KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Najgroźniejsze psy – poznaj TOP 10 niebezpiecznych ras

Bycie opiekunem zwierzęcia rasy określanej jako niebezpieczna jest regulowane prawnie. Pamiętaj jednak, że na zachowanie czworonoga duży wpływ ma odpowiednie wychowanie. Poznaj najgroźniejsze psy, które potrzebują szkolenia.

Z pewności zdarzyło Ci się usłyszeć historię o człowieku pogryzionym przez psa. Do takich zdarzeń dochodzi właściwie niezależnie od rasy. Ataku mógł dokonać mały groźny pies, ale też zwierzę uznawane nawet przez prawo za agresywne. Niektóre rasy są bowiem określone jako niebezpieczne, a do opiekowania się takim zwierzęciem niezbędne jest podjęcie pewnych kroków. Chcesz poznać najgroźniejsze rasy psów? Przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy, czym wyróżniają się najgroźniejsze psy świata oraz jaki powinien być opiekun takiego zwierzęcia.

najgroźniejsze psy

Groźna rasa psów – czy istnieje?

Najgroźniejsze psy na świecie potrzebują odpowiedniego wychowania. Kwestia agresywnych ras psów i korelacja z dzisiejszymi czasami ma podłoże bardziej złożone. Źródła agresywności psów należy szukać w historii. Dzisiaj agresja jest często mało pożądaną cechą, szczególnie gdy pies wychowuje się w rodzinie mieszkającej w mieście.

Niegdyś było zupełnie inaczej. To właśnie takie cechy charakteru psów, które decydowały o ich gotowości do walki, były kiedyś najbardziej człowiekowi potrzebne. Można nawet powiedzieć inaczej. Agresja psów w połączeniu z ich oddaniem człowiekowi leżą u podstaw więzi między tymi zwierzętami a ludźmi.

Pies dostawał jadło i schronienie za to, że potrafił obronić swojego właściciela, pilnował jego domostwa, rodziny i stad zwierząt hodowlanych, uczestniczył w polowaniach, pomagając łowić zwierzynę. To, że potrafił walczyć do ostatniej kropli krwi, ratowało życie człowiekowi. Tak po prostu było, dlatego kiedyś nikogo nie przerażały najgroźniejsze psy.

Rozwój cywilizacji pomieszał nieco zależności w relacjach między psami a ludźmi. Dzisiaj wiele osób szuka bardziej wiernego przyjaciela, „domownika na czterech łapach”, któremu podaje się jego ulubioną karmę oraz szykuje wygodne i ciepłe legowisko. Nieszczęście jest wtedy, gdy opiekun nie zdaje sobie sprawy z tych historycznych uwarunkowań i nie potrafi przewidzieć zachowania swojego czworonoga. Każdy pies może zachować się w jakiejś sytuacji agresywnie.

Niektóre z psich ras mają jednak na tyle mocno wykształcone zachowanie, niezbędne niegdyś podczas walki i obrony człowieka, że nieumiejętne postępowanie z nimi, może zakończyć się tragedią. Właśnie dlatego w wielu krajach tworzone są listy, na których znajdują się najgroźniejsze psy świata. Na ich posiadanie trzeba mieć pozwolenie.

W Polsce kwestia psów ras agresywnych została uregulowana prawnie. Obecnie obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r.nr 77, poz. 687).

Oprócz przedmiotowego Wykazu ras psów agresywnych przepisy ustawy o ochronie zwierząt (Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2020 r., poz. 638)) nakładają na właścicieli psów ras uważanych za agresywne pewne obowiązki. Zarówno prowadzenie hodowli, jak i posiadanie psa rasy agresywnej wymaga uzyskania przez właściciela zezwolenia gminy, właściwej dla miejsca, w którym jest prowadzona hodowla lub utrzymywany jest pies. Jeśli warunki przetrzymywania zwierząt nie odpowiadają wymogom bezpieczeństwa, pozwolenie może nie być wydane lub cofnięte.

W Polsce do ras agresywnych zalicza się: amerykański pit bull terier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Co wyróżnia najgroźniejsze rasy psów?

Najgroźniejsze psy to najczęściej zwierzęta duże i silnie zbudowane. Wyróżniają się też mocnym uciskiem szczęk, a także rozwiniętym instynktem. Bardzo groźne psy to zwierzęta, które potrafią za wszelką cenę i każdym sposobem chronić zarówno swojego opiekuna, jak i posesję. Wiele z nich charakteryzuje się ogromną siłą fizyczną, ale często również niezależnym charakterem. To sprawia, że wymagają intensywnego szkolenia. Bardzo ważna jest konsekwencja w wychowaniu. Rasy psów niebezpiecznych to często te z instynktem stróżowania – dotyczy to między innymi owczarka anatolijskiego. Takie zwierzę jest nieufne, a jeśli oceni, że jego opiekun lub terytorium są zagrożone, może zdecydować się na atak.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

Najgroźniejsze psy na świecie to często te, które zostały stworzone do walk. Sprawiło to, że wiele z nich wciąż uważanych jest za nieobliczalne. Przykładowo amerykański pit bull terier może być naprawdę wesołym zwierzęciem do towarzystwa, jeśli zostanie odpowiednio wychowany. Jednocześnie będący pod opieką nieodpowiedzialnego opiekuna może okazać się groźny.

Warto pamiętać, że na ich charakter wpływ ma zarówno wychowanie, jak i geny. Nawet drobny kundelek może stać się niebezpieczny, jeśli będzie pod opieką osoby nieodpowiedzialnej i takiej, która nie zapewnia mu wszystkiego, co zwierzęciu potrzebne do szczęśliwego i zdrowego życia.

najgroźniejsze psy

Najgroźniejsze psy – TOP 10 niebezpiecznych ras

Wiesz już, czym charakteryzują się najniebezpieczniejsze rasy psów. Czas je poznać!

Amerykański pit bull terrier – najgroźniejsze psy?

Zestawienie otwiera amerykański pit bull terier. Początki historii tej rasy sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Ze względu na hodowanie psów w celu ich uczestnictwa w walkach nie są dokładnie zbadani przodkowie rasy. Nikt z właścicieli nie chciał bowiem ujawniać, skąd jego zwierzę ma cechy charakteru, które pozwalają mu wygrywać. Najprawdopodobniej jednak nazwa rasy nie ma nic wspólnego z ich pochodzeniem. Rasa powstała w Wielkiej Brytanii i nie ma raczej związku z terierami.

Dobrze wychowane psy rasy amerykański pit bull terier potrafią opanować swój instynkt walki i zachowywać się przyjaźnie nawet w stosunku do innych zwierząt. Są oddane rodzinie, ale nie zawsze zdają sobie sprawę ze swojej siły. Są znane z niebywałej odporności na ból.

Pies z Majorki – pies groźny?

Dog z Majorki został wyhodowany na Balearach w XVII w. w celu walk z innymi psami oraz szczucia byków. Psy powstały ze skrzyżowania owczarków z Majorki (ca de bestiar) z buldogami angielskimi.

Psa z Majorki trzeba wychowywać konsekwentnie i odpowiedzialnie, przyzwyczajać od małego do obecności innych zwierząt. W żadnym wypadku nie należy uczyć zwierzęcia agresywnego zachowania. Dobrze wychowany pies tej rasy może być spokojny i oddany rodzinie. Zdecydowanie jest to zwierzę dla doświadczonych opiekunów.

Psy niebezpieczne – buldog amerykański

Zwierzę charakteryzuje się niezależnym charakterem, uporem oraz ogromną siłą. Te muskularne psy wykorzystywano do pilnowania gospodarstwa, polowania na dziki, a także niestety do walk. Przeprowadzenie socjalizacji odpowiednio wcześnie jest ważne, ponieważ wpłynie na kontakty psa z innymi czworonogami.

Dog argentyński – groźny pies

Rasa wyhodowana na początku XX w. w Argentynie, a jej twórcą był dr Antonio Nores Martinez. Jego marzeniem było stworzenie psa, który jednocześnie będzie doskonałym stróżem i łowcą, a przy tym pozostanie łagodny dla rodziny. Są to psy o budowie molosów. Obecnie pracę dogów argentyńskich wykorzystuje się w policji w ich ojczyźnie. Rasa jest popularna w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Europie tylko w kilku krajach, między innymi we Włoszech. W Polsce natomiast nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.

Pies kanaryjski – groźna rasa psa

Rasa bardzo stara, wyhodowana na Wyspach Kanaryjskich, gdzie zwierzęta były wykorzystywane do pilnowania stad bydła oraz do walk. Rasę zaczęto odtwarzać w latach 70. XX wieku. Obecnie psy kanaryjskie są psami stróżującymi i obronnymi. W Polsce rasa cieszy się umiarkowaną popularnością. Zwierzę jest łagodne wobec rodziny, ale nie ma zaufania do obcych.

najgroźniejsze psy

Tosa inu – czy to najgroźniejsza rasa psa?

Według niektórych to najgroźniejsza rasa psa. Powstała w XIX wieku w Japonii do udziału w walkach psów. Powstała z krzyżowania różnych ras psów: japońskich szpiców bojowych oraz europejskich mastifów, buldogów, dogów niemieckich, bulterierów, bernardynów, dogue de Bordeaux, pointerów.

W Polsce ten groźny pies jest mało znany. W niektórych krajach zabroniono jego hodowli, na przykład w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Australii. Wychowanie psów tej rasy przeprowadza się w odpowiednich warunkach już od małego szczenięcia. Zwierzę potrzebuje konsekwentnego, doświadczonego opiekuna, ponieważ ma silny charakter, a jednocześnie ogromne możliwości fizyczne.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy: do mnie? Zobacz!

Rottweiler – pies skłonny do agresji

Pies ten nie lubi się nudzić – potrzebuje zarówno psychicznego, jak i fizycznego wysiłku. To bardzo stara rasa, wykorzystywana jeszcze przez Rzymian do pilnowania obozów rzymskich w podbitej Germanii. Ich wygląd na przestrzeni wieków stał się masywniejszy, między innymi z powodu wykorzystywania tych psów do ciężkich prac. Rottweilery bardzo chętnie współpracują z człowiekiem. W 1910 roku uznano je za psy policyjne.

Akbash dog – pies obrońca

Stara rasa o nieznanym bliżej pochodzeniu. Przybyła na tereny dzisiejszej Turcji wraz z Grekami w czasach starożytnej Grecji. Psy rasy akbash dog to świetni obrońcy zwierząt hodowlanych. Posiadają silny instynkt terytorialny i są bardzo niezależne. Są gotowe bronić stada, nie zwracając uwagi na konsekwencje. Są bardzo podejrzliwe w stosunku do obcych.

Anatolian karabash – anatolijski pies pasterski

Następny turecki pies pasterski. Prawdopodobnie wywodzi się od molosów przybyłych ok. 1000 lat temu na tereny dzisiejszej Turcji. Wykorzystywany jest do stróżowania i obrony. Pies rasy anatolian karabash jest niezwykle odporny na surowe i zmienne warunki klimatyczne. Ma silnie rozwinięty instynkt stróżowania i jest nieufny wobec obcych.

Owczarek kaukaski

Owczarki kaukaskie należą do starej rasy psów pasterskich pochodzących z terenu Kaukazu. Długo hodowano je w izolacji. Są to psy duże i masywne. Mają silnie wykształcone poczucie własnego terytorium, nie tolerują na swoim terenie obcych. Niegdyś owczarki kaukaskie były to psy strzegące stad owiec, natomiast dzisiaj to zwierzęta obronne i stróżujące. Te duże groźne psy przypominające niedźwiedzia potrzebują mądrego, odpowiedzialnego opiekuna.

najgroźniejsze psy

Niebezpieczne rasy psów – jak je wychować?

Wszystkie przedstawione wyżej groźne rasy psów zostały wyhodowane w celu służenia człowiekowi. Ich cechy utrwaliły się poprzez kolejne pokolenia, aby spełniać konkretne wymagania człowieka. Ponieważ najniebezpieczniejsze rasy psów są takimi dzięki licznym ingerencjom ludzi, to właśnie ludzkość jest za nie odpowiedzialna. Znając charakter danej rasy psów, można wychować poszczególne osobniki na wierne i bardzo pomocne człowiekowi. Należy jednak znać przeszłość i przeznaczenie danego zwierzęcia.

Najgroźniejsze psy potrzebują odpowiedniego opiekuna. Powinien być to zdecydowanie ktoś doświadczony, cierpliwy, trzymający nerwy na wodzy. Niezwykle ważna jest konsekwencja – nie może być to więc opiekun, który szybko się poddaje, gdy nie widzi rezultatów. Na wychowanie takiego psa potrzebny jest czas.

Elementem szkolenia nigdy nie może być przemoc! Warto pamiętać, że u zwierzęcia agresywny opiekun będzie wywoływał strach i niepewność. Pies żyjący w niepokoju może zacząć wykazywać wszystkie te cechy, które nie są mile widziane.

Trzeba pamiętać, że najgroźniejsze psy to te, które znalazły się w domu nieodpowiedzialnego opiekuna. Każde zwierzę może okazać się wspaniałym przyjacielem człowieka i niestety każde może reagować zbyt agresywnie. Przyczynia się do tego nie tylko wychowanie, lecz także przeszłość zwierzęcia, którą nie zawsze można przecież poznać.

Najgroźniejsze rasy, na przykład te znajdujące się na polskim wykazie, potrzebują odpowiedniego szkolenia. Warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który podpowie, dlaczego zwierzę źle się zachowuje i w jaki sposób to wyeliminować. Duże, groźne psy wywołują u niektórych strach ze względu na swoją muskulaturę, jednak to od Ciebie zależy, czy naprawdę będzie się, czego bać.

Niezależnie od tego, czy masz zwierzę należące do rasy psów niebezpiecznych, czy po prostu agresywnego psa z przykrą historią, zadbaj o bezpieczeństwo innych ludzi i zwierząt na spacerach. Czworonogi wykazujące agresywne zachowania powinny zawsze być na smyczy, a dodatkowo w zatłoczonych miejscach mieć kaganiec. Zwróć uwagę na jakość smyczy, a w szczególności samej taśmy. Powinna charakteryzować się wyjątkową wytrzymałością oraz elastycznością, dzięki czemu nie zerwie się, jeśli mocniej szarpniesz. Zwróć też uwagę na przycisk stopu, który pozwala zatrzymać pupila natychmiast w razie potrzeby. Polecamy smycz Giant od Flexi – solidne akcesorium zapewni Ci komfort dzięki miękkiemu uchwytowi.

akcesoria dla psa

Masz zwierzę, które nie potrafi się jeszcze zachować na spacerach? Potrafi się wyrywać i zdarzyło mu się uciec? Zdecyduj się na lokalizator w breloku. Takie akcesorium ułatwi Ci znalezienie zaginionego czworonoga tuż po jego ucieczce. Możesz zdecydować się na lokalizator notiOne go! PLUS. Pamiętaj jednak, że warto pracować nad tym, żeby takie ucieczki podczas spacerów się nie zdarzały. Pomocna może być solidna, wspomniana wcześniej smycz, a także konsultacja z behawiorystą.

cytat właściciela psa groźnego

Bardzo groźne psy to nie tylko te, na które trzeba w Polsce mieć pozwolenie, lecz także te mieszane. Wśród nich znajdują się zarówno duże, jak i małe zwierzęta. Groźna rasa psów to ta, która ma pewne predyspozycje do agresywnych zachowań ze względu na zadania, do których kiedyś była wykorzystywana. Nie znaczy to jednak, że uznawane za najgroźniejsze psy nie mogą być przyjaciółmi człowieka. Podobnie tak zwany mieszaniec może okazać się bardzo groźny, nawet jeśli jego wygląd na to nie wskazuje. Mając to na względzie, trzeba być odpowiedzialnym za każdego psa.

najgroźniejsze psy

Należy pamiętać, że każdy, nawet najmniejszy zwierzak to żywa istota, która ma swoje upodobania i określone sposoby zachowania, a także indywidualne potrzeby. Zawsze też może zaistnieć sytuacja, której opiekun psa po prostu nie przewidzi, a pierwotną cechą zwierzęcia jest obrona. Cechy przodków mogą się zawsze ujawnić u danego osobnika. Trzeba pilnować psów – zarówno ras uznawanych za agresywne, jak i drobnych kundelków – zwłaszcza w obecności dzieci.

Gdy tylko zostaną zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa, można uniknąć niejednej niepożądanej sytuacji, a nawet tragedii. Planujesz zakup lub adopcję psa uznawanego za niebezpiecznego? Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz solidne akcesoria przeznaczone na spacery.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły