Jak często powinno się karmić psa?

dog-calendarIstnieje wiele mitów dotyczących żywienia psów. Jednym z nich jest informacja, że psa powinno się karmić raz dziennie. Wiadomość ta pochodzi z czasów kiedy psy pracowały jako strażnicy naszych domów. Uważano wówczas, że pies głodny jest lepszym stróżem. Obecnie, nasze "Azory" nie pracują, a ich jedynym zadaniem poza uszczęśliwianiem właściciela jest przynoszenie piłki, czy frisbee. Wobec tego czy słuszne, jest założenie, że pies powinien być karmiony raz dziennie?

Właściciel nie powinien zapominać, że równie ważne jak jakość posiłków jest ich częstotliwość serwowania. Nie można w ten sam sposób karmić szczeniaka i psa dorosłego. Psy ras dużych, które mają skłonność do skrętów żołądka, ze względu na dużą klatkę piersiową, która daje możliwość rotacji. Nie powinny mieć podawane naraz dużych posiłków. Bezpieczniejsze w żywieniu dużych psów jest zachowanie zasady: mało a często. Wówczas ryzyko wystąpienia tzw. „piruetu śmierci” znacznie maleje. Podobnie jest z psami otyłymi, które przyzwyczajone do całodniowego podjadania, mogłyby źle znieść nagłe ograniczenie posiłku.03963

Niby psowate potrafią nie jeść długo, i karmienie ich raz czy dwa razy dziennie w zupełności im wystarcza. Psy bowiem, podobnie jak my ludzie potrafią kontrolować swój głód. Posiłek na który dłużej czekają jest lepiej przyswajany i trawiony. Jednak dziś, kiedy psy dzielą z nami niemal każdy aspekt życia. Razem z nami śpią, odpoczywają i oczywiście jedzą trudno jest przestawić się na właściwy tryb. Dlatego tak często, psy walczą z chorobą zwaną otyłością! Pies otyły przejawia nie głód a łakomstwo! Jego porcję, wówczas powinno się podzielić na 2-3 części. To nie znaczy, że dawkę dzienną karmy light mnożymy przez trzy. To nie jest śmieszne, ale to bardzo częsty błąd właścicieli. Zamiast podzielić dawkę dobową na 3, oni ją mnożą. I wynik jest taki, że przykładowo pies będący na diecie o wadze 20 kg, zamiast dostawać 200g karmy. Otrzymuje jej 600g!!

Pomocne w ustalaniu dawki pokarmowej dla psa są tabele żywieniowe podawane na opakowaniu, stronie producenta albo sklepu: np.:  dawkowanie Jednak nie zawsze należy się do nich ściśle stosować. Jak uważa dr Sumińska pies to nie silnik samochodowy! Nie można dokładnie określić ile pies danej rasy powinien dostosować pokarmu! Każdy pies jest inny i również jego żywienie powinno być indywidualną kwestią. Przykłady podane przez producenta, powinny stanowić wskazówkę, jednak nie należy się do nich ściśle stosować!. Najlepszym sposobem dobrania dawki dla naszego pupila jest jego obserwacja. Młody pies sam pokaże nam ile jest w stanie zjeść. Jeśli w misce zostawia karmę, to znaczy że ilość jaka została mu zaserwowana jest za duża. Dlatego przy najbliższym posiłku należy ją proporcjonalnie zmniejszyć! Drugą istotną kwestią jest nie podawanie karm na oko, tylko ważenie produktów! Obecnie w firmie Royal Canin trwa promocja i można po wysłaniu paragonu otrzymać wagę do odmierzania pokarmu dla psa. Trzecim błędem popełnianym przez właścicieli jest stosowanie miarek do karm przeznaczonych dla innych producentów! Każda karma ma inną masę i wielkość, dlatego podane na kubeczku 100g Orijen nie odpowiada 100g karmy Arion, czy Brit!

11759464_956094074450143_1312639856_nKarmienie psa to kwestia indywidualna, nie można ściśle określić ile pies powinien dostawać jedzenia i jak często. Nie istnieje idealna instrukcja żywieniowa, podobnie jak u ludzi. Stąd mamy plagę otyłości, każdy ma inną przemianę materii i inne potrzeby żywieniowe. Tylko odpowiednia obserwacja pozwoli na najlepsze dopasowanie produktu do potrzeb naszego pupila. Najważniejsze jest fakt, że pies w naturalnym środowisku nie odmawia jedzenia. Naprawdę głodny pies zje niemal wszystko! Jeśli Twój czworonóg odmawia jedzenia to znak, że nie jest głodny tylko łakomy. Należy mu zmienić proporcję bo to pierwszy krok do otyłości.

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące żywienia kotów?

Żywienie kotów często opieramy na wiadomościach przekazywanych z ust do ust. Legendy są nieodłączonym elementem naszej kultury, jednak należy patrzeć...

Zamknij