KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa pływać? Szkolenie i porady behawiorysty!

Na dworze robi się coraz cieplej, jest to więc świetny moment, by oswoić swojego psa z wodą. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nauczyć psa pływać, koniecznie sprawdź nasz artykuł. 

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Panuje powszechne przekonanie, że każdy pies z natury jest znakomitym pływakiem. Niektóre rasy posiadają wyjątkowe predyspozycje do tego sportu. Jaki jest najchętniej pływający pies? Psy, które w wodzie czują się najpewniej to m.in. retrievery, psy dowodne, setery i nowofundlandy. Jednak nie w każdym przypadku rasa jest regułą. Należy pamiętać, że nasz czworonożny przyjaciel, podobnie jak człowiek, również może mieć swoje ukryte lęki i obawy. Co za tym idzie – zazwyczaj potrzebuje czasu, by pokonać strach i przekonać się do nowych doświadczeń.

Podczas gdy jeden pies z łatwością przyswoi podstawy wodnych zabaw, inny może podchodzić do tego z rezerwą. Nie oznacza to jednak, że opiekunowie owczarków niemieckich, terierów typu bull czy mieszańców, nie mogą nauczyć ich pływać. Najczęściej wystarczy zachować cierpliwość i wykazać się odrobiną pomysłowości w zapoznawaniu pupila z nową sytuacją. Podpowiadamy, jak oswoić psa z wodą i nauczyć go pływać.  Pamiętaj, że pupil musi przede wszystkim chcieć – w przypadku jego niechęci, absolutnie nie powinieneś zmuszać go do takich czynności.

Cytat behawiorysty

Czy warto nauczyć psa pływać?

Jeśli zastanawiasz się, czy nauczyć swojego czworonoga pływać, dowiedz się najpierw, jakie korzyści dla Twojego czworonożnego przyjaciela, może mieć nabycie tej umiejętności. Przede wszystkim pływanie, oczywiście jeżeli nie istnieją żadne przeciwskazania zdrowotne, ma pozytywny wpływ na zdrowie psa. Wzmacnia jego kręgosłup, oraz uelastycznia stawy, pomaga w budowaniu mięśni oraz relaksuje. Dlatego sprawdza się szczególnie dobrze u psów starszych, które potrzebują tego rodzaju stymulacji. Jeśli jesteś świadomym przewodnikiem starszego osobnika, nauka pływania może pomóc mu utrzymać stawy w dobrej kondycji. Przykładowo, bieżnia wodna to aktywność fizyczna często zalecana przez weterynarzy jako forma powrotu do formy po różnego rodzaju urazach kończyn. Jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, ponieważ woda odciąża stawy. Ma to ogromne znaczenie w przypadku ras szczególnie obciążonych ryzykiem chorób reumatoidalnych. Są to na przykład: labradory, owczarki niemieckie, rottweilery oraz inne psy ras dużych i olbrzymich, ale i starsze zwierzęta.

Pływanie to świetna forma treningu fizycznego, bowiem angażuje aż 40 różnych mięśni! Co za tym idzie, jest to sport, który pomaga psu spalać nadmiar tkanki tłuszczowej i utrzymać jego wagę na właściwym poziomie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pomóc swojemu pupilowi zrzucić zbędne kilogramy, wodne aktywności mogą okazać się znakomitą formą treningu. Co więcej, kiedy pies pływa, zwiększa się jego sprawność ruchowa i wzmacnia ogólna kondycja fizyczna. Pomaga również budować muskulaturę i wysmuklać sylwetkę pupila. Dzięki regularnym treningom w wodzie ogólna kondycja psa może ulec znacznej poprawie. To także świetny sposób na wzmocnienie układu naczyniowo-sercowego. Jeśli pragniesz wzmocnić kondycję swojego psa, pływanie będzie aktywnym treningiem, połączonym z zabawą. 

Pies w wodzie z piłką

Pływanie, czyli sposób na spożytkowanie energii Twojego psa

Często podkreśla się, że sporty wodne stanowią jedną z naturalnych ruchowych aktywności niektórych osobników. Pozwalają im spożytkować nadmiar energii, który niektóre z naszych podopiecznych posiadają. Niektóre rasy potrzebują szczególnej dawki ruchu każdego dnia, a kiedy jej nie otrzymują, dają upust swojej frustracji. Ujawniają wówczas zachowania niepożądane oraz zaburzenia behawioralne, przykładowo niszcząc kolejną parę butów albo przekopując grządki w ogrodzie. Regularne zabawy w wodzie mogą mieć niezwykle pozytywny wpływ na Twojego pupila; odprężają go i wyciszają, pozwalają zaspokoić codzienną dawkę aktywności fizycznej psa. Pływanie może okazać się więc świetną formą sportu i zabawy. Wspólne aktywności wodne to sposób na zacieśnianie więzi między właścicielem a czworonogiem i budowanie trwałej relacji. Dla zwierzęcia kąpiel w wodzie to świetna rozrywka, która ma zbawienny wpływ na jego zdrowie, dlatego jak najbardziej warto nauczyć psa pływać. 

Zobacz także: Dlaczego pies gryzie buty 

Jak oswoić psa z wodą?

Uwielbiasz wodne aktywności, ale Twój czworonożny przyjaciel nie miał jeszcze okazji Ci w nich towarzyszyć? Sprawdź, jak oswoić psa z wodą, tak, by pływanie stało się jedną z jego ulubionych aktywności fizycznych. Oswajanie pupila ze środowiskiem wodnym powinno być przeprowadzone w odpowiednich etapach, metodą małych kroków. Będąc opiekunem szczeniaka, treningi możesz rozpocząć już po 3 tygodniach po wzięciu go do domu. W tym celu możesz wykorzystać wannę w domu, a jeśli na dworze jest ciepło –  oczko wodne lub basen na terenie Twojej posesji.

Przede wszystkim pamiętaj, aby zachować cierpliwość i dać psu czas. Zmuszanie czworonoga do wejścia do wody, czy też ochlapywanie go znienacka, może skończyć się źle. Przykładowo, pies może już nigdy więcej nie zechcieć zbliżyć się do zbiornika wodnego. Nauka pływania powinna być dla niego miłym doświadczeniem. Dlatego jeśli pragniesz przekonać do wody swojego psa, nauka pływania powinna opierać się na pozytywnych skojarzeniach, zabawie i przyjemności.

Stosuj skuteczne zachęty, ale nigdy nie rób niczego na siłę. W oswajaniu czworonoga z wodą sprawdzą się świetnie jego ulubione zabawki. Dobrze, aby były one niezatapialne i w miarę lekkie tak jak na przykład Pet Nova Piłka tenisowa Tenis Ball z gumy. Kierując się zasadą małych kroczków, baw się psem piłką na brzegu, a od czasu do czasu rzuć ją w kierunku płytkiej wody. Ważne, by przekonywać psa do wody stopniowo. Wówczas odkryje on frajdę z wodnych aktywności i istnieje spora szansa na to, że zostanie ich wielkim fanem.

Piłka tenisowa z gumy dla psa

Wspólna zabawa z czworonogiem

Kiedy pies przybiegnie do Ciebie zachęcony zabawą, możesz wrzucić piłkę do wody i wejść do niej na bezpieczną głębokość. W ten sposób pokażesz mu, że uczestniczysz razem z nim w tej przygodzie. Twoja obecność będzie solidną motywacją dla czworonożnego przyjaciela, dlatego nie zostawiaj go ani na chwilę podczas pierwszego kontaktu z wodą. Jako zachęta pupila do wejścia do wody, świetnie sprawdzi się także Trixie Dysk Dog Activity. Utrzyma się na wodzie i pomoże psu trzymać pysk nad powierzchnią. Zrezygnuj z motywowania za pomocą przysmaków, ponieważ istnieje ryzyko, że pies może się nimi zadławić w trakcie oswajania z wodą. Pierwszy kontakt z wodnym środowiskiem nie zawsze jest łatwy. Pupil podczas łapania smakołyku może zachłysnąć się wodą. Dlatego lepiej , abyś do treningu wybierał zabawki dla psa

Dysk dla psa

W oswajaniu psa z wodą można wykorzystać fakt, że są to stworzenia uczące się przez naśladownictwo. Kiedy planujesz wyprawę z psem nad jezioro, możesz zaprosić znajomego, którego pies już opanował naukę pływania. Pamiętaj jednak, aby oba pupile znały się i tolerowały. Wówczas Twój przyjaciel zobaczy, że nie ma się czego obawiać. Wyeliminuje to jego ewentualny lęk związany z nowymi doświadczeniami. Istnieje spora szansa na to, że zacznie on naśladować swojego pobratymca i wykona pierwsze ruchy w wodzie.

Zastanawiając się nad tym, jak oswoić psa z wodą, należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest spokój i cierpliwość. Skuteczna zachęta to obecność opiekuna i gumowe zabawki w widocznych dla psa kolorach. Nigdy jednak ten proces nie może opierać się na zmuszaniu zwierzęcia, ochlapywaniu go, czy gwałtownych ruchach ze strony przewodnika. 

Pływający pies

Jak nauczyć psa pływać? Szkolenie krok po kroku

Kiedy Twój pies oswoił się z wodą, śmiało możesz rozpocząć skuteczną naukę pływania. Najpierw należy wybrać się z psem do weterynarza i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do tego, by rozpocząć przygodę z pływaniem.

Pierwszym etapem treningu powinien by wybór bezpiecznego miejsca, aby w razie sytuacji, w której pupil straci równowagę, móc go podtrzymać i przekierować we właściwym kierunku. Podłoże do treningu musi być pewne, najlepiej bez żadnych ostrych kamieni i wodorostów. Najrozsądniej jest wybierać miejsca, gdzie woda nie będzie ani zbyt płytka, ani za głęboka. Najlepsza do tego będzie powierzchnia piaskowa, bądź betonowa. Zadbaj o bezpieczeństwo czworonoga, zakładając mu Trixie Szelki regulowane Premium czerwone lub specjalny kapok. Szelki to dobra opcja do nauki pływania, ponieważ w razie potrzeby możesz stabilnie złapać psa. W przypadku obroży sytuacja może się nieco komplikować. 

Szelki regulowane dla psa

Wybrałeś już odpowiedni zbiornik wodny i zadbałeś o bezpieczeństwo swojego psa? Świetnie! Teraz, by dowiedzieć się, jak nauczyć psa pływania. 

Wejdź do wody i zachęć psa, by zbliżył się do Ciebie. Jeśli udało Ci się zdobyć zaufanie swojego czworonożnego przyjaciela, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pies zacznie płynąć w Twoją stronę. Zachowaj jednak czujność i pozostawaj blisko niego. Ewentualna asekuracja może obejmować podtrzymywanie psa pod brzuchem, a także w okolicy klatki piersiowej. Jego ciało powinno pozostawać w pozycji równoległej do tafli wody. W tym zadaniu pomoże mu TRIXIE Kapok kamizelka ratunkowa, która zapewni pupilowi dodatkowe zabezpieczenie i zagwarantuje bezpieczeństwo. Cierpliwość i spokój sprawią, że jego ruchy będą coraz sprawniejsze i nabiorą gracji. Jednocześnie staraj się nie osaczać psa a dać mu możliwość samodzielnej eksploracji terenu. W przypadku samodzielnych działań – chwal oraz nawiązuj z nim interakcje. Obserwuj pupila i na tej podstawie dobierz odpowiednią metodę nauki. Być może po oswojeniu z wodą, prędko zacznie pływać i będzie zadowolony. W innym przypadku konieczne będzie zastosowanie specjalnych technik. 

Kapok dla psa

Nurkowanie

W momencie, gdy czworonóg opanuje do perfekcji pływanie i aportowanie w wodzie, można rozpocząć także treningi nurkowania. Te z kolei, lepiej prowadzić z osobą towarzyszącą i obowiązkowo zabrać ze sobą zabawkę. Jest to krok dalej w nauce pływania psa. Do nauki tej umiejętności najlepiej wybrać płytką wodę i aportować psu zabawkę blisko wody. Gdy ten będzie rozbawiony, zanurz aport delikatnie w wodzie i pozwól psu uchwycić zabawkę. Stopniowo zwiększaj głębokość, nieustannie pilnując czworonoga, by w razie czego móc go asekurować. Im więcej radości i zabawy, tym prędzej pupil zrozumie, że nurkowanie to jest kolejnym i zabawnym elementem pływania. Na tym etapie należy zachować szczególną czujność i nie wymagać od psa, by ten nurkował na duże głębokości. 

Pies nurkuje

Kiedy Twój czworonóg nie jest do końca przekonany, warto zastosować tu odpowiednią zachętę. Jak zachęcić psa do pływania, tak by postrzegał tę czynność jako dobrą zabawę? Pamiętaj, by zrezygnować z przysmaków, a wybierać raczej utrzymujące się na wodzie zabawki w jaskrawych barwach. W tym celu możesz wykorzystać Sum Plast Ringo zapachowe z gumy, które zainteresuje psa zabawą i będzie stymulować do tego, by ruszał łapkami w odpowiedni sposób. Kiedy z kolei reaguje on strachem, bądź paniką – pod żadnym pozorem nie należy zmuszać go do wejścia do wody! Jeśli Twój pupil jest już w wodzie, ale jego ruchy są niezdarne, okaż mu zrozumienie i pamiętaj o cierpliwości.

Ringo zapachowe z gumy dla psa

 

Wsparcie psa podczas pływania

Możesz podtrzymywać psa pod brzuchem, zapewniając mu stabilność. Twój czworonożny przyjaciel musi wiedzieć, że jesteś w pobliżu i w razie potrzeby zapewnisz mu wsparcie. Po zakończonej aktywności przywołuj psa do siebie. W początkowej fazie pływania, psiak może mieć problem z zawróceniem. Jeśli nie do końca opanowaliście komendę przywołania, świetnie sprawdzi się DUVO+ Gwizdek do tresury psa 5,5cm. Taki gwizdek to przydatne narzędzie także w treningu innych umiejętności. Udaną naukę pływania należy zakończyć pochwałą psa. Odpoczynek na brzegu możesz urozmaicić, rzucając psu Kong Ball wypełniony jego ulubionym przysmakiem. Pupil zrelaksuje się i zajmie zabawką, co pomoże mu się wyciszyć po aktywnej zabawie i zyskać pozytywne skojarzenie z pływaniem.

Kong Ball dla psa

Przeczytaj również: Gwizdanie na psa – czy to dobry pomysł? 

Może okazać się, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, by nauczyć czworonoga cieszyć się z wodnych aktywności, jednak wciąż nie pozostaje do tego przekonany. Wchodzi do wody tylko na chwilę i wykonuje kilka ruchów, po czym wraca na brzeg. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, by nauczyć pływać psa, szkoła pływania może okazać się strzałem w dziesiątkę. Są to zajęcia, które oferują niektórzy behawioryści. Lekcje opierają się na efektywnych treningach połączonych z dobrą zabawą. Zwykle pies ma również okazję poznać czworonożnych przyjaciół i podpatrzeć, jak oni radzą sobie w wodzie. Zajęcia pokażą mu, że nie ma się czego obawiać. Regularne treningi przekonają czworonoga do tego, że pływanie to w gruncie rzeczy świetna zabawa i możliwość spożytkowania nadmiaru energii. Skoro już wiesz, jak nauczyć psa pływać możesz śmiało zaplanować pierwszy trening!

Pies pływa w kapoku

Pies pływa – ciesz się efektami treningu pływania z psem!

Wprowadzenie w życie przedstawionych wskazówek na to, jak nauczyć psa pływać, pomogą zbliżyć Cię do sukcesu. Nauczyłeś swojego psa pływać? Należą Ci się brawa! Teraz możesz śmiało zabrać swojego pupila na wakacje, bez obaw, że będzie siedział znudzony na plaży. Od tej pory będziesz mógł pływać wspólnie ze swoim czworonogiem i może się okazać, że wcale nie będzie chciał wychodzić z wody!  Co więcej, to również możliwość rozpoczęcia treningów sportów wodnych, co może być fascynującą przygodą zarówno dla psa, jak i dla przewodnika. Kto wie, może Twój czworonożny przyjaciel weźmie udział w zawodach psich sportów wodnych i zdobędzie nagrodę?

Dodatkowa aktywność fizyczna wzmocni kondycję psa i jego stawy. Ponadto, pomoże mu się wyciszyć i uspokoić. To także możliwość na zacieśnianie więzów między opiekunem, a jego pupilem. W momencie, gdy pies opanuje pływanie do perfekcji, możesz nawet nauczyć go nurkować! Twoi znajomi będą pod wrażeniem tak profesjonalnie wyszkolonego psa. Styl pływania psów zwykle jest podobny niezależnie od jego rasy, wielkości czy wieku. Pływają one, poruszając na zmianę łapami, co przypomina nieco chodzenie, tyle że w wodzie i pozwala im się utrzymać na powierzchni. Stąd też pochodzi potoczna nazwa stylu pływania, czyli pływanie „pieskiem”.

Jak widać pływanie, to sport, który z odrobiną pomocy opiekuna, może opanować niemal każdy czworonożny przyjaciel. Bez wątpienia to nie tylko świetna zabawa, ale i aktywność fizyczna, która ma nieoceniony wpływ na zdrowie naszych czworonogów. A jak Twój pies odnajduje się w wodzie? Podziel się własnymi doświadczeniami na temat treningu pływania z psem!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły