KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies upodabnia się do właściciela?

Często słyszy się powiedzenie „jaki właściciel taki pies”. Czy prawdą jest, że pies upodabnia się do właściciela i jest w stanie przejąć pewne jego cechy? A może to człowiek utożsamia się ze swoim czworonogiem? Odpowiadamy na te pytania!

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Farmina

Psy to fantastyczne stworzenia – mądre i empatyczne. Nie bez przyczyny nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Jednak pies, tak samo jak człowiek to odrębna jednostka z całym zestawem unikalnych cech charakteru, które tworzą psią osobowość. Bez wątpienia wiele zależy od pierwszych chwil życia, doświadczeń, wychowania oraz rasy zwierzaka. Aspekty te determinują część cech psa, jednak relacja z właścicielem jest równie istotna. Wiedza o wzajemnym oddziaływaniu na siebie zwierząt i ludzi jest znana już od pokoleń. Od zawsze wierzono, że człowiek i zwierzę upodabniają się do siebie na wielu płaszczyznach – nie tylko tej emocjonalnej, ale nawet wizualnej! Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak często ludzie podświadomie wybierają rasy, które wyglądem przypominają daną osobę. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, czy pies upodabnia się do właściciela? Dowiesz się tego w dalszej części naszego artykułu. 

Czy to prawda, że pies upodabnia się do właściciela? 

Jeśli jesteś właścicielem psa, pewnie możesz zauważyć, że Twój pupil posiada pewną pulę cech i zachowań, które są podobne do Twoich. A może nawet ktoś znajomy zasugerował, że Twój pies zachowuje się dokładnie tak samo, jak Ty? Tym właśnie przejawia się upodobnienie pupila do człowieka. Powstało kilka ciekawych badań naukowych poświęconych temu tematowi. Wskazują one, iż teza mówiąca o upodabnianiu się psów do właścicieli, a nawet właścicieli do psów jest prawdziwa. Jakie to badania?

Jednym z najnowszych badań naukowych dotyczącym fenomenu upodabniania się psów do ludzi jest eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Wiedniu, pod przewodnictwem dr Iris Schoberl. Wzięło w nim udział ponad 100 psów różnych ras, wraz ze swoimi właścicielami. Sprawdzano ich reakcje na różne bodźce. Czworonogi były badane pod kątem reakcji na sytuacje stresowe. Sprawdzano między innymi poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w ślinie zwierząt czy ich akcję serca. Badania właścicieli psów obejmowały przeanalizowanie głównych cech osobowościowych, takich jak neurotyzm, sumienność, ekstrawersja, czy otwartość na nowe wyzwania. Ankiety obejmowały również pytania dotyczące reakcji w określonych sytuacjach. Okazało się, że psy i ich właściciele wykazują się zbliżonymi zachowaniami. Organizmy psów i ich panów, wydzielały podobne ilości hormonów stresu. Ich zmiany w rytmie serca również były na podobnych poziomach.

Zgodnie z eksperymentem, można stwierdzić, że psy nie tylko stresują się w takich samych sytuacjach, co ludzie, ale także z podobną intensywnością. Badania te dowodzą jednoznacznie, że człowiek oddziałuje na psa bardzo mocno. Po dłuższym czasie przebywania z nim czworonożny przyjaciel może kopiować jego zachowania, a nawet jest od niego uzależniony emocjonalnie. Należy jednak pamiętać, że psy nie posiadają zdolności samoregulacji emocji, w sposób znany człowiekowi, lecz można je tego nauczyć.

Kobieta z psem siedzi na ławce

Człowiek i pies – wzajemny wpływ na zdrowie 

Badania dr Schoberl udowodniły ludzkie oddziaływanie na psa. Pojawia się jednak pytanie, czy posiadanie czworonoga może mieć wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka? Otóż tak! Badania przeprowadzone przez amerykańską organizację Delta Society w 1996 roku miały na celu badanie wpływu posiadania psa na różne sfery życia człowieka. Wykazały one między innymi dobroczynny wpływ w sferze zdrowia fizycznego. Posiadanie psa powoduje zwiększenie aktywności fizycznej, a co ciekawe zwiększa szansę przeżycia zawału serca nawet o kilka procent. Największe różnice między właścicielami psów a osobami, które nie posiadają zwierząt, wykazano jednak w sferze psychicznej. Pies pozwala zminimalizować poczucie izolacji i samotności, co zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. Dodatkowo pupile przeciwdziałają skutkom nadmiernego stresu a dzieci, które mają w domu czworonożnego przyjaciela okazują się być bardziej otwarte, pewne siebie i odpowiedzialne, niż ich rówieśnicy nieposiadający zwierzaka. Ponadto, psy pomagają uporać się dzieciom z ze stresem i trudnymi emocjami.

Zobacz również: Jak prawidłowo interpretować zachowanie psa i jak oduczyć psa skakania na ludzi? 

Człowiek i pies – podobieństwa fizyczne 

Badacze nie pozostawili także bez odpowiedzi kwestii podobieństw fizycznych między psem i człowiekiem, a także wpływu ludzkich cech osobowościowych na wybór rasy psa. Uniwersytet Kalifornijski przeprowadził badanie mające na celu sprawdzenie, czy pies i jego właściciel posiadają pewne cechy wspólne mogące dopasować zwierzaka do właściciela przez obce osoby. W tym celu zrobiono zdjęcia dziesiątkom ludzi i ich psom, a następnie przekazano fotografie ochotnikom, prosząc o połączenie ich w pary. Zgodność połączeń zaproponowanych przez ankietowanych wynosiła ponad 60%, co pozwoliło na wysunięcie wniosku, że człowiek szuka zwierzęcia, które posiada z nim pewne cechy wspólne.

Badacze z Bath Spa University – Jo Fearon i dr Lance Workman dowiedli zaś, że dobór rasy psa jest w dużej mierze podyktowany cechami charakteru człowieka. Chętni właściciele pupili mieli za zadanie wypełnić ankietę, która określała ich cechy charakteru. Oprócz tego określali również rasę posiadanego psa. Psy podzielono na 7 grup: aportujące, gończe, pasterskie, teriery, psy towarzyszące, domowe i pracujące. Analiza ankiet pozwoliła wysunąć wnioski, że właściciele ras domowych i pasterskich cechują się ekstrawertyzmem. Posiadacze psów ras domowych, do towarzystwa i aportujących odznaczają się z kolei sumiennością i skrupulatnością. Badania te ukazują fakt, że cechy charakteru człowieka w dużej mierze determinują wybór zwierzęcia. 

Mężczyzna i pies w okularach przeciwsłonecznych

Jak poznać, że pies upodabnia się do właściciela?

Pies jest podatny na przejmowanie ludzkich zachowań i emocji. Jak poznać, że Twój pupil się do Ciebie upodabnia? W jakich sferach życia szukać podobieństw? 

Rutyna

Zarówno człowiek, jak i pies podlega rutynie. Rutyna to stały porządek dnia i pewna schematyczność zachowań, która może w łatwy sposób przejść z człowieka na psa. W końcu pupile uwielbiają poukładany styl życia – czują się dzięki temu bezpiecznie. To, o której wstajesz do pracy, kiedy z niej wracasz, o jakiej porze jadasz posiłki lub czym zajmujesz się w wolnym czasie, staje się także codziennością Twojego psa. Dla szczeniaków stały schemat dnia może być ciężki do przyjęcia, nie od razu się do tego przyzwyczaja i podporządkowuje. Dla starszych zwierząt rutyna może być równoznaczna z bezpieczeństwem i stałością. W sferze swojej codzienności możesz zauważyć mnóstwo zachowań psa, do których się przyzwyczaił i które od Ciebie skopiował. Może się to chociażby objawiać w domaganiu się spaceru o konkretnej porze czy oczekiwaniu na posiłek zawsze wtedy, gdy zbliża się zwyczajowa pora karmienia. 

Zainteresowania

Czy to możliwe, żeby pies podzielał Twoje zainteresowania? Oczywiście, że tak! Pupile są z natury niezwykle empatyczne i wyczuwają emocje swojego właściciela – zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Wykonując czynności, które sprawiają Ci radość, wydzielają się endorfiny, które udzielają się również Twojemu czworonogowi. Wiele psów chętnie więc towarzyszy swoim właścicielom w rozwijaniu pasji. Warto więc zapewnić swojemu czworonogowi najlepsze warunki. Jeśli kochasz jazdę samochodem, a Twój wierny towarzysz często dotrzymuje Ci towarzystwa, przydadzą się specjalne szelki samochodowe dla psów.

Szelki samochodowe dla psa

Dla psich fanów jazdy na rowerze powstały zaś kosze na rower, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo zwierzaka podczas wycieczek na jednośladzie. Decydując się na przejażdżkę, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć pupila przed ewentualnym wypadnięciem. 

Kosz na rower dla psa

Aktywność

Aktywność zwierzaka w dużej mierze zależy od jego predyspozycji związanych z rasą, jednak po części jest ona związana z poziomem aktywności człowieka. Pies może więc przyjąć Twoje upodobania i stać się kompanem do biegania, czy uprawiania innych sportów. Zwierzęta te są rewelacyjnymi towarzyszami do aktywnego spędzania czasu – wycieczek, wędkowania czy nawet pracy. Jeśli natomiast swój wolny czas wolisz spędzać spokojnie, pies będzie idealnym towarzyszem do wylegiwania się na kanapie. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni poziom aktywności fizycznej zarówno dla człowieka, jak i dla psa ma kolosalny wpływ na zdrowie. Aby wspomóc swojego zwierzaka i zapewnić mu zdrowie na wiele lat, warto także zadbać o jego zbilansowaną dietę, a jeśli pies tego wymaga także o suplementację

Karmy dla psa

Suplementy dla psa

Pies upodabnia się do właściciela – czy to dobry znak?

To, że pies przyjmuje wiele ludzkich cech i zachowań, jest faktem udowodnionym naukowo. Jednak czy ujawnianie się tych podobieństw jest pożądane, czy może wręcz odwrotnie? 

Człowiek ma ogromny wpływ na kształtowanie się postaw i zachowań zwierząt. Nawet psy ras uznanych za agresywne, mogą w rzeczywistości okazać się łagodne, kiedy w ich otoczeniu znajdzie się mądry i empatyczny właściciel. W wielu sytuacjach stresowych u psów to właśnie właściwa reakcja człowieka może być kluczowa dla budowania psiego poczucia bezpieczeństwa.

Odpowiednio poprowadzona socjalizacja i habituacja przyczyniają się do kształtowania pożądanych postaw. Jeśli pies przejmuje dobre wzorce, upodabnianie się przez niego do człowieka jest oczywiście pozytywnym objawem. Czasami jednak zdarza się tak, że pomimo starań, właściciel nie jest w stanie ukształtować prawidłowych reakcji psa. Wówczas, w wielu przypadkach konieczna jest konsultacja z behawiorystą. Pomimo tego, że człowiek i pies w dużej mierze rozumieją się i odczytują swoje potrzeby to w przypadku niektórych psów (np. adopcyjnych), mogą pojawić się niepożądane reakcje. Behawiorysta, po długim wywiadzie, badaniu i prześledzeniu historii psa jest w stanie poznać genezę problemu, przyczynę kłopotliwych zachowań i ustalić ścieżkę działania w celu ich eliminacji. 

Przeczytaj również: Kogo pies uważa za pana? Poznaj odpowiedź na to pytanie 

Pies podobny do właścicielki

Czy pies upodabnia się do właściciela? – wzajemne oddziaływanie

Psy, dzięki swojej wrodzonej empatii i niezwykłej umiejętności obserwacji zachowań, reakcji i mimiki człowieka w sposób niemal bezbłędny odczytują jego emocje. Jednak nie tylko te pozytywne, ale przede wszystkim negatywne, takie jak strach, agresja czy przygnębienie. Pies i jego właściciel oddziałują na siebie wzajemnie i niestety czworonogi mogą przejmować od ludzi również zachowania niepożądane. Pomimo tego, że pies może pełnić rolę terapeutyczną i pomagać w zwalczaniu wielu schorzeń, w tym depresji czy lęków, to może się ich także nabawić. Bezpieczne i spokojne środowisko jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrostanu fizycznego i psychicznego pupila. Decyzja o zakupie lub przygarnięciu czworonoga powinna więc być starannie przemyślana.

Pies powinien funkcjonować w środowisku opartym o tzw. “pięć wolności”, czyli wolności pragnienia i głodu, dyskomfortu, chorób i bólu, stresu i strachu oraz przebywania w warunkach niedostosowanych do jego natury. Te pięć płaszczyzn dobrostanu psa pozwala ocenić, czy zwierzę ma zapewnione godne warunki bytowe, a jego zachowanie nie jest spowodowane brakiem w którejś z kategorii. 

Behawiorysta radzi

Podsumowanie

Należy pamiętać, że zarówno człowiek, jak i pies może rozpocząć pracę nad polepszeniem wspólnych relacji i zminimalizowaniem negatywnych wzorców przejmowanych przez zwierzę. Jeśli zachowanie psa odbiega od normy, zwierzę jest zestresowane, agresywne lub nie panuje nad emocjami. Warto wtedy przeanalizować swoją sytuację i relację pies – właściciel. Jeśli dostrzeżesz nieprawidłowości, możesz zacząć wraz z doświadczonym behawiorystą wypracowywać nową strategię, która pozwoli wyregulować niepożądane zachowania Twojego pupila. Dodatkowo zoopsycholog, podczas wnikliwych obserwacji może sprawdzić, czy przejęte wzorce zachowań są odpowiednie i zaproponować plan rehabilitacji. 

Psy są w stanie wyczuć wiele ludzkich emocji, w tym złość czy frustrację. Nie są jednak zdolne do oceny, czy złość jest spowodowana zachowaniem czworonoga, czy też jest zupełnie niezwiązana ze zwierzakiem. Pies skonfrontowany ze złością swojego pana może zmienić swoje dotychczasowe zachowanie, chcąc go zadowolić. Reakcja ta może dotyczyć także zachowań dotychczas nagradzanych, co może rodzić frustrację u zwierzęcia. Ważne jest więc, aby człowiek będący w silnych emocjach był w stanie uspokoić psa. Wystarczy mały gest – głaskanie czy zaoferowanie smakołyku, aby pupil zrozumiał, iż to nie on jest adresatem złości. 

Aby nasze życie z nowym towarzyszem było jak najbardziej spójne warto wybrać osobnika, który jest stabilny emocjonalnie oraz z certyfikowanej hodowli, bądź z Fundacji o dobrych opiniach. Nie zawsze wzięcie szczeniaka skutkuje idealnym ukształtowaniem go pod względem charakteru, ponieważ niektóre wzorce zostaną z nim do końca jego życia. Warto przed zakupem/ adopcją zwierzęcia sprawdzić, jakiego dokładnie osobnika potrzebujemy. Należy również nie kierować się eksterierem lub modą w doborze rasy, lecz racjonalnym podejściem do naszego stylu życia. W końcu – jaki właściciel, taki pies!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły