KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Poradnik

Każdy opiekun chciałby, aby jego pies ładnie szedł przy nodze w trakcie spaceru. Aby jednak dowiedzieć się, jak nauczyć psa chodzić przy nodze, warto zrozumieć, dlaczego nie można tego wymagać cały czas. Wówczas trening będzie o wiele łatwiejszy.

Praktycznie każdy opiekun zastanawia się, jak nauczyć psa chodzenia bez smyczy, jak i na smyczy przy nodze, bez ciągnięcia. Wiele psów ma problem z tych zachowaniem, choć nie wynika on z ich złośliwości – to cecha typowo ludzka. Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Czy zawsze da się to zrobić? Jak powinien wyglądać spacer? Sprawdź!

Dlaczego pies nie chce chodzić przy nodze?

Jednym z najczęstszych pytań pojawiających się w skrzynkach mailowych trenerów i behawiorystów jest to, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze. Przyczyna jest prosta – zazwyczaj osoby, którego tego oczekują, podczas spacerów muszą borykać się z czworonogiem, który wyrywa się, zapiera, ciągnie na wszystkie strony i zupełnie nie reaguje na opiekuna, który jest na drugim końcu smyczy. Jest to jednak zachowanie naturalne i najczęściej spowodowane podejściem człowieka.

pies na smyczy

Czego potrzebuje pies na spacerze?

W pośpiechu dnia codziennego wielu opiekunów zapomina, dlaczego wychodzi z psem na spacer. Najważniejsze są oczywiście potrzeby fizjologicznie – i to z punktu widzenia człowieka oraz psa. Opiekun chce zachować w domu czyste i higieniczne warunki, dlatego stara się, aby pies załatwiał się na dworze. Dla czworonoga również załatwienie potrzeb poza domem jest bardziej komfortowe i naturalne, bo związane również ze znaczeniem terytorium. To jednak tylko podstawowa rola spaceru.

Ważniejsze są pozostałe potrzeby psa, które – gdy są regularnie pomijane – wprowadzą w końcu do frustracji u czworonoga. Pies ma naturalną potrzebę węszenia i eksploracji otoczenia. Oba te zachowania wynikają z chęci poznania otoczenia, budowania informacji na jego temat za pomocą bodźców zapachowych. Węszenie sprawia, że pies lepiej zna teren, po którym się porusza, więc może czuć się bezpieczniej. Dodatkowo takie zachowanie jest również dla psa bardzo przyjemne – wręcz samonagradzające. Dzięki temu pies, węsząc oraz nasłuchując, wycisza się i relaksuje.

chodzenie z psem koło nogi

Jak stres wpływa na zachowanie psa?

W trakcie dnia na swojej drodze czworonóg spotyka wiele potencjalnie stresogennych bodźców. Zostanie samemu w domu, psy szczekające za oknem, pukanie do drzwi, silna potrzeba oddania moczu, gdy jeszcze nie czas na spacer, brak aktywnego kontaktu z opiekunem – to sprawia, że pies się stresuje. W efekcie w jego organizmie podwyższa się poziom kortyzolu. Nie bez powodu jest on znany jako hormon stresu – gdy jego poziom jest wysoki i nie ma okazji opaść, pies staje się sfrustrowany. Ma również mniejsze możliwości poznawcze, brakuje mu skupienia u uwagi. Nie czyni również żadnych postępów w nauce.

W takiej sytuacji Twój pupil przestaje Cię słuchać i próbuje instynktownie poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami. Może ujadać, uciekać na spacerach czy właśnie ciągnąć na smyczy. Jeśli chcesz prowadzić go cały czas przy nodze, uniemożliwiasz mu rozładowanie silnych emocji. W efekcie pies, zamiast słuchać i iść przy nodze, jeszcze bardziej ciągnie. Ty zaś odczuwasz frustrację i zastanawiasz się, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze na smyczy, aby miało to trwałe rezultaty.

pies ciągnie podczas spaceru

Jak zachęcić psa do chodzenia przy nodze i kiedy to robić?

Nie znaczy to, że pies nie powinien w ogóle chodzić przy nodze. Takie sytuacje się zdarzają – na przykład, gdy mijasz rowerzystów, rodzinę z dziećmi czy nawet innego psa. W centrum miasta lepiej, aby pies szedł blisko Ciebie. Podobnie w komunikacji miejskiej ważne jest, aby nie oddalał się od Twojej nogi. Nie powinny to być jednak jedyne miejsca, w które zabierasz psa na spacer.

Pies będzie z Tobą chętnie współpracował, jeśli zaspokoisz jego potrzeby. Zamiast kupować krótką, metrową smycz wybierz tę o wiele dłuższą, na przykład przepinaną – na tym etapie lepiej zrezygnuj ze smyczy automatycznych. Moment, kiedy automatyczna smycz blokuje się, wywołuje u psa stres.

Daj psu czas na węszenie w miejscach, w których może to robić. To sprawia, że pies czuje się szczęśliwy i spełniony w swojej psiej naturze. Dopiero gdy czworonóg zaspokoi potrzeby fizjologiczne oraz nieco powęszy, a przez to będzie spokojniejszy, wybierz ustronne miejsce i rozpocznij trening. Wcześniej jednak sprawdź, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze z korzyścią i przyjemnością dla obu stron.

spacer z psem

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Byłoby idealnie, gdyby pies po prostu usłyszał komendę, a potem zrobił to, co masz na myśli. Niestety, tak to nie działa. Dla psa to, co Ty uważasz za komendę, jest po prostu kolejnym słowem. Dopóki nie skojarzysz tego zestawienia dźwięków z konkretnym zachowaniem, nie możesz oczekiwać, że pies zachowa się we właściwy – Twoim zdaniem – sposób.

Kojarzenie zachowania u psa

Cały proces nauki, który przebiega u psa, można podzielić na kilka etapów. Najpierw pies uczy się poprawnego zachowania. Oznacza to, że za właściwe zachowanie zostaje nagrodzony, a to niewłaściwe jest ignorowane, a w niektórych przypadkach korygowane, jednakże zwykle nie jest to potrzebne. Pies doskonale widzi, które zachowanie powoduje kontakt z Tobą i uzyskanie nagrody, a które nie spotyka się z żadną reakcją. Zaczyna więc robić to, co przynosi mu korzyści – i co jest zgodne z zachowaniem, którego oczekujesz.

Proces kojarzenia zachowania może trwać długo, jeśli nie trafisz z metodą, którą stosujesz, do konkretnego psa. Zachowanie można kojarzyć na kilka sposobów. Można na przykład nagradzać każdą sytuację, w której pies zachowa się tak, jak tego oczekujesz – nawet jeśli zrobi to przypadkiem. Taka metoda nazywa się wyłapywaniem pożądanego zachowania.

Inną popularną metodą często wybieraną przez osoby, które zastanawiają się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze, jest metoda naprowadzania. W niej naprowadzasz na pożądane zachowanie na przykład smakołykiem. Ta metoda szczególnie dobrze działa w przypadku szczeniąt, które są w naturalny sposób nastawione na człowieka, a dodatkowo nie mają jeszcze negatywnych nawyków związanych z jego ignorowaniem na spacerach.

jak nagradzać psa za dobre zachowanie

Czym nagradzać psa?

To temat-rzeka. Sposobów na nagradzanie psa jest mniej więcej tyle, ile jest psów. Najczęściej wybierane są smakołyki. W takiej sytuacji musisz mieć przy sobie saszetkę, a w niej przekąski dla psa. Jeśli pies jest bardzo nakręcony na otoczenie, to smakołyki powinny być bardzo aromatyczne. Niech to będzie na przykład suszone mięso albo ugotowane i pokrojone podroby niż sucha karma, która Twój pupil je na co dzień. Im ciekawszy i bardziej kuszący zapach, tym większa motywacja i nagroda.

Inną nagrodą jest zabawka. Czasem pies bawi się z opiekunem, na przykład szarpakiem. W innej sytuacji ma okazję złapać piłkę i nieść ją w pysku. Tutaj ważne jest to, czy pies bardzo nakręca się na zabawkę. Jeśli tak, nie jest to nagroda pożądana na początku treningu – może wywoływać za wiele emocji. Dodatkowo, do wykorzystania tej metody Twój pies powinien oddawać Ci zabawkę na komendę.

Trzecia często stosowana nagroda to tak zwana nagroda środowiskowa. W jej przypadku pies, po wykonaniu poprawnie jakiejś czynności, jest zwalniany z komendy na przykład do węszenia. Oznacza to, że gdy pies zrobi, co do niego należy, dostaje pochwałę słowną, a potem komendę zwalniającą, po której może zanurzyć się w swoich psich sprawach. Warto jednak pamiętać, że ten sposób nagradzania zwierzaka powinien być stosowany przez osoby, które są już obeznane z tematem szkolenia psów oraz mają wprawę w nauce komend zwalniających.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze?

Oto krótka instrukcja, która pozwoli Ci zrozumieć, jak nauczyć psa chodzić na smyczy przy nodze.

Przygotowanie do szkolenia

Zaopatrz się w nagrodę, na początek najlepiej aromatyczne smakołyki dla psa – umieść je w saszetce na biodrze, abyś nie musiał stale trzymać ich w ręku. Wybierz miejsce, które pies dobrze zna – nie będzie dla niego nadmiernie ekscytujące. Postaraj się, aby pies wcześniej załatwił wszystkie potrzeby i powęszył przez jakiś czas. Wybierz porę, w której nie spotkasz zbyt wielu rozproszeń, na przykład innych psów. Znaczenie ma również miejsce – świetnie sprawdzi się odosobniona przestrzeń na osiedlu, łące, czy polu. Jeżeli pies na dworze rozprasza się i nie może się skupić, zacznij szkolenie w domu.

Pamiętaj, aby sesje treningowe, zwłaszcza na początku, były krótkie. Jeśli ćwiczenie masz wykonać kilka czy kilkanaście razy – oznacza to kilka lub kilkanaście różnych treningów rozłożonych na parę dni. Niech trening zawsze kończy się sukcesem psa. Jeżeli pies nie rozumie, o co Ci chodzi, zastanów się, jak mu to inaczej przekazać. Jeśli na kolejnym etapie nie radzi sobie, cofnij się o krok i wykonaj więcej powtórzeń ćwiczenia, które zna. Po każdym dobrze wykonanym zadaniu należy psa nagrodzić.

jak nauczyć psa chodzenia przy nodze

Spacer to jedna z najważniejszych aktywności każdego psa. Umożliwia mu załatwienie potrzeb fizjologicznych, fizycznych, a także umysłowych. Warto, aby naukę grzecznego chodzenia na smyczy, niekoniecznie przy nodze rozpocząć już w pierwszych dniach pobytu szczenięcia w naszym domu, nawet w okresie kwarantanny przed szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec niepożądanym zachowaniom na spacerze, a także zminimalizować ryzyko napotkania zagrożeń podczas wspólnych przygód. Musimy pamiętać o naturalnych potrzebach tych zwierząt, które jakby nie patrzeć są drapieżnikami, a ich potrzeba eksploracji jest dość wysoka niezależnie od rasy i upodobań osobnika. Podczas każdego spaceru musimy zwracać także uwagę, na to, co chce przekazań nam nasz podopieczny, czy czuje się zrelaksowany, zestresowany, czy po prostu zmęczony. Warto pamiętać, iż nie każdy pies lubi kontakt z innymi osobnikami tego samego gatunku – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Instrukcja krok po kroku

  1. Złap smycz jedną dłonią – tą, która jest dalej od psa – aby drugą mieć wolną do nagradzania.
  2. Weź smakołyk i pokaż psu, aby go powąchał – na pewno się zainteresuje i będzie próbował go zjeść.
  3. Przesuń smakołyk tak, aby pies znalazł się równo z Twoją nogą. Podłóż pod to zachowanie komendę (na przykład „noga” – ważne, aby komenda zawsze była taka sama), a następnie daj psu nagrodę i go pochwal. Powtórz ten krok kilka razy, aż pies zacznie płynnie wykonywać ćwiczenie. Ten krok można ćwiczyć przez tydzień lub kilka dni, a następnie przejść do kolejnych kroków.
  4. Gdy pies opanował poprzedni krok, rób to samo, ale tym razem nie stój w miejscu, tylko przejdź z psem przy nodze kilka kroków. Na początku niech dystans będzie krótki, żeby pies się nie zniechęcił. Stopniowo go wydłużaj, zawsze podstawiając pod zachowanie tę samą komendę. Powtarzaj ten krok przynajmniej kilkanaście razy. Analogicznie, jak w poprzednim kroku, powtarzaj tę czynność przez kilka dni.
  5. Gdy widzisz, że pies opanował poprzednie kroki i jest na Tobie skupiony, wydaj komendę i – jeśli to potrzebne – subtelnym gestem pokaż psu, gdzie ma podejść. Może to być na początku konieczne, ale nie zawsze. Nagródź psa. Powtarzaj tę czynność przez kolejne dni.
  6. Powoli wprowadzaj chodzenie na smyczy przy nodze do standardowego spaceru. Pamiętaj jednak, że nawet świetnie wyuczona komenda nie zostanie wykonana przez psa w niektórych okolicznościach, na przykład jeśli widok innych psów go nakręca. Wówczas nie wydawaj komendy, bo pies nauczy się, że może jej również nie wykonywać.

chodzenie przy nodze jak nauczyć tego psa

Jak nauczyć psa chodzić bez smyczy przy nodze?

Jeśli opanowałeś poprzedni etap pracy z psem, to na pewno Twoja spacery są bardziej komfortowe. A jak nauczyć psa chodzić bez smyczy, również przy nodze? Aby pies mógł w ogóle chodzić bez smyczy, musi zawsze przychodzić na zawołanie. To podstawowa rzecz, której powinieneś go uczyć od pierwszego dnia, gdy pojawił się w Twoim domu. Jak nauczyć go tego samego, tylko przy nodze?

  1. Gdy pies umie chodzić przy nodze na smyczy, odepnij po prostu smycz i prowadź go w ten sposób, wydając identyczną komendę jak przedtem.
  2. Naucz psa też przychodzić do nogi, gdy jest dalej od Ciebie – najpierw użyj komendy przywołania, a potem komendy ustawienia się przy nodze. Rób to stopniowo, aby pies się nie zniechęcił.
  3. Zawsze nagradzaj psa. W tym przypadku postaraj się, aby nie kojarzył przywołania i komendy na chodzenie przy nodze z zapięciem na smycz. Po zwolnieniu z komendy daj mu jeszcze chwilę pobiegać.

Pamiętaj, że nauczanie psa chodzenia przy nodze bez smyczy musi odbywać się w bezpiecznych warunkach – na ogrodzonej działce lub posesji. Wychodzenie bez smyczy z psem na otwarty teren to zawsze ryzyko! Ten trening jest przeznaczony dla zaawansowanych i musi odbywać się w kontrolowanym środowisku. W przeciwnym razie można narazić psa na duże niebezpieczeństwo.

jak nauczyć chodzić psa koło nogi bez smyczy

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Ciesz się spacerami z psem!

Spacer to czas przede wszystkim dla psa. Nie warto wymagać od niego, aby przez cały czas wykonywał tylko komendy. Musi mieć swój moment na załatwienie potrzeb, a potem również swobodne węszenie i eksploracje. Niemniej spacer wzbogacony nauką oraz treningiem to dla psa bardzo wartościowe przeżycie.

Chodzenie przy nodze na pewno wygląda efektownie. W niektórych momentach jest faktycznie wymagane, ale nie tak powinien wyglądać cały spacery. Jeśli nie wiesz, jak nauczyć psa chodzenia bez smyczy czy na niej, ale przy nodze, najpierw zastanów się nad jakością spacerów. Potem zajmij się pozytywnym szkoleniem w momentach, gdy pies jest skupiony na Tobie, rozluźniony i ma dobry humor. Pamiętaj, aby każdy trening kończyć sukcesem psa, by był on zmotywowany do dalszych ćwiczeń.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby naukę chodzenia przy nodze zacząć już od pierwszych dni, gdy pies jest w Twoim domu. Oczywiście, w przypadku każdego psa trzeba dostosować zaawansowanie i długość treningu do jego możliwości. Szczenięta powinny mieć krótsze sesje oparte na zabawie. Pies po przejściach wymaga łagodnego podejścia bez gwałtownych ruchów.

A jakie są Twoje doświadczenia w nauce chodzenia przy nodze? Jakie metody najlepiej sprawdziły się w przypadku Twojego psa? Podziel się nimi w komentarzu!

Artykuł powstał przy współpracy z psim behawiorystą –  Martyną Ciupińską. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły