Gdzie pies lubi być głaskany?
Gdzie pies lubi być głaskany? W internecie nawet znajdziemy odpowiedni obrazek do tego pokazujący, ze tak naprawdę to wszędzie!
Przecież każde zwierze lubi być pochwalane, doceniane i nagradzane, a kto nie lubi?
Jednak wiele naszych pieszczot, jak przytulanie czy całowanie, wcale nie jest tak przyjemna dla psów jak nam się wydaje. W najlepszym razie psy są obojętne na nie. Blisko związany z psem człowiek toleruje te pieszczoty tylko ze względu na swojego opiekuna.
Dlatego warto trochę poznać gdzie psy lubią być głaskane, aby nieco lepiej móc je nagradzać i sprawić, aby głaskanie psa było przyjemne również dla nich.
Gdzie pies lubi być głaskany?
Jak udowodniono, głaskanie zwierząt niweluje stres i uspokaja nasze nerwy jednak nieumiejętne głaskanie może je potęgować!
Część psiaków kocha być głaskana i drapana bez przerwy, inne zaś po krótkiej porcji pieszczot czuje się usatysfakcjonowana. Trzeba też wiedzieć gdzie i w jaki sposób nasz pupil naprawdę chce być głaskany, a jak to najlepiej ocenić? Zaobserwujmy w jakich momentach pies nachyla się i daje nam lepszy dostęp do głaskania, a w których cofa się czy ucieka. Zazwyczaj psy starają się wyraźnie komunikować swoje zadowolenie poprzez merdanie ogonem, czy uszy postawione, lekko wysunięty język i na wpół otwarty pysk również świadczą o relaksacji. Natomiast odwracania się, mruganie, oblizywanie nosa, siadanie, ziewanie to sygnały uspokajające. Przez behawiorystów nazywane przerywającymi ponieważ ich zadaniem jest zaprzestanie zachowania agresywnego ze strony przeciwnika.
Ponadto jeśli to nie jest nasz pies zawsze, ale to zawsze pytajmy opiekuna o pozwolenie. Nasz pierwszy kontakt z psem powinien być w jego obecności.
Do najczęstszych „ulubionych” miejsc gdzie nasze psy lubią być głaskane należą:
- okolice za uszami
- brzuch i boki
- u nasada ogona – zdecydowana większość
- okolice szyi i przedpiersiu
- wewnętrzna strona ud
Ten mały pies wcale nie ma ochoty na kontakt z właścicielem czego dowodem jest przestraszony wzrok, podkulone łapki oraz odwrócona głowa
A w takim razie gdzie pies nie lubi być głaskany?
Kwestia ulubionych miejsc jest zawsze indywidualna dla każdego osobnika. Trudno wobec tego określić listę stuprocentowo pewną, która sprawdzi się w przypadku każdego psa. Ponadto zauważmy, że upodobania zmieniają się z czasem w wyniku różnych zdarzeń. Ulubione miejsce do głaskania może stać się znielubionym jeśli pies skojarzy je z kara.
Jeśli nie można określić jednoznacznie co pies lubi, zdecydowanie prościej jest wymienić zachowania które pies nie toleruje a są to:
- dotykanie czy łapanie ich łap lub ogona – to bolesne i nie przyjemne, podawanie łap można psa prosto nauczyć za pomocą przysmaczków.
- klepanie po po pysku lub głowie
- wszelkie gesty przytrzymujące jak obejmowanie czy ściskanie – zwierzę może zaatakować zwłaszcza zalękniony pies, ponieważ w chwilach stresu pies reaguje w dwa znane sposoby, albo gryzie albo ucieka. Jeśli ucieczkę ma uniemożliwioną będzie się bronił.
- całowanie ich (gdziekolwiek)
- ciągnięcie za uszy – nic przyjemnego i bolesne, za to masowanie uszu może być dla psa bardzo relaksujące
- całujemy je (zwłaszcza w pysk) je za uszy – dla zwierząt takie zachowanie świadczy o naszej uległości 😛
- pochylanie się nad nimi – grozi to ugryzieniem,
O czym należy pamiętać?
Nie każdy też pies wykaże tyle samo czułości obcym co swoim opiekunom. Głaskanie obcego psa musi zawsze odbywać się w obecności jego opiekuna. Dobrze również kucnąć obok zwierzaka, stanąć do niego bokiem i nigdy się nie wgapiać w spa. Psy nie lubią gdy ktoś wpycha im w nos swoją rękę, uważają to za niegrzeczne, wgapia się w nie – uważają to za atak, podchodzą nierównym krokiem – zazwyczaj nikt nie skrada się chyba, że chce zaatakować wobec tego w takiej sytuacji pies może podnieść głos by przestraszyć intruza. Również nie poleca się klepania psów po głowie, kto powiedział że pies lubi być benkowany? Nikt tego nie lubi, zapewniamy wasz pies również.
Jeśli chcesz mu okazać uczucie, albo nauczyć że dotyk jest dobry zawsze istnieją sposoby na zmniejszenie stresu – poprzez stworzenie miłych skojarzeń.Mowa oczywiście o przysmakach i zabawkach. Jeśli Twój pies lubi przysmaki i zabawki możesz je wykorzystać do nauki przymilania się.
Ponadto odpowiednie głaskanie może redukować stres o czym pisaliśmy tutaj przy okazji masażu TTouch
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu