Zazdrosny pies – jak wyeliminować zazdrość u zwierzaka?
Niektórzy opiekunowie twierdzą, że w ich domu mieszka zazdrosny pies. Tymczasem ta cecha nie jest u zwierząt tak oczywista. Sprawdź, jak rozpoznać, czy pies faktycznie jest zazdrosny i jak radzić sobie z jego zachowaniem!
Zazdrosny pies – czy te czworonogi są zazdrosne?
Czy psy są zazdrosne? Jak się okazuje, nie tylko człowiek bywa zazdrosny o swojego pupila – również pies może być zazdrosny o właściciela lub inne zwierzę czy nowego członka rodziny. Skąd bierze się zazdrość i skąd wiadomo, że w ogóle istnieje coś takiego jak zazdrosne psy?
Zazdrość psa – skąd się bierze?
Zazdrość u psów wynika z ich instynktu. Co więcej, zazdrość u psa ma różne objawy, a zachowania zazdrosnych psów potrafią zadziwić nawet ich wieloletnich opiekunów. Jak wskazują badania, psie emocje da się podzielić na dwie kategorię: emocje pierwotne i emocje wtórne. Te pierwsze obejmują uniwersalne emocje pojawiające się u większości zwierząt. Są to strach, radość, zaskoczenie, złość oraz obrzydzenie.
Emocje wtórne powstają natomiast w wyniku bardziej złożonych interakcji społecznych w „psim stadzie”. Są to poczucie winy, wstydu czy zazdrość u psów. W przypadku zwierząt domowych zazdrość ma chronić ich relacje społeczne z opiekunami, stąd właśnie pies bywa najczęściej zazdrosny o właściciela lub dziecko, które pojawia się jako nowe w znanej zwierzęciu grupie. Zazdrość bywa też wywołana przez poczucie niesprawiedliwego traktowania lub zagrożonej obecnej pozycji czworonoga.
Jak zachowuje się zazdrosny pies?
Zachowanie zazdrosnych psów ma różne formy. Warto obserwować, w jakich sytuacjach pupil zachowuje się inaczej niż zwykle. Czy jego dziwaczne zachowania mają związek z konkretną osobą lub sytuacją? Zazdrosne psy mogą skomleć, warczeć, próbować ugryźć rywala lub odrzucać kontakty z opiekunem – odgrodzić się od niego. Zazdrość może się też przejawiać natrętnym przynoszeniem zabawek czy upominaniem się o spacer. Zazdrość u psa ma różne objawy, jednak w większości przypadków zazdrosny pies będzie starał się zwrócić na siebie Twoją uwagę.
Warto przy tym pamiętać, że kwestia tego, czy psy są zazdrosne, bywa trudna do rozstrzygnięcia. Ludzie mają bowiem tendencję do uczłowieczania zwierząt, a więc i złego odczytywania ich emocji. Każdy pies dba o swoje zasoby, w tym pożywienie oraz zabawki, a także kontakty socjalne z opiekunami czy wyrobioną pozycję i płynącą z niej korzyść. Gdy zasoby te są zagrożone, pies zaczyna wykazywać zachowania, które człowiek określa mianem zazdrości. Stąd bardzo krótka droga do stwierdzenia, że psy są złośliwe, co okazuje się krzywdzącym stereotypem, uniemożliwiającym nawiązanie poprawnej relacji z czworonogiem.
Zazdrosny pies – dlaczego pies jest zazdrosny?
Aby wiedzieć, jak oduczyć psa zazdrości, dobrze jest uświadomić sobie, co stanowi jej przyczynę. Źródeł takiego zachowania może być naprawdę sporo.
Nowy członek rodziny
Pojawienie się dziecka w domu zwykle przewraca dotychczasowe życie domowników do góry nogami. Jeśli pies nie został do tego odpowiednio przygotowany, może bardzo negatywnie podejść do nowego współlokatora. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy wraz z pojawieniem się dziecka dla psa zaczyna brakować czasu, a dodatkowo jest on z dnia na dzień pozbawiony swoich przywilejów. Z tego powodu wprowadzenie dziecka do domu, w którym mieszka potrzebujący uwagi pies, wymaga odpowiedniej wiedzy.
Czasem jednak wcale nie chodzi o dziecko, a chociażby o partnera czy partnerkę. Na jego czy jej obecność źle reagują psy, które dotąd były blisko z opiekunem, na przykład były często głaskane, spały razem z nim. Teraz pojawił się inny człowiek, zyskujący uwagę i miłość właściciela. W efekcie może to prowadzić u psa do eskalacji emocji i niebezpiecznych objawów zazdrości oraz frustracji. Zwłaszcza wtedy, gdy pies jest odsunięty na dalszy plan, a jego potrzeby – ignorowane.
Nowe zwierzę w domu
Pojawienie się nowego zwierzęcia zwykle przykuwa uwagę opiekunów – i to bez względu na to, czy mowa o psie, kocie czy nawet chomiku. Jednak zazwyczaj to drugi pies wzbudza w czworonogu najwięcej emocji, również tych niepożądanych. Wynika to nie tylko z faktu, że zajmuje on czas i uwagę opiekuna, ale również z tego, że często rości sobie prawo na przykład do ulubionego miejsca odpoczynku albo do zabawek starszego pupila. W takiej sytuacji bez odpowiedniej kontroli opiekuna zazdrość jednego psa o drugiego, a także próby obrony zasobów, mogą przybrać formę poważnych konfliktów.
Zmiana nawyków i zwyczajów
Właścicielom wydaje się często, że pies robi różne rzeczy – na przykład nagle zaczyna załatwiać się w domu – bo jest złośliwy i zazdrosny o to, że człowiek zajmuje się innymi sprawami. Tutaj kwestia okazuje się jednak być bardziej złożona. Jeżeli pies dotychczas był oczkiem w głowie, a nagle staje się ignorowany, bo opiekun zmienił pracę i nie ma dla niego czasu, zwierzę zaczyna domagać się aktywności w relacji. Gdy tego nie otrzymuje, odczuwa stres i jest sfrustrowane. Efektem tego mogą być zachowania, które bywają rozumiane jako robienie na złość, na przykład załatwianie się na ubrania opiekuna pod jego nieobecność. Wynika to jednak nie ze złośliwości czy zazdrości, a stresu i frustracji.
Jak oduczyć psa zazdrości?
Jeśli zauważysz pierwsze zachowania charakterystyczne dla zazdrosnych psów, zastanów się, co je spowodowało. Czy przyczynę stanowi osoba, inne zwierzę, a może sytuacja? To prawdopodobnie przyniesie odpowiedź, jeśli zastanawiasz się, jak wyeliminować zazdrość u psa.
Zazdrość o opiekuna
Psy posiadają silne poczucie odpowiedzialności za własne terytorium oraz potrzebę utrzymania pozycji w stadzie. Jeżeli pojawi się nowe zwierzę, pies może być zazdrosny o właściciela, zwłaszcza jeśli ten poświęca nowemu pupilowi więcej czasu. Pamiętaj, by wszystkim zwierzętom poświęcić tyle samo uwagi. Jeśli bierzesz do domu nowego psa, zadbaj o to, by starszy pupil nie poczuł się odrzucony. Najlepiej starać się utrzymać identyczny rytm dnia, czyli te same godziny spacerów, jedzenia, zabaw itd. To samo dotyczy psiej matki i nowo narodzonych szczeniąt.
Obrona terytorium i zasobów
Gdy zazdrość między psami pojawia się przy jedzeniu i zabawkach, mowa o tak zwanej obronie zasobów. To naturalne, instynktowne zachowanie psa, z którym czasem trudno jest sobie poradzić – zwłaszcza jeśli drugi czworonóg nie odpuszcza i wchodzi w konflikt. W takiej sytuacji zdecyduj się zdublować poszczególne przedmioty, na przykład miski na jedzenie czy ulubione zabawki. Poświęcaj psom tyle samo czasu na zabawę, aby żaden nie czuł się odrzucony. Karm je na początek osobno, stopniowo przyzwyczajając do wspólnego spożywania posiłków.
Zazdrość o malucha w domu
Jak oduczyć zazdrości psa, jeśli te uczucia pojawiają się w stosunku do nowo narodzonego dziecka? Tutaj sprawa zależy od tego, jakie konkretnie objawy zazdrości pojawiły się w stosunku do malucha. W przypadku, gdy są one niegroźne i nie ma ryzyka ataku ze strony psa, konieczne okaże się wpojenie my pozytywnych skojarzeń z dzieckiem. Pamiętaj, aby wszystkie kontakty odbywały się pod kontrolą osoby dorosłej – psa nie należy zostawiać samego nawet z nieco starszym maluszkiem.
Jeśli pies wykazuje zachowania potencjalnie niebezpieczne dla niemowlęcia, konieczny będzie kontakt z behawiorystą. Pamiętaj, aby wybrać specjalistę, który w praktyce zajmuje się podobnymi problemami. Lekarz weterynarii, o ile nie ma dodatkowego wykształcenia, nie sprawdzi się tutaj jako doradca – chyba że zoopsycholog widzi konieczność wprowadzenia dodatkowej farmakoterapii z uwagi na zachowanie psa. Specjalista od psiego zachowania powie Ci, jak wyeliminować zazdrość u psa i odbudować relację opartą na zaufaniu.
Wyeliminuj zazdrość u psa szybko i skutecznie!
Wiele naturalnych zachowań psów bywa rozumianych jako zazdrość. Warto nie podchodzić do sprawy schematycznie, tylko zadbać o to, aby potrzeby psów były zrealizowane w stu procentach. Wówczas łatwiej będzie zapanować nad próbami obrony zasobów, a i sam pies szybko ułoży sobie relację z innymi członkami rodziny. Wiele tych problemów można rozwiązać, zapewniając pupilowi wartościowy sposób spędzania czasu. W tym pomogą Ci zabawki i akcesoria, które znajdziesz w sklepie Apetete.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu