KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego koty wystawiają język?

Koci język to skomplikowany i misternie zaprojektowany narząd, który pozwala zwierzęciu badać otoczenie, czerpać energię z pożywienia i dbać o czystość futra. Dlaczego koty wystawiają język i czy sygnalizuje to problemy zdrowotne?

Dlaczego koty wystawiają język?

Koty potrafią zaskakiwać swoich opiekunów niezwykłymi umiejętnościami – są nadzwyczajnie zwinne i szybkie, umieją bezszelestnie przemieszczać się po niemal każdym podłożu. Poza tym mają wyjątkowo wyczulone zmysły i są uważnymi obserwatorami. Kto choć raz obserwował zachowanie kota, gdy ten szykuje się do skoku lub złapania swojej ofiary, z pewnością wie, że jego organizm został perfekcyjnie zaprojektowany. Zarówno giętkie ciało, jak i zwinne kończyny, czuły węch i bystry wzrok sprawiają, że koty świetnie radzą sobie w różnych okolicznościach.

Koty słyną z tego, że nie lubią kąpieli. Stronią od zamaczania swojego futra, choć są i takie osobniki, które z chęcią zanurzają łapki w wodzie. Aby zachować nienaganną czystość, używają do mycia szorstkiego i bardzo zwinnego języka. Poprzez wylizywanie futra usuwają z powierzchni ciała martwy naskórek, obumarłe włosy, kurz i inne nieczystości. Warto wspomóc naturalny proces dbania o higinę kota stosując szampon Over zoo, który jest przez nie odbrze odbierany. Sprawy język służy także do czyszczenia ran i skaleczeń na powierzchni skóry. A sama ślina często działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza proces ich gojenia. 

Czy język jest tylko narzędziem, które zastępuje kotu gąbkę do mycia? Jak zbudowany jest koci język i dlaczego kot wystawia język, gdy odpoczywa lub zmęczy się intensywną zabawą?

Przeczytaj również: Dlaczego koty mają szorstki język?

Gdy kot wystawia język…

Jeżeli jesteś właścicielem mruczącego czworonoga, z pewnością wiesz, jak charakterystyczny jest dotyk kociego języka. Z jednej strony delikatny, z drugiej nieco szorstki, pokryty mikroskopijnymi wypustkami, które trudno zauważyć gołym okiem. Koci język fascynuje badaczy i naukowców od dziesięcioleci – to wieloczynnościowy narząd, którego najważniejszą rolą jest mieszanie jedzenia podczas żucia ze śliną, przesuwanie kęsów do gardła oraz czyszczenie futra. Język jest tworem mięśniowym, który wspomaga także zmysł węchu, umożliwia ssanie i zjadanie pokarmów w postaci płynnej, a u wielu gatunków zwierząt służy termoregulacji. 

Jak zbudowany jest język kota? To wał mięśniowy, położony na dnie jamy ustnej, który pokryty jest śluzówką. W języku występują naczynia krwionośne, nerwy, a na powierzchni wilgotnej i różowej śluzówki znaleźć można liczne brodawki językowe. Owe brodawki to wyrostki tkanki łącznej, które służą do pobierania i rozdrabniania pokarmu (brodawki mechaniczne) oraz smakowe, które zawierają kubki smakowe. Warto zadbać o różnorodność w diecie kota i podawać mu mieszanki oferujące wiele wariantów smakowych, takie jak: Leonardo Cat Finest Selection

Brodawki swoim kształtem przypominają kolce. Za ich twardą strukturę odpowiada keratyna, ten sam budulec, który znajduje się w naszych włosach, brwiach i rzęsach. Każdy kot posiada na języku ok. 30 brodawek o długości 2 lub 3 mm. Podczas mycia futra lub wylizywania miski brodawki są zwrócone prostopadle do podstawy języka, dzięki czemu wyjątkowo precyzyjnie potrafią dotrzeć w najdalsze zakamarki futra lub z ogromną dokładnością skonsumować każdą porcję ulubionego jedzenia. 

Kociątko z otwartym pyszczkiem.

Jakie jeszcze niezwykle właściwości ma koci język? 

Okazuje się, że podczas badań na temat kociego języka naukowcy okryli, że potrafi on odwracać się z wewnątrz do zewnątrz, wykonując falujące ruchy jak podczas jedzenia lodów. Lizanie jest dla kota sposobem na odstresowanie się, a gdy zwierzę wylizuje innych członków swojego stada – oznaką szacunku i przywiązania. 

Zdarza się, że kot liże także dłoń opiekuna, gdy domaga się pieszczot lub poczuje na naszej ręce interesujący zapach. Po całym dniu spontanicznej zabawy przytrafia się, że Twój podopieczny uśnie wtulony w Twoje kolana lub zwinie się w kłębek na ulubionej poduszce. Łatwo wtedy dostrzec, że śpi z wysuniętym językiem. Czy powinno nas to niepokoić?

Przeczytaj również: Zachowanie kota – jak zrozumieć naszego przyjaciela?

Dlaczego kot wystawia język?

Wystający różowy język z pyszczka Twojego czworonoga wcale nie musi oznaczać, że nadciągają problemy zdrowotne. Dlaczego koty wystawiają język? Jedną z przyczyn są silne emocje, które towarzyszą zwierzęciu w określonych sytuacjach. 

Bardzo często to efekt całkowitego rozluźnienia, gdy Twój mruczek leży na kanapie lub ucina sobie kolejną drzemkę. Jeśli kot czuje się wypoczęty, jego język, który głównie jest tworem mięśniowym, rozluźnia się i staje się na tyle długi, że zwyczajnie nie mieści się w jamie ustnej. Może to mieć miejsce także podczas igraszek z ulubionymi zabawkami albo gdy głaszczesz mruczka, a on czuje się bezpieczny i zaopiekowany.

Silne emocje – podekscytowanie lub lęk

Wystający język może towarzyszyć kotom, które bywają roztargnione. Choć domowe tygrysy uważa się za mistrzów skupienia i koncentracji, nawet im przytrafiają się momenty, gdy nie kontrolują swojego otoczenia i zapominają o towarzyszących im bodźcach. To często spotykana cecha małych kociąt, które szkolą się w swoich umiejętnościach i trenują wspinaczkę, skoki oraz precyzyjne chwytanie przedmiotów. 

Inne uczucia pojawiają się u kota, który boi się lub jest zdenerwowany. Wówczas zwierzęta bardzo często nerwowo oblizują wargi i co jakiś czas wysuwają język, jak gdyby odczuwały suchość w ustach. Takie zachowanie nie jest nam obce – w momentach znacznego stresu ludziom też może brakować śliny, gdy przełykają ją nerwowo, np. przed ważnym spotkaniem. 

Dlaczego koty wystawiają język? Bywa to wyrazem zakłopotania, zdziwienia, albo po prostu – zaintrygowania, gdy czworonóg zamiera w jednej pozycji na widok czegoś niezwykłego. Czasem wysunięty język sygnalizuje mieszankę skrajnych emocji – lęku, ciekawości, a także chęci upolowania kolejnej interesującej zdobyczy.

Dlaczego kot wystawia język?

Budowa ciała i wady wrodzone

Odpowiedź na pytanie, czemu koty wystawiają język, może też łączyć się z ich cechami osobniczymi. Wystający język u kota bywa związany z indywidualną budową ciała zwierzęcia i obecnymi u niego wadami wrodzonymi. Niekiedy odpowiada za to specyficzna konstrukcja czaszki, np. znaczne skrócenie trzewioczaszki. Tę cechę nie trudno zaobserwować u kotów egzotycznych i przedstawicieli rodziny persów. Ponieważ Ich pyszczek jest maksymalnie skrócony, dlatego język może zwyczajnie nie mieścić się w jamie ustnej.

Kolejny powód, dlaczego koty wystawiają język to wady genetyczne. Zdarzają się one stosunkowo rzadko, ale może trafić nam się wyjątkowy egzemplarz kociaka, który mimo lekkiej niepełnosprawności, stanie się oddanym i prawdziwym członkiem ludzkiej rodziny. Jednymi z częściej spotykanych anomalii są przodozgryz i tyłozgryz. 

Jeżeli zwierzę od pierwszych swoich chwil na świecie rodzi się z określoną wadą, bardzo często nawet jej nie zauważa. Być może jedyną jej konsekwencją będzie rozchlapywanie wody z miski lub większy bałagan wokół talerza z jedzeniem albo pocieszna mina kota, kiedy śpi wtulony w swojego właściciela. Wysunięty język może stanowić czasami objaw upośledzenia umysłowego, np. u młodych kociąt, których rodzice byli bardzo blisko spokrewnieni. 

Problemy zdrowotne kota a wystający język

Twój kot wystawia język, mimo iż wcześniej nigdy nie zaobserwowałeś u niego takiego zachowania? Niestety – to prawdopodobna oznaka, że zwierzę jest chore i wymaga specjalistycznej pomocy. Co może być tego przyczyną? 

Pierwszą pozycją na liście jest zatrucie pokarmowe. Wówczas towarzyszące objawy to kaszel, wymioty, biegunka, apatia i znaczna ospałość naszego ulubieńca. Podczas zatrucia kot może unikać kontaktu z opiekunem, stronić od pieszczot lub zabawy, a także odmawiać przyjmowania pokarmów i picia wody. W takiej sytuacji konieczny jest pilny kontakt z lekarzem weterynarii. W procesie rekonwalescencji warto podawać kotu karmę Butcher’s Functional Cat Dry Sensitive przeznaczoną specjalnie dla zwierząt z wrażliwym żołądkiem.

Wystający język wiąże się nierzadko z odruchem wymiotnym, gdy zwierzak zjadł coś nieświeżego lub w jego żołądku jest zbyt wiele nagromadzonej sierści. Koty mają bardzo delikatny żołądek i zdarza im się zwracać niestrawione resztki pokarmu lub składniki, których ich organizm nie toleruje. Otwieranie pyszczka i wysuwanie języka poprzedzają zwykle wymioty – dzięki nim organizm ssaka oczyszcza się i chroni kota przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Wysunięty język obserwuje się także u kotów, u których doszło do urazu mózgu lub innych mechanicznych urazów szczęki, lub żuchwy. Dolegliwość ta jest możliwa u zwierząt żyjących na wolności lub kotów wychodzących, które mogą zostać potrącone przez samochód. Urazy czaszki przytrafiają się również kotom, które wychodzą na niezabezpieczony balkon lub próbują wydostać się przez uchylone okno – upadek z wysokości niejednokrotnie kończy się śmiercią lub trwałym inwalidztwem czworonoga.

Kot wystawia język.

Kot wystawia język – co robić?

Gdy Twój podopieczny częściej niż zwykle odpoczywa z wysuniętym językiem, możesz przez kilka dni baczniej obserwować jego zachowanie, by upewnić się, że nie jest chory lub nie doznał urazu. Jeśli wykluczyłeś przyczyny zdrowotne, ewentualne schorzenia lub uszkodzenia ciała, być może Twój pupil relaksuje się z otwartym pyszczkiem i musisz zaakceptować jego nietypową i rozczulającą cechę. Z drugiej strony, gdy kot wystawia język, mogą kryć się za tym jeszcze inne przyczyny – oto kilka z nich!

Dlaczego koty wystawiają język – przyczyny

Wysunięty język występuje u zwierząt, którym podano określone leki. Należą do nich np. środki uspokajające, działające na układ nerwowy. Z wysuniętym językiem zobaczymy także kota, który otrzymał znieczulenie ogólnoustrojowe podczas operacji. Język znajdujący się poza jamą ustną jest prawdopodobnym sygnałem, że w jej wnętrzu utknęło jakieś ciało obce. Mogą to być resztki jedzenia, kość, rybia ość lub przedmiot, który nie nadaje się do jedzenia. Poprzez otwieranie pyszczka i nerwowe poruszanie językiem kot próbuje się ich pozbyć, by odzyskać pełną sprawność. 

Język na wierzchu czasami oznacza fizyczne zmęczenie. W innych momentach język może być dodatkowym narzędziem zmysłu – w podniebieniu kota zlokalizowane jest ujście specjalnego organu węchowego – narządu Jakobsona – wrażliwego na feromony, czyli lotne związki, które wśród zwierząt służą komunikowaniu się. Niekiedy można zaobserwować kota, który wysuwa język, a po chwili ponownie go wsuwa do pyszczka i przetwarza informacje zapachowe. A nawet otwiera jamę ustną, gdy zapachy okażą się wyjątkowo interesujące. 

Być może Twój kot wysuwa język, gdy jest mu zbyt gorąco. Wtedy wystarczy zapewnić mu chłonniejszy kąt lub zmniejszyć ogrzewanie i umożliwić dostęp do chłodnej wody. Innym razem zwierze używa języka, kiedy chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Gdy zauważy, że takie zachowanie Cię śmieszy i bardziej się na nim koncentrujesz. To częsta cecha malutkich kociaków, które są figlarne, rozbrykane, nie potrafią usiedzieć w miejscu i wszystko je ciekawi. Mogą zwyczajnie zapomnieć o swoim języku, który znajduje się poza jamą ustną. A nawet zasnąć w dziwnej pozycji lub zdrzemnąć się znienacka w trakcie pogoni za piłeczką. W tym cały ich urok!

Gdy kot wystawia język to często śpi.

Koci język na wierzchu – oznaka zdrowia czy choroby?

Koty są jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt na naszym globie. Zaskakują zwinnością, zdolnością adaptacji do nowych warunków, giętkością ciała i bezszelestnym poruszaniem się. Równie wyspecjalizowany jest ich język – niezwykle sprawy, precyzyjny, który pozwala na dokładne czyszczenie futra i rozpoznawania zapachów z otoczenia. Zbudowany z mięśni, bogato unerwiony i pokryty kubkami smakowymi, umożliwia naszym domowym pupilom delektowanie się smakowitym jedzeniem i chroni przed spożyciem niebezpiecznych składników.

Wystający język u Twojego kota to stosunkowo często obserwowane zachowanie, które może wskazywać na kocie zaciekawienie, zdenerwowanie lub stres. W określonych sytuacjach stanowi jednak zwiastun rozwijającej się choroby. Dlatego jeśli towarzyszą mu także inne objawy. Takie jak: kaszel, biegunka lub wymioty, należy udać się do weterynarza i wykonać dodatkowe badania. 

Gdy język na wierzchu jest sygnałem, że kot wyśmienicie się bawi, zmęczył się lub czuje się w pełni rozluźniony, możemy spać spokojnie. Daj swojemu ulubieńcowi ogromną dawkę uczucia, na które zasługuje. Wypełnij jego miskę pełnowartościową karmą, którą znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete. Następnie z przyjemnością obserwuj, jak z małego kociaka zmienia się w zachwycającego, oddanego człowiekowi kanapowego tygrysa!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły