KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa dawać łapę? Sprawdź szkolenie!

Nauka psich sztuczek może być świetną zabawą dla psa i jego opiekuna. Warto jednak zacząć od prostych zadań, takich jak podawanie łapy. Jak nauczyć psa dawać łapę? Jest na to kilka sposobów – poniżej znajdziesz ten najprostszy, który sprawdzi się w przypadku większości psów!

Podawanie łapy przez psa – co musisz wiedzieć?

Nauka sztuczek jest czymś, co często jest ignorowane przez opiekunów. Pojawia się argument, że pies ma być posłuszny, a nie wyglądać słodko podczas wykonywania poleceń. Tymczasem obie te rzeczy można w wygodny dla czworonoga sposób połączyć. Nie istnieje żaden powód, dla którego Twój pies miałby nie uczyć się sztuczek oraz komend. Jakikolwiek proces nauki wpływa na niego pozytywnie – poprawia Waszą więź oraz uczy wykonywania poleceń.

Komenda „daj łapę” jest charakterystyczna z uwagi na swoją przydatność. Możesz używać jej jako ciekawego dodatku do wychowania psa, ale sprawdzi się też przy treningu medycznym albo innych, zaawansowanych czynnościach. Odwrażliwi psie łapy, których będziesz mógł potem dotykać podczas pielęgnacji czy czyszczenia. Możesz też sprawdzić, co jest nie tak w przypadku reakcji bólowych lub podrażnień. Psy zwykle chętnie ją wykonują, dlatego jest świetnym początkiem dla wspólnych treningów, jest również dość intuicyjna. Jeśli szukasz prostej sztuczki do nauczenia w domu, bez wywierania na psie presji, to będzie dobry wybór.

podawanie łapy przez psa

Podawanie łapy przez psa – sztuczka, której warto go nauczyć!

Dla wielu osób nauka sztuczek nie ma większego sensu – ważne jest to, aby pies dobrze współpracował i był posłuszny. Oczywiście to prawda, bo każdy opiekun chce, aby pies na spacerze był posłuszny. Warto jednak mieć na uwadze, że nauka sztuczek również pozytywnie wpływa na relację między psem a człowiekiem. Musi jednak zawsze przebiegać w przyjaznej atmosferze.

Co więcej, niektóre sztuczki są szczególnie korzystne dla psów i przydatne dla ich opiekunów. Mowa tutaj również o komendzie „daj łapę”. Jest ona świetnym zadaniem wyjściowym. Gdy pies umie wykonać tę komendę, możesz potem wykorzystać ją na przykład podczas pielęgnacji, wycierania łap po spacerze, oglądania ich pod kątem ewentualnych pasożytów, np. kleszczy. Może się zdarzyć, że w łapę użądli psa osa luba pszczoła lub wbije się w nią ciało obce. Komenda sprawdzi się również w przypadku treningu medycznego, kiedy chcesz, aby Twój pies bez większego stresu przechodził zabiegi w gabinecie weterynaryjnym.

Dotykanie łap psa – co musisz wiedzieć?

Dla wielu psów dotykanie łap jest czymś niekomfortowym. Często wynika to z braku odpowiedniego przyzwyczajenia do tej czynności. Warto, abyś zadbał o to od pierwszego momentu, gdy Twój pies pojawi się w domu. Jeżeli standardowe metody nie działają, a pies po prostu nie toleruje dotyku w obrębie łap, możesz go do siebie przekonać, wykorzystując odpowiednie smakołyki. W takim przypadku prosta nauka sztuczki może zdziałać cuda.

dotykanie łap psa

Oczywiście, to nie wszystko – chodzi też o dobrą zabawę i świetne samopoczucie psa. Warto nauczyć psa kilku komend, które można potem wykorzystać w trakcie treningów i codziennego życia. Jeżeli z jakiegoś powodu inna sesja treningowa na zupełnie odmiennym obszarze nie kończy się powodzeniem, możesz wydać psu kilka komend, które zna i na pewno wykona. Poprawisz mu tym nastrój i zadbasz o wzmocnienie pewności siebie. To na pewno będzie mu potrzebne – brak zdolności zaspokojenia oczekiwań opiekuna jest dla czworonoga często frustrujący. W długofalowym procesie może prowadzić też do wystąpienia zachowań niepożądanych oraz zaburzeń behawioralnych.

Jak nauczyć psa komendy: daj łapę?

Przede wszystkim – powoli i bez nerwów. Wielu opiekunów chce wiedzieć, jak nauczyć psa podawania łapy tu i teraz, z szybkimi efektami. Tymczasem prawidłowy trening z psem wymaga cierpliwości i zrozumienia dla procesu psiej nauki, który w przypadku różnych czworonogów wygląda rozmaicie. Niektóre psy uczą się szybciej, a inne – wolniej. Również jedna metoda nie zawsze będzie skuteczna w przypadku każdego psa i niejednokrotnie wymaga modyfikacji pod jego potrzeby.

Niezbędne akcesoria

Jak nauczyć psa „daj łapę” bez smakołyków? Oczywiście da się, ale często nie ma to sensu. Nagrody związane z pożywieniem są łatwe do podania, a dodatkowo działają na psa motywująco. To najprostszy sposób, aby wzmocnić pożądane zachowanie. Jednak czasem, szczególnie po kilku udanych próbach, warto wzmocnić pożądane zachowanie samym dotykiem lub pochwałą, aby smakołyki nie stały się zbyt „nudne” i przewidywalne dla naszego podopiecznego.

Co przyda Ci się do treningu? Przede wszystkim zainwestuj w wygodną saszetkę na przysmaki. Może mieć ona różny kształt i rozmiar – dostosuj to do własnych potrzeb, ale również rozmiaru psa. Dobrze, żeby saszetka była pokryta w środku łatwo myjącym się materiałem – dzięki temu będzie można w niej nosić każdą nagrodę. Oczywiste jest, że dla małego psa będziesz potrzebował niewielkiej saszetki, bo przysmaki dla niego również są nieduże. Jeśli zamierzasz używać saszetki na spacerze, wybierz produkt o odpowiednich cechach, na przykład taki jak Trixie Torebka na przysmaki 2w1.

saszetka dla psa

Kliker

Dodatkowo przy tym ćwiczeniu warto zainwestować w kliker, który ułatwi Ci zaznaczanie pożądanego zachowania. Sprawdź jednak wcześniej, czy masz odpowiednio szybką reakcję. Oceń też, czy pies nie boi się wydawanego przez klikera dźwięku, co może się zdarzać w przypadku psów lękliwych. W takim przypadku możesz wybrać kliker w wersji cichej, wytłumionej. Możesz też w ogóle zrezygnować z tego narzędzia, jeśli wiesz, że podczas poprzednich sesji się nie sprawdził – używanie klikera to dobre rozwiązanie dla właścicieli, którzy mają doświadczenie w opiece nad zwierzakiem.

Potrzebne Ci będą również smakołyki. Jak je wybrać? Oto kilka podpowiedzi!

Jak wybrać smakołyki dla psa?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa podawania łapy z udziałem smakołyków, musisz je najpierw odpowiednio dostosować do psich potrzeb. Weź pod uwagę np. alergie i zawsze sprawdzaj składy przysmaków. Nie inwestuj w najtańsze produkty, wybieraj raczej te o dobrym składzie – im więcej będą zawierać mięsa, tym lepiej. Jeśli Twój pies ma problemy gastryczne i akceptuje niewielką pulę produktów, np. bez dodatków, tylko z czystego mięsa – zainwestuj w paski mięsne, które pokroisz albo potniesz na mniejsze kawałki. Takim produktem są na przykład Woolf Przysmak Soft Strips of Duck 100g.

przysmaki dla psa

Przysmak powinien być na tyle mały, aby pies się nim nie najadł, a przy tym na tyle duży, aby w ogóle go poczuł. Oba te kryteria spełniają miękkie przysmaki, takie jak Yummeez kosteczki z łososiem 175g. Nadadzą się nawet dla większych psów, zaś dla mniejszych łatwo podzielisz je na przykład na pół. Pamiętaj jednak, aby zawsze odjąć porcję smakołyków od codziennej dawki jedzenia, co zapobiegnie nadmiernemu tyciu psa. Jeśli Twój zwierzak ma skłonność do tycia, jako nagrody możesz użyć części porcji z jego dziennej dawki suchego pokarmu. U miniaturowych i małych ras granulki są często mikroskopijne, dzięki czemu można uniknąć zadławień lub przejedzenia zwierzaka.

przysmaki dla psa

Jak nauczyć psa „daj łapę”, gdy gryzienie smakołyków sprawia, że zwierzę się dekoncentruje? W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzi się przysmak w formie do zlizywania. Trixie Pasztet drobiowy 110g pozwala na nagradzanie psów, które nie przepadają za gryzieniem przysmaków, nie mogą tego robić ze względów zdrowotnych albo po prostu dekoncentrują się przy tej czynności. Jest też idealną nagrodą dla czworonogów, które wymagają w trakcie treningu dodatkowego wyciszenia.

przysmaki dla psa

Jak przygotować trening?

Pamiętaj o tym, że trening powinien być dla psa przyjemnością. W związku z tym unikaj sytuacji, w których pies jest zmuszony do czegokolwiek. Jeśli widzisz u niego oznaki stresu, takie jak: ziajanie, węszenie w okolicy, dekoncentracja, unikanie kontaktu wzrokowego – zrezygnuj z treningu i oceń, co powoduje takie zachowanie u Twojego pupila. Może to dyskomfort fizyczny lub objaw choroby, ale prawdopodobna jest też po prostu zła pora treningu. Zadbaj o to, aby pies był wypoczęty, miał zaspokojone podstawowe potrzeby fizjologiczne oraz mógł w każdej chwili wycofać się z treningu, jeśli poczuje dyskomfort.

Nie trenuj zbyt długo za jednym razem. Rób krótkie sesje, ale powtarzaj je częściej. Dzięki temu nie zniechęcisz psa do wspólnej aktywności. Zadbaj o to, aby każda sesja treningowa kończyła się powodzeniem, co sprawi, że pies będzie zmotywowany do dalszych ćwiczeń. Jeśli widzisz, że jakieś zadanie nie wychodzi psu zbyt dobrze – cofnij się o krok. Prawdopodobnie jest to efekt zbyt małej liczby powtórzeń i za szybkiego dążenia do przodu w treningu.

podawanie łapy przez psa krok po kroku

Nauka każdej, nawet tak błahej komendy, jaką jest „podaj łapę” stanowi wyśmienity trening dla psiego umysłu oraz daje nam same korzyści. Dzięki pracy z psem w taki, a nie inny sposób możemy polepszyć naszą więź z podopiecznym, uświadomić mu, że posłuszeństwo popłaca, a także przyzwyczaić go do czynności medyczno-pielęgnacyjnych. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zwierząt lękliwych, nadpobudliwych nie powinniśmy wymagać zbyt wiele, a trening, jego częstotliwość oraz sposób prowadzenia dobrać indywidualnie, najlepiej pod okiem doświadczonej osoby. Musimy mieć świadomość, że w przypadku psa nietolerującego dotyku w okolicy łap nauka tejże komendy może być niemożliwa, ale zawsze pokusić się możemy o bezkontaktowe podanie łapy, czyli tzw. „papa” – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Jak wybrać komendę?

Choć to może zaskakujące, Twój pies może podawać łapę na praktycznie każdą komendę. To efekt tego, że nie rozumie on słów wypowiadanych przez człowieka. Pojmuje ich znaczenie dopiero na zasadzie skojarzenia z konkretnym przedmiotem lub czynnością. Jeśli nie chcesz z jakiegoś powodu, aby ktoś zepsuł Ci proces nauki, możesz wybrać komendę zupełnie niezwiązaną z czynnością. W ten sposób nikt nie będzie np. na siłę brał psiej łapy, żeby pokazać, że pies to umie – co w efekcie nie zepsuje kilku tygodni Twojej pracy. Dobrze, by słowo było krótkie i nie myliło się z innym – najlepiej, by składało się z dwóch takich samych sylab.

Jak nauczyć psa dawać łapę?

Jeśli masz gotowe wszystkie niezbędne akcesoria, sprawdź, jak nauczyć psa komendy „daj łapę”. Pamiętaj, aby zawsze do następnego etapu ćwiczenia przechodzić dopiero wówczas, gdy masz pewność, że Twój pies rozumie, o co chodzi w poprzedniej części. Każdy pies uczy się w innym tempie. Nie porównuj czworonogów i nie wywieraj na swoim psie presji, bo przestanie z Tobą współpracować.

Przedstawiona metoda to jedna z możliwości. Jeśli widzisz, że pies nie wie, o co chodzi – zmodyfikuj ją w taki sposób, aby proces nauki był dla niego łatwiejszy. Pamiętaj, to metodę musisz dostosować do psa, a nie psa do metody.

Jak nauczyć psa podawania łapy krok po kroku

Krok 1

W saszetce przygotuj ulubione smakołyki Twojego czworonoga. Wybierz do ćwiczeń spokojne miejsce, w którym psa nie będzie nic rozpraszać, np. w domu lub poza nim, w miejscu, które zwierzak dobrze zna. Zadbaj o to, aby warunki były komfortowe – podłoga nie może być śliska, bo będzie to sprawiało, że pies czuje się niepewnie. Następnie weź jeden smakołyk do ręki, zamknij dłoń w pięść, kucnij i wystaw przed siebie zamkniętą dłoń na wysokości psiej łapy. Ważne, by zwierzak zauważył fakt posiadania smakołyku w ręce. W drugiej ręce możesz trzymać kliker gotowy do użytku. Nie jest on jednak niezbędny do nauki – wystarczy sama komenda głosowa, pochwała lub smaczek.

Krok 2

Gdy pies, chcąc dostać się do smakołyka, dotknie swoją łapą Twojej dłoni – wydaj dźwięk klikerem – jeśli go używasz – lub nagródź psa głosowo oraz smakołykiem. Powtarzaj ten etap do momentu, gdy pies nie zacznie kłaść łapy na Twojej dłoni za każdym razem, gdy ją wyciągniesz w jego stronę. Później, na kolejnym etapie ćwiczenia, kiedy pies wyciąga łapę już na komendę, usuwamy z dłoni smakołyk, przekładając go w drugą. Wtedy, gdy poda łapę do pustej dłoni, nagradzamy go.

Krok 3

Teraz podłóż pod zachowanie komendę. Skojarz psu „daj łapę” z proponowanym przez niego zachowaniem. Wydaj komendę, wystawiając jednocześnie dłoń, a następnie nagradzaj jak dotąd. Powtarzaj do momentu, gdy pies nie zacznie wykonywać komendy za każdym razem. Po tym etapie możesz zrezygnować z klikera.

jak nauczyć psa podawać łapę trening

 

Krok 4

Wystawiaj w stronę psa otwartą dłoń bez smakołyku we wnętrzu. Wydaj komendę, a gdy pies poda Ci łapę – pochwal go słownie i za pomocą smakołyka z saszetki treningowej. Jeśli pies wykonuje to zadanie za każdym razem, przejdź do kolejnego etapu. Jeśli nie do końca wie, co ma robić – możesz jeszcze przy tym kroku użyć klikera, aby wzmocnić pożądane zachowanie. W takiej sytuacji, przed przejściem do kolejnego kroku, zrób kilka powtórzeń bez klikera i, jeśli będą zakończone sukcesem, idź dalej. Można również cofnąć się do etapu ze smakołykiem w zaciśniętej pięści.

Krok 5

Zgeneralizuj zachowanie psa. Zacznij nagradzać go smakołykiem co jakiś czas, najpierw z większą częstotliwością, a potem mniejszą – tak, aby nie spodziewał się, kiedy dostanie nagrodę. Zawsze chwal słownie! Zacznij wydawać komendę w innych miejscach niż to, w którym pies dobrze się skupia. Pamiętaj, aby stopniować trudność – nie rzucaj psa na głęboką wodę. Zadbaj też o to, aby w nowym otoczeniu wykonać najpierw kilka ćwiczeń, które na pewno będą nagrodzone smakołykiem, a dopiero wówczas wprowadzaj nagrodę losową.

Ciesz się wspólną zabawą z psem!

Wiesz już, jak nauczyć psa komendy „daj łapę”. Jeżeli będziesz przeprowadzał trening rozważnie i podzielisz go na mniejsze etapy, trwające dłuższy czas, np. codziennie po 2-3 sesje przez 5-6 dni, na pewno uda Ci się zrealizować swój cel. W efekcie Twój pies będzie podawał łapę po wydaniu przez Ciebie komendy. Możesz potem nieco rozbudować ćwiczenie, na przykład nauczyć psa podawania łapy lewej albo prawej na oddzielne polecenia. To też dobry punkt wyjściowy do dalszych ćwiczeń.

Pamiętaj też, że każda sztuczka jest po prostu… sztuczką. Możesz zachwycić nią swoich znajomych, ale też wykorzystać ją jako okazję do przekonania do nich psa.

Każdy trening z psem jest okazją do nawiązania bliższej relacji i zwiększenia komfortu przebywania ze sobą. Pies uczy się współpracy z opiekunem, a przy tym ma z nią pozytywne skojarzenia, co zawsze jest korzystne dla więzi. Warto zadbać o odpowiednią atmosferę ćwiczeń oraz dopasowane do temperamentu i oczekiwań psa nagrody. W efekcie możesz uzyskać nie tylko świetnie wykonywaną komendę, ale również bardzo bliską relację ze swoim czworonogiem.

Nauczyłeś już psa komendy „daj łapę”? Podziel się w komentarzach swoimi doświadczeniami i poradami dla tych, którzy dopiero zaczynają!

Artykuł powstał przy współpracy z psim behawiorystą –  Martyną Ciupińską. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły