KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Wystraszony kot – co robić, by mu pomóc?

Od zawsze marzyłeś o kocie – wspólnych zabawach, igraszkach z pluszowymi zabawkami, głaskaniu przy akompaniamencie głośnego mruczenia? Jednak wbrew oczekiwaniom wystraszony kot chowa się, unika kontaktu, od kilku dni nie wychodzi zza kanapy? Jak uspokoić przestraszonego kota i pomóc mu w stresowych sytuacjach?

Wystraszony kot – lęk, który hamuje i ogranicza

Lęk stanowi fizjologiczny stan emocjonalny. W przypadku kotów i innych zwierząt wolnożyjących odczuwanie strachu pomaga zwierzęciu uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. Chroni czworonoga przed utratą zdrowia lub życia. Uczucie strachu sprawia, że wystraszony kot mobilizuje się do obrony lub ucieczki, jego ciało pobudza się do pełnej gotowości. Gdy sytuacja stresowa zostanie opanowana lub samoistnie mija, kot powinien uspokoić się i móc wrócić do codziennych aktywności.

Bywa, że Twój kot funkcjonuje w stresie przez dłuższy czas. Zwierzę może chować się i uciekać przed domownikami w nowym domu. Jednak problem z nadmiernym lękiem może pojawić się także nawet po kilku latach mieszkania pod jednym dachem. Taki stan zwykle prowadzi do problemów behawioralnych lub poważanych kłopotów ze zdrowiem.

 

Koty potrafią maskować swoje lęki przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Jednak uważny opiekun może wychwycić drobne sygnały i odpowiednio odczytać mowę ciała, która świadczy o znacznym dyskomforcie zwierzęcia. Czego boją się koty i jak reagować na nietypowe zachowania mruczących domowników, związane ze stresem?

Wystraszony kot – jak objawia się jego strach?

Większość charakterystycznych oznak, że kot jest zestresowany, możesz dostrzec już na pierwszy rzut oka. Mowa ciała zwierzęcia jest dość czytelna – wystraszony kot przemieszcza się po pomieszczeniu skulony. Stara się unikać kontaktu wzrokowego, próbuje jak najszybciej znaleźć bezpieczny i spokojny kąt, w którym może schować się niezauważony. Wiele osobników ma także nastroszone, podniesione futro i mocno napuszony ogon. Jest to pierwotna cecha, która służyła dzikim kotom do odstraszenia słabszego przeciwnika.

Przestraszony kot nie ma ochoty na zabawę, wycofuje się, może nerwowo oblizywać się i przełykać ślinę. Jeśli zwykle jest odważny i chętnie wchodzi w nowe zakamarki, w obliczu stresu nie zauważa nieznanych przedmiotów, ignoruje zabawki, a nawet smakołyki. Ogon wystraszonego kota jest zazwyczaj neutralnie opuszczony ku podłożu lub silnie podkulony i spuszczony między tylnymi łapami. Gdy dana sytuacja jest dla kota niekomfortowa i stresująca, zwykle nie chce komunikować się z innymi kotami. Ignoruje zaczepki do zabawy pozostałych członków kociego stada, a nawet może reagować na nie agresywnie.

przestraszony kot

Kot, który żyje w lęku, w sytuacji stresowej ma opuszczone uszy, przylegające płasko do głowy. Z kolei jego sierść jest bardziej szczecinowata, miejscami mogą pojawiać się prześwity. Strach u zwierzęcia może jednocześnie wiązać się z nadmierną apatią, wycofaniem, brakiem chęci do jakiejkolwiek formy ruchu. Gdy kotu towarzyszy długotrwały stres, może nie chcieć przyjmować pokarmów, zapominać o piciu wody, a nawet przestać dbać o czystość futerka i codzienną higienę. To zdecydowany znak, że zwierzę potrzebuje pomocy, by poradzić sobie z trudną dla niego sytuacją.

Czego boją się koty?

By móc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak uspokoić przestraszonego kota, konieczne jest zrozumienie przyczyny jego nietypowego zachowania. Młode kocięta często reagują lękliwie na zwyczajne, powtarzalne sytuacje. Strach budzą w  nich: odgłosy ulicy, ruszającego samochodu, obawiają się innych stworzeń lub nagłych ruchów opiekuna. Swoje lęki oswajają dzięki obserwacji zachowania matki. To kocica pokazuje im, kiedy reagować na nieznane przedmioty i być gotowym do ewentualnej ucieczki, a kiedy można zignorować potencjalne zagrożenie.

lęk u kota

Lęk u kota można podzielić na dwa rodzaje – krótkotrwały i permanentny. Chwilowy strach nie jest groźny dla czworonoga. Jednak chroniczna obawa z powodu jakiegoś powtarzalnego bodźca, może wpłynąć destrukcyjne na kocie zdrowie i zachowanie. Czego boją się koty i jak objawia się ich strach w konkretnych sytuacjach?

Strach przenoszony w genach

Jeśli kiedykolwiek opiekowałeś się kotem, z pewnością miałeś okazję zauważyć, że każdy osobnik różni się między sobą wieloma cechami. To ciekawe, że nawet kocięta z jednego miotu mogą zachowywać się zupełnie odmiennie w tych samych sytuacjach. Na to, czy w naszym domu zamieszka odważny koci odkrywca, czy też nieśmiały, wycofany zwierzak, składa się wiele czynników. Należą do nich rasa, otoczenie, wychowanie, socjalizacja, a w przypadku kotów rasowych – hodowla. Jeżeli matka kociąt stroni od kontaktów z człowiekiem, najprawdopodobniej jej młode również będą nieco płochliwe i zdystansowane. Im lepiej poznasz przeszłość kota, tym łatwiej będzie Ci przewidzieć, jakiego zachowania możesz się po nim spodziewać.

Koty bez kontaktu z człowiekiem

Przestraszony kot może reagować syczeniem, prychaniem, a nawet biciem łapą w człowieka, jeśli nie został w młodym wieku nauczony kontaktu z ludźmi. Specjaliści uważają, że kluczowe w procesie socjalizacji jest pierwszych 12 tygodni życia kociąt. Zarówno zbyt wczesne zabranie maluszków od matki, jak i niezaznajomienie się z dotykiem ludzkiej dłoni, mogą prowadzić do zaburzeń w kocim zachowaniu i trudności z ich oswojeniem. Kocięta, które dorastały schowane w stodole lub osiedlowym śmietniku, trudniej będzie przekonać, że człowiek nie stanowi dla nich zagrożenia. Oswojenie małego dzikusa jest jednak możliwe, wymaga przy tym sporo czasu i cierpliwości ze strony potencjalnego opiekuna.

czego boja sie koty

Koty „po przejściach”

Najczęstszą przyczyną lęku u czworonoga, który trafia pod nasz dach i chowa się przed domownikami, są złe doświadczenia z udziałem człowieka. Koty przeganiane, bite lub zamykane w klatce, kojarzą ludzi jako źródło bólu i strachu. Wolą unikać jakichkolwiek kontaktów z opiekunami, by nie narażać się na dalszą krzywdę. Zbyt gwałtowny krok, szybka zmiana pozycji ciała opiekuna, głośne hałasy lub podniesiony głos mogą być sygnałem dla zwierzęcia, że należy szybko schować się w bezpiecznym miejscu. Wylękniony, przestraszony kot nierzadko rezygnuje z jedzenia lub picia. Wychodzi jedynie w nocy, gdy wszyscy śpią, a w mieszkaniu panuje absolutna cisza.

W nowym domu

Rzadko kiedy można obserwować kota, który po przybyciu do swojego nowego miejsca zamieszkania z pełną odwagą rusza na podbój świata. Zwykle zwierzę potrzebuje kilku dni, a nawet tygodni, by poznać przestrzeń, zaznajomić się z nietypowymi dla niego zapachami i polubić wszystkich członków rodziny. Dość często wystraszony kot w pierwszej kolejności okazuje zaufanie temu, kto daje mu jedzenie i podsuwa smakołyki. Niektóre koty dłużej przekonują się do małych dzieci, które mogą być dla nich zbyt hałaśliwe. Inne obawiają się mężczyzn o niskim tonie głosu. Gdy kot przekona się, że ludzie są dla niego dobrzy, zaczyna być odważny. Coraz chętniej angażuje się też w rodzinne życie.

jak uspokoic przestraszonego kota

Karmy suche dla kota – sprawdź nasza ofertę!

Inne czworonogi

Jeżeli marzysz o domu pełnym zwierzaków, musisz mieć świadomość, że nie wszystkie zwierzęta będą chciały ze sobą zgodnie egzystować. Większość kotów ze strachem reaguje na psy, zwłaszcza te większe od siebie. Sytuacją, która wywołuje lęk u kota, może być pojawienie się drugiego kota w domu lub zamieszkanie z dotychczasowymi kotami rezydentami. Koty mogą wówczas walczyć między sobą o dominację w stadzie, przeganiać inne osobniki od miski z jedzeniem lub nie wpuszczać nowych zwierząt do wybranego pomieszczenia. Przestraszony kot może nie chcieć wychodzić ze swojej kryjówki, sikać poza kuwetą lub nadmiernie się wylizywać. Jest to reakcja na przewlekły i uporczywy stres.

Gdy kot nie lubi zmian

By zrozumieć, czego boją się koty, dobrze jest poznać ich psychikę. Zwierzęta cenią sobie stałość – powodem do stresu dla niektórych osobników może być przeprowadzka, zmiana umeblowania pokoju lub zakup zbyt głośnego odkurzacza. Problemy zdrowotne u Twojego kota mogą wystąpić po wakacyjnym wyjeździe. Zwłaszcza jeśli zwierzę dłuższy czas pozostawało w domu samo lub pod opieką nieznajomej osoby. Wiele kotów nerwowo odnosi się do noworodka, który niedawno przyjechał ze szpitala. To mnogość obcych zapachów może sprawiać, że czworonóg jest nieufny i pełen obaw.

Jak uspokoić przestraszonego kota?

Jak widać, przyczyn lęku u kota może być całe mnóstwo. By poradzić sobie z problemem, konieczna jest rzetelna obserwacja zwierzęcia i zapewnienie mu dogodnych warunków do oswojenia źródła stresu. Jeżeli przywiozłeś nowego kota ze schroniska lub hodowli i widzisz, że jest pełen lęku, daj mu czas i przestrzeń, by zaznajomić się z nowościami. Zorganizuj dla niego cichy i pozbawiony dostępu przez dzieci kąt w każdym pomieszczeniu, z którego będzie mógł Was obserwować, bez stresu podejść do miski i skorzystać z kuwety. W pierwszych dniach w nowym domu postaraj się ograniczyć nadmiar bodźców, takich jak głośna muzyka, radio, podniesione głosy domowników lub odwiedziny znajomych.

strach kota

Jeśli chcesz „dokocić” domowe stado, zadbaj o komfort zarówno nowego przybysza, jak i dotychczasowych czworonożnych mieszkańców domu. Nie stawiaj kontenera z kotem na środku pomieszczenia ani nie prowokuj bezpośredniej konfrontacji zwierząt zaraz po przyjeździe do mieszkania. Odseparuj od siebie kocie czworonogi i każdego dnia zmniejszaj dystans. Pozwól im na spokojne obwąchiwanie się przez szparę w drzwiach. Wymieniaj między kotami poduszki lub legowiska, głaskaj je naprzemiennie, by poznawały wzajemny zapach. Zapewnij każdemu zwierzęciu osobną miskę, kuwetę i miejsce, do którego się schowa, gdy poczuje się niepewnie. Pozwól, by to koty zdecydowały jak szybko i na jakich zasadach stworzą nowe domowe stado.

Wystraszony kot – jak z nim postępować?

Gdy wiesz, że Twój kociak zaznał krzywdy ze strony człowieka, daj mu czas i wolność. Zachęcaj go do zabawy i kontaktu, proponując smakołyki i podsuwając zabawki z pozycji siedzącej, bez wykonywania gwałtownych ruchów i łapania kota wbrew jego woli. W przypadku niektórych kotów pomocne mogą być kocie feromony w sprayu lub dyfuzorze, proponowanie kotu kocimiętki i uzupełnienie domowej przestrzeni o wygodne i bezpieczne kryjówki. Pamiętaj, aby kuweta znajdowała się w ustronnym miejscu, by kot miał stały dostęp do jedzenia i wody. W każdym pomieszczeniu zorganizuj miejsce dla kociaka, uzupełnij je o drapak lub matę do drapania.

dlaczego kot sie boi

Planujesz dłuższe wakacje? Zorganizuj opiekę dla kota. Jeśli czworonóg obawia się pobytu w hotelu dla zwierząt, poproś o regularne odwiedziny kogoś z sąsiadów lub znajomych. Być może ktoś z nich będzie mógł spędzić choć jedną noc w Twoim domu, dając kotu namiastkę obecności domowników i zmniejszając poczucie osamotnienia. Aby kot się nie nudził, zapewnij mu rozrywkę – piłeczki, ulubione zabawki lub ukochane przegryzki pozwolą skrócić czas oczekiwania na powrót właścicieli. Zanim przywieziesz noworodka ze szpitala do domu, pozwól kotu zapoznać się z nowymi zapachami. Połóż w okolicy kociego legowiska pieluszkę lub ubranko, w które był ubrany noworodek.

Być może przyczyna problemów behawioralnych Twojego pupila jest dla Ciebie trudna do zdefiniowania. Jeżeli obserwujesz, że Twój kot nadmiernie się wylizuje, chowa się, unika kontaktu z człowiekiem, zostawia odchody poza kuwetą, być może oprócz stresu doskwierają mu inne problemy zdrowotne. Warto wówczas skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem weterynarii lub zaczerpnąć porady behawiorysty zwierzęcego, który w szybki i profesjonalny sposób pomoże uporać się z problemem.

Stres u kota – obawy, które warto eliminować

Lęk i płochliwość u kota może być cechą wrodzoną lub wynikać z dotychczasowych, przykrych dla zwierzęcia doświadczeń. Kot może bać się człowieka, ponieważ wychowywał się z dala od ludzi, był przeganiany i bity lub źle znosi zmiany w swoim otoczeniu. Stres u kota może być przez zwierzę skutecznie maskowany przez wiele tygodni, dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń warto je skonsultować ze specjalistą. Cierpliwość w zachowaniu opiekuna, baczna obserwacja kota i zapewnienie mu komfortowych warunków do życia w mieszkaniu mogą pomóc w łagodzeniu objawów stresu i sprawić, że zwierzę w pełni zaufa człowiekowi. Jeśli chcesz przekonać do siebie kociego przyjaciela, skorzystaj z bogatej oferty karm i zabawek dla kota w naszym sklepie Apetete i wybierz te, które dadzą Wam radość ze wspólnie spędzanego czasu!

Dla Waszych pupili polecamy:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły