KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jaka smycz dla szczeniaka? Poradnik

Jaką smycz wybrać dla szczeniaka? Dziś podpowiemy jaką wybrać idealną smycz i przy okazji zapoznamy was z dostępnymi rodzajami. W trosce o bezpieczeństwo psa i naszą wygodę, powinniśmy jak najwcześniej przyzwyczajać szczeniaka do noszenie obroży, czy szelek. Kolejnym krokiem w doborze asortymentu dla szczeniaka będzie zakup odpowiedniej smyczy.

Wydawałoby się, że wybór smyczy nie powinien stanowić większego wyzwania nawet dla niedoświadczonego opiekuna, tymczasem ilość i różnorodność asortymentu może wprawić w niezłe zakłopotanie. Dostępne w sprzedaży typy smyczy dla psów, różnią się sposobem działania, designem, materiałem, itp. Wybierając jej rodzaj powinniśmy brać pod uwagę wielkość i wagę psa oraz nasze preferencje.

Podział ze względu na materiał:

  • Skórzana – jej wadą jest szybka ścieralność, mała elastyczność, wygląda klasycznie i elegancko pasuje zarówno do małych jak i dużych psów. W przypadku smyczy skórzanych problem stanowi mała różnorodność kolorów: przeważnie to różne odcienie beżu, brązu, czerń i czerwień.
  • Nylonowa to najczęściej wybierany materiał na smycze jest lekki, elastyczny, dodatkowo występuje we wszystkich kolorach, często można pod smycz nylonową dobrać idealnie pasującą obrożę do kompletu – taką ofertę ma CHABA.  Dodatkowo jej zaletą jest to, że szybko schnie po zamoczeniu i można ją prać w pralce.
  • Z linki – ładnie wygląda, jest grubsza od smyczy nylonowej i zdecydowanie trwalsza, jednak jej wadą jest to, że szybko się brudzi i długo schnie.
  • Z gumy – np.: Ferplast posiada takie w swojej ofercie, są dużo trwalsze, elastyczne, wodoodporne a ponadto łatwo zadbać o ich czystość, po zachlapaniu wystarczy umyć pod bieżącą wodą by smycz wyglądała no nową.

Rodzaje smyczy dla psów

  • Klasyczna: ma stałą długość, najczęściej 120 cm, i przydaje się w sytuacjach, gdy chcemy by pies przeszedł określony odcinek przy nodze lub w przypadku przejazdu tramwajem, czy pociągiem. Minusem klasycznej smyczy jest to, że nie można jej regulować. Specjaliści twierdzą, że najlepiej nadaje się do nauki chodzenia przy nodze, czyli dla szczeniaków.

 

  • Elastyczna: to rozwiązanie, które z pewnością powinno zainteresować właścicieli małych psów, którzy lubią bawić się wspólnie w plenerze. Żadne inne rozwiązanie nie daje psu tak dużej swobody ruchu przy jednoczesnym zachowaniu kontroli niż elastyczna smycz dla psa.

 

  • Automatyczna: inaczej flexi. Nigdy nie należy zestawiać jej z kolczatką! W rzeczywistości flexi to nazwa jednej z firm produkujących automatyczne smycze. Smycz flexi rozciąga się na różne długości, regulowane przy pomocy specjalnej blokady. Często wybierana jest przez właścicieli szczeniaków, którzy uważają, że w ten sposób dają swemu psu swobodę ruchu. Jednak o ile smycz flexi jest wygodnym rozwiązaniem dla właściciela, to może wyrobić u psa niepożądane nawyki. W tym ciągnięcie. Smycz flexi występuje w dwóch wariantach: z linką oraz ze smyczą taśmową. Linka jest dedykowana dla psów mniej ciągnących, małych ras – jest to materiał dużo mniej trwalszy od taśmy.

 

  • Smycz regulowana: z jednej strony zakończona jest karabińczykiem, a z drugiej pętlą z kolejnym karabińczykiem. Taka konstrukcja pozwala skrócić jej długość nawet o połowę lub maksymalnie ją wydłużyć, gdy na przykład chcemy pozwolić psu wejść na trawnik za potrzebą. Smycz regulowana jest rozwiązaniem na tyle uniwersalnym, że można ją stosować zarówno u małych jak i bardzo dużych psów.

 O czym należy pamiętać?

Przy wyborze smyczy właściciele często kierują się estetyką, jednak zdecydowanie zalecamy patrzeć na praktyczną stronę produktu. Smycz powinna być przede wszystkim wygodna oraz dopasowana rozmiarem i ciężarem do wielkości psa. Również przy wyborze smyczy warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, dobrze dobrany produkt może posłużyć na lata.

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Jaka smycz dla szczeniaka? Poradnik”

  1. […] Sprawdź również: Jaką smycz wybrać dla szczeniaka?  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły