KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść makaron?

Uwielbiasz apetyczne, włoskie dania, pachnące makarony, oblane smakowitym i aromatycznym sosem? Z pewnością nie raz chciałbyś podzielić się świeżo ugotowanym obiadem ze swoim szczekającym przyjacielem, jednak taka praktyka może prowadzić do poważnych kłopotów trawiennych i utrwalania złych nawyków. Dowiedz się, czy pies może jeść makaron i jaką rolę w jego diecie pełnią węglowodany?

Makaron dla psa – czy ludzkie jedzenie może zaszkodzić zwierzęciu?

Być może nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób żywienie Twojego ukochanego czworonoga różni się od jadłospisu domowników? Chociaż psy od setek lat towarzyszą człowiekowi w jego codziennych czynnościach, współdzielą mieszkania i uczestniczą w realizowaniu ukochanych pasji, nie we wszystkim jesteśmy podobni. Układ trawienny psów różni się od tego, w jaki sposób działa nasz organizm. Co prawda mogłoby się wydawać, że skoro wiele psów żywi się resztkami ze stołu ich właścicieli, a dzicy przodkowie naszych szczekających przyjaciół zjadali praktycznie wszystko, co znalazło się w zasięgu ich pyska, czemu nie można gotować tego samego dla psów, co dla ich właścicieli?

Czy pies może jeść makaron i inne ludzkie potrawy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – istnieje bardzo wiele produktów, które smakują zarówno ludziom, jak i ich zwierzętom. Część z nich jest w pełni bezpieczna, lecz w tej grupie znajdują się także takie składniki, których pies powinien próbować sporadycznie lub zupełnie unikać. Niektóre z elementów naszego jadłospisu, takie jak cukier, sól czy ostre przyprawy być może nie zaszkodzą psu od razu, jednak po dłuższym czasie mogą przyczynić się do rozwoju bardzo groźnych i nieuleczalnych chorób. Co zatem można podać psu jako danie główne, a co jako atrakcyjny smakołyk?

pies je ryż

Czy pies może jeść makaron?

Makaron to powszechnie znany i bardzo lubiany produkt żywieniowy, który jest wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj oraz innych dodatków. Najstarszy makaron znaleziono w Chinach przed prawie czteroma tysiącami lat. Zgodnie z legendą, do Europy miał go sprowadzić słynny podróżnik, Marco Polo. Choć pierwsze wzmianki na temat makaronu na terytorium obecnych Włoszech pojawiają się już w XII wieku.

Makaron w diecie człowieka jest półproduktem, co oznacza, że przed jego spożyciem należy go odpowiednio przyrządzić, najczęściej – ugotować. Podawany obróbce cieplnej makaron jest zwykle gotowy do spożycia już w kilka minut. Cenią go miliony ludzi na całym świecie. Pozwala w krótkim czasie stworzyć sycący, wartościowy posiłek, dobrze komponuje się z owocami, warzywami. Dobrze smakuje także z mięsem, rybami i owocami morza. Makaron jest też łatwy w przechowywaniu, lekkostrawny, a przez mnogość form i kształtów prawie nigdy się nie nudzi. Skoro makaron ma niemal same zalety – czy pies może makaron?

Jako świadomy i odpowiedzialny właściciel psa z pewnością wiesz, jak ważnym zagadnieniem jest urozmaicone i odpowiednio skomponowane żywienie Twojego czworonoga. Produkty, które na co dzień zjada pies, wpływają na jego kondycję, stan zdrowia, a nawet długość życia lub rekonwalescencję po przebytej chorobie. W tym temacie nie możesz pozwolić sobie na bylejakość – to, co włożysz do psiej miski, znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie jego sierści, błyszczących oczach i mocnych zębach, a nawet tym, jaki stan ma jama ustna zwierzęcia.

Przeczytaj również: Czy pies może jeść pomidory?

Makaron, ryż i kasza dla pupila?

Makaron dla psa? A może kasza dla kota? Jeżeli zastanawiasz się, czy pies może jeść ryż i makaron, dobrze jest poznać kilka kluczowych faktów, związanych z rozwojem i zwyczajami psów. Gdy obserwujemy nasze czworonogi podczas domowych posiłków w gronie rodziny, niekiedy trudno zignorować tęskne spojrzenia Twojego psa w stronę talerza z pieczonym kurczakiem lub ciepłymi kiełbaskami. Psy zwykle są większymi koneserami rozmaitości z ludzkiego stołu. Nie raz zdarzy im się wyczekiwać na resztki z talerza i snuć wzrokiem za opiekunem, który właśnie szykuje sobie kolację.

Oprócz oczywistej konsekwencji, jaką jest stała obecność psa przy Waszym kuchennym stole, gdy dajecie mu kawałki ze swojego talerza w trakcie posiłku, ryzykujecie poważnymi problemami zdrowotnymi. Psy nie zawsze potrafią strawić to, co zostanie po Twoim śniadaniu, a ludzkie jedzenie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych i chorobowych zmian na skórze. W najgorszym wypadku zjedzenie większej ilości potrawy, która zawiera składniki trujące dla psa, może skończyć się poważnym zatruciem, a nawet zgonem.

pies je makaron

Makaron w diecie psa

Czy psy mogą jeść makaron? Psi jadłospis może opierać się na samodzielnie przygotowanych porcjach żywieniowych lub właściwie dopasowanej gotowej karmie suchej lub mokrej. Głównym składnikiem gotowych mieszanek powinno być mięso, które dostarcza kluczowego składnika w diecie psa, czyli białka. Psy, jako bliscy krewi wilków i będące pierwotnie drapieżnikami, potrzebują białka do budowania mięśni i pozyskiwania energii. Pełnowartościowe białko znajdziesz w wielu produktach, które masz w lodówce. Wiele czworonogów uwielbia ser biały, inne z radością próbują kefiru lub zjadają surowe jajka. A co z pozostałymi składnikami odżywczymi?

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa, większość przyszłych właścicieli merdających zwierząt pilnie przygotowuje się na przyjęcie nowego domownika. Szykują dla psa wygodne legowisko, kupują nowe miski, a niedługo po przyjeździe do nowego domu odwiedzają lekarza weterynarii, by zadbać o zdrowie pupila. Na liście obowiązkowych spraw nie może zabraknąć szkolenia z prawidłowego żywienia. Jak rozeznać się w gąszczu nowych zagadnień i czy jedzenie dla psa to rzeczywiście tak poważna kwestia?

Jadłospis psa musi odpowiadać jego aktualnym potrzebom i zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Czy szczeniak może jeść makaron? Młode szczeniaki potrzebują jeść częściej, a ich porcje w okresie intensywnego wzrostu bywają większe i bardziej kaloryczne, niż psich seniorów. Jednym z najważniejszych pojęć podczas karmienia psa jest też umiar. Nadwaga i otyłość to nie tylko plaga naszych czasów i problem, który dotyczy ludzi. Nadprogramowe kilogramy u psa lub kota to znaczne obciążenie dla jego układu sercowo-naczyniowego, większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób przewlekłych, a także kłopoty z układem kostnym, mięśniami i stawami.

Karmienie psa

Psy częściej są łakomczuchami niż koty. To, jak karmisz swojego psa, powinno iść w parze z jego wiekiem, aktywnością fizyczną, a nawet rasą lub płcią domownika. Psy w podeszłym wieku mogą potrzebować dodatkowej suplementacji witaminami lub specjalnymi odżywkami. Zwłaszcza gdy z powodu gorszej kondycji mają słaby apetyt.

Wielu opiekunów psów, z obawy przed możliwymi niedoborami w diecie swojego pupila, decyduje się na karmienie zwierzęcia gotową karmą. To właściwe postępowanie, gdy nie masz czasu samodzielnie przygotowywać posiłków, często podróżujesz i chcesz, by pies czuł się zawsze zdrowo i pełen sił. Rodzaj karmy możesz skonsultować z lekarzem weterynarii lub zaprzyjaźnionym hodowcą. Unikaj karm z nieznanym składem, które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty lub wzmacniacze smaku. Stosuj się do zaleceń dawkowania, które są opisane na opakowaniu.

Czego jeszcze potrzebuje Twój pies? Gdy psiak je głownie suchą karmę, szczególnie ważny jest stały dostęp do czystej wody. Zmiana karmy lub sposobu żywienia może być konieczna wtedy, gdy Twój pies zachoruje lub lekarz chce wykluczyć problemy alergiczne. Co zawiera jakościowa karma? W diecie psa, prócz wspomnianych już białek, nie może zabraknąć tłuszczy. Równie ważne są witaminy, makro- i mikroelementy. Dopiero na końcu tej listy pojawiają się węglowodany, których znakomitym przykładem są właśnie makarony. W gotowych mieszankach są to zwykle niewielkie ilości zbóż. Czy pies może jeść ryż i makaron, jeśli ma na nie ochotę?

Przeczytaj również: Najlepsza karma dla psa i kota – wskazówki na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać?

pies je z talerza

Czy psy mogą jeść makaron? O tym koniecznie pamiętaj!

Czy pies może makaron? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – tak, ale w ograniczonych ilościach. Dlaczego? Makaron jest klasycznym wypełniaczem, podobnie jak ryż, kasze czy ziemniaki. Makaron ekspresowo syci i daje nam zastrzyk energii – jednak psy nie potrzebują takiej ilości węglowodanów, jak my, ludzie. Co ważne, makaron nie jest potrawą ani toksyczną, ani niebezpieczną. Nie może być podstawą psiego żywienia, jednak podany psu okazjonalnie, podczas dłuższego spaceru lub wycieczki za miasto – nie powinien zaszkodzić.

Czy szczeniak może jeść makaron? Małe pieski mają o wiele bardziej delikatny i skłonny do podrażnień brzuszek niż dorosłe zwierzęta. Do płynnego wzrostu szczenięta potrzebują białka. Jeśli ich danie składa się głównie z makaronu, który szybko je nasyci, nie wystarczy im miejsca w żołądku na pozostałe produkty. W ten sposób młody psiak może doświadczyć niedoborów określonych składników odżywczych, co niekiedy kończy się anemią lub spadkiem odporności.

Przed podaniem makaronu psu zdecyduj, czy lepszy będzie makaron jasny, czy pełnoziarnisty. Ten pierwszy ma mniej błonnika, szybciej się trawi i może mieć wysoki indeks glikemiczny. Makaron ugotowany al dente jest o wiele zdrowszy, a jego indeks glikemiczny jest niższy. Podczas przygotowywania się do wyjazdu lub wycieczki, możesz wybrać makaron w kształcie rurek, świderków lub kolanek. Łatwiej je podać psu prosto z ręki, niż tradycyjne nitki.

Makaron dla psa – jak go podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Czy pies może jeść ryż i makaron? Węglowodany w większych ilościach nie powinny być podawane starszym zwierzakom i tym, które mają skłonności do nadwagi. Zdecydowanie odradza się je w przypadku osobników, które próbują zrzucić nieco tkanki tłuszczowej. Jedną z najważniejszych kwestii jest jednocześnie sposób podania makaronu. Suchy, bez sosów i tłuszczy jest w porządku, jednak okraszony skwarkami, śmietaną lub oliwą z dodatkiem przypraw może okazać się wyjątkowo kaloryczny i ciężkostrawny.

Ludzie często przygotowują posiłki, w których prócz makaronu, pojawiają się niebezpieczne dla psa przyprawy. Nie wolno podawać czworonogowi spaghetti z czosnkiem, szczypiorkiem lub cebulą. Zagrożeniem może być ryż lub makaron na słodko, z winogronem lub rodzynkami. Szkodliwa jest sól, dodana podczas gotowania makaronu, problematyczny może być makaron z białym serem i cukrem. Jeśli chcesz podać psu smakołyka – wybierz makaron gotowany w samej wodzie, bez żadnych dodatków. Twój pies to doceni!

pies patrzy na miskę z jedzeniem

Czy psy mogą jeść makaron? Tak, ale tylko dla smaku

Świadome podejście do tematu żywienia staje się coraz bardziej popularne wśród współczesnych ludzi. Większość z nas stara się wybierać produkty niskoprzetworzone, które nie zawierają szkodliwych konserwantów i sztucznych dodatków. Czytamy etykiety, interesujemy się, co jest dodawane do naszego ulubionego jogurtu lub paczki musli. Z podobną dbałością powinniśmy podchodzić do tematu karmienia psów i kotów, które z nami mieszkają. Jeśli traktujemy je na równi z pozostałymi członkami rodziny, powinny otrzymywać od swoich właścicieli wszystko to, co najlepsze.

Psy lubią próbować nowych smaków i rzadko wybrzydzają, gdy napełniamy ich miskę – z radością zjadają mokrą karmę. Większość z nich uwielbia surowe mięso, niektóre z nich ma też nietypowe i oryginalne upodobania kulinarne. Makaron, ryż lub kasza stanowią bezpieczną i lekkostrawną przekąskę, która może stanowić urozmaicenie codziennego psiego jadłospisu. Podawanie świeże, po ugotowaniu, szybko sycą i dostarczają łatwo przyswajalnej dawki energii.

Dzięki różnym rodzajom i kształtom makaronów, jesteś w stanie wymyślić ciekawe potrawy dla swojego zwierzęcia. Potraktuj makaron jako dodatek lub nagrodę po wykonaniu sztuczki bądź trudnego zadania. Pies z radością przyjmie od Ciebie prezent, a Ty będziesz mieć świadomość, że taki smaczek jest dla psa bezpieczny i zdrowy. Jeżeli chcesz, aby twój podopieczny zawsze tryskał energią i miał ochotę na wspólne zabawy, wybierz dla niego apetyczne przysmaki z naszego asortymentu. Produkty Apetete sprawdzą się w domu i na spacerach. Pozwolą Ci okazać psu swoją miłość i staną się przepyszną nagrodą podczas zdobywania nowych umiejętności. Zdrowa i pełnowartościowa dieta Twojego czworonoga to pewność, że pies otrzymuje od Ciebie wszystko to, co najlepsze!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły