KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies je kupy? Mamy odpowiedź!

Pies zjadający własne odchody to bez wątpienia nieprzyjemny widok. Jeśli to dla Ciebie częsty problem i pewną, przykrą, regułą stało się to, że wracasz ze spacerów zły i sfrustrowany – bardzo dobrze trafiłeś! Przeczytaj artykuł i przekonaj się, co możesz z tym zrobić!

Czy wiesz dlaczego pies je kupy?

Czy wiesz, dlaczego pies je kupy? Ludzie mają pewne tendencje do personifikacji zwierząt. W końcu psy nierzadko traktowane są jak członkowie rodzin. A w tym ujęciu, takie zachowania mogą być kojarzone z czymś obrzydliwym i złym. Jedzenie odchodów przez zwierzęta budzi obrzydzenie i wewnętrzny sprzeciw.

Jednak aż tak daleko posunięta personifikacja nie jest właściwym podejściem. Psy znacząco różnią się od ludzi, także pod względem swoich własnych upodobań. Dla nas stare mięso i smród padliny jest sygnałem ostrzegawczym, by się do tego nie zbliżać. To mięso najgorszego gatunku, kojarzone z biedą, czy wręcz nędzą, a w związku z tym z czymś, po co sięgają jedynie ci, którzy nie mają już innego wyjścia.

Psy mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Padlina jest dla nich najlepszym mięsem. Wiesz dlaczego Twój pies chętnie tarza się w padlinie i innych, z Twojego punktu widzenia, śmierdzących obiektach? To bardzo proste! Takie rzeczy pachną dla niego tak, jak dla Ciebie najlepsze, najbardziej luksusowe perfumy. Całkiem sporo psów nie potrafi się im oprzeć i skorzysta z każdej okazji, by się wytarzać w czymś śmierdzącym. Każdy spacer może być dla psa okazją do poznania nowych aromatów. Dlatego, jeśli masz psa z rodzaju „błotniaków”, miłośników powracania z każdego spaceru umorusanym i z mnóstwem nowych zapachów na sobie, warto nauczyć go sztuczki „do wanny!”, zwłaszcza jeśli to duży pies. W końcu każde dźwiganie sporego psa do wanny to obciążenie dla kręgosłupa – jeśli możesz tego uniknąć, zrób to.

Istnieje całe mnóstwo różnic między psem a człowiekiem. Można to zaobserwować na każdym kroku – również w rytuale powitania. Psy wtedy obwąchują miejsce pod ogonem, gdzie znajdują się gruczoły odbytnicze. W przypadku ludzi takie zachowanie byłoby nie tylko kuriozalne, ale też zupełnie niedopuszczalne.

Pies zjada kupy, bo ma to w swojej naturze. Nie można tutaj przykładać ludzkiej miary, właśnie z powodów wymienionych wyżej. Dla nich to zachowanie najzupełniej normalne. Już suka musi zjadać odchody swoich szczeniąt. Szczeniaki w pierwszym okresie życia są całkowicie bezbronne i zależne od matki. Nie są w stanie nawet samodzielnie się wypróżniać – matka pobudza ich brzuszek do działania podczas intensywnego wylizywania. Pies zjada odchody swoich młodych ze względów czysto praktycznych. Odchody generują zapach, zapach z kolei jest w stanie zwabić drapieżniki i inne niebezpieczeństwo, więc suce mogłaby grozić utrata szczeniaków, a nawet własnego życia. Zjedzenie odchodów rozwiązuje ten problem – znika problem odchodów w legowisku, nie ma zapachu, zagrożenie zostało zminimalizowane.

pies zjada kupy

Czy pies je kupy, bo czegoś mu brakuje?

Pies je kupy, bo ma to w swojej naturze, to fakt. Nadal jednak nie jest to tak do końca prawidłowe zachowanie, nie jest też pożądane wśród właścicieli psów, nie tylko z powodu tego, że estetycznie jest to bardzo kontrowersyjne.

Pies je odchody zwierząt gospodarczych, takich jak krowy, owce czy konie, bo to dla niego szansa na uzupełnienie mikroflory bakteryjnej. Zjadanie kup roślinożernych zwierząt gospodarczych to okazja dla psów, by  uzupełnić niedobory witamin. W odchodach zwierząt roślinożernych znajduje się bowiem wiele składników, które z punktu widzenia psa są nadal bardzo atrakcyjne.

Tego typu zachowań tak naprawdę nigdy nie da się wyplenić do końca. Jeśli pies będzie miał ku temu okazję, może się okazać, że nie zawaha się z niej skorzystać – nawet jeśli to bardzo zadbany, bardzo rozpieszczony piesek, który większość życia spędza w naprawdę luksusowych warunkach. Wszystko dlatego, że to atawizm. Cecha, którą współczesne psy odziedziczyły po swoich przodkach. W końcu sam fakt udomowienia psa był związany w dużej mierze z tym, że zbliżały się one do ludzi i zjadały odchody – było to uzupełnienie ich diety, ale też jeden z powodów, dla których warto było podążać za ludźmi.

To wszystko jest wytłumaczalne. Jednak, o ile można zrozumieć zjadanie odchodów krów, koni czy owiec, to nie są jedyne odchody, które mogą zainteresować Twojego psa. Może on nawet pokusić się o zjadanie kup innych psów. I tutaj, jeśli nie chodzi o sukę i odchody jej młodych, jest to zachowanie, które odbiega od psiej normy. Dlatego w tym przypadku musisz się szczególnie zastanowić, dlaczego psy jedzą kupy. Wyjaśnień takiego stanu rzeczy może być kilka.

Brak witamin po leczeniu antybiotykami

Podawanie antybiotyków bywa koniecznym krokiem do wyleczenia psa. Nigdy nie podawaj ich na własną rękę – antybiotyki to bardzo poważna sprawa i nie możesz jej lekceważyć. O ich podaniu czy dawce zawsze decyduje lekarz weterynarii – tylko on dysponuje wiedzą, która pozwala określić czy antybiotykoterapia będzie konieczna, jaki antybiotyk konkretnie i w jakiej ilości.

Jednak nawet najlepiej dobrany antybiotyk ma to do siebie, że niszczy również przyjazne bakterie i narusza mikroflorę bakteryjną. W takich warunkach pies będzie dążył do tego, by za wszelką cenę ją uzupełnić i naprawić – to bardzo ważne dla ich zdrowia. Dlatego w takich warunkach pies je kupy, bo czuje, że to dla niego najodpowiedniejsze wyjście. Psy, jak i inne zwierzęta, nierzadko same wiedzą jak sobie ulżyć i pomóc i będą dążyć do zachowań, które uważają dla siebie za dobre, nawet jeśli przez ich właścicieli mogą być nieakceptowane.

Nuda i psi stres

Stres jest szkodliwy dla wszystkich stworzeń – psy nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Stres związany z przeprowadzką, zmianą właściciela, złymi warunkami życia, obecnością innych zwierząt, które nie do końca się dogadują z danym psem, pojawienie się na świecie dzieci, które zdezorganizowały życie całej rodziny i wprowadziły zamieszanie również w życie psa, nadmierny hałas, samotność – powodów do stresu pies może mieć całe mnóstwo. W takich warunkach też może dojść do zjawiska koprofagii, czyli zjadania odchodów.

Czynnikiem, który wyzwala tego typu zachowanie jest też nuda. Pies potrzebuje bodźców, które będą go stymulować – zabawy, rozrywek, towarzystwa. W innym wypadku będą po prostu znudzone. A z nudy rodzi się też stres i frustracja. To wszystko może sprawić, że dojdzie do zjawiska autokoprofagii. Wtedy pies zjada swoje odchody. Jeśli zauważysz, że tak się dzieje – jest to poważny sygnał dla Ciebie, że czas coś zmienić w trybie życia psa, bo w tym stanie zdecydowanie nie jest szczęśliwy, a jego psychika jest nadmiernie obciążona.

Źle zbilansowana dieta

To jedna z częstszych przyczyn, dla których pies zjada odchody. Słabej jakości karma – pełna wypełniaczy, zbóż i węglowodanów, z małą ilością mięsa i witamin, nie jest w stanie zaspokoić wszystkich psich potrzeb. Nie tylko zła karma może wpłynąć na taki stan rzeczy.

Również przy samodzielnym przygotowaniu posiłków dla psa należy uważać. Faktycznie, domowa kuchnia uważana jest za zdrową, ale pamiętaj, że nie wszystko to, co zdrowe dla Ciebie, jest też zdrowe dla Twojego psa. Zapomnij o karmieniu psa resztkami z Twojego stołu. Nawet, jeśli bardzo by o to prosił – Ty masz swoje jedzenie, Twój pies powinien mieć swoje.

Nie każdy potrafi też gotować takie posiłki, które psu by pasowały i dostarczyły wszystkich niezbędnych składników. Wbrew pozorom to wcale nie takie łatwe zadanie. Jeśli masz więcej niż jednego psa, trudność może wzrosnąć. Każdy pies może mieć bowiem swoje własne, bardzo indywidualne potrzeby. Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować samodzielnego gotowania dla psa, nie bój się zapytać o radę dietetyka weterynaryjnego lub lekarza weterynarii.

Psy w ogrodzie.

Co zrobić, gdy pies zjada odchody?

Jeśli nie chcesz, by Twój pies jadł odchody, musisz przede wszystkim znaleźć przyczynę, dla której zachowuje się właśnie w ten określony sposób. To kluczowe – w innym wypadku może Ci się nie udać wyplenić niepożądanego zachowania, możesz też niechcący pogorszyć sprawę.

Jeśli pies zjada odchody, bo miał złą, źle zbilansowaną dietę, przede wszystkim musisz ją zmienić. Kup dobrej jakości, wysokomięsną karmę. Jeśli przygotowujesz psu posiłki samodzielnie, musisz popracować nad ich jakością i dokształcić się w tym temacie.

Bardzo ważne jest też uzupełnienie niedoborów, które zdążyły się pojawić. Możesz podawać mu wtedy suplementy diety lub uzupełniać dietę poprzez odpowiednie przysmaki dla psa.

W przypadku osłabienia po chorobie czy antybiotykoterapii bardzo ważne jest odbudowanie mikroflory bakteryjnej. To proces, który trwa nawet sześć miesięcy, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. W tym okresie możesz podawać psu tabletki z witaminą B, które bogate są w niezbędne jelitowe szczepy bakteryjne. Takimi tabletkami są, na przykład, Rumen Tabs. To bezpieczna dla psów mieszanka witamin i minerałów, która łączy w sobie aż trzy, bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego Twojego czworonoga, składniki.

Pierwszym z nich jest treść żwacza – niezwykle wartościowy składnik, który stanowi naturalne źródło grzybów, bakterii i pierwotniaków. Zakłada się, że w treści żwacza znajduje się aż dwadzieścia typów pierwotniaków oraz aż dwieście rodzajów bakterii. To wszystko sprawia, że żwacz jest bardzo cenny dla psa – dobrze wpływa na apetyt, na układ trawienny i uzupełnienie niedoborów mikroflory jelitowej. Właśnie dzięki temu pies może przestać zjadać odchody.

Drugim składnikiem są drożdże piwne – doskonałe źródło bardzo cennych witamin z grupy B – to też może doprowadzić do zmiany psich nawyków i do zaprzestania zjadania odchodów.

Trzecim natomiast jest witamina C. Witamina ta jest niezwykle cenna dla Twojego psa. Pomaga przeciwdziałać stanom zapalnym, doskonale wpływa na odporność, zawiera też w sobie antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, dobrze wpływając na cały psi organizm – walczy z efektami starzenia się organizmu i opóźnia ten proces, ma też działanie antynowotworowe. Nie można też zapominać o tym, że witamina C bierze swój udział w procesach krzepnięcia krwi, dlatego dobrze wpływa na układ krwionośny.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły