KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies się nie słucha właściciela?

Jeśli pies nie słucha opiekuna, ten wpada w złość. To z kolei częsty powód, dla którego czworonóg jeszcze mniej respektuje polecenia. Sprawdź, co zrobić, gdy pies Cię nie słucha – jakie są przyczyny i rozwiązania tego problemu.

Czasem opiekunowi trudno jest stwierdzić, dlaczego właściwie pies się go nie słucha. Podejrzewa zwykłą złośliwość, podczas gdy czworonogom jest daleko do tej właśnie cechy. Najczęstszą przyczyną braku respektowania komend jest po prostu problem komunikacyjny. Pies nie rozumie człowieka, a człowiek – psa.

Twój pies się nie słucha?

Pozytywne szkolenie psów jest najlepszą metodą na zbudowanie prawdziwej więzi z psem. Nie możemy traktować psów jak ludzi. Złoszczenie się na psa i tłumaczenie mu, że źle zrobił, nie ma sensu. Zapamięta on jedynie te negatywne uczucia, co wcale nie wpłynie na poprawę Waszych relacji. A to właśnie kiepski poziom relacji sprawia, że pies nie słucha się na spacerze i w domu.

Pies, który ignoruje opiekuna, wywołuje w nich szereg emocji. Jest złość na to, że zwierzę nie postępuje zgodnie z tym, co człowiek uważa za słuszne. Jest też rozczarowanie brakiem efektów szkolenia. W końcu jest też złość – ludzie regularnie uczłowieczają zwierzęta i uważają, że jakakolwiek niesubordynacja oznacza złośliwość. Brak zrozumienia dla tego, jak rozumuje Twój pupil może przełożyć się na to, że pies nie słucha się na spacerze. Często nie chodzi jednak o respekt przed opiekunem, ale raczej o strach przed karą lub próbę uniknięcia nieprzyjemnego zdarzenia.

pies nie słucha i ucieka

Dlaczego pies nie słucha komend?

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których pies nie słucha i ucieka. Może to być związane z chorobami, ale również dotychczasowymi doświadczeniami albo brakiem umiejętności opiekuna. Sprawdź, dlaczego pies nie słucha Ciebie i innych znanych mu osób.

Przyczyny fizyczne

Zdarza się, że pies jest faktycznie po prostu głuchy. W takiej sytuacji pies nie słucha, bo po prostu Cię nie słyszy. Aby stwierdzić, czy faktycznie to jest przyczyną braku reakcji, powinieneś udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi tak zwany test BAER. Na jego podstawie potwierdzisz albo wykluczysz taką przyczynę, a także dowiesz się, czy zwierzę jest całkowicie głuche, czy tylko w jakimś stopniu.

Złe doświadczenia z przeszłości

Jednym z problemów na pewno mogą być złe doświadczenia z przeszłości, zwłaszcza gdy mowa o psie z adopcji. Jeśli pies ucieka i nie reaguje na wołanie, oddala się od Ciebie w domu, nie chce współpracować, a przy tym wykazuje lęk – prawdopodobnie miał niemiłe przeżycia w przeszłości. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest oczywiście pokojowe nawiązywanie coraz lepszych relacji, często ze wsparciem behawiorysty. Trwa to dłuższy czas, ale pozwoli psu oswoić się z Tobą i zrozumieć, że nie masz złych zamiarów.

Pies nie umie się z Tobą komunikować

Wszyscy znamy tę przypadłość psią – okazjonalna głuchota. Najczęściej pojawia się, kiedy na horyzoncie jest inny pies albo jakiś ciekawy zapach do wywęszenia. Wówczas pies nie słucha i ucieka albo po prostu nie reaguje na wołanie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy jest puszczony luzem na spacerze.

Jeśli masz pewność, że Twój pies nie jest głuchy, to prawdopodobnie Cię ignoruje! Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest chęć uniknięcia kary. Ty krzyczysz na psa, on nie przychodzi, więc podchodzisz do niego, łapiesz go na smycz i dalej krzyczysz, a on jakby nic sobie z tego nie robił – węszy dalej. To jednak tylko pozory. Pies doskonale słyszy, jakim tonem go wołasz, i decyduje się nie przychodzić, aby uniknąć kary i konfliktu. Gdy w końcu decyduje się podejść albo Ty podchodzisz do niego i stosujesz karę – na przykład krzyk, zapięcie na smycz – utwierdzasz swojego pupila w przekonaniu, że ma rację.

Pies nie rozumie komendy

Dobrym przykładem na to, jak abstrakcyjnym obiektem jest czasem dla psa człowiek, będzie kwestia zrozumienia komend. Wyobraź sobie, że podchodzi do Ciebie kosmita i mówi: Flubnij! Wiedziałbyś, co ma na myśli? Jeśli do tego zacząłby wymachiwać rękami i krzyczeć, czy coś by to zmieniło w zrozumieniu jego intencji? Zapewne nic. Tak samo jest z komunikacją z psami. Dlatego nie ma sensu podnoszenie głosu czy szarpanie smyczą. Takie zachowania tylko wystraszą Twojego pupila. Zauważ, że psy nie porozumiewają się werbalnie, co nie oznacza, że nie mogą nauczyć się naszego języka. Czy wiesz, że dorosły pies potrafi nauczyć się znaczenia ponad dwustu słów?  Jak nauczyć psa ludzkiego języka? W łatwy sposób –  na zasadzie skojarzeń.

pies nie słucha się na spacerze

Pies nie słucha i ucieka – jak temu zaradzić?

Twój pies nie słucha i ucieka? Zobacz, co zrobić, aby sytuacja się zmieniła!

Efekt Pawłowa – warunkowanie klasyczne

Wszyscy znają eksperyment rosyjskiego naukowca I. Pawłowa. Dla przypomnienia, naukowiec zamknął psa w klatce i poddawał bodźcom, po których pojawiały się elementy oznaczające karę albo nagrodę. Za pierwszym razem po dźwięku dzwonka – pojawiało się jedzenie. Po kilku próbach pies zaczął ślinić się na sam sygnał dzwonka. To pokazuje, że skojarzył ten znak z pojawiającą się nagrodą. Ten eksperyment dowodził, że psy uczą się na zasadzie prostego warunkowania klasycznego.

Szkolenie klikerowe z wykorzystaniem warunkowania klasycznego

Szkolenie klikerowe wykorzystało odkrycie I. Pawłowa, polegające na nauce dzięki skojarzeniom. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym jest kliker taki jak Trixie Kliker. To dźwiękowe pudełeczko, które po naciśnięciu wydaje charakterystyczne: KLIK. Co czyni go tak wyjątkowym narzędziem szkoleniowym? Kliker zawsze brzmi tak samo i zawsze oznacza nadejście nagrody. Dzięki temu psa łatwiej jest naprowadzić na pożądane przez nas zachowanie. Kliker to taka pochwała szefa, która zapowiada premię. Dla psa premią jest nagroda w postaci: ciastka, zabawki, itp.

Przed rozpoczęciem sesji z psem zalecamy ćwiczenia na polepszenie refleksu. W szkoleniu klikerowym ważne jest, aby wyłapywać mikro kroki psa – dobry refleks jest tu niezbędny.  Jeśli klikniesz za wcześnie albo za późno – wprowadzisz psa w błąd. Dobrą praktyką jest poproszenie drugiej osoby, by odbijała piłeczkę tenisową. Za każdym razem, gdy piłka uderzy o ziemię – Ty klikasz. W ten sposób ćwiczysz swój refleks. Ważne, by na czas tych ćwiczeń oddalić się od psa, tak by nie słyszał klikania.

Kiedy już wyćwiczysz refleks, pora na ćwiczenia praktyczne z psem. Do nauki zabierz dobry humor, przysmaki takie jak John Dog Paski z cielęciny szwajcarskiej 95% 45g oraz kliker. Psy doskonale wyczuwają emocje. Jeśli będziesz nastawiony bojowo – Twój pupil może odmówić współpracy.

Odpowiednio przygotowany i w dobrym nastroju, weź do prawej ręki kliker, a do lewej smaczki. Teraz cierpliwie poczekaj na pożądane zachowanie psa. Jeśli chcesz nauczyć go siadania – czekaj, aż usiądzie, i wtedy klikaj raz i daj nagrodę.  Na początku możesz dłużej czekać, nim pies się znudzi. Jeśli nie chcesz, by biegał po mieszkaniu – zapnij go na smycz. Kiedy pies w końcu usiądzie – to świetnie. Podkreśl to od razu kliknięciem i podaj nagrodę z ręki. Następnie ustaw psa i ponownie czekaj, aż usiądzie. Powtarzaj ćwiczenie jeszcze 3-4 razy.

Pamiętaj, aby klikać tylko raz i dokładnie w tym momencie, kiedy pies wykona zadanie. Każdą sesję szkoleniową zakończ zabawą – na szarpaku albo z piłeczką.  Zawsze kończ ćwiczenia psim sukcesem, nawet jeśli oznaczałoby to cofnięcie się o krok w postępie ćwiczeń.

pies się nie słucha

Pies nie słucha na spacerze – co zrobić?

Jeśli pies ucieka i nie reaguje na wołanie – przede wszystkim nie spuszczaj go ze smyczy. Trening przeprowadzaj na smyczy treningowej, takiej jak Chaba Smycz linka treningowa czarna. Najpierw, poprzez wprowadzenie pozytywnego szkolenia, chociażby uwarunkowania gwizdka, albo komendy do mnie, naucz go przychodzenia. To, że pies Cię ignoruje oznacza, że nie została mu wyjaśniona komenda: do mnie. On ją kojarzy z karą albo z zapięciem na smycz, co również jest dla niego w zasadzie równoznaczne. Co zrobić, aby to zmienić? Naucz psa przychodzenia do siebie na komendę i uwarunkuj gwizdek. Wybierz do tego odpowiedni model, taki jak Trixie Gwizdek dwutonowy. Stań się też dla psa atrakcyjny podczas spacerów. Proponuj mu nagrody za dobre zachowanie – smakołyki, ale również wspólną zabawę.

Wizyta u behawiorysty

Niekiedy zdarza się, że pies nie słucha się na spacerze albo tylko w domu, a niekiedy – w obu tych miejscach ignoruje przewodnika. Jeśli sytuacja ta, mimo prób naprawy, nadal trwa, czas na kontakt z behawiorystą. Pamiętaj, że ten specjalista od komunikacji z psem może widzieć więcej niż Ty, również dlatego, że jest obiektywny w tym, co widzi. 

Gdy pies nie słucha się na spacerze albo w domu, może to powodować w Tobie frustrację. Często jednak wina leży właśnie po stronie człowieka, który nie umie z czworonogiem odpowiednio się porozumiewać. Aby sobie z tym poradzić, warto zdecydować się na kilka różnych metod działania. Przydatne będą też rozmaite akcesoria szkoleniowe, dostępne w sklepie Apetete.pl. Zapoznaj się z ofertą i wybierz najlepsze produkty dla siebie i Twojego psa!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

2 odpowiedzi na “Dlaczego pies się nie słucha właściciela?”

  1. Chichi pisze:

    A jak to się ma na spacerach?? Mój pies w domu wykonuje wszystkie komendy, ale na dworze wszystko co jest do powąchania, do złapania, inny pies do zabawy, idący człowiek jest rozpraszające… Ćwiczę z nim wszystkie schematy od małego, ale chodzenie na smyczy jest udręką. Zacznę od tego że nie mogę wypracować żeby patrzył na mnie jak wołam go po imieniu. Mam już dość…

  2. Urszula pisze:

    Najpierw trzeba doskonale wyćwiczyć komendy w domu, czyli jeśli pies super się słucha w domu, to wydłużamy komendę np: siad i czekamy 10 sek dajemy smaka, 20 sek dajemy smaka, i tak dalej jeśli pies jest w stanie usiedzieć super – przechodzimy do trudniejszej wersji czyli ćwiczeń w rozproszeniu, czyli sadadzmy psa komenda siad i wtedy wchodzi pomocnik do pokoju jeśli pies się zerwie- to zaczynamy od mniejszych rozporoszeń jak np: upuszczenie zabawki, smakołyka, odchodzenie na 10 kroków, odchodzenie z podskokiem, itd. Jeśli pies świetnie wykonuje ćwiczenia w domu, dopiero możemy przejść na ćwiczenia z psem na dworze, ale na poczatku proszę wybrać tereny mało uczęszczane jakieś tare boisko, kawałek pola w środku lasu, plac zabaw – teraz powinny być puste 🙂 i tam ćwiczyć z psem. Jeśli Pani poprawi relację z psem, bedzie dla niego atrakcyjniejsza od otoczenia nie będzię szukał kolegów. To długi proces, ale naprawdę skuteczny! Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły