KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies zapomina bicie? Spojrzenie na przeszłość czworonoga

Przemoc wobec zwierząt to dla wielu z nas temat przykry, ale niestety dla innych wciąż sposób na wychowywanie.  To właśnie cierpliwość, umiejętności, doświadczenie oraz wiedza na temat komunikacji z psem pozwalają żyć w zgodzie i harmonii ze swoimi pupilami. Wyjaśniamy, czy pies zapomina bicie, jak rozpoznać czy pies był bity w przeszłości oraz jak takiemu czworonogowi pomóc. 

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

 

Kary cielesne, a pamięć psa

Kary cielesne zawsze pozostawiają ślad na psychice psa. Z czasem słabnie jego zaufanie i sympatia, a pojawia się strach. Często tak się dzieje, że psy, których historii do końca nie znamy, okazują się być bite w przeszłości. Można to rozpoznać po charakterystycznym zachowaniu i pewnych typowych dla zwierząt doświadczających przemocy, odruchach. Umiejętność odczytywania sygnałów, jakie pies wysyła do nas swoją postawą i zachowaniem, są kluczowe w prawidłowej relacji z psem. Kiedy pies kuli się na widok człowieka i boi w obecności obcych ludzi, warto podjąć odpowiednie kroki, które pomogą mu na nowo otworzyć się na relację z opiekunem i stopniowo zmniejszać swój strach.

Sprawdź także: Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Więź, która będzie trwała i otoczoną sympatią to taka, w której budowana jest na zaufaniu pupila. Stosowanie kar cielesnych w wychowaniu psa to karygodne, i całkowicie bezcelowe zachowanie. Pies traci to zaufanie, które jest tak ważne i zaczyna się bać. W takiej sytuacji pies tym bardziej przestaje słuchać i się buntuje. Wyjaśniamy, jak się zachowuje bity pies, a także czy pies zapomina bicie, a może żywi urazę już do końca swoich dni?

czy pies zapomina bicie 5

Jak się zachowuje bity pies? Rozpoznaj sygnały

Warto wiedzieć, że całą swoją postawą i ruchami ciała psy wyrażają swoje emocje. Chcesz się dowiedzieć, jak się zachowuje bity pies? To nie prawda, że pies merda ogonem tylko, kiedy jest szczęśliwy. Czasami psy robią tak również wtedy, kiedy są zestresowane lub przeżywają wiele emocji, które muszą z siebie wypuścić. Z jednej strony może to być radość, z drugiej natomiast agresja, lęk, atak lub ucieczka. Psy zachowują również określoną postawę, gdy w przeszłości przeżyły naprawdę dramatyczne sceny i źródłem wszystkich tych nieszczęść byli ludzie. Bicie, okaleczanie to niedopuszczalne zachowanie względem psów i wszystkich innych żywych stworzeń.

Wyznaczanie fizycznej krzywdy to także zachowanie karalne. Zgodnie z kodeksem karnym znęcanie się nad zwierzętami stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W rozumieniu tych przepisów za znęcanie się uznawane jest także celowe drażnienie lub straszenie psów, a także długie pozostawianie ich bez jedzenia i wody. Adopcja psa ze schroniska często oznacza, że przeszłość takiego psa to jedna wielka niewiadoma. Wówczas może okazać się, że pupil w przeszłości był bity, a Ty możesz się odpowiednio przygotować i mu pomóc.

czy pies zapomina bicie 4

Nieufność psa

Pies, którego niedawno przygarnąłeś, zachowuje odstęp i wydaje się nieufny w stosunku do Ciebie i Twoich domowników? Warto dokładnie przeanalizować zachowanie czworonoga, jeśli po kilku dniach ono nie ustępuje, a wszelkie próby nawiązania z psem relacji kończy się porażką, należy podjąć odpowiednie kroki. Pies, który okazuje nieufność, chowa się w bezpiecznych według niego miejscach i unika kontaktu z człowiekiem, mógł być bity w przeszłości. Taki pupil jest często wycofany w kontakcie z ludźmi. Odmawia wszelkich form interakcji i nie chce być głaskany czy dotykany. W sytuacji dotyku zaczyna być bardzo niespokojny, trzęsie się, oblizuje, kuli, pokazuje białka oczu, a w ostateczności atakuje. 

Strach przed określonymi ruchami

Dość charakterystyczne zachowanie psa, który był w przeszłości bity to strach przed gwałtownymi ruchami np. ręką, klaskaniem czy machaniem rękami. Takie zachowanie oczywiście kojarzone jest z fizyczną krzywdą, jakiej pies doznawał w przeszłości, dlatego ze względu na traumę wspominają je z niechęcią i zachowują rezerwę. Tak przerażony pies może kulić się czy chować ogon pod brzuch. Całym swoim ciałem przylega do podłoża, kiedy paraliżuje go strach. 

czy pies zapomina bicie 3

Agresja psa bitego w przeszłości

Psy, które doświadczały przemocy, często stają się agresywne. W tym przypadku stwierdzenie, że „przemoc rodzi przemoc” jest jak najbardziej trafione. Psy, które kojarzą ludzi jedynie z bólem i krzywdą, mogą, w obawie o własne życie zacząć przejawiać agresywne zachowanie. W tym przypadku ani wiek, ani rasa czy wielkość psa nie mają nic do rzeczy. Agresja wynikająca z niskiego poczucia własnej wartości, lęku i braku stabilizacji często wynika właśnie z przemocy doświadczanej w przeszłości. Pies w pewien sposób zachowuje uraz do człowieka za doznane krzywdy i ostrzega głośno i wyraźnie o swojej nieufności. Takie przypadki są trudne, ale nie niemożliwe do naprawy.

Nieoceniona może okazać się pomoc behawiorysty, który po obserwacji pomoże dobrać odpowiednie techniki terapii i postępowania z psem. W niektórych przypadkach agresja zostaje skierowana jedynie wobec osobników słabszych. Przychodząc do domu i witając się z czworonogiem, on szczeka agresywnie i nie daje się pogłaskać? Takie zachowanie nie jest normalne i warto je skonsultować z psim behawiorystą. 

Strach przed opiekunem

Szczególnie nietypowe zachowanie to takie, w którym pies boi się własnego opiekuna i żadne próby kontaktu nie udają się przełamać tego lęku u psa. Mimo upływających dni i dobroci względem pupila ten zaczyna się zamykać w sobie coraz bardziej. Warto obserwować psa przy pierwszym Waszym spotkaniu. Jeśli pupil kuli ogon i nie zwraca na Ciebie uwagi, a wręcz sprawia wrażenie, jakby chciał uciec, istnieje spore prawdopodobieństwo, że doświadczył on przemocy. Bity pies nie ufa ludziom, ponieważ nie wie, czego może się spodziewać. W normalnych warunkach pies zwykle lgnie do swojego opiekuna, cieszy się na jego widok i wyraźnie relaksuje w jego towarzystwie. 

Jak zachowuje się bity pies?

Warto również przeanalizować wszystkie sytuacje, które mogą świadczyć o tym, że pies stresuje się nadmiernie w określonych sytuacjach. Dzięki temu będziesz mógł zauważyć, co wzbudza stres w Twoim czworonogu i spróbować mu pomóc. Zestresowany pies może się dużo oblizywać, a także ziewać. Odwraca głowę i mruży oczy lub pokazuje ich białka, to oznacza, że w określonej sytuacji nie czuje się pewnie. Kulenie się oraz nerwowe szczekanie to również objawy stresu u psa. Często bity pies 

czy pies zapomina bicie 2

Czy pies zapomina bicie?

Zastanawiasz się, czy pies zapomina bicie? Istnieje wiele przesłanek, które świadczą o tym, że pies nie zapomina przemocy, ponieważ stanowi to dla niego tak traumatyczne doświadczenie, że konkretne osoby, czynności lub po prostu obecność człowieka stają się dla czworonoga nie do zniesienia. Strach i obawa przed kolejnymi krzywdami często powodują ogromny stres u pupila i mnóstwo wymienionych wcześniej zachowań. 

Okazuje się, że psy również mogą tak samo, jak ludzie posiadać pamięć epizodyczną. Pamiętają określone zdarzenia z przeszłości w szczególności te, które wiązały się z ogromną radością albo wielkim strachem. Z łatwością mogą zapamiętywać określone fakty i kojarzyć je jeszcze na długi czas po tym zdarzeniu. Świadczą o tym wykonywane testy i badania. Podczas jednego z nich naukowcy wzięli do eksperymentu. Czworonogi miały wraz ze swoimi opiekunami bawić się w „zrób to, co ja”. Opiekun wykonywał określoną czynność np. podskoki, a pies miał to powtórzyć. Pupile na komendę potrafiły powtórzyć zachowanie opiekuna jeszcze na długo po zabawie. To właśnie dowód na istnieje pamięci epizodycznej u psów. Skoro potrafią pamiętać tak błahe wspomnienia, to jak to jest z przemocą? Możemy przypuszczać, że na podstawie oznak strachu i stresu psy nie zapominają bicia. 

czy pies zapomina bicie 1

Bity pies – jak mu pomóc?

Kiedy po adopcji okazuje się, że pies panicznie się boi i prawdopodobnie był bity, warto zachować łagodne, a zarazem konsekwentne podejście do pupila. Należy zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie ma dla niego wówczas znaczenie. Warto przygotować dla psa odpowiedni kąt i przywitać wartościowym posiłkiem jak np. Butcher’s Dry Blue z wołowiną, położonym w ustronnym miejscu, tak aby spożycie go nie było dodatkowym stresem dla psa.

czy pies zapomina bicie, butchers

Pies powinien mieć swoje miejsce, legowisko, najlepiej z jakimś kocykiem lub kołderką. Najlepiej jakby legowisko było w kształcie budki, tak aby pies mógł się w nim bezpiecznie schować. Warto pamiętać o tym, by nie być zbyt nachalnym w stosunku do lękliwego czworonoga. Trzeba dać mu czas i cierpliwość, nie narzucać się zbyt z czułościami. Pieska należy otoczyć odpowiednią opieką i dobrać mu odpowiednią karmę. Może to być np. Fitmin Dog For Life Beef & Rice bogata w mięso wołowe i ryż, a także kwasy omega-3 i omega-6. Regularne spacery i wspólnie aktywności to doskonała forma spędzania wspólnie czasu z pupilem. Warto przed tym zaopatrzyć psa w Over Zoo Obroża BIO Protecto Plus dla średnich psów. To obroża, która ochroni pupila przed kleszczami i pchłami.

czy pies zapomina bicie, obroża

Trening z psem

Trening z pupilem może pomóc zbudować Ci z nim dobrą relację. Daj psu czas i spokój, unikaj gwałtownych ruchów i pamiętaj, jak wielką traumę przeszedł w swoim życiu.  Możesz także skorzystać z pomocy behawiorysty, które pomoże Ci nauczyć się postępować właściwie ze swoim psem po traumie. Wskazówki specjalisty mogą okazać się nieocenione w tak trudnej sytuacji, jaką jest uraz psychiczny psa po bolesnych wspomnieniach z przeszłości. Indywidualne spotkanie z psim trenerem pomoże wszystkim domownikom zrozumieć psa i nauczyć się go traktować w odpowiedni sposób.

Zobacz również: Jak wyciszyć psa i pomóc mu się zrelaksować?

Pupil z czasem otworzy się na domowników, kiedy zrozumie, że może czuć się bezpiecznie w swoim nowym domu. Warto wiedzieć, że w niektórych cięższych przypadkach czasami konieczne okazuje się wdrożenia leczenia farmakologicznego przed treningiem z behawiorystą. Odpowiednie leki wyciszające pomagają psu uspokoić się i wówczas można wykonywać z nim ćwiczenia na wzmocnienie pewności siebie. Pamiętaj, by dbać o zdrowie pupila i podawać mu Vetosan Imumo Plus kompleks multiwitaminowy, który zadba o prawidłowy poziom witamin czworonoga.

vetosan, czy pies zapomina bicie

Oswajanie psa, który był bity. Komentarz eksperta

Trzeba pamiętać, że oswajanie psa, który doświadczył w swoim życiu przemocy, wymaga ogromnej dozy cierpliwości i łagodności. Najlepiej sprawdza się tutaj metoda małych kroczków, gdzie eliminuje się psie lęki przy jednoczesnej pracy nad zapewnianiem psu bezpieczeństwa. Kiedy pies zaczyna ufać, otwierać się na człowieka to ogromny dar. Niełatwo raz zniszczone odbudować, co potwierdza tylko, że pies nie zapomina bicia. Otwiera się powoli i często zachowuje lekką rezerwę przez długi czas. Stworzenie dla psa azylu, gwarantowanie mu codziennej rutyny, zabaw umysłowych i fizycznych. Dla psa lękliwego świetnie sprawdzają się zabawki typu maty do lizania czy kong, do których możesz zaaplikować Cesar Tacka Pasztet. Włóż na trochę do zamrażalnika, a później podaj psu. Pupil będzie wylizywał zawartość, a jednocześnie się relaksował.

A co na pytanie: „czy pies zapomina bicie?” odpowiada psi behawiorysta? Przedstawiamy komentarz specjalisty.

czy pies zapomina bicie cytat

Życie z psem po przejściach

Życie z psem, który od człowieka doświadczył wszystkiego, co najgorsze, bólu i traumy, może być często niełatwe. Wiesz już, czy pies zapomina bicie i wiesz, że to najgorsza z możliwych form traktowania pupila. Potrzeba sporo czasu i cierpliwości, żeby pomóc psu przejść przez tak trudny okres adaptacji w nowym miejscu. Każdy pies może dochodzić do siebie w innym czasie, to jest mocno indywidualna kwestia. Jeden pies szybko się przekona i zapomni o przykrych doświadczeniach, podczas gdy inny przez długie miesiące, a czasami nawet lata będzie zachowywać dystans. W niektórych przypadkach niezwykle skuteczne mogą okazać się terapie z behawiorystą, który nakieruje opiekuna, co do tego, jak ma traktować pupila po przejściach i w jaki sposób przełamywać z nim lęki.

Dawaj psu jednoznaczne sygnały i nagradzaj za każdy mały postęp. Stwórz mini azyl dla swojego czworonoga, legowisko umieść w mało uczęszczanym miejscu, daj psu poduszki i zabawki w jedno miejsce. Wizyta u weterynarza także może okazać się wskazana, by ocenić, czy pies nie potrzebuje dodatkowego leczenia. Zajrzyj na stronę Apetete, znajdziesz tam wszystko, co potrzebne dla psa, od karm suchych i mokrych po legowiska, miski i zabawki.  

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły