KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść arbuza? Sprawdź!

Soczysty czerwony owoc jest synonimem lata. Zajadasz się nim, a Twój pies patrzy na Ciebie dużymi, maślanymi oczami, bo sam chętnie też by się poczęstował? Jak dobrze wiesz, są produkty, których czworonogi kategorycznie nie mogą jeść. Czy na liście tej jest również arbuz? Czy pies może jeść arbuza?

Psia dieta nie musi się ograniczać wyłącznie do gotowej, suchej karmy

Przepis na stworzenie dobrego domu dla szczekającego czworonoga nie jest trudny. Wystarczy dach nad głową połączyć z ciepłym legowiskiem, dodać miskę pełną pożywnego jedzenia i oczywiście na koniec okrasić to wszystko odpowiednią dawką miłości oraz czasu. Lista podstawowych wymogów jest krótka, jednak każdy jej punkt bardzo istotny. Z czym opiekunowie mają najwięcej problemów? Z dietą czworonoga. Jeśli chciałoby się porównywać ją z tą ludzką, to najlepiej zacząć od tego, że też musi być zdrowa.

Pełnowartościowe posiłki są kluczowe, jeśli chcesz, żeby Twój merdający ogonem przyjaciel długo cieszył się zdrowiem. Odpowiednia jakość i ilość jedzenia syci psa oraz pozytywnie wpływa na jego kondycję. Zawarte w karmie witaminy i minerały odżywiają jego organizm i wspierają pracę wielu narządów. Zasady prawidłowego żywienia zwierząt nie są skomplikowane i nie ograniczają się wyłącznie do konieczności częstowania ulubieńca suchą karmą. Śmiało możesz samodzielnie przygotować posiłek dla swojego psa lub gotowe jedzenie wzbogacić o naturalne składniki, które sam lubisz jeść. Psu nie stanie się krzywda, jeśli poczęstujesz go wybranymi warzywami czy owocami. Czy pies może arbuza? Zaraz postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

czy psy mogą jeść arbuza

Czy pies może jeść arbuza?

Arbuz jest jednym z najsmaczniejszych owoców lata, a zjedzony zimą pozwala wrócić do wspomnień z ciepłych miesięcy w roku. Chociaż składa się w większości z wody, ma wiele cennych witamin i właściwości odżywczych. W czerwonych plastrach znajdziesz m.in.: potas, magnez, żelazo i cynk. Warto jeść arbuza, gdyż działa przeciwzapalnie i usuwa wolne rodniki, pozytywnie wpływa na pracę serca, pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia ciała. Dodatkowo przyspiesza metabolizm i polepsza kondycję skóry. Mało tego, cenną częścią arbuza jest nie tylko miąższ, ale też pestki. Jak widzisz, lista korzyści dla Ciebie jest długa. Ale czy arbuz dla psa jest tak samo wartościowy?

Jeśli jesteś świadomym opiekunem, pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wszystko, co zjadasz Ty, może kosztować również pies. Organizm zwierzaka działa trochę inaczej niż ludzki. Przede wszystkim pies nie powinien stołować się wprost z Twojego talerza. Sól, która nadaje smaku potrawom, jest zbędna w jego diecie. Dodatkowo niektóre owoce, jak na przykład winogrona czy cytryny, są dla zwierzaka bardzo szkodliwe. Czy pies może jeść arbuza?

Tak! Śmiało może go poczęstować tym owocem. Wiele psiaków wręcz uwielbia jego czerwony miąższ. Chociaż oczywiście nie wszystkim musi od razu przypaść do gustu. Arbuz dla psa świetnie sprawdza się w upalne dni czy też jako przekąska w trasie. Zachowaj jednak umiar w karmieniu zwierzaka tym słodkim owocem.

Czy psy mogą jeść arbuza? To musisz wiedzieć

W czerwonym miąższu nie znajdziesz substancji, które mogłyby zaszkodzić Twojemu ulubieńcowi.  Wręcz przeciwnie, zwierzak skorzysta z tych samych właściwości owocu, co Ty. Dodatek arbuza do diety poprawi jego wzrok i węch. Jego moczopędne właściwości mogą korzystnie wpłynąć na stan zdrowia pasiaka, chorującego na nerki. Słodki, czerwony miąższ poprawi pracę układu krążenia i przemianę materii w ciele zwierzaka. Arbuz jest też przekąską polecaną dla czworonogów, u których istnieje duże ryzyko choroby nowotworowej. Zawarty w soczystym miąższu likopen ma działanie hamujące wzrost szkodliwych komórek. Dodawanie arbuza pokrojonego w kostkę to dobry sposób na nawodnienie psa i urozmaicenie jego diety. Dlaczego więc trzeba rozsądnie podchodzić do karmienia czworonoga owocami? Czy pies może jeść arbuza codziennie?

Mimo zawartości cennych składników, dobrze żeby ilość podawanego owocu była niewielka. Zarówno pod względem objętościowym, jak i częstotliwości. Pies ma o wiele mniejszy żołądek niż Ty. Kaloryczność arbuza może i nie jest duża, jednak wciąż zawiera on wiele cukru. A ten nie jest kluczowym składnikiem diety zwierząt. Ogólnie lepiej go unikać w psich posiłkach. Z tego też powodu musisz uważać z podawaniem owocu zwierzakowi choremu na cukrzycę – arbuz ma wysoki indeks glikemiczny. Zaszkodzisz mu taką przekąską, a nie pomożesz. Zamiast smacznej ciekawostki zafundujesz zwierzakowi stres, spowodowany objawami choroby.

arbuz dla psa

Arbuz dla psa a niepożądane objawy

Jest bardzo prawdopodobne, że przejedzenie arbuzem wywoła u psa niepożądane objawy. W końcu to rzadkość, żeby czworonogi dostawały miskę wypełnioną po brzegi arbuzem. Naprawdę, jeden lub dwa kawałeczki zupełnie mu wystarczą. Dlaczego nie warto przesadzać z podawaniem psu arbuza? Zwierzaka rozboli brzuch, pojawią się wymioty lub biegunka. Szczególnie wrażliwe mogą się okazać czworonogi małych ras.

Zachowaj też czujność, podczas wprowadzania owocu do psiego menu. Alergia pojawia się rzadko, co nie znaczy, że miąższ w ogóle nie może uczulić czworonoga. Ewentualne niepożądane zachowanie czy niepokojące objawy zobaczysz już w niedługim czasie od podania owocu. Obserwuj więc reakcję organizmu swojego pupila i czy w ogóle arbuz mu smakuje. Fakt, że owoc jest zdrowy, wcale nie oznacza, że pies będzie zjadał go z chęcią. W końcu tak jak i Ty, zwierzak też ma swój gust kulinarny. Zasada ta działa także w drugą stronę. Jeśli pies polubił owoc, nie podawaj mu go teraz codziennie. Jeśli zwierzęciu smakuje arbuz, wykorzystaj go podczas treningu. Soczyste kawałeczki świetnie sprawdzą się również jako smakołyk dawany w nagrodę. To naprawdę zdrowa przekąska.

Arbuz, przez to, że zawiera dużo wody, często polecany jest jako dodatkowy sposób na nawodnienie ciała psiaka. I oczywiście jest to świetna opcja na upalne dni, jednak nie powinna być zamiennikiem wody. Zwierzak musi mieć do niej stale nieograniczony dostęp. Arbuz ma też działanie moczopędne, więc wbrew pozorom psiak będzie potrzebował napić się w trakcie jedzenia lub po nim.

Arbuz dla psa – jak go podawać, żeby nie zaszkodzić zwierzęciu?

W przypadku tego owocu nie ma wyjątku. Arbuz musi być świeży, jeśli chcesz nim nakarmić psa. Nie podawaj więc mu resztek, które podczas wielogodzinnego przyjęcia stały na stole i właśnie je sprzątasz. Jakość oraz świeżość produktów ma duże znaczenie nie tylko w Twoim przypadku, ale także zwierząt. Szybko też oczyść miskę psiaka po jedzeniu i nie zostawiaj w niej owoców na długo. Arbuz szybko się zepsuje, szczególnie jeśli będzie bardzo ciepło. A przecież nie chcesz, żeby zwierzak się zatruł i konieczna była wizyta u weterynarza, w celu ustalenia przyczyny jego złego stanu zdrowia. Co zrobić, aby owoc się nie zmarnował? Zamiast wypełniać nim miskę po brzegi (co może nie być rozsądne nawet z punktu widzenia diety psiaka), wsyp do niej jedynie kilka kawałeczków. Lepiej dodać owoców, niż liczyć straty.

Wiesz, że zbliża się fala upałów? Dobrym pomysłem będzie schłodzenie arbuza w lodówce. Zimne kąski zdecydowanie pomogą psu znieść wysoką temperaturę otoczenia. Będą też dobrą alternatywą dla kostek lodu. Włóż je do miski z wodą, a nieco obniżysz jej temperaturę. W tym celu możesz nawet zamrozić słodki miąższ. Czy psy mogą jeść arbuza w formie lodów? Jeśli psiak zje niewielką ilość bardzo zimnego owocu, nim mu się nie stanie. Jednak w tym przypadku lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbyt duża ilość czy wielkość arbuza może być niebezpieczna (pies nie pogryzie dobrze zmrożonego owocu), a zimno sprawi, że zwierzak się rozchoruje. Jeśli chcesz przygotować psu arbuzowe lody, dobrym pomysłem będzie wcześniejsze zmiksowanie miąższu na niemal gładki mus.

czy psy lubią jeść arbuza

Arbuza podawaj psu bez skórki!

Niewielka ilość owocu to nie jedyne, o czym musisz pamiętać, chcąc podać psu arbuza. Przede wszystkim zwierzak nie powinien zjadać go w całości. Twarda, zielona skórka to coś, z czym nie powinien się siłować Twój zwierzak. Po pierwsze psiak może mieć problem z pogryzieniem skórki. Lepiej, żeby nie zniszczył sobie na niej zębów. Siłowanie z twardym kawałkiem może też skończyć się zranieniem lub próbą połknięcia zbyt dużego kąska. Po drugie włókna zawarte w skórce arbuza nie są trawione przez psa. Zjedzenie więc fragmentu zielonej otoczki miąższu, może spowodować u zwierzaka problemy żołądkowe. Jeśli Twój ulubieniec nie powstrzyma się i połknie skórkę, istnieje duże ryzyko, że zagrozi drożności przewodu pokarmowego. Dodatkowo to w niej znajduje się najwięcej szkodliwych pestycydów.

Oddzielenie skórki od wnętrza owocu nie jest ani trudne, ani problematyczne. Warto jednak pamiętać o tym, że pies nie odłoży zjedzonego plastra, gdy kończy się jego najsłodszy fragment, tak jak sam to robisz, ale może zacząć gryźć otoczkę.

Czy wyciągać pestki z arbuza?

Zastanawiasz się co z pestkami? Zjedzenie ich przez człowieka nie stanowi zagrożenia dla życia. Mają też cenne właściwości i zalicza się je do tzw. superfoods. Zawierają witaminy z grupy B, fosfor, wapń, cynk i potas. Przypisuje się im działanie przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i odżywcze. Olej z wytłoczonych pestek polecany jest jako dodatek do potraw. Czy dla czworonogów jest on równie wartościowy? Czy psy mogą jeść arbuza z pestkami?

Przygotowując dla swojego ulubieńca kawałki owocu, lepiej wyciągnij z niego czarne ziarenka. Zajęcie to jest bardziej czasochłonne niż trudne, jednak warto poświęcić te kilka minut na poprawne przygotowanie arbuza dla psa. Zjedzenie pestek może być dla zwierzaka niebezpieczne. Powodują bóle brzucha, biegunkę i wymioty. Tak jak i pestki innych owoców, mogę zablokować się w psich jelitach. Ryzyko takiego nieszczęścia jest szczególnie duże u małych czworonogów.

Jeśli psu przypadkiem zdarzy się zjeść jedną lub dwie pestki, prawdopodobnie nic mu się nie stanie. Jeśli więc psiak samodzielnie poczęstuje się ze stołu kawałkiem arbuza lub przeoczysz ten czarny punkt, nie musisz wpadać w panikę i szybko wyciągać mu go z pyska. Staraj się jednak unikać celowego podawanie zwierzakowi pestek. Kilka minut Twojej pracy oszczędzi pupilowi bólu i cierpienia.

pies a arbuz

Co robić, gdy pies zjadł pestkę lub skórkę arbuza?

Czworonożne, szczekające łakomczuchy trudno powstrzymać przed zjedzeniem smakołyków. Zauważyłeś, że pies zjadł arbuza z pestkami? Znalazłeś pogryzione skórki i nie wiesz, czy zwierzak wyniósł je i schował w swojej skrytce, czy też zjadł? Twoim zadaniem będzie teraz baczna obserwacja zwierzaka. Nie spuszczaj więc go z oczu przez dobę i jeśli inny domownik weźmie psiaka na spacer, również uczul go, że pies może się nieswojo zachowywać. Im szybsza będzie Twoja reakcja, tym lepiej. Co powinno Cię zaniepokoić?

Biegunka czy wymioty to nie jedyne sygnały o problemach. Działaj, jeśli Twój psiak jest ospały, nie chce się bawić, z kolejnego spaceru wraca bez załatwienia swoich potrzeb lub wyraźnie coś go boli. Tak szybko jak to tylko możliwe, umów się na wizytę do weterynarza. Specjalista przebada psiaka i najlepiej mu pomoże.

Czy pies może jeść arbuza? Tak!

Czy pies może jeść arbuza? Jego miąższ zawiera wiele witamin i minerałów cennych dla Twojego organizmu, ale też psa. Wiele czworonogów wręcz uwielbia zajadać się czerwonymi kąskami, z których spływa słodki sok. Kawałki arbuza nie są szkodliwe dla zwierzaka, o ile podaje się je rozsądnie. Co to znaczy? W małych ilościach, bez pestek i zielonej skórki oraz sporadycznie. Dlaczego warto?

Arbuz zawiera wiele wody i schłodzony idealnie sprawdza się w ciepły dzień. Twój zwierzak może nawet zjeść niewielką ilość własnoręcznie zrobionych przez Ciebie lodów z tego owocu. Na jedzeniu arbuza zyska wzrok zwierzaka czy nerki. Musisz jednak uważać na dużą zawartość cukru w miąższu. Arbuzowej przekąski na pewno musisz odmówić czworonożnemu przyjacielowi chorującemu na cukrzycę.

Soczysty owoc sprawdza się w roli przekąski, ale też nagrody podczas szkolenia. Stosuj go jako alternatywę dla gotowych psich przysmaków. Nie zapominaj czasami poczęstować nimi psa. W zdrowe smakołyki zapatrz się nie tylko w warzywniaku, ale też sklepie Apetete. Twój psiak będzie się cieszył z tak urozmaiconej diety.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły