KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak głaskać psa? 4 wskazówki

Wiele osób na ulicy podchodzi do czworonogów, aby ich dotknąć. Jednocześnie mało kto wie, jak głaskać psa, aby sprawiało mu to przyjemność. Przeczytaj nasze wskazówki i dowiedz się, gdzie głaskać psa i czy zawsze należy to robić.

Głaskać czy nie głaskać?

O tym, że człowiek został pogryziony przez psa, słyszy się dość często. W praktycznie 100%, pomijając przypadki psów chorych, na przykład na nowotwory mózgu, jest to wina opiekuna. Nie chodzi wcale o kwestie wychowania, bo nawet najlepiej wyszkolony pies potrafi ugryźć, kiedy poczuje się zagrożony. Przyczynę pogryzień stanowi brak zrozumienia dla prób komunikacji ze strony psiaka, a także ignorowanie potrzeb czworonoga. Obejmuje to również nieprawidłowe głaskanie psa.

Jak głaskać psa? To nie lada wyzwanie

Niewielu opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że może się zdarzyć, iż pies nie lubi głaskania. W takiej sytuacji każdy kontakt z człowiekiem będzie źródłem dyskomfortu. Jeśli zostanie dodatkowo wymuszony – często za aprobatą rodziców robią to małe dzieci poprzez głaskanie psa zagonionego w kozi róg – dochodzi jeszcze stres. My, ludzie, stresujemy się w różnych sytuacjach. Stres może być motywujący – eustres – wówczas pobudza on do działania. Z drugiej strony bywa też paraliżujący – dystres. Gdy jest długotrwały, działa wyniszczająco, dlatego należy go unikać. 

Jeśli chcesz pomóc swojemu pupilowi w pokonaniu lęku, który wywołuje głaskanie psa po głowie albo innych częściach ciała, dobrze jest nauczyć się rozpoznawać u niego objawy stresu. Są to:

  • wybałuszone oczy z widocznymi białkami – pies wydaje się patrzeć w bok, omijać Twoją twarz;
  • stroszenie sierści (piloerekcja);
  • odchylanie uszu, kładzenie ich po sobie;
  • chowanie ogona między tylne łapy;
  • odwracanie głowy;
  • ziewanie, ziajanie;
  • obniżanie położenia głowy, próby odejścia.

Czym jest stres? Według definicji psychologicznej stres to reakcja organizmu na wydarzenia środowiskowe albo wewnętrzne, które w jakiś sposób zakłócają równowagę w organizmie. W wyniku stresu działają hormony mające na celu przyspieszyć bicie serce, tętno, a także wzmocnić mięśnie, po to by dało się uciec. Tak większość zwierząt reaguje na stresujące wydarzenie: albo walczy, albo ucieka. Pies głaskany na siłę będzie zatem próbował zareagować adekwatnie do sytuacji – często komunikując swój dyskomfort. Jeśli zostanie to zignorowane, a zwierzę nie znajdzie drogi ucieczki, może dojść do pogryzienia.

Jak głaskać psa? Nasze sposoby

jak głaskać psa po głowie

Oto kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak i gdzie głaskać psa, aby sprawiało mu to przyjemność. Pamiętaj jednak – każdy czworonóg jest inny, więc ma też odmienne preferencje i doświadczenia.

Nie klep, tylko głaszcz!

Daruj sobie intensywne poklepywanie, silne drapanie czy głaskanie pod włos. To ma być przyjemność dla psa. Zamiast tego głaszcz psa delikatnie, również opuszkami palców, jakbyś robił mu masaż. To rozluźni psa, ale obserwuj uważnie swojego pupila. W ten sposób szybko dowiesz się, jak nie głaskać psa, a jakie formy dotyku on lubi. Na mocniejsze pieszczoty zwykle może pozwolić sobie jedynie opiekun.

Kryza i klatka piersiowa

Głaskanie psa po głowie okaże się nie najlepszym pomysłem, za to szyja i klatka piersiowa czworonoga sprawdzą się doskonale! Większość psów lubi drapanie za uchem, a także po bokach szyi, na jej przodzie i na klatce piersiowej. Jeśli dotykasz obcego psa, to jest to świetny sposób nawiązania kontaktu. Dzięki temu pies dobrze Cię widzi Twoją dłoń i jest w stanie zareagować, gdy coś mu się nie podoba. Pamiętaj tylko, aby przy tym nie wisieć nad psem i nie ustawiać twarzy na wysokości jego pyska, wpatrując mu się w oczy. Sygnały te mogą być dla niego bardzo niekomfortowe.

Nasada ogona i uda

Wiele psów odczuwa przyjemność z głaskania w okolicach nasady ogona i po udach. Szczególnie komfortowe okazuje się dla nich głaskanie połączone z lekkim masażem. Zwróć jednak uwagę, jak pies reaguje na taką formę kontaktu – być może pozwala na nią jedynie osobom, które już poznał. Co więcej, staraj się nie dotykać samego ogona. Ten u wielu czworonogów stanowi wrażliwą część ciała.

Brzuch – ale pod jednym warunkiem

Głaskanie psa po brzuchu jest dla niego bardzo przyjemne. Pies jednak musi na to przede wszystkim pozwolić. Nie łap psa za brzuch, gdy ten stoi czy siedzi. Nie będzie to dla niego komfortowe, zwłaszcza że strefa ta jest zwykle dość znacząca dla psiej komunikacji. Jeśli jednak pies podejdzie sam i położy się łapami do góry, możesz delikatnie połaskotać go po brzuchu. Na pewno będzie zadowolony!

Jak nie głaskać psa? Tego unikaj!

jak nie głaskać psa

Na poziomie podświadomym widok szczeniaczka wzbudza te same emocje co widok małego dziecka. Szczenięta mają urocze wielkie oczy i uszy, że nie sposób się im oprzeć. Bardzo często właściciele młodych psów, zwłaszcza małych ras, nie mogą opędzić się od gapiów. Wszyscy chcą dotknąć małego pieska. Trudno się dziwić, ale to nie znaczy, że musisz wszystkim pozwalać na takie kontakty. Zwróć uwagę na zachowanie czworonoga, bo może pies nie lubi głaskania przez obce osoby. Wówczas odmawiaj – dla psa to niepotrzebny stres. Nie wiesz też do końca, jakie zamiary ma obca osoba i jak się zachowa.

Zanim zdecydujesz o tym, gdzie głaskać psa, daj mu samemu zdecydować, czy tego chce. To proste – wystarczy, że zwrócisz uwagę na jego zachowanie. Jeśli widzisz, że pies sam nie podchodzi – czy to do Ciebie, czy to do kogoś obcego albo znajomego – nie wymuszaj kontaktu. Nie będzie on dla psa przyjemnością, a tylko negatywnie wpłynie na jego zaufanie do ludzi. Pamiętaj, aby samemu głaskać swojego psa również wtedy, kiedy on tego chce. Nie dotykaj go znienacka, zwłaszcza gdy śpi – okazuje się to niezdrowe dla higieny snu, ale może też przypadkowo sprowokować atak przestraszonego czworonoga.

Jak zdecydowanie nie głaskać psa? To w dużej mierze zależy od danego zwierzaka. Jeśli pies nie jest Ci znany, nie klep go, nie głaskać po głowie, nie układaj ręki od góry – dla niego to pozycja grożąca. Podrap psa za uchem, po kryzie, pod szyją. Miejsca te są zazwyczaj bezpieczne. Możesz też zapytać opiekuna, jak jego pies lubi być głaskany. Pamiętaj, aby nie dotykać miejsc wrażliwych – ogona, łap, a czasem nawet brzucha. Zawsze poczekaj, aż pies podejdzie do Ciebie zamiast samemu nawiązywać kontakt. 

Gdzie głaskać psa i jakie akcesoria są potrzebne?

Głaskanie psa po brzuchu czy ciele da się połączyć z pielęgnacją. Wiesz już, że aby przekonać czworonoga do kontaktu, możesz używać przysmaków. Jeśli jednak pies źle znosi czynności pielęgnacyjne, to głaskanie połączone z masażem i czesaniem będzie dla niego idealnym rozwiązaniem.

Rękawica do masażu Pet Nowa 2w1

rękawica do masażu Pet Nova

Najwygodniejsze rozwiązanie w przypadku psów, które obawiają się szczotek czy grzebieni. Rękawica ma uniwersalny rozmiar – pasuje na dłoń każdego. Jedna strona masuje psie ciało, usuwając jednocześnie martwą sierść. Druga pomaga czyścić z sierści ubrania, a także tapicerowane meble. Rękawica jest łatwa w zastosowaniu i zachowuje naturalność ruchu oraz powierzchni stycznej z psim ciałem podczas głaskania.

Zgrzebło owalne z kulkami dla teriera Trixie

zgrzebło trixie

Idealna dla psów w typie terierów – czyli najczęściej szorstkowłosych. Sztywne włosie z metalu zostało zakończone plastikowymi kulkami, które nie drapią skóry, tylko delikatnie ją masują. W efekcie użycie tej szczotki pozwala wyczesać martwą sierść i gałązki ze spacerów, a do tego masuje skórę oraz poprawia jej kondycję.

Zgrzebło plastikowe miękkie na rękę Lessie Land

zgrzebło Lessie Land

Bardzo miękkie, a przy okazji nabłyszczające sierść zgrzebło to świetny wybór w przypadku psów krótkowłosych. Zakładasz je na rękę dzięki specjalnej opasce – nie ryzykujesz, że samo spadnie. Dodatkowo będzie ono delikatnie masować psie ciało. Nadaje się też do usuwania sierści na przykład z mebli tapicerowanych.

jak głaskać psa cytat

Głaskanie psa po brzuchu czy za uszami? Rób to umiejętnie!

Na koniec zastanów się, dlaczego pozwalasz głaskać swojego psa. Czy dzieci też pozwalasz dotykać obcym osobom? Twój pies ma swoje emocje i potrzeby, a wśród nich znajduje się poczucie bezpieczeństwa. Większość ludzi źle głaszcze psy. Szczególnie popularne jest głaskanie psa po głowie. Jeśli już pozwalasz na głaskanie psa, poinstruuj drugą osobę, jak ma dotykać Twojego pupila. Należy unikać głaskania głowy, uszu i pyska. Pies to nie zabawka, o czym warto poinformować spacerowiczów. Jeśli widzisz u psa dyskomfort, nie pozwalaj na głaskanie albo je przerwij. 

Chcesz, aby Twój pies nabrał zaufania do innych ludzi i polubił głaskanie? Poproś o pomoc zaufane osoby, o których wiesz, że umieją postępować z psami. Do takich ćwiczeń pamiętaj, aby zaopatrzyć się w odpowiednie nagrody dla czworonoga. Wiele z nich znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete – sprawdź sam i wybierz najlepsze przysmaki dla swojego czworonoga!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły