KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Szczęśliwy pies – jak sprawdzić, czy Twój pupil jest zadowolony?

Zastanawiasz się, czy mieszka z Tobą szczęśliwy pies? Sprawdź, czy Twój pupil jest zadowolony. Możesz też łatwo sprawić, żeby tak się właśnie czuł – oto podpowiedzi, jak tego dokonać.

Nie ma opiekuna któremu by nie zależało na psim szczęściu. Szczęśliwy pies to zdrowy pies, dlatego to dość istotne, by nasz zwierzak czuł się spełniony. Jednak czym jest psie szczęście? Temat szczęścia człowieka od lat jest zgłębiany przez mnichów i filozofów świata.  Jak pisał Umberto Eco, szczęście niejedno ma imię. Nasze psiaki są mniej skomplikowane od nas i dla nich szczęście ma jedno imię – to imię opiekuna.

Pieskie szczęście – jak je rozpoznać?

Szczęście w psim znaczeniu to tak naprawdę poczucie bezpieczeństwa, które zapewnione jest poprzez stały dostęp do zasobów takich jak jedzenie czy picie. Tak naprawdę pies nie potrzebuje wiele, by poczuć wiatr “w sierści”. Wystarczy mu pełna miska i zadowolony właściciel reszta sama się jakoś ułoży. Pies nie wymaga jachtu, milionów na koncie szwajcarskim czy wakacji na Karaibach, wobec tego zapewnienie mu pełni satysfakcji nie powinno być trudne.  Ponadto, do pełni satysfakcji pies jako zwierzę stadne potrzebuje kompana – człowieka albo drugiego psa, a także zabawy, spacerów i nauki.

Przeczytaj także: Myślisz, że widziałeś uśmiech psa? Sprawdź, czy to możliwe!

Szczęśliwy pies macha ogonem

Najczęściej uważa się, że kiedy pies jest szczęśliwy, macha ogonem. I to prawda. Wskaźnikiem psiego szczęścia jest ogon, a im energiczniej nim macha, tym lepiej. Co ciekawe, psy z bardzo krótkimi, zakręconymi czy po prostu przyciętymi ogonami zaczynają charakterystycznie potrząsać całym swoim tułowiem, aby odtworzyć ten ruch. Pamiętaj, że nie zawsze psie merdanie oznacza pozytywne uczucia – patrz też na mowę całego psiego ciała.

Inne gesty oraz zachowanie widoczne u szczęśliwego psa

Psie szczęście może być też wyrażane innymi gestami. Może on przychodzić do właściciela na kolana, przytulać się do jego nóg głową, podstawiać się do głaskania czy opierać się o nasze stopy, kiedy gdzieś na chwilę usiądziemy. Może też wykonywać gest, którego nauczył się od nas, jak na przykład podawanie łapy czy wykonywanie znanej mu sztuczki. Choć te dwa ostatnie zachowania szczęśliwego psa mogą też być próbą zwrócenia na siebie uwagi.

zadowolony pies

Kiedy pies jest szczęśliwy, szuka z nami bliskości i skupia się na powierzonym mu zadaniu

Wielu specjalistów sądzi, że sposobem na to jak rozpoznać szczęśliwego psa, jest stopień bliskości, zażyłości z opiekunem. Pies jest zwierzęciem stadnym i łaknie kontaktu z człowiekiem. Jeśli pies stale nam towarzyszy, śpi przy nas, żywo reaguje na nas i stara się nam  pomagać, to mamy pewność, że czuje się z nami bezpieczny i szczęśliwy.

Szczęśliwy pies prowokuje nas do zabawy

Psy często próbują zachęcić czy wręcz wymusić na właścicielu zabawę czy wspólny spacer. To dość oczywisty symptom psiego szczęścia, bo nieszczęśliwy pies wcale nie ma ochoty na żadną zabawę.

Normalne zachowanie u szczęśliwego psa wydaje się być entuzjastyczne

Psie szczęście widać szczególnie w chwili powitania z opiekunem. Zwierzaki nie rozumieją, w jakim celu wychodzimy i z utęsknieniem czekają na nasz powrót. Mimo iż ten powrót zdarza się codziennie, psie zachowania mogą wydawać się… ponadprzeciętnie entuzjastyczne. Widać w nich ekscytację i autentyczną radość – pies nie może ustać w jednym miejscu, często podskakuje, biega w kółko, zachęca nas krótkimi szczeknięciami. To objawy szczęścia w czystej postaci.

Kiedy pies jest szczęśliwy ma rozszerzone źrenice

Psie szczęście można ponoć poznać po powiększonych źrenicach. To samo zjawisko zachodzi u człowieka, kiedy widzi coś pięknego lub coś, co kocha. Jeśli więc chcesz poznać szczęśliwego psa, spójrz mu w oczy –  naturalnie błyszczące i pełne życia oczy psiaka to stuprocentowa gwarancja, że dobrze mu się wiedzie. 

pieskie szczęście

Szczęśliwy pies – kiedy pupil może być zadowolony?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach zadowolony pies mieszka w Twoim domu? Sprawdź, jakie są czynniki szczęścia u czworonogów.

Spokojne, bezpieczne otoczenie

Chcesz, żeby przy Twoim boku był zadowolony pies? W takiej sytuacji musisz zadbać o to, aby czworonóg znajdował się w otoczeniu, które zna i odbiera jako bezpieczne dla siebie. Takie miejsce dostępne dla psa sprawia, że obniża się w jego organizmie poziom kortyzolu, hormonu wydzielanego w stresie. Zbyt wysoka jego wartość w organizmie prowadzi do pogorszenia samopoczucia, złej odporności, a nawet jest czynnikiem ryzyka niektórych chorób, takich jak na przykład cukrzyca.

Czas spędzony z człowiekiem

Każdy pies jest istotą przywiązaną do człowieka, z którym mieszka, od którego dostaje jedzenie i zainteresowanie. Z tego powodu czas spędzony z opiekunem jest dla psa jedną z największych nagród, a przy okazji – dużym motywatorem. Co zrobić, żeby pies był szczęśliwy? Poświęcić mu czas. Nawet jeśli nie masz danego dnia zbyt wiele możliwości, aby zabrać psa na długi spacer, posiedź z nim wieczorem, poćwicz sztuczki czy nawet pogłaszcz go po brzuchu.

Zrealizowane potrzeby

Każdy pies ma swoje własne potrzeby. Pieskie szczęście w dużej mierze zależy od tego, czy są one zrealizowane. Mowa tutaj zarówno o potrzebach podstawowych, takich jak na przykład zaspokojenie głodu, pragnienia czy możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, jak i tych bardziej rozbudowanych. Do nich należy potrzeba eksploracji otoczenia i węszenia, potrzeba ruchu oraz spędzania czasu ze swoim człowiekiem.

Dobre samopoczucie

Szczęśliwe psy to zdrowe psy. Aby Twój pies czuł się dobrze, był zadowolony i nie odczuwał żadnych dolegliwości, musisz zadbać o jego dobre samopoczucie. Mowa tutaj przede wszystkim o regularnej profilaktyce, która umożliwia szybkie wykrycie niepokojących stanów organizmu. Niemniej ważna jest obserwacja pupila i reagowanie na zmiany w jego zachowaniu. Jeśli pies jest chory, nawet najciekawsze rozrywki nie będą sprawiały mu radości.

szczęśliwe psy

Co zrobić, żeby pies był szczęśliwy?

Oto kilka podpowiedzi, co zrobić, żeby pies był szczęśliwy. Większość z nich znajduje zastosowanie w przypadku każdego czworonoga, a niektóre warto dostosować do potrzeb konkretnego psa.

Wybierz odpowiedni sposób żywienia

Pamiętaj o tym, aby zapewnić dobrą karmę psu – mowa tutaj przede wszystkim o jakości. Pokarm powinien w dużej mierze składać się ze źródeł białka zwierzęcego i niewielkiej ilości wypełniaczy. Na czas swojej nieobecności zaoferuj psu porcję pożywienia w ramach takich zabawek jak na przykład Kong Extreme – do jej wnętrza włóż mokrą karmę albo pyszną pastę dla psów.

Zadbaj o profilaktykę zdrowotną

Bardzo ważne jest to, aby regularnie odwiedzać z czworonogiem gabinet lekarza weterynarii. To ważne nie tylko w chwilach, gdy zwierzę czuje się gorzej albo wtedy, gdy wypada moment szczepienia. Szczęśliwy pies to pies, który czuje się dobrze. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym jesteś w stanie sprawdzić, czy organizmu Twojego pupila nie trawi żadna choroba.

Ogranicz źródła stresu

Twój pies wcale nie musi zostawać pod sklepem, gdy Ty robisz zakupy – zostaw go na ten czas w domu, a potem zabierz na długi, ciekawy spacer. Wizyty u lekarza weterynarii nie muszą być stresujące, jeśli przyzwyczaisz do nich czworonoga. Jeśli z kolei nie przepada on za kontaktem z dziećmi, daj mu wolną przestrzeń, gdy odwiedza Cię rodzina czy koleżanka z pociechami.

Baw się ze swoim psem

Szczęśliwe psy to te, które mają zainteresowanie ze strony opiekunów. Twój pies chętnie wykonuje komendy i czeka na Twoją pochwałę? Pobaw się z nim w przeciaganie, wykorzystując Dingo Gryzak z dwoma uchwytami z juty. Na pewno doceni takie wspólne zabawy i wzmocni więź z Tobą. A może masz pupila, który preferuje raczej aktywne bieganie za piłką? W dalekich rzutach pomoże Ci Zolux Sunset Wyrzutnia piłek z gumy TPR zielona. Jeśli z kolei Twój czworonóg ceni sobie rozrywki umysłowe, pobaw się z nim jedną z zabawek na inteligencję, takich jak Trixie Flip Board zabawka edukacyjna 23cm.

Pozwól psu być psem

Twój pies biega wokół Ciebie w szalonym pędzie? Pozwól mu na to – najwyraźniej w ten sposób wyraża swoją radość. A może właśnie wpadł w błotnistą kałużę, w której się tarza? Takie zachowanie również jest zupełnie naturalne dla czworonoga. Nie złość się na niego za to, że jest po prostu psem. Błoto na pewno się wykruszy, a jeśli nie – możesz psa po prostu wykąpać. Pozwól czworonogowi przejawiać zachowania typowe dla swojego gatunku, bo w przeciwnym razie jego frustracja będzie rosnąć i możesz zapomnieć o jego szczęściu.

Skorzystaj z pomocy behawiorysty

Jeśli pomimo tego, że wszystko robisz dobrze, Twój pies nadal nie czuje się najlepiej i wydaje się być nieszczęśliwy – skorzystaj z pomocy behawiorysty. Specjalista obiektywnie spojrzy nie tylko na czworonoga, ale również na Wasze wzajemne relacje. Dzięki temu będzie w stanie ocenić, co zrobić, aby pieskie szczęście wróciło do Twojego pupila. Czasem wystarczy mała zmiana w zachowaniu, aby pies na powrót był zadowolony z życia; niekiedy to kwestia wielomiesięcznej pracy. Pod okiem specjalisty na pewno przebiegnie ona łatwiej.

Szczęśliwe psy są chętniejsze do współpracy i łatwiej się z nimi żyje. Warto zadbać o to, aby Twój pupil czuł się dobrze i komfortowo. Możesz tego dokonać, wybierając odpowiednie akcesoria ze sklepu Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

3 odpowiedzi na “Szczęśliwy pies – jak sprawdzić, czy Twój pupil jest zadowolony?”

  1. Magdalena pisze:

    Myślę, że po psach bardziej widać to czy są szczęśliwe niż chociażby po kotach 🙂

  2. Każdy gatunek ma inny sposób na wyrażenie swoich uczuć, koty również okazują radość – pisaliśmy o tym tutaj: https://apetete.pl/blog/jak-kot-okazuje-milosc/

  3. Zimer pisze:

    Psy najlepsze i naj mocniej kochaja..a ludzie to ####

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły