KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Poruszające się obiekty często wywołują w naszych czworonożnych podopiecznych silne emocje. Może to jednak prowadzić do problematycznych sytuacji – na przykład wtedy, gdy Twój pies próbuje gonić każde przejeżdżające obok auto. Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Pies a samochody – dlaczego pies biegnie za samochodem?

Choć z ludzkiej perspektywy pogoń za samochodem wydaje się nie mieć żadnego sensu, z punktu widzenia psa, jest to zupełnie logiczne postępowanie. Naturalne instynkty psów, ich przyzwyczajenia oraz potrzeby sprawiają, że zwierzęta te odczuwają chęć ścigania przejeżdżających obok aut. Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego Twój czworonóg przejawia tego typu niepożądane zachowania – czytaj dalej! Przyczyny mogą być różne. 

Pies goni samochody – instynkt łowcy

Choć psy zostały udomowione już tysiące lat temu, to wciąż przejawiają wiele zachowań, które odziedziczyły po swoich dzikich przodkach. Jednym z nich jest instynkt łowcy. U niektórych ras nie jest on aż tak wyraźny, jednak istnieją psy, dla których jest to bardzo istotny element ich życia. Uwarunkowania genetyczne odgrywają tu kluczową rolę. Jest to jedna z przyczyn, dla których warto dokładnie poznać cechy użytkowości wybranej rasy, jeszcze przed zdecydowaniem się na zakup szczeniaka. Pozwala to przewidzieć, jakich problemów i zachowań możemy spodziewać się w przyszłości. 

Pies interpretuje odjeżdżające auto jako uciekający obiekt, a wtedy instynktownie zaczyna za nim biec. Może się to wydawać bez sensu: czworonóg nie jest przecież w stanie schwytać samochodu! Zwierzę nie myśli jednak w ten sposób. Takie zachowania są inicjowane automatycznie, wynikają z wrodzonych popędów i niekoniecznie muszą mieć logiczny cel w opinii człowieka. 

Jak oduczyć psa biegania za samochodami? Aktywność fizyczna

Psy potrzebują ruchu. Większość czworonogów uwielbia aktywność fizyczną, a porządne zmęczenie się jest dla nich najlepszą frajdą. Tutaj także ogromną rolę odgrywa genetyka. Niektóre rasy psów preferują nieco spokojniejsze spędzanie wolnego czasu, inne zaś są stale aktywne, żywiołowe i mogą biegać godzinami. 

Sprawdź także: Psi behawiorysta kontra psi psycholog – w jaki sposób mogą pomóc psu? 

Niestety nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo ruchu potrzebuje jego podopieczny. Są błędnie przekonani o tym, że wystarczy codzienny spacer, a w tym samym czasie pies męczy się, nie mogąc zaspokoić swoich potrzeb. Jeśli należysz do tej grupy pamiętaj, że Twój czworonóg musi jakoś spożytkować nadmiar energii! A gdy nie zapewnisz mu odpowiednich ku temu możliwości, poradzi sobie sam – tak, jak potrafi. Bieganie za pojazdami i głośne ujadanie może oznaczać, że zwierzę potrzebuje nieco więcej sportu, bądź aktywności psychicznej. Takie działania są dla psów niesamowicie ważne i w ogromnym stopniu wpływają na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Brak ruchu i eksploracji sprawia, że Twój pupil jest nieszczęśliwy!

Jak oduczyć psa biegania za samochodami. Pies idzie na spacer

Bieganie za samochodami a samotność psa 

Psy z reguły nie bywają samotnikami. By pies czuł się dobrze, potrzebuje dużej liczby interakcji ze swoim właścicielem, wspólnego spędzania czasu, czułości oraz zabaw. Pies ignorowany nie może być szczęśliwy. Bieganie za samochodami może być jego sposobem na rozładowanie emocji. Zastanów się, być może ostatnio poświęcasz swojemu czworonogowi zbyt mało czasu? 

Psy to zwierzęta stadne. Nie wiedzą, czym jest samochód, ale widzą, że auto porusza się i wydaje dźwięki. Mogą więc niekiedy pomyśleć, że jest to żywa istota i chcieć ją upolować. 

Pies szczeka na samochody? Dowiedz się dlaczego!

Psy nie tylko ścigają samochody czasem mogą też na nie szczekać. O ile może to nie być aż tak dużym problemem podczas spacerów na odludziu, to podczas przechadzki po mieście lub wzdłuż ruchliwej ulicy, szczekanie z pewnością stanie się uciążliwe. Dlaczego psy to robią? Jednym z częstych powodów jest strach. Zwierzę, które nie jest oswojone z obecnością w jego okolicy dużych, głośnych maszyn, może po prostu się ich bać. Przydarza się to w szczególności psom, które na co dzień mieszkają na wsi lub z dala od ulic, a huk jadących aut, nie jest stałym elementem ich dnia. 

Pies może szczekać na jadący pojazd dlatego, że postrzega go jako „zwierzynę”, którą chciałby upolować. Instynkt łowcy robi swoje. Czworonóg podczas pościgu za autem zaczyna nagle zawzięcie szczekać, choć na co dzień jest zwierzęciem spokojnym i ułożonym. Niejednego właściciela może to wprawić w konsternację! Z dalszej części tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zniwelować niepożądane zachowania pupila i jak oduczyć psa biegania za samochodami.

Jak oduczyć psa biegania za samochodami. Pies się bawi

Skutki biegania psa za samochodem

Pies, który ściga samochody, stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla kierowców poruszających się po drogach. Chęć ścigania ruchomych obiektów leży w naturze psa, jednak takie zachowanie może doprowadzić do tragedii. 

Pies biegnie za samochodem – dlaczego to niebezpieczne?

Biegnący za samochodem pies zazwyczaj nie do końca panuje nad swoim zachowaniem. Ulega pierwotnym popędom. Pościg wyzwala ogromną dawkę adrenaliny, co w połączeniu z hałasem i prędkością samochodu przyczynia się często do wypadków. Wystarczy odrobina nieuwagi ze strony zwierzęcia i opiekuna, jeden nieostrożny ruch, by czworonóg znalazł się tuż pod kołami. 

Dla kierowcy pojazdu wybiegający nagle przed samochód pies to stresujące wydarzenie. Nie każdemu uda się zareagować odpowiednio szybko. Często w takich sytuacjach dochodzi niestety do potrącenia zwierzaka. A jeśli na drodze panuje spory ruch w wyniku gwałtownej zmiany kierunku jazdy, zderzyć mogą się również dwa pojazdy. Auto może wypaść z drogi, uderzyć w drzewo lub wpaść do rowu. 

Co robić, gdy pies wbiegnie pod samochód?

Gdy dochodzi do wypadku, wszystko dzieje się zazwyczaj bardzo szybko. Tak szybko, że nie jesteśmy w stanie zrobić nic, by temu zapobiec. Jak postąpić, gdy auto potrąci Twojego psa?

  • Po pierwsze pamiętaj, że pies za siebie nie odpowiada. Za zachowanie czworonoga odpowiedzialny prawnie jest zawsze jego właściciel. Jeśli kierowca jechał zgodnie z przepisami, wypadek nie jest jego winą. 
  • Choć za potrącenie psa odpowiada jego właściciel, to kierowca pojazdu ma obowiązek w razie konieczności wezwać odpowiednie służby. Nie może po prostu odjechać z miejsca zdarzenia!
  • Jeśli jest to możliwe przenieś zwierzaka na sztywnym podłożu np. kartonie, w bezpieczne miejsce, ułóż go na prawym boku i sprawdź jego podstawowe czynności życiowe. Zabierz pupila do weterynarza, nawet jeśli wydaje Ci się, że nic poważnego się nie stało. Pies może mieć zagrażające życiu obrażenia wewnętrzne. 

Jak oduczyc psa biegania za samochodami. Pies i opiekun

Jak oduczyć psa biegania za samochodami? Porady

Psy to naprawdę inteligentne istoty! A do tego najczęściej zależy im na tym, aby zadowolić swoich właścicieli. Mogą więc nauczyć się całkiem wielu komend,  musisz jednak wiedzieć, jak porozumieć się ze swoim pupilem. W jaki sposób oduczyć psa ścigania aut?

Jak oduczyć psa biegania za samochodem? Tego nie rób!

Chcesz, by Twój czworonóg przestał zawzięcie ścigać wszystkie przejeżdżające obok auta? Zanim opiszemy, w jaki sposób zabrać się za trening takich umiejętności, pokażemy Ci, czego w żadnym wypadku robić nie należy. Błędem, który niestety pojawia się stosunkowo często, jest karanie psa za złe zachowanie. Krzyk, niezadowolenie, lub co gorsza, agresja fizyczna, z pewnością nie zadziałają! Ignoruj niepożądane wybryki (choć czasami może to być trudne!) a zamiast tego nagradzaj zachowania, które Ci się podobają. 

Zobacz również: Jak oswoić psa? Behawiorysta radzi! 

Szkolenie psa musi być dla niego zrozumiałe i jednoznaczne. Nie zmieniaj komend, stosuj stały system nagród, unikaj dezorganizacji i chaosu. Nie okazuj zniecierpliwienia! Jeśli nie czujesz się na siłach, by od początku szkolić swojego psa, lub widzisz, że nie dajesz sobie rady być może przyda się fachowa pomoc. Zajęcia z doświadczonym behawiorystą potrafią rozwiązać wiele problemów!

Zabawa zamiast pościgu za autem zapewnij swojemu psu dawkę rozrywki!

Pogoń za jadącym szybko autem jest dla psa nie lada atrakcją! Zamiast denerwować się, że czworonóg zachowuje się w taki sposób spróbuj trochę go zrozumieć. Być może jest znudzony i potrzebuje nowych bodźców oraz wyzwań? Jeśli przekierujesz jego uwagę na inną, równie interesującą zabawę, to jest szansa, że postanowi dać sobie spokój z bieganiem za samochodami. W tej roli świetnie sprawdza się szarpak. Gdy zostaje wprawiony w ruch, czworonogi szaleją na jego punkcie! Jeśli zwykły szarpak nie działa – pomyśl o zakupieniu takiego, który wykonany jest z naturalnej skóry lub np. futra bądź owczej wełny. 

Jak oduczyć psa biegania za samochodami. Pies biegnie

Zabawę najlepiej rozpocznij w pewnej odległości od ulicy, po której poruszają się samochody. Pies nie będzie się rozpraszał i łatwiej zapomni o swojej poprzedniej atrakcji. Później, w ramach treningu, możesz zabrać psa nieco bliżej – kontrolowane ćwiczenia mogą pomóc psu w nauce poskramiania własnych popędów. Wielu właścicieli decyduje się na rzucanie psu piłki, ale to nie jest dobry wybór. Aportowanie piłki polega na… ściganiu uciekającego obiektu. To zabawa, która nie jest wymagająca intelektualnie, nie zachęca psa do myślenia, skłania za to do bezmyślnej pogoni za zabawką i wyzwala ogromne ilości adrenaliny. Dodatkowo nawiązuje on minimalną więź z opiekunem. Rzucanie piłki można nieco zmodyfikować. Postaraj się schować ją za najbliższym drzewem lub kamieniem i pozwól zwierzęciu w spokoju jej poszukać. Możesz też nauczyć psa, by po zabawkę szedł spokojnym krokiem i dopiero wtedy, gdy wydasz odpowiednią komendę, biegł w jej stronę. To dobry sposób na ćwiczenie skupienia, koncentracji i cierpliwości.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Tu przyda się smycz! 

Prostym i skutecznym sposobem na oduczenie psa biegania za samochodami jest zastosowanie odpowiedniej smyczy lub linki. Jak to zrobić?

Na początek będziesz potrzebował zwykłej smyczy (sprawdzi się na przykład smycz John Dog do biegania) oraz obroży. Nie spuszczaj psa. Stań w bezpiecznej odległości i pozwól, by spróbował pościgu. Smycz gwałtownie go powstrzyma w tym momencie możesz wprowadzić komendę nie” lub nie wolno”, gdyż dodatkowy bodziec ułatwi psu zrozumienie, o co w tym chodzi. Po jakimś czasie smycz możesz zamienić na dłuższą. Może być tak, że pies będzie szarpał się bardzo intensywnie. Wtedy w obroży może być mu niekomfortowo, a być może nawet zacznie się dusić i zrobi sobie krzywdę. Lepiej będzie zamienić ją na szelki, przykładowo te bezuciskowe marki John Dog.

Jak oduczyć psa biegania za samochodami. Produkt

W jaki sposób sprawić, by pies wykonywał nasze polecenia?

Psie tendencje do niebezpiecznych zachowań należy bezwzględnie eliminować. Najlepiej zabrać się za to jak najwcześniej – proces nauki może potrwać wiele tygodni i wymaga często olbrzymich pokładów cierpliwości. Najskuteczniejszym sposobem jest metoda pozytywnych wzmocnień, która polega na tym, że nagradzasz zwierzę za każdym razem, gdy zachowa się w oczekiwany sposób. W roli motywacji świetnie sprawdzą się ulubione smaczki Twojego pupila. Nie powinieneś też żałować mu pochwał ani głasków! Pokaż psu, że jesteś zadowolony z tego, co właśnie zrobił!

Nauka wypełniania poleceń powinna odbywać się powoli. Wybierz jedną komendę (na przykład zostań”) i pracuj nad nią, dopóki pies nie zacznie rozumieć, o co chodzi. Naukę najlepiej rozpocząć w domu. Nie ma tam aż tylu rozpraszających bodźców. Treningi nie mogą być zbyt długie ani zbyt skomplikowane. Uzbrój się w cierpliwość i nie okazuj psu swojego rozczarowania. Psy łatwo wyczuwają emocje swoich właścicieli. Niektóre zwierzęta uczą się szybciej, a inne wolniej, ale w końcu na pewno uda wam się osiągnąć sukces. 

Komentarz behawiorysty – co robić, gdy pies biega za samochodami?

Psy ścigające rowery, motocykle i samochody, to dość częsty widok. Powody takiego zachowania mogą być bardzo różne. Warto zwracać baczną uwagę na mowę ciała zwierzęcia, gdyż właśnie w ten sposób komunikuje ono swoje emocje i potrzeby. Pies może się bać, potrzebować dodatkowej zabawy lub aktywności fizycznej, albo ulegać wrodzonym popędom. Cierpliwość to w takiej sytuacji podstawa. Konsekwentne treningi i wynagradzanie pożądanych przez nas zachowań, to klucz do sukcesu. Pies może wiele zrozumieć i wiele nam przekazać, ale języka tej komunikacji trzeba się nauczyć! Warto wiedzieć, jak oduczyć psa biegania za samochodami.

Jak oduczyć psa biegania za samochodami. Komentarz

Pies biega za samochodami? Nie lekceważ tego. Takie zachowanie może się skończyć tragicznie! Czworonogi nie robią tego złośliwie, jednak jeśli chcesz, by Twój pupil był bezpieczny zadbaj, by go tego oduczyć. Można to osiągnąć za pomocą odpowiedniego treningu. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy behawiorysty. Być może znasz sprawdzone sposoby na oduczenie psa pościgów za jadącymi autami? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły