KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Najlepsza karma dla psa – jak dobrze wybrać? Odpowiadamy!

Właściwe karmienie zwierzęcia ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Rynek karm jest zróżnicowany, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze produktu. Najlepsza karma dla psa dostarczy zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze. Podpowiadamy, jaką wybrać.

Jednym z najważniejszych obowiązków właścicieli psów jest karmienie pupila we właściwy sposób. Rynek karm jest tak bogaty, że możesz się w nim pogubić. Zastanawiając się, jak dobrać karmę dla psa, musisz zwrócić uwagę na wiele kwestii. Wielkość zwierzęcia, rasa, wiek – czy to wszystko, co jest ważne i co musisz sprawdzić, jeśli przed Tobą dobór karmy dla psa? Podpowiadamy!

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Jak wybrać karmę dla psa?

Kiedy zastanawiasz się, jak wybrać karmę dla psa, weź pod uwagę trzy najważniejsze kwestie: wiek, wielkość, szczególne potrzeby. Dlaczego? Przykładowo karma dla zwierząt rosnących może mieć inną gęstość kaloryczną lub inny stosunek składników odżywczych. Ważna jest również wielkość czworonoga. Znaczenie ma nie tylko skład karmy, lecz także jej wygląd. Szczenię rasy chihuahua będzie miało trudności z poradzeniem sobie z krokietami przeznaczonymi dla dorosłego labradora.

Najlepsza karma dla psa jest dopasowana do jego szczególnych potrzeb. Istnieją schorzenia, które wymagają nie tylko leczenia, lecz także odpowiedniej diety. Może być ona potrzebna dla psów alergików, a także zwierząt cierpiących na otyłość.

Jaka jest najlepsza karma dla psa?

Najbardziej podstawowym podziałem karm komercyjnych jest podział na suche i mokre.

  • Karma sucha dla psa ma zwykle do 10% wilgotności. Jej największą zaletą jest wygoda stosowania.
  • Karma mokra dla psa jest sprzedawana w postaci saszetek lub puszek, a zawiera w zależności od producenta 75–85% wilgotności. To znacznie mniej skondensowany kalorycznie sposób żywienia niż karma sucha. Wspomaga nawodnienie organizmu, co jest szczególnie ważne u kotów, ale warto wprowadzić ją też do jadłospisu psa.

Niezależnie od wybranego sposobu żywienia, niezwykle ważne jest, aby podawane produkty były pełnoporcjowe, czyli dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach potrzebnych do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania żywieniowego. Karma pełnoporcjowa to taka, która wystarczy jako jedyny element codziennej diety, żeby Twój czworonożny przyjaciel nie cierpiał na niedobory żywieniowe. Na szczęście takich karm nie brakuje – znajdziesz je zarówno wśród produktów suchych, jak i mokrych. Należy zawsze sprawdzić, czy produkt jest oznaczony jako pełnoporcjowy (kompletny). Producent ma obowiązek umieścić tę informację na etykiecie, jednak w przypadku gdy produkt nie jest kompletny, a zatem stanowi karmę uzupełniającą, nie ma obowiązku deklarowania, który ze składników oraz w jakiej ilości jest składnikiem niedoborowym (lub występującym w nadmiarze).

Przy okazji podstawowego podziału karm komercyjnych warto wspomnieć o pojawiających się karmach komercyjnych BARF, karmach „świeżych” czy cateringach dla psów. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność – sprawdź, czy karma dla psa jest oznaczona jako kompletna, a produkty spełniają wymogi żywieniowe FEDIAF.

Karmy dzieli się też ze względu na wielkość rasy. Dlaczego? Zwierzęta małych ras mają szybki metabolizm, dlatego mają też duże zapotrzebowanie na energię w porównaniu do większych zwierząt. Potrzebna jest im więc inna karma dla psa. Jak wybrać tę odpowiednią? Kieruj się wskazówkami producenta, jeśli nie umiesz jeszcze czytać etykiet.

Producenci tworzą również produkty przeznaczone dla zwierząt zmagających się z chorobami. Jakie karmy są dobre dla psów cierpiących na różne schorzenia? Wszystko zależy od choroby. Producenci tworzą pokarmy dla czworonogów zmagających się z chorobami nerek, cukrzycą, otyłością, problemami ze stawami, schorzeniami skórnymi lub chorobami wątroby. Takie żywienie powinien dobrać weterynarz, który jest w stanie określić specjalne potrzeby czworonoga.

Przeczytaj także: Zmiana karmy u psa – jak zmienić psu karmę?

Najlepsza karma dla psa to ta, której skład jest dobrze opisany.

Skład dobrej karmy dla psa

Najlepsza karma dla psa to ta, której skład jest dobrze opisany. Warto nauczyć się czytania etykiet, ponieważ pozwoli Ci to ocenić, czy produkt jest tak dobry, jak reklamuje go marka. Składniki karmy dla psów powinny być dokładnie rozpisane. Podpowiadamy, jak czytać etykiety.

Prawo dokładnie reguluje, jakie określenia mogą być użyte w nazwie produktu. Dumnie brzmiący „Indyk z przepiórką” może zawierać jedynie 4% przepiórki!

  • „o smaku kurczaka” – w ten sposób opisana karma zawiera mniej niż 4% mięsa kurzego
  • „z kurczakiem” – zawiera co najmniej 4%, ale mniej niż 14% mięsa kurzego
  • „bogata w mięso kurze” – zawiera co najmniej 14%, ale mniej niż 26% mięsa kurzego
  • „danie z kurczaka/kurczak” – zawiera co najmniej 26% mięsa kurzego

Nie poprzestawaj zatem na froncie opakowania, a zagłębiaj się też w część etykiety znajdującą się zwykle na tyle saszetki czy puszki. Etykieta karmy dla zwierząt składa się ze składu, składników analitycznych oraz dodatków. Skład to lista surowców, z których powstaje karma. Rozpoczyna się od tego, którego masa przed procesem produkcji (w przypadku karmy suchej przed procesem ekstruzji) jest największa. Istnieją dwa sposoby deklarowania receptury karm:

  • Według nazw surowców – kukurydza, suszone białka drobiowe, suszone mięso wołowe, tłuszcz z kurczaka, pszenica, suszone mięso wieprzowe, pulpa buraczana, substancje mineralne, olej słonecznikowy
  • Według kategorii składników – zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, substancje mineralne

Im bardziej ogólna receptura, tym więcej podejrzeń ze strony konsumenta budzi etykieta. Co prawda, zapis „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” jest w zupełności zgodny z prawem, jednak wiąże się często ze zmiennymi składnikami oraz wskazuje na to, że producent kieruje się głównie ceną surowców. Wahające się na rynku ceny drobiu czy wieprzowiny powodują, że producent skupuje najtańsze produkty pochodzenia zwierzęcego, co zwykle wiąże się z niską jakością i stawnością surowców.

Dobór karmy dla psa powinien też uwzględniać sprawdzenie, czy w produkcie nie ma zupełnie zbędnych składników.

Jak analizować skład karmy?

Drugim, ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są składniki analityczne, czyli analiza chemiczna produktu, w której producent deklaruje, jaki procent białka, tłuszczu, czy składników mineralnych zawiera karma. Pamiętaj, aby sekcję „skład” oraz „składniki analityczne” analizować w odniesieniu do siebie nawzajem.

Białko jest makroskładnikiem, którego wartość odżywcza dla zwierząt mięsożernych jest zmienna. Wartość biologiczna białka zależy od jego strawności (jak łatwo może być strawione i wchłonięte) oraz od profilu aminokwasów, z których się składa. Białko kojarzone jest, zazwyczaj słusznie, z mięsem i produktami odzwierzęcymi będącymi dla zwierząt mięsożernych źródłem białka najwyższej jakości. Pamiętaj jednak, że także zboża i inne surowce roślinne zawierają białko. Niezwykle popularna w karmach kukurydza składa się z około 9,4% białka, a pszenica aż z 12–14% białka. Najwięcej kontrowersji budzi składnik „roślinne ekstrakty białkowe”, czyli „wszystkie produkty pochodzenia roślinnego, w których przy użyciu odpowiedniego procesu osiągnięto koncentrację białka w wysokości co najmniej 50 % surowego białka w stosunku do suchej masy”.

Zatem, jeżeli zboża występują na pierwszym, lub jednym z trzech pierwszych miejsc w składzie, a produkt uzyskuje stosunkowo wysoki poziom białka w części analitycznej, należy zakładać, że ich znaczny procent nie ma większej wartości dla mięsożernych psów. Ze względu na fakt, że deklaracja, jaki procent białek pochodzi z surowców pochodzenia zwierzęcego, nie jest wymagana przez prawo, nieliczni producenci podają taką informację.

Wysoka zawartość zbóż, znaczne ilości białka pochodzenia roślinnego, niskiej jakości surowce pochodzenia zwierzęcego, a co za tym idzie ich niska strawność, skutkują niższą wartością odżywczą produktu. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych będzie w tym przypadku zapewnione przez podawanie zwiększonej ilości karmy, co wiąże się z dwoma faktami. Większe spożycie karmy skutkuje zwiększoną ilością odchodów, często o gorszej konsystencji, a także podwyższa koszt żywienia.

Przeczytaj także: Kurczak dla psa – czy pies może jeść kurczaka?

Najlepsza karma dla psa jest dopasowana do jego szczególnych potrzeb.

Co powinny zawierać najlepsze karmy dla psów?

Dobra sucha karma dla psa lub mokra powinna zawierać przede wszystkim mięso, które jest najważniejszym składnikiem diety zwierzęcia. Może być to mięso czerwone lub białe, sprawdzą się też ryby. Najlepsza karma dla psa powinna zawierać tłuszcze, które pozytywnie wpływają na odporność czworonoga. W przeciwieństwie do karm dla kotów te dla psów powinny mieć w składzie warzywa i owoce, które są źródłem witamin.

Skład dobrej karmy dla psów musi też uwzględniać substancje mineralne oraz witaminy. Jakie są szczególnie ważne? Niezbędne witaminy to między innymi: D3, A, E czy B. Najlepsze karmy dla psów muszą uwzględniać też wapń, cynk, magnez oraz dodatki wzmacniające stawy, na przykład glukozaminę.

Wybór karmy dla psa – czego nie powinna zawierać?

Dobór karmy dla psa powinien też uwzględniać sprawdzenie, czy w produkcie nie ma zupełnie zbędnych składników. Na co uważać? Barwniki i aromaty – zawierający je produkt nie jest najlepszym rozwiązaniem. Producenci dodają je, by smak i zapach były lepsze, ale karmy o naprawdę dobrym składzie bronią się same i nie potrzebują takich dodatków. Zbędnym składnikiem są zboża, które często wywołują u zwierząt alergię.

Najlepsza karma dla psa dostarczy zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze.

Najlepsza karma dla psa – ranking

Wiesz już, jak dobrać karmę dla psa. Znasz składniki, których nie powinno zabraknąć w produkcie. Czas dowiedzieć się, jakie karmy są dobre dla psów. Poznaj nasz ranking produktów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Karma Wiejska Zagroda

Ranking karm otwieramy produktem, który wyróżnia się nieskomplikowanym, bardzo dobrym składem. Karma Wiejska Zagroda zawiera kilkadziesiąt procent mięsa, a dodatkowo jest wzbogacona wartościowymi dodatkami. Ta najlepsza mokra karma dla psa zawiera świeży olej z łososia, który poprawia kondycję skóry i sierści. W składzie są też algi morskie – to cenne źródło witamin i minerałów. Mokra karma nie zawiera zbóż. Jest dostępna w różnych wariantach smakowych – znajdziesz wśród nich między innymi dorsza z indykiem czy kaczkę z gruszką.

Wiejska Zagroda 400g x 12

Dolina Noteci Premium

To zbilansowana karma, która została wzbogacona lizyną – to cenny aminokwas w diecie mięsożerców. Dolina Noteci Premium jest pełna wartościowych kwasów DHA, które pozytywnie wpływają na odporność zwierzęcia. To najlepsza mokra karma dla psa mającego problemy z trawieniem. Skład urozmaicono bowiem kompozycją ziół, które wspomagają trawienie. Ładną sierść zapewnia dodatek oleju lnianego. Produkt jest przeznaczony dla dorosłych psów średnich i dużych ras.

Dolina Noteci Premium mix 10 smaków 800g

Sucha karma dla psa John Dog Good Form

To produkt dla dorosłych psów średnich ras. Pełnoporcjowa karma pozbawiona glutenu jest też odpowiednia dla dużych ras. Produkt został wzbogacony olejem z łososia – to składnik, który ma właściwości przeciwzapalne i pozytywnie wpływa na wygląd sierści. W składzie pokarmu znajdują się drożdże browarnicze, które stymulują trawienie. Ważnym dodatkiem w karmie John Dog Good Form są glukozamina i chondroityna – wspomagają one utrzymanie stawów w dobrej kondycji.

John Dog Good Form średnie i duże rasy Wieprzowina z wołowiną

Acana Classics Prairie Poultry

To sucha karma dla psów dorosłych i szczeniąt wszystkich ras. Produkt oprócz niezbędnego mięsa zawiera jajka. Wapń ze skorupek dba o zęby i kości zwierzęcia, a żółtko pozytywnie wpływa na wygląd sierści. Ta dobra sucha karma dla psa zawiera glukozaminę oraz chondroitynę, które wzmacniają chrząstkę stawową, natomiast olej ze śledzia dostarcza organizmowi niezbędne kwasy tłuszczowe. Produkt jest bezglutenowy. Źródłem węglowodanów w karmie Acana Classic Prairie Poultry są ziemniaki i tapioka.

Acana Classics Prairie Poultry

Orijen Original Dog

Sucha karma jest przeznaczona dla zwierząt dorosłych, wszystkich ras. Orijen Original Dog nie zawiera zbóż, dlatego sprawdzi się dla psów wrażliwych. W składzie produktu znajdziesz mięso pochodzące ze zwierząt z ekologicznego chowu. Karma jest wzbogacona warzywami i owocami, które dostarczają organizmowi witaminy. Produkt zawiera kwasy Omega-3 – dzięki nim sierść i skóra psa wyglądają zdrowo.

Orijen Original Dog

Przeczytaj także: BARF dla psa – co to za dieta?

Wiesz już, jakie składniki karmy dla psów są niezbędne, a których lepiej unikać. Znasz też podział produktów, które warto dobierać pod względem wieku i wielkości czworonoga. Wybór karmy dla psa jest też uzależniony od chorób, na które cierpi Twój zwierzak. W tym przypadku skorzystaj z pomocy weterynarza. W naszym rankingu znalazła się niejedna świetna karma dla psa. Jak wybrać tę idealną? To już zależy od potrzeb zwierzęcia. Pamiętaj jednak, że warto łączyć mokre produkty z suchymi. Zapewnij też zwierzęciu stały dostęp do wody. Najlepsza karma dla psa to nie wszystko, czego potrzebuje Twój czworonożny przyjaciel. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz mnóstwo produktów niezbędnych dla psiaków.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Najlepsza karma dla psa – jak dobrze wybrać? Odpowiadamy!”

  1. Anna pisze:

    bardzo dziękuje za ten wpis i za namiary na konsultacje, zapisałam się i czekam na kontakt 🙂 w dobie tylu składników w karmach potrzebuję profesjonalnej pomocy, zwłaszcza ze wole zapobiegać niż leczyć i żywienie uważam za podstawę profilaktyki, pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły