot jest otyły dostanie karmę dla otyłych kotów, w przypadku lekkiej nadwagi zasugeruje zmianę karmy na light. Czyli taką z obniżoną zawartością tłuszczów.
Używaj wagi kuchennej i waż jedzenie, a także czytaj wskazówki na opakowaniu – większość dobrych karm posiada tabelę dawkowania pokarmu.
Pomyśl o środkach odchudzających dla kotów, pomagają szybciej uzyskać oczekiwane efekty
Nie wprowadzaj głodówek ani drastycznych diet! – nawet przez dwa do trzech dni, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane stresem, głodem, czy też odmową zjedzenia nowego pokarmu, głodówka kota może prowadzić do poważnej choroby wątroby. Bezpieczniej jest stopniowe odchudzanie kota, przy użyciu karm specjalistycznych dla kotów otyłych, czy z nadwagą.
Zapewnij ruch i rozrywkę kotu – jednym słowem zwiększ jego poziom aktywności. Jest to na tyle trudne, że kota w przeciwieństwie do psa nie zabierzesz na spacer. Jednak na szczęście, mruczki nie potrzebują dużo ćwiczeń, aby zachować zdrowie! Wystarczy 15 minut dziennie zabawy z interaktywną zabawką, czy na drapaku.
Innym sposobem jest zainwestowanie w plac zabaw – drapak dla kota. Drapak powinien być tak skonstruowany, aby zapewnić kotu możliwość skakania i wspinania się . Wielopoziomowy drapak jest dla kota jak mini siłownia.
O czym należy pamiętać?
Jeśli czytasz ten tekst to już zacząłeś podążać w dobrym kierunku. Przyznanie się do błędu jest pierwszym krokiem do osiągnięcia zamierzonego celu. Pamiętaj, że przedstawione działania w celu zatrzymania i odwrócenia przyrostu masy ciała kota poprawią jego jakość życia.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu