KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego warto podawać karmę dla psa odpowiednią do wieku?

Potrzeby żywieniowe na każdym etapie życia psa różnią się znacząco. Dlatego karma dla szczeniaka powinna mieć inny skład, niż karma dla dorosłego psa, czy karma dla psa seniora.

Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniąt –  Puppy 

Sposób żywienia szczeniaka należy podzielić na dwa etapy, od osadzenia do juniora – tzw puppy jest zaraz po tym jak szczenię przechodzi z mleka matki, czy odżywek na suchą karmę najczęściej następuje to około 8 tygodnia.

Szczenięta bardzo szybko rosną w pierwszych miesiącach życia. W związku z tym, ich organizmy potrzebują materiałów budulcowych. Warto wiedzieć, że, sześcio , czy ośmio tygodniowe szczenię potrzebuje dwa razy więcej kalorii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Przy takim potrzebach energetycznych należy wziąć pod uwagę, że żołądek malucha ma niewielką pojemność. Jak temu zaradzić? Karma dla szczeniaka jest wysoko energetyczna i aby dostarczyć im odpowiednią ilość energii, należy dzienną porcję podzielić na kilka mniejszych posiłków:   4-5 posiłków.

Karma dla szczeniąt starszych – Junior

W trzecim miesiącu życia szczeniak nie rośnie już tak gwałtownie i wystarczają mu 3 posiłki. Półrocznego psiaka można już uczyć tego, że je jedynie dwa razy dziennie, podobnie jak dorosłe czworonogi. Jednak ilość i częstotliwość kamienia to nie jedyna różnica wynikająca ze specyfiku wieku. Szczenięta mają także specjalne potrzeby żywieniowe, w związku z czym dobra karma dla szczeniaka powinna zawierać duże ilości białka i tłuszczu, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega 3 (kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozaheksaenowego). Dla zdrowych i mocnych kości oraz zębów, ważne są właściwe proporcje witamin (w tym D i A) oraz składników mineralnych, takich jak wapń i fosfor, które zapewnią im też naturalną odporność i energię. Jak widać dla zdrowia konieczna jest specjalna dieta. Najlepszą karmą dla szczeniaka jest gotowa specjalistyczna mieszanka o specjalnie opracowanej i naukowo zweryfikowanej recepturze. To ważne, aby szczeniaki odstawione od matki na co dzień dostawały specjalną karmę dla szczeniąt w okresie młodzieńczym aż do dorosłości.

Dorosły pies wymaga karmy odpowiedniej do jego poziomu aktywności, inaczej będziemy żywić sportowca od psa kanapowego

Karma dla dorosłego psa

O dorosłym psie możemy mówić, gdy nasz pupil skończy rok. Jednak ta reguła dotyczy tak naprawdę szczeniaków małych i średnich ras. W przypadku ras olbrzymich i dużych przyjmuje się, że okres szczeniectwa zostaje wydłużony do 18 miesięcy a przy naprawdę dużych psach do 2 lat. W tym okresie konieczne jest dostosowanie diety psa do zmniejszającego się tempa wzrostu i zmian, które zachodzą w jego organizmie. Dorosły pies może być bardzo żywiołowy i uwielbiać zabawy, aż do późnej starości, jednak najczęściej czworonogi z wiekiem stają się mniej aktywne. Na temperament psa może mieć też wpływ kastracja(więcej o kastracji i żywieniu znajdziesz o tutaj) Kastracja zwykle spowalnia metabolizm psa a zarazem stymuluje jego apetyt.  Stąd karma dla dorosłego psa powinna być mniej kaloryczna niż żywność dla szczeniąt. Dobra karma, powinna w swym składzie mieć procentowo więcej białka zwierzęcego niższą zawartość tłuszczu.

 

Specjalistyczna karma dla psa seniora uwzględnia wszystkie ograniczenia wynikające z wieku i pomaga utrzymać naszego pupila w dobrej formie.

Karma dla psa seniora

Siedmioletni pies zasługuje już na miano seniora. W tym okresie warto zwrócić większa uwagę na zachowanie psa, oraz jego stan zdrowia. W ramach profilaktyki zaleca się badania krwi. W okresie seniora dieta ma znaczące znaczenie na zachowanie i zdrowie psa. Z wiekiem mogą pojawiać się problemy związane ze starzeniem się ogranizmu. To również czas kiedy wszelkie błędy młodości dają o sobie znać. Jeśli pies przez całe życie był za gruby, teraz może mieć problemy z sercem, nerkami oraz oczywiście stawami.  Starość psa nie jest najlepszym okresem na odchudzanie, oczywiście warto ograniczyć ilość podawanego jedzenia. W końcu nasz „Azor” mniej się rusza niż kiedy miał 5 lat.  Charakterystycznym objawem występującym u starszych zwierząt jest wzrost tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie zawartości wody w organizmie. Psi seniorzy mają więc tendencję do odwodnienia. Mogą też pojawić się u nich zmiany w odczuwaniu smaków i pragnienia oraz choroby. 

Dla Waszych pupili polecamy:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły