KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies gryzie właściciela?

Wychowanie psa wymaga odpowiedniego podejścia do pupila. Zwierzęta, jak i ludzie, mają różne charaktery. Dlaczego pies gryzie właściciela, gdy ten – w swoim mniemaniu – nie robi nic złego? Sprawa jest bardziej złożona, niż wielu opiekunów chce przyznać.

Według psich behawiorystów w psiej moralności nie ma pojęcia dobra i zła. Psy dzielą rzeczy znacznie prościej – na te, które są dla nich bezpieczne, i te, które nie zapewniają im poczucia bezpieczeństwa. Takie, które akceptują i te, których zaakceptować z różnych względów nie mogą. W końcu – na te, które są dla nich korzystne i przyjemne, i te nieprzyjemne. Takie spojrzenie na psią perspektywę sprawia, że wielu opiekunów zaczyna rozumieć, dlaczego pies gryzie. I że nie robi tego zazwyczaj ze złości.

dlaczego pies gryzie właściciela

Pies gryzie właściciela

Istnieje wiele zachowań, które są kłopotliwe dla opiekuna psa. Jego nadmierna aktywność, reaktywność, szczekliwość, ciągnięcie na smyczy czy agresja do innych zwierząt – z tym mierzy się większość opiekunów. Jednocześnie są to rzeczy przypisywane psom ogółem, dlatego raczej nikogo nie dziwią. W sytuacji, gdy pies gryzie właściciela, pojawia się nowa emocja – strach. Człowiek zaczyna obawiać się swojego pupila i chce chronić przed nim innych, zwłaszcza słabszych. A to nakręca tylko sytuację.

Człowiekowi pies, który gryzie, kojarzy się jedynie z agresją. To dlatego, że takie samo zachowanie przejawiane przez człowieka – czyli atak na cudzą cielesność – byłby uznany właśnie za akt agresji. Wiele osób nie jest w stanie zaakceptować, że mogłaby to być oznaka strachu czy próba obrony w przypadku ludzi, nie mówiąc już o psach. Ponadto, w tym, dlaczego pies gryzie, wiele osób doszukuje się problemu z samym psem, a nie jakiegokolwiek innego bodźca. Zamknięcie na przyjęcie innej perspektywy powoduje, że rozwiązanie problemu gryzienia jest niekiedy po prostu niemożliwe.

Dlaczego pies gryzie właściciela?

Zastanawiasz się, dlaczego pies gryzie właściciela, skoro ten nie zawinił? Sprawa nie jest taka prosta, aby wyjaśnić ją tylko w jednym zdaniu. Powodów gryzienia może być bowiem kilka.

Naruszenie obszaru prywatności

Należy zauważyć, że psy mają bardzo silnie ugruntowany obszar prywatności, którego nikt nie powinien naruszać. Według nich mogą go utrzymać na dwa sposoby: albo trzymając intruza na odległość poprzez wystraszenie, albo oddalenie się od obiektu zagrażającego. To charakter i socjalizacja decydują o tym, jaką drogę rozwiązania konfliktu wybierze pies. 

Aby zrozumieć, dlaczego pies gryzie, należy postawić się w sytuacji psa. Zwierzęta nie rozwiązują problemów w ludzki sposób. Nie skarżą, nie knują intryg, nie piszą do prasy. Ich jedyną obroną jest atak albo ucieczka. W sforze psów pogryzienia są bardzo częste, w taki sposób psy rozwiązują swoje konflikty i żadnego członka sfory to nie obraża i nie dziwi.

Nieprawidłowa socjalizacja

Wiele osób zastanawia się, jak nauczyć psa, żeby nie gryzł, podczas gdy przez cały okres szczenięctwa ci sami ludzie uczyli go, jak gryźć. Pies nie rozumie, jak działa okres dorastania i że po nim, jako dorosłe zwierzę, powinien być spokojniejszy i zachowywać się inaczej. Jeśli uczysz szczeniaka, że zabawa z użyciem zębów na ludzkiej skórze jest akceptowana, nie dziw się, że będzie próbował gryźć również w innych sytuacjach.

Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?

dlaczego pies gryzie właściciela

Pies gryzie właściciela najczęściej ze strachu, w akcie paniki i bezradności. Jeśli właściciel zlekceważył okres wczesnej socjalizacji psa, a ma ona ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju szczeniaka, to wyhodował sobie kulkę paniki. Pies jest zwierzęciem bardzo elastycznym, ale rodzi się jako czysta kartka. Zadaniem właściciela jest przyzwyczaić szczeniaka do jak największej ilości potencjalnie stresujących bodźców.

Najlepszym okresem socjalizacji jest czas pomiędzy 10. tygodniem życia a 5. miesiącem, wówczas szczenię jest odważne i można go spokojnie przez etapy poznawania świata przeprowadzić. Najważniejsze jest, aby poznać go z jak największą ilością bodźców, każdy odpowiedzialny opiekun powinien przygotować sobie listę socjalizacyjną.

Uwarunkowania genetyczne

Istnieją teorie, według których zachowania genetycznie utrwalone nie dają się właściwie modyfikować w znaczny sposób. Z tego powodu psy, które zostały wyhodowane z tzw. genem agresji, mogą częściej podejmować próby gryzienia. Gen agresji to jednak nie przynależność do danej rasy, jak to wiele osób postrzega w przypadku terrierów typu bull. Chodzi raczej np. o rage syndrome, kiedyś bardzo popularny wśród… złotych cocker spanieli. Jeśli bierzesz psa z hodowli, uważnie sprawdź panujące tam warunki i poznaj rodziców oraz innych przedstawicieli danej linii.

Niezrozumienie komunikacji na linii człowiek pies

Choć wiele osób to zaskoczy, to ofiara często jest przyczyną pogryzienia. Ludzie najczęściej nie znają psiej etykiety i nie szanują psiej prywatności. Z tego powodu dochodzi do pogryzień. Zdrowe psy przed atakiem zawsze próbują załagodzić konflikt poprzez wysyłanie sygnałów uspokajających. Niestety, przeciętny człowiek nie umie ich odczytać, co dla psa jest jednoznaczne z tym, że napastnik nie chce się poddać i nie pozostawia mu wyboru.

Bardzo często za ten brak komunikacji płacą dzieci. To one są szczególnie narażone na ugryzienia psów. Z jednej strony są mniejsze niż dorośli, nie potrafią się bronić i obrażenia mogą być u nich poważniejsze. Z drugiej – są impulsywne, głośne, nie zastanawiają się nad skutkami swojego zachowania. Przez to pies postrzega je jako zagrożenie. W efekcie, jeśli dziecko ciągnie psa za uszy albo zabiera zabawki lub przytula, nie dając odejść, to pies czuje, że nie ma wyboru, i gryzie w obronie własnej. Często dzieje się to przy osobach dorosłych, które ignorują wysyłane przez niego sygnały.

PBTDzieciAPsyPL

Próba obrony zasobów

Bardzo często pies gryzie właściciela, gdy ten próbuje zabrać mu jakiś przedmiot. Może to być zabawka, ale równie dobrze skradziony kawałek kromki chleba. Choć dla człowieka jest to rzecz mało istotna, dla psa będzie największym skarbem. Nic dziwnego, że pies nie chce swojego skarbu stracić. Zwłaszcza że mu się to nie opłaca, bo człowiek zabiera mu coś cennego i nie daje nic w zamian. Ba! Czasem jeszcze na niego krzyczy.

Strach i próba obrony

Dlaczego pies podgryza właściciela, gdy ten próbuje podać mu lek, wyczyścić uszy, obciąć pazury czy nawet go uczesać? Często robi to zwyczajnie ze strachu. Jeśli nie przyzwyczaisz psa do pewnych zabiegów, nie licz na to, że będzie je spokojnie znosił. Niewiele jest czworonogów, które coś takiego wytrzymają. 

Jak nauczyć psa, żeby nie gryzł?

Co zrobić, gdy pies gryzie właściciela, a ten sobie z tym nie radzi? Oto kilka wskazówek.

Naucz siebie i innych języka komunikacji psów

Naucz się, co oznacza psie zachowanie. Dzięki temu nie będziesz naruszał przestrzeni swojego psa, a on poczuje się dzięki temu bardziej komfortowo. Daj mu miejsce, w którym będzie bezpieczny i nikt nie będzie mu przeszkadzał. Pilnuj dzieci, aby nie dokuczały psu. Nie pozwalaj domownikom i gościom na żadne zachowania zagrażające zwierzęciu, aby nie prowokować go do obrony za pomocą zębów.

wychowanie_dzieci_2

Nie walcz z psem – pomagaj mu

Nie walcz z psem o zasoby. Najlepszym sposobem na to, jak nauczyć psa, żeby nie gryzł, jest nie dawać mu powodów do gryzienia. Jeśli pies broni zasobów, wymieniaj się z nim. Ucz go, że oddawanie Ci rzeczy na komendę się opłaca, bo czeka na niego nagroda. W razie potrzeby zasięgnij pomocy specjalisty.

Zadbaj o socjalizację

Jeśli decydujesz się na szczeniaka, zadbaj o to, aby nie uczyć go zachowań, których nie zaakceptujesz u dorosłego psa. Nie będziesz musiał się wówczas zastanawiać, dlaczego pies podgryza właściciela. Skup się na prawidłowej socjalizacji i zadbaj, aby pies wyrósł na pewnego siebie czworonoga. Naucz go, że niektóre zabiegi są konieczne, w rezultacie nie będzie się ich bał.

dlaczego pies gryzie właściciela

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeśli nie radzisz sobie ze swoim psem i jego zachowaniem, nie inwestuj w kolczatki i wymyślne narzędzia, których nie potrafisz użyć. Załóż zamiast tego psu zwykłą obrożę, jak Chaba Obroża skórzana czarna, i zaproś do domu behawiorystę. Specjalista z obiektywnego punktu widzenia widzi więcej i będzie w stanie lepiej odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pies gryzie właściciela.

Przeczytaj także: Psi behawiorysta kontra psi psycholog – w jaki sposób mogą pomóc psu?

Pies jest tylko zwierzęciem i nie myśli jak człowiek. Z drugiej strony, pies jest również bardzo zależny od człowieka, dlatego to my jesteśmy odpowiedzialny za jego dobre samopoczucie. Wiesz już, co zrobić, gdy pies gryzie właściciela, a także jak temu zapobiegać. Przede wszystkim pracuj z psem. Wybierz w sklepie Apetete.pl akcesoria, które Ci w tym pomogą. Wypracuj z psem pozytywną więź, a nie będzie miał powodów do gryzienia.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Dlaczego pies gryzie właściciela?”

  1. Anonim pisze:

    Pytanie nie standardowe…dlaczego mój York zrobił wszystko żebym zdjęła wszystką biżuterię pierścionki łańcuszki itd. dodam że kolczyka z brwi nie wyjęłam o co też walczyła ,ale jest nie spokojna.??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły