KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Gorączka u kota. Jaka jest prawidłowa temperatura ciała kota?

Kiedy pojawia się gorączka u kota, tak samo jak u człowieka, może to być niepokojącym objawem. Wyjaśniamy, czym jest i jak sobie z nią radzić. Odpowiadamy także na pytanie, jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała kota.

Promocja dla czytelników

Promocja Farmina

Gorączka u kota tak naprawdę może być korzystnym zjawiskiem, ponieważ pobudza ona jego układ immunologiczny i zmienia metabolizm, dzięki czemu mikroorganizmy chorobotwórcze są sprawniej usuwane przez komórki krwi. Występowanie gorączki zawsze jednak świadczy o tym, że w organizmie kota dochodzi do jakichś zmian lub ostrych czy przewlekłych. Z tego powodu, pod żadnym pozorem nie można jej pomijać. Nie ważne, czy utrzymuje się krótszy, czy dłuższy czas – nie należy jej lekceważyć! Temperatura utrzymująca się powyżej 40 stopni może być przyczyną braku apetytu, powolnego odwodnienia, apatii, senności oraz niechęci do ruchu. Stan gorączkowy utrzymujący się przez dłuższy czas powyżej 41,1 stopni Celsjusza może skutkować obrzękiem mózgu, a nawet uszkodzeniem szpiku kostnego. Warto wiedzieć, że gorączki nigdy nie należy bagatelizować. Wizyta u weterynarza pomoże rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc kotu wyjść z nieprzyjemnego stanu. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest gorączka u kota, jakie są jej przyczyny i objawy. Podpowiemy, jak postępować, kiedy się pojawi się u Twojego mruczącego przyjaciela. 

Weterynarz mierzy temperaturę kotu

Gorączka u kota

Stan gorączkowy kota może mieć wiele przyczyn o różnym podłożu. Warto wiedzieć, że sama gorączka jest symptomem czegoś, co dzieje się w ciele mruczącego przyjaciela. Aby dowiedzieć się, jak pomóc kotu nie tylko zwalczyć wysoką temperaturę, ale wyeliminować problem, który może zagraża jego zdrowiu, warto, abyś poznał te przyczyny. Gorączka u kota może mieć podłoże endokrynologiczne i metaboliczne, a nawet nowotworowe, związane z występowaniem choroby zakaźnej, będące skutkiem przyjmowania leków i występowaniem w organizmie toksyn. Może się ona wiązać także z występowaniem innych stanów. Warto obserwować swojego kota, by na czas dostrzec niepokojące zmiany w jego zachowaniu, będące zawsze pierwszymi objawami klinicznymi.

Przyczyny gorączki u kota

Występowanie gorączki u kota może być spowodowane występowaniem chorób zakaźnych. Weterynarze podkreślają, że jest to najczęstsza przyczyna występowania gorączki.

Wirusy

Przyczyniają do tego takie wirusy, jak m.in.: wirus kociej białaczki, herpeswirus, kaliciwirus, czy też koci wirus niedoboru immunologicznego. 

Bakterie

Choroby zakaźne mogą być wywołane infekcją bakteryjną. Przyczynę mogą stanowić bakterie Gram +, Gram – lub Mycoplasma, czy Hemobartonella.

Pasożyty

Pasożyty czyli np. choroba bakteryjna Bartonelloza, która jest jedną z najbardziej kojarzonych z kotami. Należy tutaj wymienić także choroby takie jak cytaukszoonoza oraz toksoplazmoza. Gorączka u kota, może powstać również w efekcie procesów immunologicznych. 

Nowotwory

Nowotwory występujące u kotów i czasem dające objaw w postaci gorączki, to m.in.: chłoniaki, nowotwory z komórek plazmatycznych czy guzy komórek tucznych. 

Leki i toksyny

 

Leki w organizmie kota również mogą powodować wystąpienie gorączki. Są to najczęściej Tetracykliny, sulfonamidy, penicyliny, nitrofurantoina, amfoterycyna B, barbiturany, a także atropina. Leki te są wykorzystywane w medycynie weterynaryjnej z dobrym skutkiem – leczą poważne i trudne choroby, które same w sobie mogą przyczynić się do powstania gorączki. Działaniem niepożądanym tych leków może być gorączka, ale u na tyle niewielkiego odsetka zwierząt.

Komentarz specjalisty

 

Przyczyną gorączki mogą być również toksyny i zatrucia pokarmowe. Przykładowo, gdy nasz pupil zje trutkę na szczury czy skosztuje innej, niepożądanej substancji, to prawdopodobieństwo wystąpienia objawów w postaci gorączki jest bardzo wysokie.

Aby dowiedzieć się, co powoduje gorączkę u kota, zawsze należy się udać do weterynarza, by móc dowiedzieć się, jak skutecznie pomóc swojemu mruczkowi. 

Zobacz również: Choroby od kota. Czym można się zarazić od kota? 

Przeziębiony kot

 

Prawidłowa temperatura ciała u kota – jaka powinna być?

Abyś nie musiał się zastanawiać, czy Twój kot jest zdrowy i nie cierpi z powodu gorączki warto, abyś dowiedział się, jaka jest prawidłowa temperatura ciała kota. Wówczas będziesz mieć pewność, czy występujące odchylenia są zgodne z normą. 

Mierząc temperaturę kotu, termometr elektryczny z elastyczną końcówką najlepiej zamoczyć w oleju, aby zmniejszyć dyskomfort zwierzęcia. Później powinieneś delikatnie umieścić końcówkę w odbycie kota i zadbać o to, by się nie ruszał. Schowana ma być cała końcowa część dokonująca pomiaru. Bez oleju bardzo ciężko będzie Ci wykonać to delikatnie i uzyskać wiarygodne wyniki. Warto też zadbać o to, by ktoś potrzymał w tym czasie Twojego pupila. 

Jak wiadomo, u ludzi optymalna temperatura uznawana za prawidłową, wynosi 36,6°C. U naszych kocich przyjaciół te normy są zupełnie inne. Normalna temperatura u kota to ta pomiędzy 38,1, a 39,2. Tylko i wyłącznie taki zakres jest uważany za prawidłową ciepłotę ciała, dlatego, kiedy na termometrze zobaczysz więcej, oznacza to, że Twój mruczek ma gorączkę! Kiedy

 

 temperatura kota jest podejrzanie wysoka, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Pamiętaj, aby mierzyć temperaturę we właściwy sposób. Zastosuj specjalistyczny termometr elektryczny z elastyczną końcówką – najlepiej taki, który wykonuje w miarę szybkie pomiary i umieść go w odbycie kociaka. Zadbaj o to, by pozostawał on unieruchomiony. Pod żadnym pozorem nie wkładaj termometru do pyszczka kota, ponieważ może on odgryźć jego część i się zadławić. 

Kot z gorączką

Gorączka u kota – objawy

Pewnie zastanawiasz się jak rozpoznać gorączkę u kota i nie pomylić jej np. z podniesioną temperaturą przez towarzyszące mruczkowi stres i emocje. Przy określaniu istnienia podwyższonej temperatury ciała u Twojego kota, weź pod uwagę, że są to niezwykle wrażliwe stworzenia. Dlatego też przed stwierdzeniem gorączki ustal, czy kot nie jest przegrzany. Zwróć również uwagę na to, czy temperatura zewnętrzna nie jest za wysoka. Także wizyta w gabinecie weterynaryjnym może skutkować niewielkim podniesieniem temperatury ciała kociaka. Jeśli na termometrze widnieje temperatura powyżej 39,2°C, zacznij obserwować swojego przyjaciela. Jednym z niepokojących symptomów rozwijania się w kocim organizmie choroby jest właśnie gorączka u kota. Objawy typowe dla podwyższonej temperatury ciała to ospałość, nadmierne zmęczenie, brak apetytu, zwiększona szybkość oddechu,

 

 przyspieszona akcja serca. Kot może być ogólnie osłabiony, nie mieć chęci na zabawy. Niech Cię to nie zdziwi – Twój mruczek czuje, że coś mu dolega. Twoja w tym rola, aby wesprzeć go i zabrać do weterynarza, który pomoże trwale pozbyć się problemu. Może występować również zwiększone pragnienie. Jeżeli gorączka jest wysoka i długotrwała, może dojść do odwodnienia, a nawet do wstrząsu. 

Pamiętajmy też, że gorączka jest naszym sprzymierzeńcem – nie zawsze należy obniżać temperaturę ciała – tylko w sytuacjach koniecznych, dlatego tak ważna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. 

Przeczytaj także: Pozycja bólowa u kota. Jak ją rozpoznać i jak pomóc kotu? 

Gorączka u kota – i co dalej?

Twój kot gorączkuje i zastanawiasz się jak mu pomóc? Potwierdzona podwyższona ciepłota ciała kociaka zwykle wymaga wprowadzenia odpowiedniego leczenia i przywrócenia równowagi w punkcie odpowiedzialnym za termoregulację w jego organizmie. Zazwyczaj w pierwszej kolejności leczy się objawy gorączki, aby zminimalizować dyskomfort zwierzęcia. W tym celu podaje się mu leki przeciwgorączkowe. Nie należy jednak nigdy lekceważyć przyczyny podwyższonej temperatury ciała! Leki przeciwgorączkowe można dodać do leczenia przyczynowego, najlepiej jednak zadziałać od razu na przyczynę. Przykładem może być stosowanie antybiotyków, wówczas gdy kot cierpi z powodu infekcji bakteryjnej. Mając do czynienia z gorączkującym kotem, nie możemy zapominać o jego właściwym nawodnieniu. Należy także zapewnić mu odpowiednią dietę. W tym celu lekarz może zaproponować zastosowanie sondy

 

 przełykowej, sondy nosowo-żołądkowej czy płynoterapii dożylnej. 

Wzmocnienie organizmu to ważny krok w walce z gorączką u kota. Bagatelizowanie stanu gorączkowego u kota może przynieść dla zwierzęcia katastrofalne skutki. Zdrowie pupila jest najważniejsze i na pewno wie o tym każdy odpowiedzialny opiekun. Kiedy gorączka nie ustępuje po zastosowaniu chłodzących okładów, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem i umów wizytę jak najprędzej! W takiej sytuacji zrezygnuj z wprowadzania leczenia na własną rękę.

Leki przeciwgorączkowe dla kota

Wprowadzanie antybiotyków, w celu zwalczania infekcji bakteryjnej, będącej przyczyną gorączki powinno opierać się na wykonanych badaniach posiewu i antybiogramie.

Ogólną zasadą jest, że leki przeciwgorączkowe powinieneś podawać swojemu kotu jedynie wtedy, gdy gorączka utrzymuje się dłuższy czas i przekracza 40°C i żadna pomoc doraźna kotu nie przynosi poprawy. Gdy zaobserwujesz u swojego kota powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do weterynarza, który zdecyduje o tym, jakie leki należy mu podać. Lekami stosowanymi w gorączce u kota i wyróżniającymi się dobrymi efektami są megluminian fluniksyny, a także przeciwzapalne leki niesterydowe, ale dostosowane dla kotów. 

Pamiętaj, aby nie podawać kotu ludzkich leków przeciwzapalnych! Są one dla tych zwierząt wysoce toksyczne. Koty są bardzo delikatnymi zwierzętami. Mają inny metabolizm leków niż ludzie. Co ważne, w leczeniu powinieneś pamiętać, by nie podawać kotu leków na własną rękę. O rodzaju leków, które podasz swojemu mruczkowi powinien decydować specjalista!

 

Pewnie zastanawiasz się, jak zbić gorączkę u kota domowym sposobem? Zaskoczymy Cię! Takie działania także mogą być skuteczne. Jednym z nich jest stosowanie chłodnych okładów, które pomogą obniżyć temperaturę. Należy jednak dodać, że mogą one nie przynieść spodziewanego rezultatu, jeśli kot walczy z infekcją. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby nie są w stanie zagwarantować pewnych rezultatów, mogą jedynie pomóc chwilowo ograniczyć objawy. Ważne jest, by nigdy nie podawać kotu żadnych leków i środków przeciwgorączkowych na własną rękę. Niektóre specyfiki mogą być po prostu nieskuteczne, lub w danym przypadku szkodliwe. Leki przepisuje wyłącznie weterynarz i on dobiera je zależności od przyczyny gorączki.

Gorączka u kota

Wysoka temperatura ciała kota – ale najpierw profilaktyka

Dowiedziałeś się już, jakie są przyczyny gorączki u kota i jak ją zwalczać. Warto teraz wspomnieć o właściwej profilaktyce, która jest w stanie przeciwdziałać występowaniu stanów chorobowych i zapalnych, które z kolei mają kluczowy wpływ na występowanie podwyższonej ciepłoty ciała u kotów. Jak najbardziej utrzymywanie kota w dobrej kondycji, może ograniczyć ryzyko występowania gorączki. Jak o to zadbać? Wdrażając odpowiednią profilaktykę. Chodzi tu o odpowiedni sposób opieki nad kotem, który powinien być normą dla wszystkich posiadaczy mruczących przyjaciół. Nigdy nie należy zaniedbywać kociaka. 

 

Zadbaj o kota, by uniknąć gorączki

Gorączka to stan, który bardzo osłabia koci organizm. Jak już wcześniej było wspomniane, może wiązać się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Nie ważne czy wysoka temperatura utrzymuje się przez dłuższy, czy krótszy czas – zawsze należy odpowiednio reagować. Podstawę powinno stanowić zbilansowane żywienie, które jest bogate w białko i wszelkie niezbędne minerały i witaminy. Prawidłowe żywienie warto odpowiednio suplementować, podając kotu Brit Vare Olej z łososia. Ten bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 olej zadba o kości i stawy kota oraz ogólnie wzmocni jego odporność, zadba o skórę i sierść. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane żywienie ma ogromne znaczenie dla zdrowia i aktywności Twojego kota. Daje mu energię i utrzymuje jego zdrowie w dobrej kondycji. Dlatego wybierz, co najlepsze dla Twojego mruczka. 

Olej z łososia

Na prawidłową profilaktykę zdrowotną kota składają się również regularne wizyty u weterynarza. Regularne kontrole pozwolą monitorować stan zdrowia kota i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z potrzebą wdrożenia leczenia, a do tego również nerwów i stresu. Oczywiście, pamiętaj o wszystkich obowiązkowych szczepieniach, które zapewniają kotu ochronę.

 

Co więcej zrobić, aby zapobiec pojawianiu się gorączki u Twojego kociaka? Po prostu dbaj o niego. Po skonsultowaniu się z lekarzem możesz wspomóc jego odporność, podając mu witaminy, takie jak Dr. PetCare Witaminy 60 kapsułek. Zadbaj, by zawsze miał dostęp do wody i mógł wskoczyć na drapak albo pobawić ulubioną zabawką. Ruch to zdrowie! Twój kot dobrze o tym wie i potrzebuje go, by utrzymać swoje stawy i kondycję fizyczną w dobrym stanie. Ogranicz stres, jakiego może doznać kot i poświęcaj mu swoją uwagę. Odwdzięczy Ci się kocią miłością, gdyż na pewno doceni Twoje wsparcie.

Witaminy 60 kapsułek

Podsumowanie

Teraz już wiesz, czym jest gorączka u kota, jakie mogą być jej przyczyny, a także jak jej zapobiegać i ją leczyć. Pamiętaj, by mierzyć kotu temperaturę w odpowiedni sposób i pod żadnym pozorem nie bagatelizować występowania stanu gorączkowego. Podawanie kotu leków przeciwgorączkowych na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Może to zrobić tylko lekarz weterynarii. Warto wiedzieć, że właściwa opieka i troska ze strony opiekuna to najważniejsze co możesz zrobić, by zapobiec pojawieniu się gorączki u Twojego mruczącego przyjaciela. Podawaj mu najlepszej jakości karmę z naturalnym składem oraz suplementy.. Kot to bez dwóch zdań przyjaciel człowieka, który mimo tego, że uwielbia podążać własnymi ścieżkami, kocha Cię mocno na swój koci sposób. Zasługuje na to, co najlepsze, dlatego pamiętaj, by należycie dbać i troszczyć się o jego zdrowie.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły