KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies szczeka?

Jedne psy szczekają więcej od innych. Przesadna głośność i „szczekliwość” u psa może być kłopotliwa, chociażby dlatego, że może irytować sąsiadów i sprowadzić na nas wiele problemów. Warto o tym pamiętać już przy wyborze rasy psa,  jak okazuje się ma to związek z rasą. Niezwykle ważne jest też właściwe wychowanie czworonoga, ponieważ szczekania w konkretnych sytuacjach pies może się nauczyć. To że jedne psy szczekają częściej od innych może być uwarunkowane genetycznie lub wynikać bezpośrednio z doświadczeń psa. Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie, jako wyuczona reakcja

Nie zawsze robimy to świadomie, ale najczęściej to z naszej winy psy uczą się, że szczekanie jest skuteczną drogą do celu. Wszystko przez to, że wywołuje pewną określoną reakcję u ludzi. I tak, gdy kilkukrotnie powtórzy się sytuacja gdy w efekcie szczeknięcia, człowiek zwrócił uwagę na psa, pogłaskał go lub zaczął się z nim bawić, w głowie czworonoga wytworzy się przekonanie, że szczekanie jest skutecznym sposobem przyciągania uwagi. Podobnie dzieje się, gdy szczekanie powstrzymuje lub zmusza obcych do wycofania się z posesji. Pies uzna je za skuteczny sposób do realizacji własnych celów. Jednym słowem nasza reakcja na szczekanie może być traktowana przez psa w kategoriach nagrody. Jeśli nie chcemy mieć hałaśliwego psa, powinniśmy zrobić wszystko by nie utrwalać tego rodzaju zachowań: nie głaskać, gdy skacze na nas i szczeka na powitanie, nie karmić by go uciszyć i nie chwalić, gdy odstraszy niechcianych gości.

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie mają w genach

W przypadku niektórych psów, szczekliwość jest niejako wpisana w ich geny. Wszystko przez to, że rasy te były specjalnie selekcjonowane do konkretnych celów na przykład na użytek łowów jak beagle, terriery, czy bassety lub do obrony jak sznaucery, pinczery czy dobermany. Inne rasy hodowane były specjalnie do pilnowania stad krów i owiec i przy takim zaganianiu przydatne było głośne szczekanie. To właśnie dlatego szwajcarski pies pasterski, psy rasy collie, czy kelpie szczekanie mają po prostu w naturze.

Jak widać szczekanie może być uwarunkowane genetycznie lub być:

Sposobem komunikacji

gdy pies koniecznie chce nam „coś powiedzieć”, próbuje nam coś przekazać

Formą ostrzeżenia lub groźby

gdy pies szczeka na widok kogoś obcego lub gdy coś go zaniepokoiło. Szczekanie może też stanowić sygnał, swoistą groźbę, że jeśli nie wycofamy się po ostrzeżeniu, możemy zostać zaatakowani.

Sposobem wyrażania emocji

gdy pies szczeka z radości wyraźnie słychać wesołe nuty w jego „głosie”, dzieje się tak gdy pies wita swego opiekuna wracającego z pracy lub podróży. Równie wyraźnie rozpoznawalne są nuty żalu po stracie przyjaciela czy gdy pies szczeka z bólu.

Wynikiem frustracji

przykładem szczekania, które jest formą frustracji demonstrują psy na wiele godzin zamknięte same w domu lub na równie długo przywiązane do łańcucha.

Polecane przez nas produkty dla psa

Brit Care Grain-free Adult Salmon & Potato
Fitmin Dog for Life Lamb & Rice
Royal Canin Mini Adult
Dolina Noteci Premium Junior 400g
Animonda GranCarno Original Adult 800g

A Wasz pies jak często szczeka?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły