KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak schłodzić psa w lato? Poradnik na upalne dni

Upały nie sprzyjają zdrowiu ani ludzi, ani zwierząt. Każdy opiekun zastanawia się wówczas, jak ochłodzić psa, aby zapewnić mu komfortowe warunki funkcjonowania i zapobiec przegrzaniu. Oto kilka sprawdzonych sposobów i faktów na temat psiej termoregulacji.

Upały co roku są silniejsze, a to sprawia, że na objawy udaru cieplnego cierpi coraz więcej psów. Skutecznym sposobem zapobiegania takiemu stanowi jest zapewnienie psu komfortu cieplnego. Jak ochłodzić psa? A raczej – jak sprawić, aby się nie przegrzał? Sprawdź!

Zachowanie psa podczas upałów – to musisz wiedzieć!

W porównaniu do kotów psy znacznie gorzej znoszą wysokie temperatury. Zachowanie psa podczas upałów może smucić wielu opiekunów – zwierzę nie może znaleźć sobie miejsca, zieje i wyraźnie nie odczuwa komfortu. Z tego powodu każdy człowiek zastanawia się, jak poprawić warunki funkcjonowania psa, aby nie tylko czuł się lepiej, ale – przede wszystkim – nie padł ofiarą przegrzania.

Pies poci się przez opuszki łap. To zdecydowanie za mało, aby mówić o skutecznym obniżeniu temperatury ciała. Można to łatwo porównać – człowiek poci się całym ciałem, a i tak upał jest dla niego na granicy komfortu, a często i poza nią. Dodatkowym sposobem na schłodzenie się jest też ziajanie. Pies intensywnie oddycha z otwartym pyskiem, wyrzucając z siebie gorące powietrze i chłodząc się od środka. Jeśli nie może tego zrobić, na przykład z powodu kagańca, jego termoregulacja jest poważnie zaburzona, co może prowadzić do przegrzania. Innymi czynnikami wystąpienia hipertermii jest brak dostępu do świeżej wody, cienia albo ekspozycja na słońce w trakcie spaceru.

jak pies reaguje na upał

Przegrzanie u psa – jak ochłodzić psa?

Na hipertermię szczególnie narażone są rasy brachycefaliczne, czyli o spłaszczonym pyszczku, a także psy przewlekle chore – zwłaszcza na serce. Gorzej upały znoszą zwierzęta starsze i bardzo młode. Przebywanie w wysokiej temperaturze, brak dostępu do wody, ekspozycja na słońce, intensywna aktywność w upalny dzień – to wszystko czynniki ryzyka.

Jakie zachowanie psa podczas upałów powinno Cię zaniepokoić? Udar cieplny u psa objawia się przede wszystkim przyspieszeniem oddechu i akcji serca. Pies intensywnie zieje, bardzo mocno się ślini, może też wymiotować albo mieć biegunkę. Czasem występują zaburzenia równowagi i trudność w poruszaniu się, a niekiedy utrata przytomności i drgawki. Taki stan wymaga zawsze pilnej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Jak pomóc psu w upał? Przygotuj się!

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie czworonoga do funkcjonowania w upale. Oto niektóre z nich.

Jak ochłodzić psa? Przygotuj wodę do picia

Psom, podobnie jak ludziom, do odpowiedniej regulacji temperatury ciała potrzebna jest woda. Zapobiega ona odwodnieniu, które w prosty sposób może doprowadzić do przegrzania. W upał zapewnij psu świeżą, zmienioną przynajmniej dwa razy dziennie wodę w przynajmniej kilku miskach. Jeśli wychodzisz na dłużej, do pustej miski wrzuć kilka kostek lodu. Roztopi się on, zapewniając psu chłodną wodę, gdy wypije ją już z pozostałych źródeł. Jeśli Twój pies nagle przestał pić – natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.

Zadbaj o sierść psa

Od wieków trwają spory o to, czy pies, który jest ogolony, lepiej znosi upały. Lekarze są zdania, że jeśli nie ma ku temu wskazań, nie należy golić psa. Czym innym jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Zawsze w okresie letnim zadbaj o to, aby usuwać martwą sierść. Znajduje się ona tuż przy skórze, a w wysokich temperaturach może spowodować nawet, że powstają odparzenia. Wyczesuj psa dokładnie, pozbywając się również nadmiaru podszerstka.

Kiedy zdecydować się na golenie albo przycięcie sierści? Jeśli Twój pies przez cały rok przechodzi taki zabieg, to nie ma powodu, aby teraz go unikać. Również w przypadku, gdy pies jest bardzo zaniedbany, na przykład bezpośrednio po adopcji, albo nie daje się regularnie czesać i powstają w jego sierści kołtuny – cięcie jest niezbędne.

co robić gdy psu jest gorąco

Stwórz warunki do moczenia się

Woda może być też przydatna do schłodzenia się we własnym zakresie. Tutaj warto dodać – nigdy nie kładź na psa mokrego ręcznika. To najprostszy sposób, aby zafundować mu saunę, w której szybko się przegrzeje, a nawet dojdzie do zaburzeń pracy serca. Jeśli chcesz zaoferować mu mokry ręcznik, to połóż go na ziemi, aby pies mógł sam z niego skorzystać. Możesz też zmoczyć mu łapy, o ile nie będzie to powodowało dużego stresu.

Jeżeli dysponujesz ogrodem albo przynajmniej balkonem, dobrym rozwiązaniem będzie wydzielenie kawałka na basen dla psa. Może to być większa miska labo mały basen dla dzieci, zależnie od rozmiaru Twojego czworonoga. Ustaw taką konstrukcję w cieniu i napełnij chłodną wodą. Twój pies, jeśli ceni sobie kąpiele albo moczenie łap, na pewno chętnie skorzysta z takiej możliwości.

Zapewnij dostęp do cienia

Jeśli Twój pies przez większość dnia przebywa na dworze – zapewnij mu koniecznie dostęp do cienia. Najlepiej, aby była to kawałek ziemi pod krzakami czy drzewami, jako że wtedy pies może nieco pokopać i położyć się w chłodnym otoczeniu. Zadbaj o to, aby działka była zadrzewiona – nic nie zapewni Twojej rodzinie bardziej komfortowych warunków w upale niż drzewa. Jeśli to możliwe, nie zamykaj psa w ogrodzie albo kojcu w upalne dni. Niech ma możliwość przemieszczania się zgodnie z potrzebami organizmu.

Zapobiegaj nagrzewaniu mieszkania

Ten sposób pomoże również Tobie i reszcie domowników w większym komforcie spędzać czas. Wietrz mieszkanie w nocy albo wczesnym rankiem. Nie otwieraj okien w dzień, zwłaszcza w godzinach, kiedy słońce grzeje najmocniej. Zamiast tego zasłoń rolety – najlepiej zainwestuj w takie, które odbijają promienie słoneczne. To skuteczny sposób na to, aby mieszkanie nie nagrzewa się nadmiernie. Zamiast otwierania okien włącz wiatrak i nastaw go na podłogę. W ten sposób zapewnisz ruch powietrza, co sprawia wrażenie ochłodzenia we wnętrzu. W sieci znajdziesz też sporo sposobów na to, jak nieco schłodzić powietrze przy pomocy wiatraka oraz lodu.

jak chronić psa przed upałem

Nie zostawiaj psa w samochodzie

O tym wiadomo nie od dziś – samochód nagrzewa się bardzo szybko. Wie o tym każdy, kto choć raz, zwłaszcza w czasach sprzed powszechnej klimatyzacji, spędził nieco czasu w samochodzie podczas upału. W przypadku psa nawet kilka minut w nagrzanym aucie może prowadzić do zagrożenia życia. Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie. Jeśli musisz załatwić sprawy – zostaw psa w domu.

Nie zabieraj psa na długie spacery w trakcie dnia

Najprostszym sposobem na to, jak pomóc psu w upały, jest dać mu odpoczywać. Długie spacery, najlepiej nadal w zacienione miejsca, a szczególnie nad wodę, planuj wieczorem albo wcześnie rano. Wtedy temperatury są znośne, a pies może swobodnie eksplorować otoczenie bez ryzyka przegrzania. To szczególnie ważne w przypadku psów przewlekle chorych, ze spłaszczonym pyszczkiem czy starszych i szczeniąt.

Nie zakładaj psu kagańca innego niż fizjologiczny

Twój pies bywa agresywny na spacerach? A może zjada śmieci z trawników? W takich sytuacjach, podobnie jak podczas wyjazdów czy podróży komunikacją publiczną, kaganiec bywa niezbędny. Pamiętaj tylko, aby był on odpowiednio dopasowany do potrzeb psa. Aby pies mógł w nim swobodnie się chłodzić, musi mieć możliwość dyszenia. Zapewnisz to, wybierając wygodny kaganiec fizjologiczny. W nim pies będzie mógł nie tylko dyszeć, ale również napić się wody. Unikaj kagańców, które nie pozwalają psu otworzyć pyska, czy tub – nie są one odpowiednie na dłużej niż wizytę u weterynarza i wykonanie kilku przykrych zabiegów.

chłodzenie psa w upał jak to zrobić

Zapewnij psu chłodne miejsce w domu

Na pewno wiesz, jak ważne jest, aby pies miał zacienione miejsce w domu. Jeśli nie wiesz, jak pomóc psu w upał, zagwarantuj mu dostęp do chłodnego miejsca, na przykład łazienki czy kuchni, gdzie jest w miarę chłodno. Czasem dobrze sprawdzi się też na przykład podpiwniczenie, w którym zwykle jest niższa temperatura. Raczej unikaj zamykania psu na poddaszu, gdzie jest zwykle najcieplej. Jeśli nie masz takiego miejsca, a temperatura w całym domu jest mniej więcej taka sama, zainwestuj w maty chłodzące.

Zaserwuj psu smaczne, chłodne przekąski

Nie ma nic lepszego na upał niż… lody! A przynajmniej dla ludzi – bo dla psów warto przygotować coś, co lepiej odpowiada ich modelowi żywienia. Możesz na przykład zamrozić mokrą karmę i przygotować taką formę lodów dla psów. Sprawdzą się też wszelkie zabawki, które można napełniać jedzeniem, zarówno bałwanki, jak i maty. Wystarczy wysmarować je mokrą karmą, zamrozić, a potem podać psu, aby się schłodził, a przy okazji odstresował.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Twój pies przewlekle choruje i bardzo źle znosi upały? Zawczasu skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który poradzi, jak przygotować go na ten obciążający jego zdrowie czas. Być może konieczne będzie podawanie dodatkowych leków, na przykład obniżających ciśnienie albo regulujących pracę serca. Weź też kontakt do lekarza na wypadek, gdyby pies potrzebował nagle pomocy  z powodu przegrzania. Zawsze miej pod ręką telefon i staraj się nie zostawiać czworonoga na długo samego.

dlaczego pies źle reaguje na upał

Jak ochłodzić psa? To może Ci się przydać!

Zastanawiasz się, jak pomóc psu w upały? Maty chłodzące to coś, co zdecydowanie pomoże Ci w tym pomóc!

Trixie Mata chłodząca błękitna 40x30cm

Jeżeli masz psa rasy miniaturowej lub małej i cenisz sobie komfortowe, estetyczne rozwiązania, ta mata będzie doskonałym wyborem. Produkt został wykonany przez cenionego wytwórcę, dlatego jest bezpieczny dla zwierząt. Nylonowa mata pod wpływem obciążenia uruchamia czynnik chłodzący i zaczyna chłodzić ciało Twojego pupila. Produkt nie wymaga stosowania prądu, wkładania do lodówki – działa po zetknięciu z ciałem. Jest dodatkowo bardzo estetyczna.

Pet Nova Mata chłodząca

Ta mata chłodząca jest o tyle wyjątkowa, że może z powodzeniem służyć również jako posłanie. Jak? To proste – wypełniona jest nie tylko specjalnym żelem, ale również gąbką. Dzięki temu psu jest na niej wygodnie nawet w sytuacji, gdy ma problemy ze stawami. Mata została przygotowana w kilku rozmiarach. Ma wodoodporną powierzchnię, dlatego nawet pies, który nie kontroluje potrzeb fizjologicznych, na przykład popuszcza mocz, może jej używać. Wystarczy ją wyczyścić za pomocą szmatki.

Trixie Mata chłodząca niebieska

To najbardziej klasyczna wersja maty, która przypadnie do gustu każdemu opiekunowi przynajmniej kilku psów. Mata jest dostępna w korzystnej cenie, a dodatkowo doskonale spełnia swoją rolę. Została przygotowana ze specjalnego żelu, który zaczyna chłodzić po zetknięciu z ciepłym ciałem psa. Produkt może być z powodzeniem stosowany nie tylko jako legowisko w upały, ale również dodatek do transportera czy klatki w samochodzie, aby zapewnić psu dodatkowy komfort.

cytat właściciela psa

Jak ochłodzić psa w upał? Podejdź do tej kwestii odpowiedzialnie!

Każdy opiekun chce wiedzieć, jak pomóc psu w upał. Widok zwierzęcia, które wyraźnie się męczy i czuje kiepsko w wysokiej temperaturze, sprawia, że człowiekowi pęka serce. Choć zwierzęta nieźle radzą sobie z termoregulacją, to jednak istnieją rasy oraz osobniki, w przypadku których upał może stanowić śmiertelne zagrożenie. Z tego powodu warto zawsze wiedzieć, kiedy sytuacja wymaga kontaktu ze specjalistą.

Jak ochłodzić psa w upał? Na szczęście dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym pies może poczuć się nieco lepiej nawet w najbardziej upalnym okresie wakacyjnym. Niektóre z nich dostępne są już na wyciągnięcie ręki. Inne trzeba wybrać z asortymentu sklepu Apetete.pl, kierując się rozmiarem psa czy jego preferencjami. Sprawdź, które najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojego czworonoga i skutecznie chroń pupila przed wysokimi temperaturami.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły