KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koty wyczuwają choroby?

Dla wielu osób koty to wyjątkowo tajemnicze i trudne od zrozumienia stworzenia. Chociaż niektórzy zwolennicy psów uważają je za niedostępne, a nawet fałszywe, nasze domowe mruczki mają wiele niespotykanych cech i umiejętności. Czy koty wyczuwają choroby i potrafią rozpoznawać nasze emocje?

Niezwykłe kocie umiejętności

Liczba zaskakujących faktów na temat kotów jest trudna do policzenia. Koty uważane za jedne z najdoskonalszych łowców w świecie zwierząt, spędzają prawie 2/3 doby na drzemce. Potrafią wcisnąć się w najwęższe szczeliny, ponieważ nie mają obojczyka, a prawie 10% wszystkich ich kości znajduje się na ogonie. Koci domownicy umieją wydawać z siebie prawie 100 różnych dźwięków i usłyszeć tony o dwie oktawy wyższe, niż ucho człowieka.

Wielu badaczy próbuje także udowodnić, że dzięki specyficznym zdolnościom koty mogą wyczuwać choroby i ostrzegać ludzi przed niebezpieczeństwem. Czy koty wyciągają choroby i ratują swoich właścicieli z niespodziewanych opresji? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu uważniej!

Przeczytaj także: Czy koty pierdzą?

Czy wiesz, że… kot kładzie się na chorych miejscach?

Organizm kota jest skomplikowaną i niespotykanie sprawnie działającą maszyną. Puls kota jest szybszy niż u człowieka i wynosi około 110–170 uderzeń na minutę. W unikalnym rozpoznawaniu rozmaitych bodźców pomaga im dodatkowy zmysł, czyli połączenie zmysłu powonienia i smaku, a także dodatkowy receptor, jakim jest organ Jacobsona. Zlokalizowany jest on w górnej części podniebienia i wysyła sygnały do mózgu, gdy kot spożywa posiłek lub próbuje nowych dla niego smaków.

Ciężko jednoznacznie określić, czy któraś z tych cech odpowiada za występowanie nadzwyczajnych zdolności u kota. Być może to ich pierwotne elementy zachowania, a może specyficzna budowa anatomiczna? Utrwalone przez stulecia zmiany ewolucyjne sprawiają, że koty nauczyły się idealnie funkcjonować w towarzystwie człowieka. Zwierzaki te co krok zaskakują nas swoimi atrybutami.

Zapewne nie raz zastanawiałeś się kiedyś czy koty wyczuwają choroby u ludzi? Takie pytanie pojawia się w głowach miłośników naszych czworonogów. Szczególnie wtedy, gdy nasz pupil próbuje ułożyć się na obolałej nodze lub ręce człowieka, towarzyszy nam podczas leżenia w łóżku w trakcie grypy, albo stara się wylizywać wybraną część naszego ciała. A może to tylko pokusa, by ogrzać się ciepłem ludzkiego organizmu lub zyskać dodatkową okazję na otrzymanie specjalnego przysmaku?

czy kot wyczuwa chorobę

Czy koty wyczuwają choroby? To pytanie często się pojawia!

Jeśli zaobserwowałeś, że Twój puszysty przyjaciel szczególnie zabiega o Twoje względy właśnie wtedy, gdy czujesz się chory lub zaczyna łamać Cię w kościach, nie jest to tylko chwilowe złudzenie. Koty towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów – nie zawsze są tak wylewne w okazywaniu uczuć, jak psiaki, jednak przywiązują się do swoich opiekunów i z trudem znoszą dłuższą rozłąkę. Traktują człowieka jak członka swojego stada – witają się z domownikami, gdy wracacie ze szkoły lub pracy, biegną na spotkanie, gdy otwierasz wejściowe drzwi.

Choć nigdzie nie zostało udowodnione i potwierdzone, czy koty wyciągają choroby, z pewnością potrafią reagować na nawet najdrobniejsze zmiany w swoim otoczeniu. Same koty są z natury samotnikami, lubią chadzać własnymi ścieżkami, a gdy chorują – też czynią to w odosobnieniu. Z tego powodu trudno jest niekiedy zauważyć u nich pierwsze objawy choroby i odpowiednio wcześnie skierować swoje kroki do weterynarza. Gdy widzą, że ich opiekun choruje, w jedyny znany sobie sposób dążą do okazania mu wsparcia. Chcą swoim zachowaniem przynieść człowiekowi ulgę w cierpieniu.

Twój kot kładzie się na chorych miejscach? W momentach odpoczynku przychodzi do Twojego łóżka i sprzedaje Ci garść kocich przytulasów? A może próbuje zachęcać do zabawy, gdy masz gorszy dzień i brakuje Ci ochoty do wykonywania codziennych obowiązków? Jedno jest pewne – domowe koty trafnie odczytują nasze zachowania i towarzyszący ludziom nastrój. W doskonały sposób dopasowują się też do aktualnej sytuacji. Czy to szósty zmysł, czy może nastawiony na przetrwanie silny i idealnie funkcjonujący organizm?

Czy koty wyczuwają choroby?

Domowym mruczkom już wieki temu przypisywano nadprzyrodzone moce. Uważano, że potrafią wyciągać choroby, traktowano je jako ziemskie wcielenie czarnych sił i pomocników diabła. W starożytnym Egipcie zajmowały zaszczytne miejsca na dworze faraona, ich podobizny znajdujemy na antycznych malowidłach wielu kultur i narodów. Szyk, wdzięk, elegancja i niespotykana zwinność, a także przenikliwe kocie spojrzenia powodowały, że koty stawały się obiektem fascynacji i zaciekawienia królów oraz monarchów.

Czy koty wyczuwają choroby i mogą swoim zachowaniem ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem? Okazuje się, że tak! Koci domownicy to wyrafinowani i perfekcyjni łowcy. Z ogromnych odległości umieją usłyszeć nawet drobny szelest, ich ciało jest gotowe do skoku już w kilka sekund. Te cechy sprawiają, że gdy do Twojego domu zbliża się zagrożenie, kot zmienia się z puszystej kulki w prawdziwego obrońcę własnego terytorium.

Jak kot dba o swoich bliskich? Twój Mruczek lubi wylegiwać się na kanapie, jednak gdy w jego otoczeniu znajdzie się niepokojący odgłos, zwykle zamiera w bezruchu i bacznie nasłuchuje. Zdarza się, że spędza długie minuty w pobliżu drzwi wejściowych i balkonowych, jeśli za nimi mają miejsce nietypowe dla kota zdarzenia. Jest gotów pokazać swoją dominację w stosunku do innego zwierzęcia, które wkroczy na jego teren, nawet jeśli ma ono pokojowe zamiary i nie stanowi w ludzkiej opinii zagrożenia. A co zatem z chorobami?

węch kota a choroba u człowieka

Węch kota a wyczuwanie choroby

Okazuje się, że czworonożni mruczący przyjaciele wyczuwają choroby… nosem! Wieloletnie badania pokazują, że węch kota jest wielokrotnie czulszy, niż zdolność rozpoznawania zapachów przez człowieka. Udowodniono, że kot rzeczywiście może wylizywać podejrzane dla niego miejsca na ciele człowieka. Zwraca tym samym uwagę opiekuna na czające się zagrożenie. Jak jeszcze kot zachęca Cię do pójścia do lekarza?

Obserwacje nad kotami pozwoliły udowodnić, że wyczuwają one bardzo subtelne zmiany w ludzkim ciele. Niekiedy jest to zapach z trudno gojącej się rany. Innym razem reagują na podwyższony poziom cukru we krwi właściciela, a nawet umieją wyczuć nowotwory. Wielokrotnie można przeczytać historie osób, które w następstwie udaru straciły przytomność, a uratowały ich właśnie koty. Zwierzęta wzbudziły tak duży alarm otoczenia, że swoim nietypowym zachowaniem sprowadziły do opiekuna konieczną pomoc.

Poznaj historię kota Oscara!

Czy koty wyczuwają choroby u ludzi? Już niemal legendarna stała się opowieść o kocie Oscarze, przedstawiona w medycznym czasopiśmie „The New England Journal of Medicine”. Oscar był zwierzęciem przygarniętym ze schroniska i dorastał na oddziale demencyjnym w Steere House Nursing and Rehabilitation Center w Providence w stanie Rhode Island. Po kilku miesiącach rezydowania personel zauważył, że kot dokonuje codziennych obchodów wszystkich pacjentów, podobnie jak pracujący tam lekarze i pielęgniarki. Obwąchiwał pacjentów, by położyć się na odpoczynek przy niektórych z nich. Zwykle ci chorzy umierali w ciągu kilku godzin od wizyty czworonoga.

Weterynarze, którzy badali przypadek Oscara, uważają, że kot rzeczywiście wyczuwa specyficzne zapachy, które ludzkie ciało uwalnia chwilę przed śmiercią. Być może zachowanie kota było także podyktowane tym, że umierający pacjenci nie poruszali się jak zdrowi ludzie. Ich puls bywał spowolniony. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że tak samo koty reagują na ludzi chorych. Mogą wyczuwać podwyższoną temperaturę ciała, być wrażliwe na nietypowe procesy w ludzkim organizmie.

węch kota

Koty wspierają ludzi z depresją i nerwicą!

Jesteś pewien, że Twój kot kładzie się na chorych miejscach? Można przypuszczać, że to jego forma okazania Ci przywiązania, gdy Twoja kondycja jest daleka od ideału. Kocie mruczenie i ciepłe, puszyste w dotyku futro stanowią wsparcie w leczeniu osób chorych na depresję i nerwicę. Rytmiczne mruczenie uspokaja, a felinoterapia, czyli leczenie przez kontakt z kotem, pomaga chorym w obniżaniu ciśnienia i zmniejszeniu liczby występujących ataków stanów lękowych.

Felinoterapia stanowi potężne oręże w walce z problemami psychicznymi. Pomaga w leczeniu bezsenności i zaburzeń lękowych. Jest też wykorzystywana w pracy z osobami z zespołem Aspergera. Może ułatwiać psychoterapię bardzo nieśmiałych i mocno wycofanych dzieci. Jak działa terapia z udziałem kota? Kocie mruczenie odbywa się na niskich częstotliwościach, ok. 25 Hz. Wytwarzane przez czworonoga dyskretne dźwięki nie tylko zmniejszają nadciśnienie – pomagają też regulować trawienie, sprawiają, że człowiek oddycha głębiej i spokojniej.

Gdy głaskamy naszego domowego ulubieńca, w ludzkim ciele zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Przytulanie i obecność kota w domu wielokrotnie przyspiesza powrót do pełnej formy po chorobie, skraca okres rekonwalescencji. Wiedzę tę często wykorzystuje się w domach opieki dla seniorów i na oddziałach geriatrycznych, gdzie koty wspomagają terapię pacjentów z demencją i osób po chemioterapii.

Choroba z zapach, który wyczuwają koty

Czy wiesz, że koty mają aż 10 razy lepszy węch, niż ludzie? Najprawdopodobniej ta cecha sprawia, że kotom przypisuje się także sztukę rozpoznawania, a nawet leczenia raka. Niektórzy lekarze onkolodzy podkreślają, że ciało chorego człowieka na nowotwór ma zupełnie inny, dla nas niewyczuwalny zapach.

Niezwykle interesującymi mogą okazać się badania, które przeprowadzili specjaliści z Geisel School of Medicine z Dartmouth College w US. Doszli oni do wniosku, że dzięki toksoplazmozie, która jest częstą chorobą pasożytniczą u kotów i właśnie z nimi jest zwykle kojarzona, można leczyć czerniaka skóry. Ich doświadczenia sugerują, że pasożyt Toxoplasma gondii jest w stanie swoim działaniem przeciwstawić się komórkom rakowym w ciele człowieka.

A to historia! W 2016 roku została zekranizowana opowieść o przyjaźni uzależnionego od narkotyków ulicznego muzyka, Jamesa Bowena, do którego przywiązał się inny uliczny włóczęgo – kot o imieniu Bob. Mężczyzna w swojej książce, na podstawie której nakręcono film, opowiada o niezwykłej więzi między kotem a człowiekiem, która pozwoliła mu uwolnić się od nałogu i wytrwać w abstynencji. Bohater wielokrotnie podkreślał, że to nieustępliwość kota i jego ciągła troska o opiekuna sprawiły, że był w stanie porzucić bezdomne życie i odstawić na zawsze narkotyki.

czy koty kładą się na chorych miejscach

Czy koty wyczuwają choroby?

Ciężko nie zgodzić się z teorią, że koty rzeczywiście wyczuwają ludzkie emocje i potrafią rozpoznawać pierwsze objawy choroby. Koty są doskonałymi obserwatorami, mają świetnie wyostrzone zmysły i umieją reagować na wręcz minimalne zmiany w ich otoczeniu. Nierzadko z ogromną uwagą i skupieniem obwąchują niewidoczne dla nas gołym okiem substancje, które przynieśliśmy do domu na butach lub torbie z zakupami. Są mruczki, które samodzielnie otwierają lodówkę lub otwierają sobie kuchenne szafki, gdy w ich wnętrzu wyczują ulubione kąski.

Liczne badania wskazują na to, że koty umieją ostrzec właściciela przed zagrożeniem, a swoim nietypowym zachowaniem uchronić nas nawet przed śmiercią. Zdarzają się opowieści o kotach i psach, które bohatersko stawały w obronie małych dzieci, ratowały tonące niemowlęta lub zawiadamiały pozostałych członków rodziny o zasłabnięciu opiekuna. Jeśli kot stara się kłaść na Tobie zawsze w tym samym miejscu i wygrzewać Twoją nogę lub rękę, warto zwrócić na niego uwagę i właściwie odczytać sygnały, które wysyła. Być może nasz milusiński stanie się drogowskazem i podpowiedzią, że czas udać się na wizytę kontrolną do lekarza specjalisty.

Koty zachwycają swoimi umiejętnościami. Analizy pokazują, że właściciele kotów po zawałach serca mają o ponad 30% mniejsze ryzyko śmierci niż ci, którzy mieszkają samotnie. Zwierzę sprzyja także większej aktywności fizycznej i pomaga nam dbać o kondycję niezależnie od wieku. Twój kot stał się dla Ciebie motywacją do zmiany stylu życia? A może dzięki niemu wykryłeś trudną do rozpoznania chorobę i uratowałeś się przed długotrwałym leczeniem? Podziel się w komentarzu swoją historią na temat niezwykłej przyjaźni kota z człowiekiem, która zachęci innych do posiadania wiernego czworonoga!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły