KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Odpowiednia dieta szczeniaka stwarza mu szansę na prawidłowy rozwój oraz buduje zdrowie i kondycję na przyszłość. Jak karmić szczeniaka? Jak duże powinny być porcje, a także przerwy między posiłkami? Jaki rodzaj pokarmu wybrać? Sprawdź!

Karmienie szczeniaka zaraz po urodzeniu

W pierwszych tygodniach życia malucha najkorzystniejsza dla niego jest dieta oparta na mleku matki. Suczka karmi swoje młode wtedy, gdy tego potrzebują, zapewnia im ciepło i masaż potrzebny dla prawidłowej pracy jelit. Rolę odpowiedzialnego opiekuna szczeniaka stanowi więc przejęcie obowiązków matki po tym, jak szczenię zostanie od niej odstawione, co dzieje się najczęściej w wieku 6-8 tygodni. W tym czasie mały piesek potrafi już samodzielnie jeść, a jego układ trawienny okazuje się gotowy do przyjęcia i przetworzenia pokarmów innych niż mleko matki.

Warto jednak mieć na uwadze, że nie będzie to pierwszy moment, w którym szczenię powinno mieć styczność z gotowym, stałym pokarmem. Żywienie szczeniaka taką formą pożywienia należy rozpocząć już około trzeciego tygodnia, gdy maluchy mają otwarte oczy i zaczynają samodzielnie się poruszać. Wówczas można zacząć podawać mięso albo karmy typu starter.

Jak karmić szczeniaka?

Jeśli trafia do Ciebie pies z hodowli lub ze schroniska, powinieneś dowiedzieć się, czym był on dotąd karmiony i przez tydzień lub dwa nie zmieniać mu pokarmu. Psi układ pokarmowy jest bowiem bardzo krótki, przez co niezmiernie wrażliwy na zmiany diety. Każdą zmianę karmy trzeba wdrażać bardzo powoli i ostrożnie. 

Tabela karmienia szczeniaka zawiera makroelementy, które powinien otrzymywać on wraz z pokarmem. Jeśli chodzi o proporcje, warto pamiętać, że:

  • białko zwierzęce ma stanowić minimum 25% diety, a nawet więcej w przypadku małych ras;
  • tłuszcze muszą być dostarczane w postaci odzwierzęcej i roślinnej – szczególnie te dobrej jakości olejów, takich jak lniany, i stanowić 8,5% diety;
  • w karmie powinny zostać zawarte składniki mineralne, w tym wapń, fosfor czy potas, sód i magnez oraz witaminy.

W praktyce oznacza to, że należy podawać psu jedzenie zróżnicowane, składające się z mięsa, ryb i podrobów, które da się uzupełniać jajkami oraz białym serem. Natomiast jeśli brak Ci czasu na komponowanie optymalnego menu dla malucha, sięgnij po gotowe zestawy karmy dla szczeniąt.

Karmienie szczeniaka – o czym pamiętać?

jak karmić szczeniaka

Jeśli zdecydowałeś już, czym karmić szczeniaka, i jest to gotowy produkt, musisz poznać podstawowe zasady podawania pożywienia psu. Oto kilka kryteriów wartych uwagi podczas wyboru pożywienia.

Jak często karmimy małego pieska? Jak duże powinny być porcje?

Karmienie szczeniaka 8-tygodniowego wymaga podzielenia dziennej dawki karmy na kilka porcji – zdaniem specjalistów najlepiej, jeżeli będzie to od 5 do 6 porcji. W trzecim miesiącu życia częstotliwość karmienia powinna spaść do 4 razy na dobę, by w piątym miesiącu dojść do 3 posiłków, a po siódmym miesiącu – do 2. W poszczególnych przypadkach, na przykład psów łatwo ekscytujących się czy tych o wrażliwym układzie pokarmowym, można pozostać przy 3 porcjach. Niektóre czworonogi w wieku dorosłym będą wolały jedną dawkę dziennie.

Warto podkreślić, że częstotliwość karmienia nie oznacza, że maluchowi masz podawać duże ilości jedzenia co 3-4 godziny. Kluczowym czynnikiem okaże się tu informacja o dziennej dawce, którą dzieli się na konkretne posiłki. Problem jednak w tym, że określenie dziennej racji żywieniowej dla szczeniaka nie jest łatwe, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne, energetyczne i odżywcze zależy od rasy oraz wielkości psiaka. To jasne, że inna będzie dzienna dawka dla yorka, a inna dla labradora czy psa rasy husky. To, jak ma wyglądać karmienie szczeniaka, najlepiej uzgodnić z lekarzem weterynarii lub kierować się informacjami zawartymi przez producenta na opakowaniu karmy.

Różny wiek dorastania u różnych ras

Podczas gdy psy ras dużych osiągają dorosłość nawet do 24 miesiąca życia, psy ras małych dojrzewają nawet ponad dwa razy szybciej. Rasy miniaturowe natomiast dorastają już około 8. miesiąca życia. Ma to oczywiście wpływ na to, czym karmić szczeniaka.

Bez względu na te różnice istnieje wyraźny podział na poszczególne etapy życia – pomiędzy dniem narodzin i osiągnięciem dorosłości. W tych okresach zmienia się zapotrzebowanie na białko, tłuszcze i składniki mineralne psiaka. Zmianie ulega ponadto częstotliwość, z jaką podaje się czworonogowi posiłki, a także ich wielkość. Zawsze należy przestrzegać zasady karmienia psa o stałych porach w ciągu dnia.

Karmienie szczeniaka a proporcje składników pożywienia

Pierwszą prawidłowość, o której należy wiedzieć, stanowi odmienne zapotrzebowanie szczeniaka na białko i tłuszcz. Zapotrzebowanie na te substancje stopniowo maleje podczas okresu dorastania psa, aż do osiągnięcia poziomu zapotrzebowania psa dorosłego. Karmienie szczeniaka warto przeprowadzać tak, aby otrzymywał on odpowiednią ilość wszystkich substancji odżywczych.

Tabela karmienia szczeniaka zwykle informuje o tym, jaka jest zawartość białka w suchej masie w przypadku karm dostępnych w formie granulatu. Białko powinno pochodzić ze źródeł odzwierzęcych, bo wówczas okazuje się najbardziej wartościowe i łatwe do strawienia dla psa. W przypadku szczeniąt małych ras zawartość białka w karmie jest standardowo wyższa niż w przypadku młodych psów dużych ras. Wynika to z długości okresu dorastania.

Jeśli chodzi o tłuszcz, to będzie on bardzo potrzebnym składnikiem diety zarówno szczeniąt, jak i psów dorosłych. Stanowi bowiem ważne źródło energii oraz kwasów tłuszczowych dla młodych psów. Psy rosnące powinny otrzymywać co najmniej 8,5% tłuszczu w suchej masie pożywienia. Pamiętaj, że żywienie szczeniaka zbyt tłustym pokarmem sprawi, że pojawią się u niego problemy gastryczne, a także nadwaga. Ta z kolei okazuje się bardzo niebezpieczna dla psów, które nadal rosną.

czym karmić szczeniaka

Fosfor i wapń w diecie szczeniaka

Najważniejszymi składnikami mineralnymi w żywieniu szczeniaka są fosfor i wapń. Niedobór lub nadmiar tych pierwiastków mogą prowadzić do nawet bardzo poważnych chorób. Warto pamiętać o przyswajalności wapnia w przewodzie pokarmowym psa – wynosi ono ok. 30% z ogólnej masy wapnia zawartego w pożywieniu.

Wapń i fosfor najlepiej podawać z zachowaniem odpowiedniego stosunku:

  • od 1:1 do 1,6:1 – do 14 tygodnia życia;
  • od 1:1 do 1,8:1 – w przypadku ras małych po 14 tygodniu życia;
  • od 1:1 do 1,6:1 – w przypadku ras dużych po 14 tygodniu życia.

Promocja dla czytelników

Czym karmić szczeniaka?

Najlepszym źródłem prawidłowo zbilansowanych składników odżywczych dla szczeniaka będzie dobra gotowa karma dla szczeniąt. W domowych warunkach trudno jest przygotować pełnowartościowy posiłek dla psa. W gotowej karmie występują składniki odżywcze z różnorodnych źródeł. Są one tak skomponowane, by zapewnić szczenięciu odpowiedni wzrost i zdrowie. Wiesz już, jak karmić szczeniaka – zobacz zatem, jakie produkty możesz wybrać.

Josera Kids Junior

josera kids junior

To zbilansowana karma dla psów średnich i dużych ras. Okaże się odpowiednia już od 8. tygodnia życia. Bazuje na składnikach drobiowych z dodatkiem ryżu i kukurydzy. Obecne w karmie sproszkowane małże nowozelandzkie stanowią świetne źródło składników wspierających zdrowie układu kostno-stawowego. Jest to karma bezglutenowa, co redukuje ryzyko powstawania wzdęć.

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

karma junior

Świetny produkty dla psów, które mają problemy z układem pokarmowym. Karmę przeznaczono dla psów dużych i olbrzymich ras. Tylko jedno źródło białka zwierzęcego – jagnięcina – znacznie redukuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej. Dodatek oleju z łososia, a także ziół gwarantuje obecność w karmie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Royal Canin Mini Puppy

royal canin

Karma stworzona z myślą o żywieniu szczeniąt ras małych i miniaturowych między 2. a 10. miesiącem życia. Krokiety dopasowane są rozmiarem do niewielkiego pyszczka małych psów. Karma bazuje na białku drobiowym, wieprzowym i wołowym, a także zawiera dodatek oleju z łososia. Wspiera naturalną odporność szczeniąt.

Fitmin Dog For Life Puppy

fitmin puppy

Sucha karma, którą można podawać zarówno szczeniętom wszystkich ras, jak i ich matkom w okresie karmienia miotu. Zawiera dużą ilość składników odzwierzęcych i aż 25% świeżego mięsa. Dostarcza więc nie tylko białka, ale i innych substancji odżywczych. Karma ma małe granulki, idealne dla szczeniąt w okresie rozszerzania diety. Nie zawiera GMO i soi.

Dolina Noteci Premium Junior 400 g

dolina noteci junior

Ta mokra karma świetnie sprawdzi się w okresie rozszerzania diety – jest łatwa w gryzieniu i zachęca szczenięta do próbowania nowego pokarmu. Zawiera brązowy ryż jako źródło węglowodanów. Wyróżnia się bogactwem w białko, a przy okazji gwarantuje też odpowiedni poziom nawodnienia. Bazuje zazwyczaj na jednym gatunku składników zwierzęcych.

Karmienie szczeniaka nie musi przysporzyć Ci kłopotu!

Wiesz już, czym różni się karmienie szczeniaka 8-tygodniowego od tego starszego oraz na co zwrócić uwagę, wybierając pożywienie. Jeśli znasz te podstawowe zasady, dobór odpowiedniego pokarmu dla psa będzie o wiele łatwiejszy. Nie odpowiadają Ci karmy przedstawione w zestawieniu? Sprawdź ofertę sklepu Apetete i wybierz najlepszy produkt dla swojego czworonoga!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły