KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

IBD u kota – objawy i leczenie zapalenia jelita u kota

IBD to choroba, która charakteryzuje się przewlekłymi, nawracającymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego i staje się coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym. Zapalenie jelit u kota – jak je skutecznie diagnozować i efektywnie leczyć?

Zapalenie jelit u kota – choroba o wielu twarzach

Nieswoiste zapalenia jelit, czyli Inflammatory Bowel Disease (IBD) nazywane są niekiedy idiopatycznym zapaleniem jelit. Ich objawy nie są jednoznaczne, a postawienie trafnej diagnozy trwa nawet kilka miesięcy. Zapalenie może dotyczyć całego odcinka jelita grubego lub cienkiego, albo tylko jego części. To wieloczynnikowe zaburzenie o cechach przewlekłej enteropatii, które bywa istotnym utrudnieniem dla opiekuna i przyczyną znacznego dyskomfortu dla zwierzęcia.

Zdarza się, że mimo przyjmowania leków, odpowiedniej diety i troski właściciela, nieswoiste zapalenie jelit prowadzi do wyniszczenia organizmu zwierzęcia i jego przedwczesnej śmierci. Jakie są przyczyny IBD u kota i czy można go przed nim ochronić?

IBD u kota profilaktyka. Chory kot.

Zapalenie jelit u kota – przyczyny

IBD u kota to schorzenie, które jest wciąż badane – dotychczasowe prace nie pozwoliły jednoznacznie określić przyczyny jego występowania. Etiologię nieswoistego zapalenia jelit poddaje się także stałym analizom w przypadku ludzi. Jedną z hipotez stanowi założenie, że stan zapalny jest odpowiedzią naszego organizmu na silny i przewlekły stres. 

Być może przyczyną nieswoistych zapaleń jelit u kotów i psów są czynniki genetyczne.  Najliczniejsza grupa specjalistów skłania się ku teorii, że IBD u kota jest wynikiem interakcji między czynnikami środowiskowymi i układem immunologicznym, związanym z błoną śluzową układu trawiennego u bardziej wrażliwych osobników.

Dotychczasowe badania u chorych kotów wykazały, że występowały u nich także różne zaburzenia i deficyty w liczbie oraz składzie flory bakteryjnej. Być może stan zapalny jest odpowiedzią na nieprawidłowe reakcje immunologiczne zachodzące w jelitach. Pojawiają się one wówczas, gdy w przewodzie pokarmowym występują antygeny pokarmowe lub antygeny pochodzące od bakterii. 

Zapalenie jelita cienkiego u kota – badania i podział

Pod względem histologicznym choroba może obejmować całe jelito cienkie, całe jelito grube albo oba te odcinki. W szczegółowych badaniach obserwuje się komórki naciekające blaszkę właściwą błony śluzowej przewodu pokarmowego, którymi są plazmocyty i limfocyty. Rzadziej do tej grupy można zaliczyć neutrofile i eozynofile. 

Przyjęto umowny podział nieswoistych zapaleń jelit – można wyróżnić limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit cienkich (LPE), limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit cienkich i okrężnicy, limfocytarno-plazmocytarne zapalenie okrężnicy (LPC) i eozynofilowe zapalenie żołądka, jelit cienkich i okrężnicy (EGE).

Zagadkową kwestią pozostaje fakt, że wymieniane czynniki ryzyka dotyczą wielu psów i kotów, a jednak na IBD zapada tylko część z nich. Z tego powodu nawet bardzo zaawansowana profilaktyka zaburzeń układu trawiennego nie daje stuprocentowej pewności, że Twój pupil uniknie choroby. Jakie są charakterystyczne objawy nieswoistego zapalenia jelit i kiedy oznaki schorzenia wymagają wizyty u specjalisty?

Zapalenie jelit u kota – objawy

Choroby jelit u kota dają bardzo charakterystyczne objawy. W przypadku limofocytarno-plazmocytarnego zapalenia żołądka i jelit najczęściej pojawiają się okresowe lub przewlekłe wymioty. Kotu może dokuczać długotrwała biegunka z jelita cienkiego. 

Bywa, że zwierzę wykazuje brak apetytu, z naprzemiennie pojawiającymi się okresami wzmożonego łaknienia. Innymi objawami są też utrata masy ciała, krwiste wymioty, a nawet smoliste lub krwiste stolce (te występują zwykle przy zapaleniu okrężnicy, przy biegunce i krwawieniu z jelita cienkiego stolec jest smolisty lub krew pozostaje utajona). Stan zapalny żołądka i jelit wywołuje najprawdopodobniej reakcja immunologiczna na bodźce środowiskowe, a elementem inicjującym są bakterie jelitowe.

Zapalenie jelit u kota. Objawy można wykryć podczas badania. Kociak u weterynarza.

Gdy podejrzewa się zapalenie jelit u kota, objawy to okresowy brak apetytu i chudnięcie – tak dzieje się zwykle w przebiegu eozynofilowego zapalenia jelit. U prawie połowy chorych kotów występują wtedy krwiste i smoliste stolce, biegunka, a lekarz w badaniu może wyczuć zgrubiałe pętle jelit. Przyczyna eozynofilowego zapalenia jelit mogą być pasożyty, reakcja alergiczna lub niewłaściwa reakcja na przyjmowane leki. Przyczyna eozynofilowego zapalenia jelit u kotów nie jest znana, podejrzewa się powstanie reakcji immunologicznych oraz mechanizmów nowotworowych. U niektórych kotów jest częścią zespołu hipereozynofilowego. 

Diagnozowanie IBD u kota

W skutecznym diagnozowaniu zaburzeń jelit ważna jest dokładna obserwacja swojego czworonoga i szybkie reagowanie na nietypowe zachowania. Jeśli kot jest apatyczny, unika kontaktu z człowiekiem i ewidentnie brakuje mu energii to znak, że być może w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. Tym, co powinno zaniepokoić właściciela kota, jest chudnięcie zwierzęcia, mimo prawidłowej defekacji, a także problemy z wypróżnianiem i długi czas spędzany w kuwecie. Znakiem ostrzegawczym może być załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza kuwetą, jeśli dotychczas kot tego nie robił, a w jego życiu nie zaszły nagłe zmiany. 

Zapalenie jelit u kota – leczenie 

Jeżeli podejrzewamy nieswoiste zapalenie jelit u kota, leczenie musi poprzedzać gruntowna diagnostyka. Ustalenie przyczyny problemów zdrowotnych w tym przypadku stanowi dosyć skomplikowany proces, ponieważ jest to choroba idiopatyczna. Rozpoznaje się ją poprzez wykluczenie innych schorzeń. 

Na początku konieczny jest bardzo szczegółowy wywiad z właścicielem i zebranie jak największej ilości informacji. Następnie lekarz przeprowadza badanie kliniczne i zleca wykonanie najpotrzebniejszych testów. Zwykle konieczne jest badanie morfologiczne krwi, wskazane bywa badanie na obecność pasożytów i krew w kale, a także badanie moczu.

Gdy zmiany są dość rozległe, lekarz weterynarii może też zdecydować o wykonaniu biopsji błony śluzowej jelita, by ocenić obecność i wielkość ewentualnych zmian histopatologicznych w jelitach. Tego rodzaju badanie wymaga znieczulenia, dlatego poprzedzają je testy krwi i wcześniejsza konsultacja lekarska, zwłaszcza w przypadku zwierząt w podeszłym wieku i z innymi chorobami współistniejącymi. 

Cechą, która może wskazywać na nieswoiste zapalenie jelit, jest okresowe występowanie objawów i ich ustępowanie. Częstsze nawroty obserwuje się u zwierząt powyżej 7. roku życia, symptomy choroby mogą też nawracać w następstwie rozłąki z opiekunem, zmiany miejsca zamieszkania lub wystąpienia silnego bodźca stresowego. 

Kot owinięty w koc.

Wykluczanie innych chorób 

Przy biegunce i wymiotach konieczna jest morfologia krwi. Pozwala ona zdiagnozować lub wykluczyć zapalenie trzustki, wskazać zaburzenia endokrynologiczne, a także sprawdzić stężenie witaminy B12 oraz kwasu foliowego

Krwawienia z przewodu pokarmowego zdarzają się w następstwie połknięcia przez kota ciała obcego lub zjedzenia ostrej kości, bądź ości ryby. Dlatego konieczne może być także wykonanie badania RTG jamy brzusznej z kontrastem. Gdy podejrzewamy, że problemy trawienne to wynik spożywania szkodliwego składnika, pomóc może dieta eliminacyjna lub zmiana karmy na specjalistyczną.

Diagnostyka nieswoistych zapaleń jelit u zwierząt obejmuje badania endoskopowe. Dzięki nim możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie obecności enteropatii. Podczas testów w przebiegu IBD lekarz stwierdza makroskopowe zmiany, takie jak przekrwienie, kruchość, znaczne pofałdowanie powierzchni błony śluzowej przewodu pokarmowego lub występowanie nadżerek. Finalnie to biopsja i badanie histopatologiczne daje jednoznaczną diagnozę nieswoistego zapalenia jelit u czworonoga.

Przeczytaj również: Zapalenie trzustki u kota – objawy, leczenie 

Jak wygląda leczenie zwierzęcia? 

Jeżeli kot jest odwodniony przez biegunki lub wymioty, niezbędne może okazać się nawodnienie organizmu płynem wieloelektrolitowym. Jednym z najważniejszych etapów leczenia jest modyfikacja dotychczasowej diety. 

U zwierząt z bardzo rozległymi zmianami w jelitach konieczne bywa całkowite leczenie pozajelitowe, aż do ustąpienia objawów. U niektórych kotów sprawdzają się diety jednoskładnikowe lub lekkostrawne, z małą ilością źródeł substancji odżywczych. Kotom z podejrzeniem nietolerancji pokarmowej może pomóc dieta eliminacyjna i stosowanie białka hydrolizowanego lub innego jego źródła, niż dotychczas. 

Może się okazać, że Twój pupil będzie wymagał antybiotykoterapii lub specjalistycznego leczenia sterydami. Terapia trwa zwykle kilka dni lub tygodni, do ustąpienia symptomów chorobowych. Po tym czasie możliwe jest utrzymanie leczenia na najniższej dawce podtrzymującej, a nawet całkowite odstawienie leków. 

Rokowania leczenia IBD u kota

Rokowania leczenia nie są jednoznaczne. Wiele zależy od momentu rozpoznania choroby i czasu rozpoczęcia leczenia. Może się okazać, że terapię trzeba kontynuować do końca życia zwierzęcia i regularnie wykonywać badania kontrolne. 

Lekarz indywidualnie ocenia konieczność przyjmowania leków, biorąc pod uwagę korzyści kuracji i ewentualne skutki uboczne. Systematyczne przyjmowanie preparatów leczniczych, odpowiednia dieta i dbałość o komfort czworonoga pozwalają, mimo choroby zapewnić mu długie i szczęśliwe życie bez bolesnych dolegliwości. 

Kot pijący wodę z podajnika.

Zapalenie jelit u kota – profilaktyka

Profilaktyka w stanach nieswoistego zapalenia jelit jest tak samo ważna, jak leczenie. Najistotniejszym jej elementem jest natychmiastowe reagowanie, gdy w organizmie Twojego zwierzęcia dzieje się coś niedobrego. Już kilkudniowa biegunka lub wymioty mogą być przyczyną odwodnienia i powinny zostać zgłoszone specjaliście. Jeśli Twój kot zaczyna chudnąć bez przyczyny, warto pojawić się z nim u weterynarza. Zwłaszcza wtedy, gdy dotychczas był łakomczuchem, a od pewnego czasu ma gorszy apetyt i jest bardziej osowiały.

Profilaktyka powszechnych chorób zwierzęcych obejmuje także systematyczne badania lekarskie. Dobrze jest pojawić się w gabinecie weterynarza przynajmniej raz do roku, by wykonać podstawowe badanie krwi. A u kotów starszych rozszerzone o badania hormonów tarczycy. U osobników w podeszłym wieku przyda się także co kilka miesięcy badanie moczu i kału, by wykluczyć pasożyty i obecność krwi. 

Profilaktyka a dieta przy IBD u kota

Nie możesz zapominać o diecie – powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze i gwarantować kotu odpowiednią dawkę energii. Najważniejsze są białka, równie istotne tłuszcze oraz mikro- i makroelementy. Zwierzęciu przyda się również niewielka ilość węglowodanów. Pełnowartościowa dieta działa jak lekarstwo, gdy zwierzak jest wyniszczony chorobą i musi odbudować swoją wagę. 

Kot powinien też mieć stały dostęp do czystej wody. W razie konieczności wybierz dla niego, w konsultacji z lekarzem prowadzącym dodatkowe suplementy i zdrowe smakołyki, które pomogą mu nabrać sił i energii podczas rekonwalescencji. Pamiętaj jednocześnie, że chore zwierzę potrzebuje spokoju. Zapewnij mu komfortowy odpoczynek i miejsce w domu, w którym będzie mógł odetchnąć w przypadku zaostrzenia objawów chorobowych. 

Przeczytaj również: Witaminy i suplementy dla kota – czy warto je kupować?

Cytat weterynarza. IDB u kota

Nieswoiste zapalenie jelit u kota – diagnoza, która nie musi być wyrokiem

Stany zapalne jelit o nieznanej etiologii to grupa chorób, których przyczyna nie została jednoznacznie ustalona. Nieswoiste zapalenie jelit u zwierząt i człowieka diagnozuje się coraz częściej. Być może jest ono wynikiem nieprawidłowej diety i spożywania potraw, w których znajdują się szkodliwe substancje chemiczne oraz konserwanty. Specjaliści sugerują, że IBD u kota może mieć także podłoże genetyczne bądź wynikać z określonej nietolerancji pokarmowej lub zaburzeń w mikroflorze jelitowej.

Nieswoiste zapalenie jelit u kota to choroba nieuleczalna, która zwykle objawia się biegunką, wymiotami, spadkiem masy ciała i zmniejszeniem apetytu. Zwierzę może mieć długie okresy remisji, a objawy wracają w sytuacjach stresowych lub w momencie zmiany dotychczasowego żywienia. Baczna obserwacja Twojego czworonoga i natychmiastowe reagowanie na niebezpieczne zmiany to najskuteczniejsza walka z tym trudnym do zdiagnozowania schorzeniem. 

Jeśli Twój kot cierpi z powodu stanów zapalnych jelit, zapewnij mu komfort i spokój do walki z chorobą. Wybierz dla niego wygodne legowisko, zapewnij mu stały dostęp do czystej wody i ulubione smakołyki oraz suplementy z szerokiej oferty sklepu Apetete. Troska o domowego pupila – dbanie o jego dietę i systematyczne wizyty kontrolne u weterynarza to klucz do zdrowia i przepis na szczęśliwe, beztroskie życie u boku opiekuna!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły