Czym przemywać psu oczy? Sprawdź!
W pielęgnacji czworonoga istotnych jest wiele aspektów. To, czym przemywać psu oczy, zależy przede wszystkim od ich stanu. Czasem jest to po prostu czynność higieniczna, a kiedy indziej – niezbędna do pełnego powrotu czworonoga do zdrowia.
Prawie każdy opiekun widział kiedyś łzawiące oczy u psa. Czym przemywać je w takiej sytuacji? Jakie preparaty można stosować, a kiedy warto udać się na konsultację do lekarza weterynarii? Trudno jest to stwierdzić jednoznacznie. Nie brakuje błahych, jak i poważnych przyczyn, dla których psie oczy nie są w najlepszej kondycji. Sprawdź, z czego wynika łzawienie czy ropienie oczu, kiedy można mu zapobiegać i leczyć je w domu, a kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty.
Czym przemywać oczy psa? To musisz wiedzieć!
Prawie każdy opiekun czworonoga staje w końcu przed wyzwaniem: czym przemywać psu oczy, aby mu nie zaszkodzić? W zasadzie odpowiedzi jest wiele, bo dla zdrowego pupila nada się każdy dostępny w ofercie preparat. Zazwyczaj działa on rozpuszczająco na wydzielinę, a także nawilża oko i sprawia, że znikają zabrudzenia wynikające z działania łez. Skąd jednak biorą się w ogóle takie sytuacje, w których psie oko łzawi?
Najczęściej sporadyczne łzawienie psich oczu jest sprawą fizjologiczną. Na spacerach, zwłaszcza latem, kiedy nie brakuje pyłków traw, kurzu czy piasku, oko psa narażone jest na wiele różnych, drobnych zanieczyszczeń. Mogą one spowodować naturalną reakcję obronną gałki ocznej, polegającą na wzmożonej produkcji łez. Oko w ten sposób, podobnie jak ludzkie, próbuje usunąć ciało obce w najmniej inwazyjny sposób. Takie łzawienie bardzo często samodzielnie zanika i wymaga tylko wycierania nadmiaru łez.
Przeczytaj także: Czy psy płaczą? Wrażliwy zwierzak w Twoim domu
U niektórych ras ryzyko łzawienia jest zwiększone z uwagi na fenotyp. Tak, psy, które są regularnie strzyżone albo trymowane, wymagającą dokładnego pilnowania okolic oczu. Rosnąca sierść może boleśnie podrażniać gałkę oczną, co najpierw prowadzi do podrażnień, a z czasem nawet do infekcji bakteryjnych. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne usuwanie sierści z okolicy oka, zarówno przez wyrywanie, ścinanie, golenie, jak i upinanie.
U innych ras niedrożne kanaliki łzowe mogą powodować zwiększoną produkcję łez, które nie wyciekają – jak u zdrowego psa – do wnętrza nosa, tylko pod oko. To prowadzi do powstania nieestetycznych zacieków, w których mnożą się bakterie. Jeśli masaże nie pomagają, kanaliki trzeba udrożnić operacyjnie. To rozwiązanie droższe i bardziej uciążliwe dla psa, za to pozwalające na powrót do pełni zdrowia. W ten sposób problem zacieków czy infekcji w obszarze gałki ocznej i okolicy oka znacznie się zmniejsza, a nawet całkowicie zanika.
Skąd jednak bierze się ropiejące oko u psa? Czym przemywać je w takiej sytuacji? Bardzo często, jeśli stan taki nie jest jednorazowy albo towarzyszą mu inne objawy, to oznaka infekcji. Najczęściej związanych ze spojówkami albo górnymi drogami oddechowymi. Rzadziej jest to oznaka alergii. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza weterynarii, aby zdiagnozował przyczynę oraz zastosował odpowiednie leki.
Czym przemywać psu oczy? Przygotuj się!
Wiesz już, w jakich sytuacjach i czym przemywać oczy psu. Niemniej ważna jest technika wykonywania tej czynności. Przed nią warto przygotować się odpowiednio, aby zabieg trwał krótko i był dla psa minimalnie stresujący.
Na początek warto pamiętać, żeby przyzwyczajać czworonoga do takich zabiegów. Szczególnie dotyczy to psów ze skłonnościami do chorób oczu, ale oczywiście nie tylko. Możesz regularnie oswajać psa z taką czynnością, w zamian za grzeczne zachowanie oferując mu po prostu ulubiony smakołyk. Nie musisz za każdym razem zakrapiać psich oczu – pozoruj tę czynność. Możesz natomiast je przemywać, bo nawet w przypadku zdrowych psów to czynność pielęgnacyjna.
Zawsze przemywać i zakrapiaj psu oczy czystymi rękami. Najpierw je umyj, a w przypadku, gdy pies ma szczególnie wrażliwe okolice oczu albo cierpi na różne choroby – dodatkowo zdezynfekuj dłonie przed zabiegiem i po nim. W przypadku chorego czworonoga, u którego spod oczu usuwasz wydzielinę spowodowaną infekcją bakteryjną, możesz stosować rękawiczki jednorazowe.
Czym przemywać psu oczy? Preparatami!
Czym przemywać oczy psa? Oczywiście odpowiednim preparatem! Ale nie nakładaj go bezpośrednio na skórę, chyba że tak mówi producent specyfiku. Pamiętaj też, że płyny do pielęgnacji nie nadają się do zakraplania do psich oczu. W celu umycia okolic oczu psu weź płatek kosmetyczny. W przypadku psów, które mają skłonności do infekcji albo akurat są chore – zaopatrz się w pakowane osobno, jałowe gaziki. Na każdy z nich aplikuj nieco płynu, a następnie wykonuj ruch od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Jednym wacikiem czy gazikiem przemywaj oko tylko raz – i zawsze tylko jedno!
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy musisz opatrywać ropiejące oko u psa. Czym przemywać je w takiej sytuacji? Na pewno odpowiednich instrukcji udzieli lekarz weterynarii. Nigdy nie stosuj na własną rękę kropel, zwłaszcza tych dla ludzi. Nie rób też naparów z ziół, bo mogą działać alergizująco i drażniąco. Jeśli chcesz zapuścić coś do psiego oka z uwagi na podejrzenie dostania się tam np. kurzu, użyj soli fizjologicznej – otwórz ampułkę tuż przed zabiegiem, a jej resztę wyrzuć.
Aby zakropić psu oko, złap go tak, aby nie mógł Ci uciec. Następnie jedną ręką delikatnie rozchyl powieki, a drugą zakrop płyn bezpośrednio na gałkę oczną. Pamiętaj, że pies może protestować, np. próbować uciec albo drapać pysk łapami – nie pozwól na to. W razie poważnej infekcji Twój pupil powinien nosić kołnierz, który zapobiegnie drapaniu chorego oka. Zadbaj o to, aby krople były w temperaturze pokojowej – niezbyt zimne i ciepłe. Nie dotykaj też aplikatorem powierzchni oka, bo możesz zrobić psu krzywdę i nadkazić środek. Nigdy nie wyjmuj samodzielnie psu ciała obcego z oka, aby nie pogorszyć jego stanu.
Jak przemyć psu oczy? To może Ci się przydać!
Warto wiedzieć, jak postępować, gdy zauważysz łzawiące oczy u psa. Czym przemywać je w takiej sytuacji? Co stosować do regularnej pielęgnacji? Sprawdź!
Espree Tear Stain&Spot Remover Preparat usuwający zażółcenia i ślady łez 118ml
Ten środek doskonale sprawdzi się nie tyle do pielęgnacji oczu psa, ile raczej do usuwania plam i przebarwień z sierści. Aplikuje się go bezpośrednio pod oczy, na okrywę włosową – jest bezpieczny i łagodny nawet dla młodych zwierząt, zarówno psów, jak i kotów. To środek bez alkoholu, wybielający, rozpuszczający zabrudzenia. Co więcej, jest uniwersalny, bo nadaje się do usuwania nie tylko plam z łez, ale również śliny i moczu.
Beaphar Eye Gel Żel do oczu z witaminą A 5ml
Twój pies ma po spacerze czerwone oko albo widzisz, że zaczyna je trzeć? Często winne są drobne zanieczyszczenia, takie jak na przykład kurz czy brud, który do oka wpadł na spacerze. W takiej sytuacji żel do oczu sprawdzi się doskonale – jest aplikowany bezpośrednio na gałkę oczną. Nie powoduje pieczenia, a jedynie nawilża oraz usuwa zabrudzenia. Działa łagodząco na podrażnienia, zawiera też witaminę A, która wspiera zdrowie wzroku u psa. Jest świetny w przypadku psów o skłonności do zespołu suchego oka, ale również w nagłych przypadkach, gdy pomoc weterynaryjna jest możliwa dopiero za kilka dni.
Beaphar Oftal Eyewater – krople do pielęgnacji oczu 50ml
Jeśli szukasz kropli, które działają przeciwko przebarwieniom, a jednocześnie usuwają zabrudzenia takie jak kurz czy brud, ten środek sprawdzi się doskonale. Wystarczy nasączyć nimi waciki, a potem przemyć oczy psa, aby oczyścić je i zapewnić zdrowie na dłuższy czas. Krople nadają się do regularnej pielęgnacji oczu u psów, które nie mają problemu z narządem wzroku, ale miewają tendencje do tworzenia ciemnych przebarwień.
Optex Płyn do przemywania oczu i powiek dla psów i kotów 100ml
Ten profesjonalny preparat do przemywania zarówno oczu, jak i powiek psów i kotów ma właściwości antybakteryjne. Doskonale sprawdza się w przypadku zwierząt, które mają tendencje do częstych infekcji narządu wzroku. Działa przeciwzapalnie, a także bakteriobójczo. Dodatkowo jest neutralny dla oka i doskonale nawilża spojówkę, dzięki czemu przywraca równowagę.
Over Zoo Dogs Premium Eye Liquid 125ml
Preparat ten zawiera zarówno aloes, jak i rumianek, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia. Rozpuszczają wydzielinę pod oczami, co ułatwia jej usuwanie. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim w przypadku psów, które mają problem z kanalikami łzowymi, czyli w większości ras brachycefalicznych o niewielkich rozmiarach, takich jak buldog francuski czy mops.
Trixie Preparat do przemywania oczu 50 ml
Jeśli chcesz znaleźć środek, który sprawdzi się w przypadku psa niemającego problemu z oczami, ten będzie idealny. Preparat został przystosowany do typowej pielęgnacji psich oczu, usuwania nagromadzonej wydzieliny czy zabrudzeń spowodowanych łzawieniem przy dużym nasłonecznieniu, czy kurzu. Jest łatwy w aplikacji i nadaje się również dla innych zwierząt domowych.
Dr Seidel Płyn do przemywania oczu 75ml
Czym przemywać oczy psa, który ma skłonność do podrażnień? W takim przypadku ten środek będzie idealnym wyborem. Zawiera nie tylko środki myjące, które usuwają wydzielinę, ale również wyciąg z zielonej herbaty, łagodzący stany zapalne. Dodatek alantoiny łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchliznę, a wyciąg ze świetlika zapobiega podrażnieniom. Nadaje się nawet do intensywnego, codziennego stosowania przy jasnej sierści, bo nie powoduje jej barwienia.
Beaphar Płyn do usuwania plam łzowych 50ml
Dla osób mających problem ze schorzeniami przewlekłymi czy częstymi infekcjami ten preparat będzie idealny. Został przygotowany w taki sposób, że możesz go używać zarówno dla psa, jak i kota czy królika. Usuwa plamy łzowe, brud i przebarwienia, a także odkaża. Możesz stosować go nawet do dwóch razy w tygodniu. Zawiera też MSM, który wspiera odporność i zapobiega nawrotom stanów zapalnych.
8in1 Eye Cleansing Pads – Płatki do czyszczenia oczu 90szt
Jesteś często w podróży z psem i nie masz możliwości higienicznego przechowywania płatków kosmetycznych? Te płatki do czyszczenia oczu doskonale sprawdzą się również do usuwania śliny. Świetnie nadają się do rozpuszczenia i pozbycia się wydzieliny, a przy regularnym stosowaniu – zapobiegają przebarwieniom. Świetnie nadają się do codziennego używania dla psów ze skłonnościami do gromadzenia wydzieliny przy oczach.
VetExpert Eye Cleanser 100ml
Jeśli nie wiesz, czym przemywać oczy psu małej rasy, ten preparat sprawdzi się doskonale. Został stworzony w sposób, który doskonale nadaje się dla niewielkich psów. Zawiera nie tylko kwas borowy, ale również hialuronowy i mlekowy. Dzięki temu rozpuszcza wydzielinę, wybiela sierść i działa antybakteryjnie. Świetnie sprawdzi się do jasnej sierści, na przykład dla maltańczyków.
Wiesz już, skąd bierze się łzawienie i czym przemywać oczy psa. W większości przypadków drobne infekcje i podrażnienia oczu wymagają tylko dokładnej, regularnej pielęgnacji. W niektórych trzeba udać się na wizytę do specjalisty. Aby zapobiegać nawrotom stanów zapalnych, zwłaszcza na podłożu bakteryjnym, warto stosować regularnie preparaty pielęgnacyjne do oczu. Znajdziesz je w sklepie Apetete.pl – na pewno uda Ci się wybrać środki odpowiednie do potrzeb Twojego czworonoga.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu