KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego koty boją się ogórków? Oto odpowiedź!

Czy koty boją się ogórków? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów po obejrzeniu zabawnych filmów, które krążą po sieci. Skąd bierze się koci lęk? Czy wszystkie koty się boją ogórków? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Widok ogórka potrafi wystraszyć niejednego mruczka. Wiedzą o tym wszyscy, którzy śledzą w sieci zabawne filmiki z kotami w roli głównej. Reakcja zwierzęcia może być różna. Najczęściej kot widzący zielone warzywo wysoko podskakuje i zaczyna biec. Dlaczego tak się dzieje? Czy koty boją się ogórków, czy tak naprawdę chodzi o coś zupełnie innego? Wiele osób zastanawia się, dlaczego dumne i waleczne zwierzęta zaczynają stroszyć sierść, podskakują czy uciekają, sycząc jak oszalałe na widok tych niewinnych warzyw. Hipotez na ten temat jest kilka. Poznaj je.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

Kot kontra ogórek

Kot boi się różnych dźwięków, niektórych osób, a czasem też zwierząt. Wiele zależy od cech danego mruczka – jedne są bardziej strachliwe, inne mniej. Mimo lęku odczuwanego w niektórych sytuacjach zwierzak jest odważnym drapieżnikiem, który potrafi upolować sobie posiłek. Zwinne, szybkie, skoczne koty boją się między innymi ogórków, co dla opiekunów jest zastanawiające.

Od dłuższego czasu w sieci, na wielu forach pojawiają się liczne wzmianki o panicznych reakcjach kotów na widok zwykłego ogórka. Często dołączone są filmiki to potwierdzające. Widać na nich nie tylko, że koty boją się ogórków, lecz także, że rozpoczynają z nimi walkę lub uciekają w popłochu.

Taka reakcja kota wydaje się niezwykle dziwna, kiedy weźmiemy pod uwagę, że to prawdziwy drapieżnik. Można byłoby pomyśleć, że chodzi o zapach warzywa. Ogórki jednak nie zawierają związków odstraszających mruczki. Powód, dla którego koty się boją ogórków, musi być więc inny.

Przeczytaj także: Wystraszony kot – co robić, by mu pomóc?

Czemu koty boją się ogórków?

Dlaczego koty boją się ogórków?

Wielu zwierzęcych behawiorystów sądzi, że niekoniecznie sam ogórek ma znaczenie a moment, w którym i przede wszystkim, w jaki sposób się pojawia. Dzieje się to niespodziewanie. Na filmikach często można zobaczyć zwierzęta zajęte jedzeniem lub jakąś zabawką, kiedy bezgłośnie opiekun podkłada im za plecy to groźne warzywo.

Czemu koty boją się ogórków, które nagle pojawiły się w pobliżu? Mogą być po prostu zaskoczone tym, że obok nich pojawiło się coś, czego wcześniej nie było w otoczeniu. Teoria ta jednak nie tłumaczy, dlaczego koty zaczynają stroszyć sierść czy warczeć na ogórki. Pewnym wyjaśnieniem może być fakt, że mruczki nie widzą za dobrze z bliska. Do orientowania się w najbliższym otoczeniu nie używają wzroku a wibrysów. Obiekty, które znajdują się obok nich, są dla nich zamazane. Czy jednak to dostatecznie dobra odpowiedź na pytanie: dlaczego koty boją się ogórków?

Druga hipoteza wiąże się z reakcją obronną. Tę teorię przedstawia dr Roger Mugford, znany brytyjski weterynarz. To, że koty boją się ogórków, wynika jego zdaniem nie z zaskoczenia a wrodzonej reakcji obronnej. Otóż zwierzętom podłużny kształt oraz połyskliwa faktura warzywa może kojarzyć się z wężem. Nawet kot, który nigdy nie spotkał węża w swoim życiu, będzie miał zakodowane przez swoich przodków, jak powinien się zachować w takiej sytuacji. Instynkt każe w spotkaniu kota i ogórka zachować się w jeden z dwóch sposobów – zaatakować lub uciekać.

Czemu koty boją się ogórków, a nie mają podobnej reakcji wobec innych warzyw? W końcu węże są nie tylko zielone, a podłużnych warzyw też nie brakuje. Niestety eksperci wciąż nie są zgodni w tej kwestii, dlatego tak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj także: Jakie warzywa dla kota? Sprawdź!

Dlaczego koty boją się ogórków?

Koty boją się ogórków – dlaczego? Już wiesz!

Koty boją się więc nie samego ogórka, a bardziej kształtu, który kojarzy im się z czymś niebezpiecznym. Są też po prostu zaskoczone, że coś się obok nich pojawiło, więc występuje u nich bezwarunkowy odruch ucieczki. Domowe koty są na tyle rozluźnione, że nie zwracają najczęściej uwagi, gdy ktoś się do nich zbliża. Zwierzęta żyjące na dworze z pewnością od razu odwróciłyby się i zauważyły, że człowiek próbuje położyć obok nich nieznany obiekt.

Mnóstwo filmików z cyklu „kot i ogórek” cieszy się popularnością i śmieszy wiele osób. Czy tak naprawdę nagrania są zabawne? Można z tym dyskutować. Przedstawione na nich zwierzęta często podskakują tak silnie, że uderzają się, na przykład o ścianę. Trzeba też pamiętać, że to dla nich zupełnie niepotrzebny stres.

Opiekunowie kotów po zobaczeniu takiego nagrania mogą się zastanawiać, czy kształt i kolor warzywa zrobi duże wrażenie również na ich mruczku. Być może Tobie również zdarzyło się nad tym myśleć. Lepiej jednak nie ryzykować i nie odtwarzać zachowania opiekunów z popularnych wideo dostępnych w sieci. Chwila śmiechu dla opiekuna wcale nie jest zabawna dla kota. Straszenie zwierzęcia może mieć nieprzyjemne skutki. Po pierwsze, kot przestanie Ci ufać, po drugie może odmówić jedzenia, co wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Lepiej pozostać w dobrych relacjach z kotem i nie narażać zwierzęcia na zbędny stres.

Wiesz już, dlaczego koty boją się ogórków. Warto też wiedzieć, czy to warzywo powinno znajdować się w diecie zwierzęcia. Zdecydowanie nie! Kot i ogórek to złe połączenie, gdy zastanawiasz się nad jadłospisem mruczka. Pamiętaj, że jest to ścisły mięsożerca. Jego dieta powinna opierać się na diecie BARF lub mokrej, gotowej karmie, w której znajduje się duża ilość mięsa oraz tauryna.

Pamiętaj, że zamiast zabaw, które są dla zwierzęcia nieprzyjemne, warto zapewnić mu aktywność dobrą z behawioralnego punktu widzenia. Mruczki potrzebują odtwarzania cyklu łowieckiego. Do tego wykorzystasz wędkę. Akcesorium zachęci zwierzę do gonitwy. Kot będzie starał się upolować wędkę w taki sam sposób, jak robiłby to z ofiarą. Gdy mu się uda po kilkuminutowej zabawie, podaruj mu smakołyk. Właśnie tak trzeba zakończyć cykl łowiecki.

Możesz zdecydować się na wędkę z piórkiem Yarro. Model ma teleskopową rączkę, co ułatwia zarówno zabawę, jak i przechowywanie. Dobrze sprawdzi się też wędka Trixie z pomponami i dzwoneczkiem. Pompony są nasączone walerianą, co dodatkowo może pobudzić Twoje zwierzę do zabawy. Cykl łowiecki zakończysz przysmakiem, na przykład Naturea Healthy Treat. Produkt jest bezzbożowy. W jego składzie znajdziesz kaczkę. Przysmaki są bogate w omega-3 i omega-6. Produkt może być stosowany dla mruczków każdej rasy i w każdym wieku.

Koty się boją ogórków – wędka dla kota

Zabawne filmiki z kotami w roli głównej królują w sieci. Niektóre faktycznie pokazują śmieszne sceny z życia z mruczkiem. Inne niestety powstały w sposób nieodpowiedzialny, a krótka chwila śmiechu dla oglądających była tak naprawdę związana z dużym stresem dla kocich aktorów takich nagrań. Wiele spośród filmików pokazuje, że koty boją się ogórków. Dlaczego tak jest?

Hipotezy są różne. Zielony kolor wraz z błyszczącą fakturą sprawiają, że na pierwszy rzut oka ogórek przypomina węża. Według niektórych właśnie to może powodować odczucie lęku i chęć natychmiastowej ucieczki. Reakcja kota jest niczym innym jak bezwarunkowym odruchem, który każe zwierzęciu uciekać, jeśli poczuje się choć trochę zagrożone. Nie sprawdzaj, czy Twoje koty boją się ogórków. Nie ma sensu narażać zwierzaka na stres. Zamiast tego zapewnij mu codzienną zabawę z wędką. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz akcesoria do zabawy z mruczkiem.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły