KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa leżeć? Sprawdź nasze szkolenie!

Każdy pies powinien znać podstawowe komendy – znacznie ułatwia to codzienne funkcjonowanie. Jak nauczyć psa leżeć, gdy zależy Ci na tym, aby dobrze opanował ten sygnał? Sprawdź i spędź z psem miłe chwile na wspólnym treningu!

Czy warto nauczyć psa komendy: „leżeć”?

Wielu opiekunów zastanawia się, jak nauczyć psa małej rasy leżeć i czy da się to zrobić równie łatwo jak z większymi rasami. Tak naprawdę z każdym psem można przeprowadzić trening – wystarczy dopasować do jego potrzeb motywację oraz sposób nauki. To od umiejętności człowieka w dużej mierze zależy, czy uda się nauczyć psa rozmaitych komend.

Wśród wielu komend, które przydają się na co dzień, ta na leżenie jest jedną z istotniejszych. Pozwala psu wyciszyć się oraz skupić uwagę na przewodniku. Świetnie sprawdzi się na wyjazdach, ale również podczas codziennych spacerów. Poznaj ją bliżej!

Komenda: waruj! Dlaczego warto nauczyć ją psa?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies powinien znać rozmaite komendy. Trzeba pamiętać jednak, że niektóre z nich są bardziej przydatne niż inne. Jak nauczyć psa komendy: waruj – to jedna kwestia. Ważniejsza jednak brzmi – dlaczego warto to zrobić?

Większość psów w swoim życiu podchodzi dość emocjonalnie do zdarzeń, które spotykają je na co dzień. To sprawia, że mogą zachowywać się niepokojąco z punktu widzenia opiekuna. Pies, który jest nadmiernie podekscytowany, zaczyna szczekać, biegać, szarpać się na smyczy. Może nawet podgryzać albo próbować atakować, zwłaszcza inne psy albo nieznanych mu ludzi. Warto dążyć do tego, aby takie zachowania były raczej eliminowane.

Bardzo często takie zachowanie psa wynika z faktu, że nie do końca zna on lepsze strategie radzenia sobie ze stresem i niepokojącymi sytuacjami. To wina opiekuna, który może od czworonoga wymagać różnych rzeczy, ale jednocześnie nie dawać mu szansy na poradzenie sobie z nadmiarem emocji. Zawsze, gdy zabraniasz psu jakiegoś zachowania, musisz pokazać mu alternatywne, akceptowane przez Ciebie i dające mu szansę na zlikwidowanie źródła poczucia dyskomfortu.

komenda leżeć trening z psem

Dlaczego komenda: waruj, jest ważna?

Większość psów w emocjach próbuje się przemieszczać. To dodatkowo je nakręca. Na pewno widziałeś kiedyś psa, który na widok innego bodźca stresowego, zabawki lub pożywienia zaczyna biegać w miejscu, próbuje wyrwać się ze smyczy. Niektóre psy, gdy dopada je niepokój, próbują instynktownie uciekać albo wręcz przeciwnie – krążą wokół swojego opiekuna czy źródła negatywnych emocji. Te zachowania są dla nich naturalne, ale nie dają szansy na wyciszenie, a jedynie wzmacniają złe skojarzenia.

Komenda: leżeć niejako sprawia, że pies wykonuje zadanie, które zna i często kojarzy ze spokojem. Pokazuje mu, że opiekun czuwa nad całą sytuacją, a on sam nie musi przejmować kontroli i radzić sobie z niepokojącymi bodźcami. W rezultacie pies stopniowo się wycisza. Takie zachowanie wynika z kilku czynników. Jednym z nich jest pamięć mięśniowa – pies wykonuje komendę automatycznie, a konkretna pozycja sprawia, że równie odruchowo się wycisza i uspokaja.

Komenda: siad a komenda: leżeć

Komenda: waruj, dodatkowo sprawia, że pies w pozycji leżącej ma mniej szans na podążenie za instynktem. Sprawdza się to w różnych okolicznościach. Przykładowo, pies myśliwski, który waruje na komendę, będzie mniej skłonny pobiec za zwierzyną czy podążyć za tropem, który właśnie wyczuł. Z kolei pies o dużej reaktywności, dostając taką komendę, będzie miał szansę wyciszyć się, zanim jeszcze emocje sięgną zenitu. Przed niepożądanym zachowaniem zawsze warto wywoływać komendę „waruj”.

Z tego samego powodu warto wiedzieć, jak nauczyć psa komendy: leżeć. Wymagania od niego, aby w niekomfortowej sytuacji, w której wcześniej był bardzo zaniepokojony, nagle grzecznie się położył, jest nieadekwatne i będzie rodzić frustrację – Twoją i czworonoga. Z tego powodu trening powinien być rozłożony na konkretne etapy, które mają przebiegać w odpowiedniej kolejności. Poświęć psu czas i wykorzystuj metodę małych kroków, aby skojarzył trening i samą komendę z czymś pozytywnym.

komenda waruj trening z psem

Jak nauczyć psa komendy: leżeć?

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa komendy: leżeć, najpierw odpowiednio przygotuj się do treningu. Na początek zdobądź odpowiednie zestawy nagród dla psa – sposób nagradzania zależy w tym przypadku przede wszystkim od czworonoga. Potem stwórz właściwe warunki do treningu, biorąc pod uwagę chęci psa do współpracy oraz dotychczasową naukę, którą przechodził. Oto jak nauczyć psa: waruj i przygotować się do takiego treningu.

Wybierz przysmaki

Najprostszym sposobem na to, jak nauczyć psa leżeć, jest wzmacnianie pozytywnych zachowań. Pies, który po wykonaniu danego ruchu wie, że zrobił dobrze, a jego opiekun jest zadowolony, będzie chętniej powtarzał dany wzorzec. Jeśli dodatkowo spotka go nagroda, na pewno będzie chciał uzyskać ją ponownie. Z tego powodu na początku nagradza się za każdym razem, a potem różnicuje sposób i częstotliwość nagradzania, aby pies przyzwyczaił się do losowości i wykonywał komendę równie chętnie za każdym razem.

Już dla szczeniąt, ale również małych psów sprawdzi się Woolf Przysmak Soft Strips of Duck 100g. Produkt ten łatwo możesz dzielić na mniejsze kawałki, dostosowane do rozmiarów psa. Dodatkowo zawiera on praktycznie samo mięso z kaczki, które jest zdrowe oraz mniej uczulające od innych rodzajów drobiu. Po zakończonym treningu możesz psa, zwłaszcza większego, nagrodzić sporym smakołykiem. Dobrze sprawdzą się Vector-Food Żwacze wołowe 100g, które dobrze wpływają na układ pokarmowy, a dodatkowo ich długie żucie uspokaja i wycisza zwierzę.

Pamiętaj, aby porcję smakołyków odjąć od codziennej porcji jedzenia danego psa. Podczas samego treningu przyda Ci się też wygodne miejsce do przechowywania smakołyków – takie, aby były one pod ręką, ale nie zajmowały dłoni cały czas. Trixie Torebka na przysmaki 7x9cm sprawdzi się w tej roli wręcz doskonale. Przysmaki możesz różnicować na dalszym etapie treningu – dawać te standardowe, gdy pies wykonuje zadanie, które już zna, a lepsze, gdy zrobi coś nowego.

przysmaki w treningu psa

Jak zaplanować trening z psem?

Zanim przejdziesz do tego, jak nauczyć psa: waruj, musisz nauczyć się planować trening. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim, lepiej zrobić więcej krótszych sesji po kilka powtórzeń niż dwie czy trzy długie i nużące dla czworonoga. Nauka ma być świetną zabawą, bez znamion przymusu  czy nudy. Zawsze kończ trening, zanim zobaczysz, że Twój pies nie jest już skupiony.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć małego psa leżeć, wyobraź sobie małe dziecko. Młode psy, podobnie jak dzieci, nie mogą skupiać się zbyt długo i nie lubią nudy. Są jednak z natury ciekawskie, co sprawia, że chętnie współpracują i uczą się nowych rzeczy. Dobrze wykorzystana motywacja i odpowiednie nagradzanie sprawią, że pies będzie o wiele chętniej podchodził do treningu. Pamiętaj, aby ostatnia rzecz podczas treningu zawsze była wykonana przez psa z powodzeniem. To nauczy go, że trening kończy się pozytywnym akcentem.

Podczas treningu nie używaj przymusu fizycznego, nie krzycz na psa ani nie karz go, gdy nie potrafi wykonać ćwiczenia. Może to wynikać przede wszystkim ze źle zaplanowanego treningu. Upewnij się, że pies nie potrzebuje większej liczby powtórzeń poprzednich etapów albo innego podejścia szkoleniowego. Nie każda metoda sprawdzi się u każdego psa – warto pamiętać, że każdą metodę należy dobrać, biorąc pod uwagę charakter i potrzeby zwierzaka. Zadbaj też o to, aby Twój pupil był wypoczęty, rozluźniony i czuł się bezpiecznie w danym środowisku oraz aby nie miał zbyt wielu rozproszeń. Lepiej współpracuje się z głodnymi psami – warto rozpocząć trening przed popołudniowym/wieczornym posiłkiem.

Bądź ostrożny!

Jak nauczyć psa komendy: waruj, gdy Twój pupil zwykle reaguje na wszystko emocjonalnie? Zacznij od małej liczby powtórzeń bez długich przygotowań. Zadbaj o to, aby pies miał zaspokojone podstawowe potrzeby fizjologiczne. Postaraj się unikać niepotrzebnej gestykulacji czy przesadnie podekscytowanego tonu, aby dodatkowo nie nakręcać czworonoga. Możesz pierwsze próby przeprowadzić po długim spacerze, gdy pies jest nieco zmęczony. Rozłóż ćwiczenie na wiele małych etapów – dzięki temu psu będzie łatwiej je wykonywać i nie będzie to budzić w nim frustracji.

jak nauczyć psa komendy leżeć

Nauka każdej komendy lub sztuczki daje zdecydowanie więcej zalet u czworonoga niż wad. Dzięki takiej aktywności pogłębiamy naszą więź z podopiecznym, pozwalamy mu na większe zaufanie, a także spędzamy aktywnie czas, przez co zwierzę wykorzystuje siły w inny sposób niż poprzez fizyczne rozładowanie emocji. Komenda waruj/połóż się może być bardzo dobrym wprowadzeniem do przyszłych sztuczek, takich jak pozostawanie w bezruchu, „pif paf”, czyli zdechł pies lub na przykład do zwiększania dystansu, co jest początkiem do treningu posłuszeństwa. Moim zdaniem „połóż się” jest nie tylko efektowne, ale także przydatne w przypadkach wymienionych w artykule (np. w trakcie podróży komunikacją publiczną), a więc większość naszych podopiecznych powinna ją umieć – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Nauka komendy: waruj!

Oto prosta instrukcja, jak nauczyć psa: waruj. Pamiętaj, aby każdy etap powtarzać tyle razy, ile potrzebuje tego pies. Na początku możesz pomóc sobie klikerem, o ile wiesz, jak go używać.

Instrukcja

  1. Schowaj w dłoń smakołyk i skieruj ją gestem w dół z poziomu nosa czworonoga. Kieruj dłoń coraz dalej od nosa, aby zachęcić psa do ugięcia przednich łap. Jeśli wyciąga głowę, bo czuje przysmak, nieco się do niego przybliż – wtedy chętniej ugnie łapy. Gdy to zrobi, nagródź go słownie i daj mu smakołyk z dłoni. Potem zwolnij go z komendy, np. zwrotem „OK”.
  2. Wykonaj tej sam gest i poczekaj, aż pies położy również tylną część ciała. Powtórz proces nagradzania i zwalniania go z komendy. Możesz wydłużyć odstęp od nosa, wtedy pies powinien rozpłaszczyć się na ziemi.
  3. Wykonaj taki sam gest, tym razem nie mając w dłoni smakołyka. Nagródź psa słownie i smakołykiem wyjętym z saszetki.
  4. Stopniowo redukuj zasięg gestu – wykonuj go tylko symbolicznie, aby pies go rozpoznał, ale nie naprowadzaj go już dłonią aż do podłogi. Za każdym razem nagradzaj psa za wykonanie ćwiczenia i zwalniaj z komendy.
  5. Gdy pies dobrze reaguje na komendę niewerbalną, dodaj do niej komendę „leżeć” albo „waruj”. Wybierz jedno słowo i stosuj je zawsze, aby pies wiedział, czego od niego oczekujesz. Na tym etapie nagradzaj psa za każdym razem, aż utrwali zachowanie, i zwalniaj go z komendy po jej wykonaniu i nagrodzie.
  6. Ćwicz, losowo wykonując gest albo wydając komendę słowną. Gdy pies dobrze radzi sobie z obiema, nagradzaj go zróżnicowanie – raz samym głosem, raz dodatkowo smakołykiem. W razie potrzeby możesz wprowadzić nagrodę socjalną czy zabawkę.
  7. Ćwicz komendę w innych miejscach. Wybieraj je, stopniując trudność; zacznij od miejsc, które pies zna i czuje się w nich bezpiecznie, a jednocześnie nie jest nadmiernie podekscytowany. Takie sesje na początku nagradzaj smakołykiem. Innym sposobem jest również nauka komendy „siad”, a następnie przejście do komendy „leżeć”. Z poziomu komendy „siad” kierujemy smakołyk w stronę podłogi. Wtedy zad psa jest usadowiony na ziemi – to połowa sukcesu!

nauka psa leżeć trening krok po kroku

Ciesz się efektami treningu z psem!

Wiesz już, jak nauczyć psa: waruj. Nie spiesz się z postępami treningu – jeśli przeprowadzisz psa zbyt szybko przez cały proces, możesz niedostatecznie utrwalić komendę albo po prostu zniechęcić czworonoga do pracy. Postaraj się też nie uczyć kilku rzeczy naraz, zwłaszcza w przypadku psów, które łatwo wpadają w wysokie emocje i trudno jest im się wyciszyć.

Trening z psem zawsze sprawia, że Twoja więź z czworonogiem jest silniejsza. Pozwala na poznanie się wzajemnie i zbudowanie zaufania, zwłaszcza gdy jest przeprowadzony w pozytywnej atmosferze. Z czasem prosta komenda sprawi, że Twój pies będzie bardziej skupiony na Tobie również w sytuacjach dotychczas trudnych dla Waszej dwójki. Warto kontynuować trening, bo wysiłek związany z nauką nowych rzeczy również jest korzystny dla samego psa.

Do czego przydaje się komenda: leżeć?

Dobrze wprowadzona komenda na leżenie przydaje się w wielu sytuacjach. Możesz wykorzystać ją, gdy spotkasz kogoś znajomego i nie chcesz, aby pies niecierpliwił się i chodził wokół Was, gdy rozmawiacie. Sprawdzi się również w trakcie podróży komunikacją publiczną – pies leżący na przykład pod siedzeniem jest również chroniony przed przypadkowym zadeptaniem, co będzie dla niego bolesne i nieprzyjemne. W końcu komenda ta sprawdza się też podczas spacerów, gdy chcesz wyciszyć psa, zapobiec jego szczekaniu na dowolny przedmiot czy innego czworonoga.

Podczas bardziej zaawansowanych treningów umiejętność kładzenia się na komendę jest podstawą. Sprawdza się zarówno w ćwiczeniach podstawowego posłuszeństwa, jak i podczas treningów agility albo dogfrisbee. Bardzo często jest to pozycja startowa, jak również taka, w której pies ma pozostać w pewnej odległości od opiekuna. Jeśli chcesz rozbudować ją o dodatkowe elementy, na przykład zostawanie w dystansie albo zmiany pozycji, jest to możliwe podczas treningów pod okiem specjalisty albo zwykłych ćwiczeń w domu.

Już wiesz, jak nauczyć psa leżeć i dlaczego warto to zrobić. Pamiętaj, że taki trening może zająć nieco czasu, dlatego dobrze jest go odpowiednio zaplanować i reagować na postępy, które robi pies. Twój pupil na pewno poradzi sobie lepiej, gdy podejdziesz do niego z cierpliwością i zrozumieniem. A może już udało Ci się nauczyć psa leżenia na komendę? Podziel się swoimi doświadczeniami i daj dobre rady osobom, które dopiero zaczynają treningi!

Artykuł powstał przy współpracy z psim behawiorystą –  Martyną Ciupińską. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły