Jack Russell Terrier – charakter, umaszczenie – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
Ulubieni bohaterowie amerykańskich filmów familijnych. Małe, zwinne zwierzaki, którym energii mógłby pozazdrościć niejeden sportowiec. Jack Russell terrier, mimo swoich niewielkich rozmiarów, to dusza towarzystwa i wyjątkowo aktywny członek każdej rodziny. Jack Russell – poznaj psa, który skradł serce niejednemu miłośnikowi szczekających czworonogów. Oto historia Jack Russell terriera i opis rasy!
Jack Russell terrier – wulkan psiej energii
Zwykło się uważać, że odwaga naszych domowych czworonogów najczęściej idzie w parze z ich wielkimi gabarytami lub niską, dostojną barwą głosu. Nic bardziej mylnego! Choć niespożyta energia i prawdziwy hart ducha odzywa się także w kundelkach i przedstawicielach małych ras psów, to właśnie Jack Russell uważany jest za króla aktywności i nieposkromionej ekscytacji, a także sprytu i determinacji. Jack Russell terrier to idealny towarzysz dla osób, które chętnie zamienią bezczynne leżenie na kanapie na wesołą zabawę ze swoim pupilem. Świetnie odnajdzie się w wieloosobowej rodzinie i domu, w którym na co dzień panuje gwar i dużo się dzieje.
Popularność Jack Russell terriera rośnie z roku na rok. Jego bezkompromisowość, czujność oraz nieukrywana radość w kontakcie z człowiekiem sprawia, że często jest wybierany na towarzysza osób aktywnych i do mieszkań, w których przebywają dzieci. Pocieszny wygląd, atrakcyjne umaszczenie w postaci kolorowych łatek oraz zabawnie przekrzywiona głowa z oklapniętymi uszami sprawiają, że ciężko mu się oprzeć. Rasa Jack Russell terrier – co warto o niej wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka z hodowli?
Jack Russell terrier – pochodzenie
Jack Russell terrier swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu hodowcy, Johnowi Russellowi, nazywanemu przez przyjaciół Jackiem. Człowiek ten żył w latach 1795-1883 w brytyjskim mieście Oxford. To właśnie tu zamieszkała pierwsza suczka rasy Fox Terrier o imieniu Trump, która miała stać się matką wszystkich psów znanych dziś pod nazwą Jack Russell terrier oraz Parson Russell terrier.
Pastor John Russell był zapalonym myśliwym. Zdecydował się na hodowlę terrierów myśliwskich, które miały specjalizować się w polowaniach na lisy. Postanowił wyodrębnić z popularnego wówczas Fox Terriera linię psów, które będą nieco mniejsze i wytrwalsze niż jego przodkowie. Chciał stworzyć psa, który będzie umiał zarówno wytrwale gonić za zwierzyną, jak i wypłoszy ją skutecznie z nory. Podczas studiów teologicznych w Oxfordzie nabył pierwszą suczkę o imieniu Trump, uważaną za założycielkę rasy. Wiedział, że terriery świetnie radziły sobie w latach 80. XIX w Australii (wówczas brytyjskiej kolonii) i były często z powodzeniem wykorzystywane w różnych aktywnościach związanych z myślistwem.
Przeczytaj również: Foksterier – co musisz wiedzieć o tej rasie?
Po śmierci pastora nowo powstałą rasę nazywano „working terrier”, czyli pies pracujący. W latach 30. XX wieku przemianowano go ostatecznie na Jack Russell terriera, przez co uczczono pamięć o pierwszym twórcy i pomysłodawcy tej unikatowej rasy. Jack Russell terrier powstał z angielskiej rasy Parson Jack Russell, którą w 2000 roku podzielono na dwie osobne – wysokonożnego Parsona i niskonożnego Jacka. Obie te odmiany były kształtowane przez tego samego hodowcę. Nazwa Parson Russell została wprowadzona przez American Kennel Club, a rasa Jack Russell terrier uformowała się przede wszystkim w Australii.
Jack Russell terrier – wygląd
Jack Russell terrier to piesek niewielkich rozmiarów o zwinnej sylwetce średniej wielkości. Posiada wysoko osadzony ogon, lekko łukowate lędźwie i mocną żuchwę oraz szczęki. Zaciekawione spojrzenia przyciągają migdałowe oczy i pociesznie sterczące, zagięte uszka w kształcie trójkątów. Skóra Jack Russell terriera jest elastyczna i gruba, a ciało przeciętnie muskularne. Dorosły pies Jack Russell terrier może mieć od 25 do 30 cm wzrostu i ważyć maksymalnie 6 kilogramów.
Klasyczny Jack Russell terrier ma mocną i krępą budowę ciała, a jego sylwetka przypomina prostokąt. Do tego mocno umięśnione tylne nogi, głęboka klatka piersiowa i wyraźnie zaznaczony mostek, a także prosty grzbiet. Występuje w kilku umaszczeniach. Najpopularniejsze z nich to dominująca biel z głową bądź ogonem zabarwionymi na rudo, brązowo lub czarno. Może mieć kolorową część pyska lub całe uszy, a także wyróżniające go barwne plamy w różnych częściach ogona. Im mniej plam występuje na tułowiu Jack Russell terriera, tym bliżej psu do idealnego wzorca rasy.
Rasa Jack Russell terrier może występować w postaci zupełnie białej. Ich szata włosowa musi być ostra. Ze względu na jej rodzaj wymienia się trzy odmiany – krótkowłosą, która charakteryzuje się krótkim, przylegającym włosem, złamaną, z włosem o średniej długości, który układa się w jednym kierunku, a także szorstkowłosą, z dosyć długim włosem, który może układać się w wielu różnych kierunkach. Odmiana Parson Russell terrier jest nieco wyższa od typowego Jack Russell terriera, ze względu na dłuższe nogi. Ich waga może być przez to wyższa o 1–1,5 kg.
Jack Russell terrier – charakter
Pies Jack Russell terrier jest wyjątkowym przykładem tego, jak zwierzak niewielkich rozmiarów może być nieustraszony nawet wobec o wiele większych od siebie czworonogów. Bywa zawsze gotowy do działania, skoczny – niezależnie od tego, czy właśnie odpoczywał w swoim legowisku, czy cały dzień spędził na wędrówce. Jest przy tym dość głośny – wszędzie go pełno, z lubością obszczekuje wszystkie napotkane przedmioty i nowe miejsca, a określenie „żywe srebro” pasuje do niego w stu procentach.
Jack terrier jest pewny siebie, przekonany o swoich walorach i gotowy dominować, jeśli w odpowiednim wieku nie zapewnimy mu szkolenia i socjalizacji. Ten mały piesek wymaga systematycznego przypominania o panujących w rodzinie zasadach i dbania o to, by nie próbował sobie podporządkować innych domowych czworonogów. Trzeba też pamiętać, że rozpierająca go nieustannie energia musi się gdzieś rozładować – w przeciwnym wypadku ucierpią domowe sprzęty, a sąsiedzi będą często przychodzić z pretensjami.
Jackrussell to typowy pies myśliwski. Uwielbia gonić koty, więc nie zawsze dogada się z naszym kocim rezydentem. Jego pasją jest kopanie głębokich dołów, dlatego jeśli kochasz swój perfekcyjnie wypielęgnowany ogródek, pomyśl o psiaku innej rasy. Podczas spacerów Russell terrier wybiórczo reaguje na polecenia. Spuszczony ze smyczy może udać się w nieznanym kierunku i nie móc potem samodzielnie wrócić. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji zwiększa się zwłaszcza wtedy, gdy Jack Russell terrier poczuje dziką zwierzynę, zapach lisa lub zająca.
Zobacz także: Boston terier – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie!
Werbalizuje swoje potrzeby głośnym szczekaniem, dopomina się w ten sposób o uwagę lub rzucanie ukochanej piłeczki. Zdarzają mu się fazy intensywnego ujadania w przypływie niepohamowanej radości, np. po powrocie człowieka do domu bywa natarczywy, domaga się pieszczot i skacze po domownikach. Russell terrier jest mały, sprytny i ruchliwy, jego ruchy ciała przypominają sprężynę lub odbijającą się od podłoża piłeczkę.
Rasa, która wymaga uwagi
Jack terrier wygląda tak słodko i niewinnie, że łatwo jest ulec jego urokowi i wybrać na czworonoga psa, którego pokłady energii są trudne do wyczerpania. Może być zbyt impulsywny dla osób w podeszłym wieku i tych, które mają ograniczone możliwości poruszania się. Często wybierany jest na kompana małych dzieci, lecz po pewnym czasie nierzadko okazuje się, że staje się natarczywy i wymaga ogłady ze strony dorosłych. Z tego względu, jeżeli chcesz wybrać na towarzysza Jackrussella, koniecznie zainwestuj w profesjonalne szkolenie i przygotuj się, że Twój wymarzony pies będzie potrzebował dużo czasu i uwagi.
Skoczny i zwinny jak pies? Jack Russell terrier zdecydowanie spełnia te kryteria. W domu, w którym mieszkają inne zwierzęta, wymaga socjalizacji od maleńkości, a i tak jego instynkt łowiecki może o sobie przypominać po wielu latach przyjaźni z domowym gryzoniem lub kotem. Temperament, który posiada Jack Russell terrier – charakter i wrodzona skłonność do dominacji – na pewno nie przeszkodzi opiekunom, którzy są konsekwentni w prowadzeniu psa i nie zapominają o wcześniej ustalonych zasadach. Do tego ruch, ruch i jeszcze raz ruch – dzięki temu mamy szansę zyskać kompana na każdą niespodziewaną przygodę! Aktywny tryb życia to coś, co uwielbiają psy rasy Jack Russell terrier.
Jack Russell terrier – pielęgnacja
Opieka nad terrierami nie jest przesadnie trudna – to grupa o stosunkowo dobrym zdrowiu i silnym organizmie. Ich krótka sierść nie jest wymagająca w pielęgnacji, a niewielkie rozmiary psiaków Russell terrier ułatwiają wspólne podróżowanie i spędzanie wolnego czasu z właścicielem.
Żywienie
Właściciele Russell terrierów często zadają sobie pytanie o to, jaka karma zaspokoi wysokie zapotrzebowanie energetyczne tych zwinnych, skocznych czworonogów. Na pewno wysokoenergetyczna, o dużej zawartości protein, w które znajdą się też zdrowe tłuszcze omega-3 i omega-6. Ważne, aby w karmie suchej lub mokrej, która stanowi podstawę żywienia naszego pupila, była dostateczna ilość minerałów i witamin, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Jack Russell ma stosunkowo mały pyszczek, dlatego możesz zdecydować się na karmę przeznaczoną dla szczeniąt i małych psów. Podczas spacerów, i gdy chcesz nauczyć swojego podopiecznego nowych sztuczek, dobrze jest zabrać ze sobą zdrowe i bezpieczne przekąski. Mogą to być specjalne produkty dla psów, które pomagają jednocześnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.
Zdrowie
Mimo że Jack Russell potrafi być nad wyraz aktywny, w przypadku niedostatecznej dawki ruchu może grozić mu nadwaga. Dodatkowe kilogramy to duże obciążenie dla stawów i całego układu kostnego zwierzęcia. Odpowiedzialny opiekun powinien dbać o to, by waga jego psa nie przekroczyła 5 kg. Przy takim postępowaniu krzepkie i szczupłe psiaki mogą dożyć nawet 15 lat.
Psy tej rasy rzadko chorują na choroby genetyczne. Jedną z częstszych przypadłości zdrowotnych jest zwichnięcie rzepki kolanowej, co może prowadzić do artretyzmu. Badania pokazują, że problem ten dotyczy częściej samic niż samców. U terrierów w zaawansowanym wieku może występować luksacja soczewki. U niektórych z nich możliwa jest także głuchota (u psów całkowicie białych), choroba Legga-Calvégo-Perthesa oraz choroba von Willebranda. Na liście spotykanych chorób pojawia się też miastenia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz schorzenia jamy ustnej. Są one związane z nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego.
Pielęgnacja
Okrywa włosowa Russell terriera składa się z włosa okrywowego i podszerstka, jednak nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne szczotkowanie, zwłaszcza w przypadku osobników o krótkiej sierści. Co jakiś czas warto kontrolować stan uszu i oczu, a także regularnie pojawiać się na wizytach u lekarza weterynarii, by odpowiednio wcześnie zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne. Konieczne może być okresowe usuwanie kamienia nazębnego, by nie doszło do rozwoju stanu zapalnego jamy ustnej.
Jeśli zdecydujemy się na wzięcie pod nasz dach małego terriera, wybierzmy koniecznie sprawdzoną hodowlę, w której psy są zadbane. Sprawdź, czy mają wszystkie niezbędne szczepienia, i czy możesz szczegółowo poznać ich historię aż od narodzenia. Nie kierujmy się wyłącznie jego przesympatycznym wyglądem. Terriery wymagają konsekwencji w wychowaniu i odpowiedzialnego opiekuna, który wypełni ich dzień ruchem i mądrze zaplanowaną aktywnością. Dzięki temu odwdzięczą się przywiązaniem, a Ty zyskasz wyjątkowego przyjaciela na długie lata.
Jack Russell terrier – pies z temperamentem
Jack Russell terrier to sympatyczny psiak niewielkich rozmiarów, który sprawdzi się w aktywnej i kochającej długie spacery rodzinie. Rzadko choruje, jest łatwy w pielęgnacji, lecz potrzebuje konsekwentnego właściciela, który jasno określi zasady panujące w mieszkaniu. Jack Russell terrier Pozostawiony zbyt długo w samotności może niszczyć domowe sprzęty, zawodzić i stawać się dokuczliwy.
Właściwie pielęgnowany i karmiony wysokogatunkowymi karmami Russell terrier będzie oddanym członkiem waszego rodzinnego stada. Ze względu na silny instynkt łowiecki, nie powinno się go spuszczać ze smyczy i pozwalać na swobodne bieganie po lesie. Psy rasy Jack Russell terrier są energiczne, dlatego warto zdecydować się na szkolenie Jack Russell Terriera. Chcesz, aby Twój pies cieszył się idealną kondycją i wzorowym zdrowiem? Wybierz dla niego sprawdzone produkty z naszego sklepu i daj mu jakość, na którą z pewnością zasługuje!
Karma dla Jack Russell terrier dostępna jest w sklepie zoologicznym online apetete.pl.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu