KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa sztuczki „zdechł pies”?

Zdechł pies to komenda, której pies nie musi umieć. Wielu właścicieli uczy jej przede wszystkim z uwagi na efektowność tej sztuczki. Sprawdź, jak to zrobić i o co zadbać, aby nauka przebiegała bez zakłóceń.

Wśród wielu sztuczek to właśnie komenda „zdechł pies” robi na wielu osobach największe wrażenie. Wymaga od psa reakcji przede wszystkim na gest, a dodatkowo – efektownego zachowania. Pies w trakcie tej sztuczki pada na ziemię i nieruchomieje, aż do komendy kończącej zadanie. Jak sprawić, aby Twój pupil tak się zachowywał? Sprawdź, jak nauczyć psa: zdechł pies!

rabat Apetete

rabat farmina karma dla psa

Komenda: zdechł pies! Dlaczego warto nauczyć jej psa?

Sztuczka „zdechł pies” należy do tego grona sztuczek, które właściwie nie są istotne dla codziennego funkcjonowania Twojego czworonoga. Nie przydaje się ona podczas spacerów, a raczej w trakcie rozmaitych pokazów – czy to w gronie znajomych, czy obcych osób. Z tego powodu nie ma dobrego powodu, dla którego miałbyś jej uczyć w celu na przykład poprawy funkcjonowania psa na co dzień.

Trening psów.

Z drugiej strony, nauka każdej sztuczki, nawet „zdechł pies”, w wielu aspektach wpływa na Twojego czworonoga. W jaki sposób? Pies, który regularnie pracuje ze swoim opiekunem, ma z nim większą i lepszą więź. To już bardzo dobry powód, aby zacząć cokolwiek robić ze swoim pupilem – a przez cokolwiek rozumie się również naukę sztuczki, która może nie jest potrzebna, ale ciekawa.

Dodatkowo „zdechł pies” uczy psa, że sztuczki i zadania może wykonywać również w innych pozycjach. Zazwyczaj komendy są wydawane psu, który stoi albo siedzi, maksymalnie – leży. Tymczasem w tym przypadku pies musi się położyć, co często oznacza wyjście ze strefy komfortu. Co więcej, powinien też wytrzymać w tej nietypowej pozycji przez dłuższy czas. To oznacza, że musi wykazać się zaufaniem do opiekuna. Wiele lękliwych psów ma problem z wykonaniem tej sztuczki. Może być ona więc wskaźnikiem, który pokaże, na jakim etapie oswajania i pracy nad lękami jest Twój pupil.

Jak nauczyć psa komendy: zdechł pies?

Komenda „zdechł pies” polega na tym, że Twój pupil na komendę słowną i gest powinien nagle paść na ziemię i znieruchomieć. To, w jakiej pozycji przestaje się ruszać, zależy w dużej mierze od niego i jego komfortu, ale również tego, jak go tego nauczysz. Niektóre psy po prostu nieruchomieją na boku i często jest to najłatwiejsza dla czworonoga, bo dość naturalna pozycja. Z kolei psy, które  często śpią łapami do góry, wybierają tę właśnie pozę podczas nauki sztuczki.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Zobacz szkolenie

Musisz pamiętać, że pozycję, w której pies nieruchomieje, możesz modyfikować. Gdy wiesz, jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”, a czworonóg opanuje już podstawy tego zachowania, możesz zadbać o zmianę pozycji. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego na siłę, tylko raczej z wyczuciem. Dla psa niewygodna pozycja może być źródłem nie tylko fizycznego, ale również psychicznego dyskomfortu.

Psy wykonujące sztuczkę zdechł pies.

Sztuczka: zdechł pies – co daje psu?

Jak już zostało wspomniane, ten rodzaj sztuczki nie ma właściwie większego praktycznego zastosowania. Nie jest to komenda siad czy inna, która przydaje się w codziennym funkcjonowaniu. Jednocześnie jej znaczenie – jak każdej rzeczy, której uczysz psa – jest duże. Pies, który współpracuje z człowiekiem, poprawia z nim więź i uczy się mu ufać. W ten sposób lepiej zachowuje się również w codziennych sytuacjach. Przekłada się to na ogół relacji z pupilem.

Kiedy wiesz, jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”, i Ci się to powiedzie, możesz powiedzieć,  że znalazłeś klucz do psiego posłuszeństwa. Każda sztuczka bazuje w dużej mierze właśnie na tym, aby zachęcić psa do wykonywania poleceń. Obserwacja czworonoga sprawia, że jesteś w stanie określić, jakie zasady działają, a które są nieskuteczne w przypadku danego psa. To bardzo ważna wiedza, którą potem możesz wykorzystać na wielu polach, również przy nauce posłuszeństwa.

Z tego względu każdy przypadek, w którym uczysz psa czegoś nowego, przekłada się na poprawę posłuszeństwa w przyszłości. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Jeśli pracujesz z psem pozytywnie i nie zmuszasz go na siłę do pewnych zachowań, to masz większą szansę na to, że będzie z Tobą chętnie współpracował. W przeciwnym razie skutek będzie odwrotny – okaże się, że pies w ogóle nie chce być blisko Ciebie i wykonywać Twoich poleceń.

Zobacz także: Jak nauczyć psa komendy do mnie? Zobacz!

W końcu, kiedy wiesz, jak nauczyć psa sztuczki „zdechł pies” i nie podchodzisz do tego zbyt gwałtownie i nieprzyjaźnie dla psa, możesz się z nim… świetnie bawić! Wspólna zabawa jak nic innego sprawia, że pies zaczyna Ci ufać i czuje się komfortowo w Twoim towarzystwie. Sprawia ona też, że czworonóg będzie mniej skłonny do zachowań lękowych, na przykład obrony zasobów albo agresji podczas próby dotknięcia. Zabawa jest czasem, kiedy możesz go oswoić z tymi wszystkimi aspektami.

Pies na trawie.

Nauka komendy: zdechł pies!

Wiesz już, po co uczyć psa sztuczki „zdechł pies”. Nadszedł czas na przygotowanie do samego treningu.

Przysmaki i akcesoria treningowe

Na pewno przydadzą Ci się odpowiednie przysmaki dla psa. Pamiętaj, aby były one dostatecznie miękkie, aby pies nie odrywał się od treningu ich gryzieniem. Nie powinny być też zbyt duże – mają stanowić smaczny dodatek, a nie posiłek. Jeśli podajesz je regularnie, zmniejsz dawkę żywieniową, aby Twój pies nie przybierał nadmiernie na wadze. Pamiętaj, aby rozmiar przysmaku dostosować do rozmiaru psa. Warto też mieć kilka różnych rodzajów smakołyków pod ręką, aby inaczej nagradzać rzeczy, które pies już zna, a inaczej – te, które robi jako postępy.

Do wyboru masz na przykład produkty takie, jak Carnilove Wild Boar with Rosehips Crunchy Snack 200 g – o dobrym składzie. Alternatywę stanowią wyciskane ze specjalnych tubek przysmaki w formie past. Możesz do takiej tubki włożyć dobrej jakości karmę, np. Belcando Adult 800g x 4. To lepsze rozwiązanie dla psów wybrednych i tych, które mają problemy z gryzieniem przysmaków.

Aby trening dla psa był udany, zadbaj o pozostałe akcesoria. Przyda Ci się na przykład saszetka na smakołyki, aby nie trzymać ich stale w dłoni. Dzięki temu Twój pies będzie skupiał wzrok na Twojej twarzy, a nie rękach, w których ukryte są pyszności. Co więcej, na pewnym etapie nauki potrzebujesz wolnych dłoni, dlatego smakołyki powinny czekać w odpowiedniej saszetce na swój czas. Do tego ćwiczenia nie musisz sięgać po żadne inne akcesoria.

Trening z psem.

Opcjonalnie możesz zainwestować również w kliker. To niewielkie pudełeczko z przyciskiem, który wydaje charakterystyczny dźwięk. Ten możesz skojarzyć z dobrze wykonanym zadaniem, na przykład powodzeniem wykonania komendy. W efekcie Twojemu psu może być łatwiej zrozumieć, czego od niego chcesz. Uważaj jednak – jeśli nie masz dobrego refleksu, to możesz dawać pupilowi mylne sygnały i w efekcie Twój trening nie będzie efektywny. Co więcej, w przypadku psów lękliwych trening z klikerem może nie być skuteczny z uwagi na lęk przed głośnym dźwiękiem.

Jak nauczyć psa sztuczki „zdechł pies” krok po kroku?

Na początek przygotuj wszystko pod ręką – zadbaj o zapas smakołyków i stabilne, miękkie miejsce do ćwiczeń. Niektóre psy nie chcą kłaść się na zimnej, twardej podłodze – weź to pod uwagę. Jak nauczyć psa sztuczki zdechł pies? Oto instrukcja!

  1. Stań przed psem. W dłoń schowaj smakołyki. Naprowadzaj dłonią psa, aby najpierw się położył, a potem – przyjął pozycję na boku. Pamiętaj, że nie wszystko wyjdzie w trakcie jednego ćwiczenia! Niektóre psy położą się naturalnie, inne – będą wymagały najpierw utrwalenia w ogóle pozycji leżenia. Dostosuj postępy do potrzeb psa.
  2. Gdy pies wykonuje leżenie na boku, naprowadzany dłonią ze smakołykiem, spróbuj zrobić to samo z pustą dłonią. Naprowadzaj psa, aż położy się na boku. Pamiętaj, aby zaznaczać każdy postęp zadania i pozytywnie nagradzać psa. Jeśli widzisz, że jakiś etap sprawia mu problem – cofnij się i utrwal poprzednie zachowanie.
  3. Zacznij naprowadzać psa pustą dłonią, ale dodaj do tego komendę słowną: zdechł pies. Następnie przejdź tylko do niej. Możesz z czasem dołączyć do niej gest, np. strzelania z palców. Pamiętaj, aby wprowadzić komendę kończącą zadanie.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pamiętaj, że nie każdy pies uczy się w takim samym tempie. Dla jednego komenda „zdechł pies” będzie czymś łatwym do opanowania. Dla innego – czymś bardzo trudnym, czego nauka zajmie wiele czasu. Nie sugeruj się wynikami innych i patrz na to, jak Twój pies robi postępy. Dzięki temu łatwiej zrozumiesz, jak nauczyć psa: zdechł pies, ale również innych komend w przyszłości.

Pies wykonujący sztuczkę zdechł pies.

Zawsze trenuj z psem na komfortowej powierzchni. Najlepiej niech będzie to dywan albo miękka mata w formie puzzli. Dlaczego to ważne? Jak zostało wspomniane, nie każdy pies lubi kłaść się na twardej, zimnej powierzchni. Co więcej, sprzyja to urazom. Zadbaj o to, aby Twój pupil nie ryzykował poślizgnięciem się, co mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie jego stawów.

Pamiętaj, aby postępy ćwiczenia dostosować do potrzeb psa. Jeśli zbyt szybko przejdziesz do kolejnego etapu, pies może nie zrozumieć, o co Ci chodzi. Z kolei, jeżeli nadal nie wiesz, jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”, bo wydaje się on nie robić postępów, spróbuj zmienić metodę i postawić na małe kroczki. Nie wszystkie psy pracują z człowiekiem tak samo, niektóre potrzebują zupełnie innego podejścia.

Pamiętaj, aby sesje treningowe były krótkie. Sztuczka „zdechł pies” na pewno wyjdzie Twojemu pupilowi lepiej, gdy nie będzie znudzony procesem nauki. Zadbaj o krótkie sesje, które nie powtarzają się często. Kończ ćwiczenia, zanim pies pokaże oznaki znudzenia lub dekoncentracji. W ten sposób sprawisz, że będzie chętniej przystępował do dalszego treningu.

Pamiętaj, aby koniecznie wprowadzić komendę kończącą. Jest ona dla psa sygnałem, że ćwiczenie się skończyło. To bardzo ważne, aby pies mógł w spokoju odpocząć – w innym przypadku będzie czuwał z myślą, że wciąż trenujecie. Komenda: koniec jest ważna w każdym rodzaju treningu.

Ciesz się efektami treningu z psem!

Kiedy wiesz już, jak nauczyć psa komendy „zdechł pies”, pozostają Ci tylko cierpliwość i konsekwencja. Kiedy możesz mówić, że pies umie już komendę? Przede wszystkim wtedy, kiedy wykonuje ją w każdych okolicznościach bez większego zastanowienia. Na tym etapie możesz wycofać już nagradzanie psa smakołykami za każdym razem – wprowadź raczej nagrody losowe. Dzięki temu pupil będzie chętniej wykonywał ćwiczenie, nie wiedząc, czy dostanie za nie smakołyka tym razem, czy następnym.

Jeśli Twój pies nie chce wykonywać komendy w niektórych okolicznościach, zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Być może warunki są dla niego niekomfortowe? Może chodzić zarówno o podłoże, jak i obecność innych czworonogów albo ludzi, którzy psa stresują. Czasem pies nie chce trenować po obfitym posiłku – poczekaj przynajmniej 30 minut od tego czasu, aby nie ryzykować skrętem żołądka.

Jeśli pies wykonuje komendę w standardowych warunkach, możesz zadbać o to, aby robił ją również, gdy jest bardziej skomplikowana. W tym celu możesz dodać nietypowe słowo lub gest, co sprawi, że sztuczka „zdechł pies” będzie prezentowała się bardziej efektownie. Możesz też postarać się, aby pies kładł się w bardziej nietypowej pozycji.

Teraz wiesz już, jak sprawić, aby Twój pies opanował komendę „zdechł pies”. Jej nauka nie jest niczym obowiązkowym – nie jest to coś, co przyda Ci się na spacerach czy w relacjach czworonoga z innymi domownikami. Jednocześnie każdy trening z psem sprawia, że Twój pupil bardziej Ci ufa, a w efekcie – jest też bardziej posłuszny i chętniej wykonuje wszystkie polecenia. Z tego powodu warto regularnie trenować z psem, nawet jeśli są to sztuczki, które po prostu są efektowne.

Nie ma jednego sposobu na naukę tej sztuczki. Z tego powodu możesz wybrać dokładnie tę metodę, którą uważasz za najskuteczniejszą w przypadku danego psa. Obserwuj swojego pupila i zadbaj o to, aby pracować pozytywnie. Pamiętaj, aby przygotować też odpowiednie nagrody – znajdziesz je, wraz z akcesoriami do treningu, w sklepie Apetete. Masz doświadczenie w nauce tej sztuczki? A może wybrałeś inną metodę, którą też możesz polecić? Podziel się swoimi uwagami w komentarzach!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły